Lista nauczycieli

Nawigacja

Godziny lekcyjne Statut szkoły Wewnątrzszkolne Ocenianie Punktowy system oceny zachowania w klasach IV-VIII Regulamin Przewozów Szkolnych Koncepcja pracy szkoły Statut przedszkola Program Wychowawczo-Profilaktyczny Wewnątrzszkolne Ocenianie w klasach I-III Raporty z ewaluacji wewnętrznych Zdalne nauczanie Szkolny zestaw programów i podręczników RAPORT Z BADAŃ DOTYCZĄCYCH CZYNNIKÓW RYZYKA I CHRONIĄCYCH WŚRÓD RODZICÓW I UCZNIÓW (W TYM TAKŻE Z UKRAINY). Laboratoria przyszłości

Dokumenty

Koncepcja pracy szkoły

 

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DĄBROSZYNIE

w roku szkolnym 2018/19

Jesteśmy po to, aby:

  • nauczać, wychowywać i inspirować do mądrej wolności
  • podejmować wysiłek poznawczy i intelektualny
  • rozbudzać ciekawość świata i otwartość na zmiany w nim zachodzące
  • dopingować do różnorodnych twórczych inicjatyw
  • kształtować poczucie odpowiedzialności za podjęte działania i przyjęte na siebie obowiązki
  • uczyć obiektywnej oceny własnych poczynań
  • rozwijać więzi interpersonalne, umiejętność pracy w zespole
  • wpajać zasady tolerancji, poszanowania cudzej odmienności – inności
  • umacniać wiarę we własne siły, w realność sukcesu w różnych dziedzinach życia zgodnie z jednostkowymi predyspozycjami
  • kształtować umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach
  • wskazywać na interesujące formy spędzenia wolnego czasu, sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dziecka i rozładowujące napięcia emocjonalne

Absolwent naszej szkoły umie odnaleźć się we współczesnym świecie, przestrzega zasad tolerancji i prawdziwej komunikacji oraz dąży do dalszego swojego rozwoju, wykorzystując zdobytą wiedzę i umiejętności.

Nasz absolwent:

  1. Ma poczucie przynależności do społeczności szkolnej, środowiska, regionu, kraju i świata.
  2. Prezentuje postawę patriotyczną.
  3. Zna i respektuje prawa człowieka, jest otwarty na innych i tolerancyjny.
  4. Wie co to jest system wartości –poszukuje dobra.
  5. Potrafi radzić sobie w różnych sytuacjach, jest dociekliwy, samodzielny w myśleniu i działaniu, odpowiedzialny za własne wyniki w nauce.
  6. Dba o otaczające środowisko, zdrowie własne i innych.
  7. Zna, szanuje i postrzega zasad samorządności i demokracji.
  8. W szkole czuje się bezpiecznie, dostrzega troskę o zaspokojenie jego potrzeb.
  9. Zna zasady bezpieczeństwa korzystania z technologii informacyjnych i multimedialnych, ma świadomość zagrożeń z nich płynących.

 

SZCZEGÓŁOWA KONCEPCJA PRACY W OPARCIU O OBSZARY

I OBSZAR: OPIEKA I WYCHOWANIE

Podobszar: Program Wychowawczo - Profilaktyczny

Diagnoza stanu:

Działania podejmowane przez nauczycieli, wychowawców, rodziców służyć mają kształtowaniu określonej sylwetki ucznia – absolwenta naszej szkoły.

  1. Cała społeczność szkolna współuczestniczy w tworzeniu i realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznym
  2. Podejmowanie przez społeczność szkolną wielokierunkowe działania skutecznie eliminują ze środowiska szkolnego zagrożenia, patologię społeczną.
  3. Większość absolwentów szkoły identyfikuje się z sylwetką wychowanka wcześniej zaprezentowaną.

Podobszar: Potrzeby opiekuńcze uczniów.

Diagnoza stanu:

                Przeprowadzone badania pozwalają na w miarę wnikliwe rozpoznanie potrzeb opiekuńczych uczniów i w kolejności zapewnienia uczniom wszelkich możliwych form pomocy. Działania dotyczą głównie uczniów z rodzin niewydolnych wychowawczo  oraz rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Celem działań jest: zapewnienie potrzebującym uczniom dożywiania oraz opieki w świetlicy szkolnej, zorganizowanie dla potrzebujących uczniów dodatkowych zajęć profilaktyczno-wychowawczych, dydaktyczno-wyrównawczych, otoczenie szczególną opieką przez wychowawców, pedagoga szkolnego, dyrektora szkoły dzieci specjalnej troski, organizowanie współpracy szkoły z instytucjami zainteresowanymi problemami opieki, pomocy socjalnej i prawnej, a przede wszystkim środowiskiem rodzinnym ucznia. 

Standard:           

Szkoła rozpoznaje potrzeby opiekuńcze uczniów i zapewnia im pomoc, której potrzebują.

Wskaźniki:         

1. Szkoła posiada pełne rozeznanie potrzeb opiekuńczych uczniów.

2. Szkoła zapewnia wszelkie dostępne jej formy pomocy uczniom z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo.

3. Dla dzieci potrzebujących dodatkowej opieki, szkoła organizuje zajęcia w świetlicy szkolnej.

Kryteria sukcesu:

  1. Szkoła posiada pełne rozpoznanie potrzeb uczniów w zakresie opieki i pomocy socjalnej.
  2. Uczniowie z rodzin ubogich otrzymują pomoc materialną w formie dożywienia, stypendia na zakup podręczników, bezpłatnego wypoczynku w okresie feryjnym.
  3. Uczniowie mają zapewnioną opiekę w czasie wolnym od zajęć w świetlicy szkolnej.

Podobszar: Bezpieczeństwo uczniów w szkole.

Diagnoza stanu:

                Szkoła posiada tereny, budynki dostosowane do właściwego przebiegu procesu kształcenia. Szkoła czyni starania, aby warunki uczenia się były atrakcyjne i bezpieczne. W szkole przewidywana jest poprawa wyposażenia oraz wykonywanie bieżących remontów. Prowadzone są systematyczne przeglądy sprzętu i pomocy dydaktycznych pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania. Opracowane są regulaminy pomieszczeń. Uczniowie, nauczyciele i rodzice zapoznawani są z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie szkoły. Prowadzi się zakupy niezbędnych środków medycznych do udzielania pierwszej pomocy. Są przeprowadzone systematyczne szkolenia w zasadzie udzielania pierwszej pomocy. Opracowywane są harmonogramy i regulaminy dyżurów nauczycieli.

                W szkole podejmowane są działania mające na celu profilaktykę zaburzeń zachowania. Nauczyciele realizują programy profilaktyczne oraz programy zajęć pozalekcyjnych o charakterze wychowawczym. Szkoła współpracuje z instytucjami wspierającymi ją w działaniach wychowawczych.

Standard:            Szkoła dba o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów.

Wskaźnik           

1. Szkoła zapewnia właściwą opiekę podczas lekcji, przerw i innych zajęć realizowanych poza szkołą

2. Szkoła podejmuje działania zapobiegające zjawiskom przemocy i agresji.
3. Pomieszczenia szkolne oraz sprzęt odpowiadają wymogom bezpieczeństwa.

Kryteria sukcesu:

  1. Stan techniczny obiektu i wyposażenie gwarantują pełne bezpieczeństwo uczniom.
  2. Szkoła ma dobrze wyposażoną salę gimnastyczną.
  3. W szkole opracowane są i przestrzegane regulaminy bezpieczeństwa.
  4. Co roku klasy objęte są Programem Wychowawczo - Profilaktyki.

 

II OBSZAR: NAUCZYCIELE

Podobszar: Szkolny Zestaw Programów Nauczania.

Diagnoza stanu:

                Realizują funkcję dydaktyczną szkoły opiera się na programach nauczania poszczególnych przedmiotów. Każdy nauczyciel wybiera program odpowiadający wymogom prawa szkolnego oraz specyfice środowiska. Jednocześnie jest to program nauczania skorelowany z treściami programów środowiska. Jednocześnie jest to program  nauczania skierowany z treściami programów innych przedmiotów.

                Dlatego też dążeniem szkoły stało się, by przedmiotowe zespoły nauczycieli opracowały szkolny zestaw programów nauczania gwarantujący pełną  realizację zadań szkoły określanych w podstawie programowej,  obejmujący całą działalność dydaktyczną szkoły, z uwzględnieniem wymiaru wychowawczego.

                Realizacja programów nauczania winna odbywać się rytmicznie w każdym oddziale zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zestaw obowiązujących w szkole programów nauczania podlega corocznej waluacji i modyfikacji przez zespół nauczycieli, który go ustalił.

Standard:           

Szkoła posiada Szkolny Zestaw Programów Nauczania uwzględniający całość podstawy programowej oraz systematycznie realizuje ujęte cele i zadania.

Wskaźniki:         

1. Dla każdego oddziału istnieje zestaw skorelowanych ze sobą programów nauczania zatwierdzony do użytku szkolonego przez dyrektora szkoły zgodnie z procedurą określoną w rozporządzeniu MEN.

2. Wybrane przez nauczycieli programy nauczania gwarantują pełną realizację zadań szkoły określonych w podstawie programowej.

3. Wybrane przez nauczycieli programy nauczania skorelowane są z Programem Wychowawczym oraz Programem Profilaktyki.


4. Realizacja programów nauczania odbywa się rytmicznie w każdym oddziale zgodnie z ustalonym zestawem, który jest modyfikowany w miarę potrzeb i podlega ewaluacji.

Kryteria sukcesu:           

  1. Szkoła posiada zestaw programów nauczania skorelowanych ze sobą i uwzględniających całość podstaw programowej tzw. Szkolny Zestaw Programów Nauczania.
  2. Szkolny Zestaw Programów Nauczania dostosowany jest do możliwości i potrzeb uczniów oraz bazy i wyposażenia szkoły.
  3. Realizacja ścieżek edukacyjnych odbywa się rytmicznie w każdym oddziale drugiego etapu edukacyjnego zgodnie z ustalonym zestawem.

Podobszar: Wewnątrzszkolne Ocenianie

Diagnoza stanu:

                Rada pedagogiczna opracowała Wewnątrzszkolne Ocenianie Szkoły Podstawowej zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły, Radę Pedagogiczną, Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców.

                WO podlega ciągłej ewaluacji, tak, by sposoby oceniania były zgodne z zapisem w statucie i uwzględniały wymagania ujęte w odpowiednich aktach prawnych.

          Nauczyciele zobowiązani zostali do informowania uczniów i rodziców na początku każdego roku szkolnego o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Natomiast wychowawcy klas do przekazania informacji o zasadach oceniania zachowania.

Standard: Szkoła ma opracowany System Szkolnego Oceniania uwzględniający wymagania zapisane w rozporządzeniu MEN z późniejszymi zmianami i stosuje zasady oceniania określone w  tym regulaminie.

Wskaźniki:         

1. W szkole opracowane są szczegółowe zasady oceniania zawierające wymagania edukacyjne dla każdego przedmiotu i realizujące funkcję informacyjną, motywującą oraz wspomagającą.

 2. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów znane są całej społeczności szkolnej – nauczycielom, uczniom, rodzicom.

 3. Bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie uczniów jest zgodne ze skalą i formami przyjętymi w systemie oceniania.

 4. System oceniania podlega monitorowaniu i ewaluacji.

Kryteria sukcesu:

  1. Szkoła ma opracowany Wewnątrzszkolne Ocenianie uwzględniający wymagania zapisane w rozporządzeniu MEN i stosuje zasady określone w tym regulaminie.
  2. Na początku roku szkolnego uczniowie i rodzice informowani są o wymaganiach edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów oraz zasadach oceniania zachowania.

 

Podobszar: Doskonalenie nauczycieli

Diagnoza stanu:

                Rozporządzenie Men z dnia 10 października 1991 r. szczegółowo określa kwalifikacje wymagane od nauczycieli zatrudnionych na dane stanowisko. Warunek taki stawia również Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. Dlatego też dążeniem dyrektora, jest zatrudnienie wykwalifikowanych nauczycieli, inspirowanie i wspomaganie ich rozwoju zawodowego. Nauczyciel uczestniczy w różnych formach doskonalenia zawodowego, podnoszący swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe jest otwarty na nową myśl pedagogiczną, szybciej odnajduje się w nowych sytuacjach, lepiej radzi sobie z występującymi w pracy problemami, a zatem w sposób istotny dla dalszego rozwoju szkoły wpływa na jakość jej pracy.

                Kadra pedagogiczna posiada kwalifikacje odpowiednie do zajmowanego stanowiska. Przydział przedmiotów nauczania i innych rodzajów prowadzonych zajęć jest zgodny z wyuczonymi specjalnościami wszystkich nauczycieli.

           Planowanie własnego rozwoju zawodowego staje się w szkole normą obowiązującą każdego nauczyciela. Zdobywanie wyższych stopni awansu zawodowego dokonywane jest z uwzględnieniem obowiązujących wymagań i zgodnie z określoną procedurą w tym zakresie.

              W szkole planuje się i prowadzi wewnętrzne doskonalenie nauczycieli uwzględniające jej potrzeby. Nauczyciele zaangażowani są w organizowane przez szkołę doskonalenia. Nowo zatrudnieni nauczyciele uzyskują pomoc i wsparcie merytoryczne. Wszystkie działania szkoły oparte są na wynikach pracy zespołów nauczycieli do tego powołanych lub całej rady pedagogicznej. W szkole istnieje plan doskonalenia nauczycieli, w którego tworzenie zaangażowani są wszyscy nauczyciele.

                Szkoła stwarza warunki do podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli, w formach dokształcania i doskonalenia zewnętrznego oraz korzystania z doradztwa metodycznego. Doskonalenie zewnętrzne nauczycieli uwzględnia potrzeby szkoły jak i również potrzeby rozwoju indywidualnego każdego nauczyciela. Nauczyciele uczestniczą w różnych formach zewnętrznego doskonalenia zawodowego i ubiegają się o kolejne stopnie ich awansu zawodowego.  

Standard:            W szkole pracuję wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Wskaźniki:         

1. Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikację zawodowe

2. Nauczyciele uczestniczą w różnych formach doskonalenia

3. Nauczyciele zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego

Kryteria sukcesu:

  1. Każdy nauczyciel przynajmniej raz w roku uczestniczy w wybranej formie doskonalenia zawodowego.

 

III OBSZAR: WSPÓŁPRACA PODMIOTÓW SZKOŁY

Podobszar: Właściwości szkoły

Diagnoza stanu:

                Ważnym elementem i podstawą właściwego przebiegu procesu wychowania jest przyjazny klimat szkoły. Klimat, w którym relacje między członkami społeczności szkolnej oparte są na uznanych i akceptowanych przez wszystkich normach oraz wartościach społecznych i etycznych. Szkoła, w której panują otwarte stosunki w Radzie Pedagogicznej oraz między nauczycielami i uczniami.

                Dlatego też nauczyciele jako decydujący czynnik sprzyjający budowaniu przyjaznego klimatu szkoły uznają przyjazną atmosferę w Radzie Pedagogicznej  i na płaszczyznach uczniowie – nauczyciele – dyrektor. Dużą wagę przywiązują do przyjaznego traktowania ucznia. Dążą do rozbudzania wśród wychowanków życzliwości i otwartości, wzajemnej akceptacji . Szczególną opieką starają się otoczyć uczniów z rodzin niewydolnych wychowawczo.

                W szkole dąży się do sytuacji w której pracownicy i uczniowie we wzajemnych relacjach przestrzegają postanowień stanowiących o prawach i obowiązkach dziecka i ucznia. Prawa i obowiązki każdego członka społeczności szkolnej powinny być powszechnie znane i akceptowane.

                Nauczyciele czynią starania, by uczniowie integrowali się z klasą i akceptowali szkołę. W tym celu organizują różne formy spotkań integracyjnych: wycieczki, dyskoteki, ogniska, wieczorki okolicznościowe, spotkania wigilijne, wspólne przygotowanie uroczystości szkolnych.

                Wychowawcy klasy pierwszej pomagają uczniom w adaptacji do nowej sytuacji. Organizują spotkania rodziców z pedagogiem.

                Ważnym elementem budowania klimatu szkoły jest kultywowanie tradycji szkolnej. Szkoła dąży do wypracowania tradycji wpływających na pozytywne stosunki międzyludzkie. Organizowane są imprezy o charakterze lokalnym i patriotycznym.

Standard:            Relacje interpersonalne w szkole są oparte na poszanowaniu godności, praw i obowiązków wszystkich podmiotów.

Wskaźniki:         

1. W szkole panują otwarte stosunki w Radzie Pedagogicznej oraz pomiędzy podmiotami społeczności szkolnej.

2. Prawa dziecka i ucznia są znane, akceptowane oraz przestrzegane przez wszystkich.

3. Rodzice uczniów są postrzegani i traktowani jako równoprawni partnerzy szkoły.

Kryteria sukcesu:

  1. Uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły znają wzajemnie prawa i obowiązki, akceptują je i przestrzegają.
  2. Każda klasa co najmniej raz w roku szkolnym organizuje klasowe spotkanie integracyjne.

Podobszar: Współpraca z rodzicami

Diagnoza stanu:

                Całokształt pracy szkoły opiera się na partnerskim współdziałaniu z rodzicami. Rodzice biorą udział w różnego rodzaju formach działalności szkoły, wspomagając ją jednocześnie w miarę swoich możliwości.

                Udział rodziców klas młodszych jest znacznie częstszy. Chętnie uczestniczą we wszystkich formach działań: przychodzą na zebrania klasowe, zebrania Rady Rodziców, organizują wycieczki i imprezy dla sowich dzieci, cieszą się, gdy mogą obserwować swoje dzieci podczas szkolnych uroczystości i występów, utrzymują kontakt z wychowawcą.

                Wraz z przejściem dziecka na drugi etap kształcenia maleje aktywność rodziców. Przyczyn tego stanu rzeczy można doszukiwać się zarówno w samych rodzicach, którzy uważają że dziecko staję się samodzielniejsze. Przyczyniać się mogą sami uczniowie, którzy chcą być samodzielni i mniej kontrolowani przez rodziców. Przyczyny można widzieć również w pracy szkoły.

W klasach starszych zwiększa się liczba nauczycieli, z którymi należy utrzymywać kontakt, aby znać sytuację szkolną dziecka – sytuacja taka ogranicza i pogarsza przepływ informacji. Szkoła staje się miejscem mniej przyjaznym dla dziecka.

Miejsce znanej klasy, w której można było spotkać panią i dzieci, zajmuję najczęściej szkolny korytarz lub pokój nauczycielski, w którym spędza przerwę co najmniej kilka osób.

                Rodzic w szkole postrzegany jest przede wszystkim jako osoba odpowiedzialna za poczynania i postępy swojego dziecka. Nauczycielom zależy na współpracy z rodzicami, bo warunkuje to efektywność pracywychowawczej, a często i dydaktycznej. Dlatego nauczyciele zabiegają o kontakty z rodzicami. Oczekują ich na zebraniach rodzicielskich, na specjalnych dyżurach, zapraszają do udziału w imprezach i uroczystościach, zwracają się o kontakt indywidualny. Dążą do ujednolicenia oddziaływać wychowawczych na płaszczyźnie szkoła – dom. Udział rodziców na partnerskich zasadach w pracach szkoły stwarza szansę do świadomej akceptacji podejmowanych inicjatyw i gwarantuje ich poparcie w toku realizacji.

                W szkole funkcjonuje Rada Rodziców. Wybrani spośród trójek klasowych rodzice angażują się w szkolne wydarzenia i codzienne problemy. Niestety stanowią oni nieliczną grupę.

                W interesie szkoły powinno być uświadomienie wszystkim rodzicom roli, jaką mogą i powinni odegrać w życiu szkoły ze wskazaniem wszystkich praw i obowiązków. Uczestnictwo w procesie decyzyjnym wraz z wynikającymi z niego konsekwencjami sprzyja kształtowaniu poczucia odpowiedzialności.

Standard:            Udział rodziców uczniów w życiu szkoły jest znaczący i są oni zaangażowani we wszystkie możliwe obszary jej działalności.

Wskaźniki:        

1.Szkoła zapewnia rodzicom stały kontakt  z nauczycielami i wychowawcami.

2. Rodzice biorą udział w różnego rodzaju formach działalności szkoły, wspomagając ją jednocześnie w miarę swoich możliwości.

3. W szkole funkcjonuje reprezentacja rodziców, jej udział w podejmowaniu decyzji dotyczących ważnych problemów szkolnych jest znaczący.

Kryteria sukcesu:

  1. Rodzice utrzymują stały kontakt z nauczycielami i dyrekcją szkoły.
  2. Rodzice wspierają ze środków Rady Rodziców wszystkie inicjatywy o dofinansowanie których występuje szkoła.

 

Załączniki do Koncepcji Pracy Szkoły:

- Harmonogram Pracy Szkoły

- Szkolny Program Wychowawczo- Profilaktyczny

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć