W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, społeczność szkolna nie zawiodła i wykazała się niezwykłą kreatywnością w Dniu Bez Plecaka, który obchodziliśmy 12 maja. Już od rana na korytarzach naszej szkoły mogliśmy zobaczyć uczniów, którzy swoje szkolne akcesoria przynieśli: w torbach podróżnych, skrzynce na gołębie, nosidełku dziecięcym, kartonie, torebce, reklamówkach, w torbach zakupowych, poszewkach na poduszki, workach na śmieci, koszykach rowerowych czy sklepowych oraz transporterze dla kota. Niektórzy swoje szkolne przybory, książki i zeszyty przywieźli – w wózku dziecięcym, walizce czy skrzynce monterskiej.
Przeprowadzana corocznie akcja integruje społeczność szkolną, jest formą zabawy i jako taka wywołuje wiele uśmiechu, ale należy przypomnieć i zaznaczyć, że zapoczątkowana w USA akcja „No backpack day” ma szlachetny cel - zwiększyć świadomość na temat trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji i gratulujemy kreatywności!
Samorząd Uczniowski
Koniec kwietnia i początek maja był dla klasy drugiej czasem realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
Wykonując kolejne zadania projektu uczniowie zapoznali się ze składem słonych i słodkich przekąsek, poznali dopuszczalne dzienne normy spożycia cukru i soli dla zdrowego człowieka, poznali też zdrowsze zamienniki popularnych przekąsek. Dowiedzieli się, skąd pochodzą produkty spożywcze sprzedawane w naszych sklepach i jak daleką drogę muszą niekiedy przebyć, aby trafić na nasze stoły. Doszli do słusznej konkluzji, że najlepiej jest kupować owoce i warzywa uprawiane w naszym kraju. W formie komiksów, pracując indywidualnie lub w parach, stworzyli niezwykłe historie pokazujące szkodliwe działanie cukru na nasz organizm. W ramach edukacji technicznej drugoklasiści przygotowali zdrowe przekąski (świeże owoce i warzywa oraz suszone owoce), którymi później, w ramach działań promocyjnych, częstowali uczniów i nauczycieli. Zdobytą w szkole wiedzą podzielili się ze swoimi rodzicami, z którymi później ułożyli rymowanki o zdrowych nawykach żywieniowych dotyczących przekąsek. A oto prace, które powstały:
Czekoladki i cukierki,
od nich psują się zębuchy.
Zajadajcie więc owocki,
bo to zdrowe są przekąski.
Staś z mamą
Czekoladę bardzo lubię,
lecz próchnicę wywołuje.
Melissa z wujkiem Piotrkiem, ciocią Olą i Florkiem
Owoce i warzywa
Gdy słodycze jemy
zęby zaniedbujemy.
Brzuch boli od słodyczy,
a to nam źle życzy.
Więc jedz owoce i warzywa,
każdy wtedy wielu lat dożywa!
Ola z mamą, tatą i siostrą
Nie jem słodkości
Jem słodycze i cukierki,
zęby mam jak żelki.
Brzuszek boli, oj cukierki!
Same kłopoty, gdy jem za wiele.
Od dzisiaj zdrowie!
Jem owoce i warzywa,
głowa pełna pomysłów,
i nogi pędzą prędzej.
Każdy dzień lepszy,
usta uśmiech perłowy.
Jestem bohater całodobowy!
Miłosz S. z mamą
Jedz owoce, jedz warzywa,
żaden cukier się nie przyda!
Jaś
Zrealizowany przez drugoklasistów projekt stanowi ważną cegiełkę w budowaniu świadomości zdrowotnej i wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych uczniów.
Agnieszka Gaura
Po raz kolejny uczniowie klas 7-8 mieli możliwość zaprezentowania poprzez pracę plastyczną swoich obserwacji i zainteresowań rzemiosłem w małej ojczyźnie. Organizatorem konkursu był Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wielkopolski. Swoje prace zaprezentowali uczniowie z kl 8 Piotr Błażej i Angelika Brodzińska. Gratulujemy Piotrowi, którego praca została wyróżniona.
29.04 oraz 30.04 w Miejskim Domu Kultury w Witnicy uczniowie klas 4-8 mieli możliwość uczestniczenia w nietypowej prelekcji na temat wartości życiowych, dokonywania właściwych wyborów, marzeń i ich spełniania, dążenia do wyznaczonych celów, szacunku dla dorosłych, zwłaszcza dla rodziców, brania odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. RapPedagog, pan Dobromir Makowski na podstawie własnych doświadczeń i wykonywanej pracy przeprowadził rozmowę z uczniami przeplatając ją rapem. Ta żywa rozmowa, relacja nawiązana z młodzieżą na pewno na długo pozostawi w nich wrażenie i pozwoli na wyposażenie w dobre „narzędzia„ by kierować się dobrem w swoim życiu .
„Las w słoiku” to zajęcia , podczas których uczniowie klas 0-5 uczyli się jak stworzyć swój własny ekosystem. Raz umieszczona w naczyniu roślinność nie potrzebuje więcej zabiegów pielęgnacyjnych – zamknięty obieg sprawia, że mały las ma odpowiednią ilość wilgoci, żeby przetrwać.
Pan Tomasz - prowadzący zajęcia, przypomniał uczniom podczas prelekcji jak należy zachować się w lesie, jak należy segregować śmieci, a także, jakie korzyści mają ludzie, gdy w rozmyślny sposób korzystają z dóbr lasu.
Wielkanoc to czas radości i przywołania ważnych tradycji i obyczajów chrześcijańskich. W dniach od 11.04. do 14.04.2025 r. bibliotekarka szkolna przeprowadziła lekcje czytelniczo - plastyczne dla uczniów klasy I, II i III. Na podstawie wysłuchanych opowiadań o tematyce świątecznej dzieci przypomniały sobie dawne tradycje i poznały symbole nadchodzących świąt wielkanocnych. W tracie zajęć rozwiązywali zagadki, zadania wielkanocnego króliczka, bawili się w poszukiwaczy jaj oraz przygotowali wielkanocny koszyczek zgodnie z tradycją. Na koniec uczniowie wykonali pracę plastyczną - jajka z niespodzianką. Spotkanie dało wiele radości, a poruszone treści przybliżyły zwyczaje świąt wielkonocnych.
25.04.25 gościliśmy w naszych szkolnych progach artystów z Tarnopola na Ukrainie. Zespół Zbrucz zachwycił nas prezentując piękne pieśni ukraińskie oraz tańce . Rzemiosło artystyczne było na najwyższym poziomie, a wspólnie zaśpiewana pieśń „ Hej , sokoły” wszystkimi nam zapadła w serca. Dziękujemy .
W ostatnią środę uczniowie naszej szkoły zostali wprowadzeni w nastrój majowych świąt narodowych: Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja.
Uroczystość została przygotowana przez klasy I-III, IV i VI. Wystąpiły w niej również dzieci z grupy „O”. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Konstytucja w słowie i pieśni”. W ciekawy sposób opowiedzieli rówieśnikom o rozbiorach, w jaki sposób została uchwalona Konstytucja 3 Maja i jakie miała znaczenie dla Polaków. Były wiersze, wzruszające piosenki i piękny taniec do muzyki Fryderyka Chopina.
Taki apel to naprawdę ciekawa lekcja historii dla starszych i młodszych. Cała społeczność szkolna włączyła się w uroczyste obchody majowych świąt, wyrażając to odświętnymi strojami, ozdobionymi biało-czerwonymi kotylionami i wiankami.
Etap powiatowy Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii recytacja odbył się w Miejskim Domu Kultury w Witnicy! Na scenie zaprezentowało się ponad 40 utalentowanych miłośników żywego słowa, którzy urzekli słuchaczy niezwykłymi interpretacjami. Wśród laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Maja Domańska, którą Jury zakwalifikowało do etapu wojewódzkiego konkursu. Ogromne gratulacje! Trzymamy kciuki.
Fot. MDK Witnica
W kwietniu uczniowie klasy drugiej rozpoczęli realizację pięciu zadań projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
Jest to 15. edycja ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej, którego głównym celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Za drugoklasistami zadanie pierwsze, podczas realizacji którego zapoznali się oni ze składem słonych i słodkich przekąsek (w szczególności zawartością w nich soli i cukru) i poznali dopuszczalne dzienne ilości spożycia cukru i soli dla zdrowego człowieka. Uczniowie poznali też zdrowsze zamienniki popularnych przekąsek, jakimi mogą być np. chipsy warzywne czy różnego rodzaju orzechy.
W najbliższym czasie uczniowie dowiedzą się, skąd pochodzą produkty spożywcze sprzedawane w naszych sklepach.
16 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się konkurs o tematyce wielkanocnej.
Zadaniem uczniów podzielonych na zespoły, było odpowiedzieć na zadawane pytania. Były one związane z Triduum Paschalnym oraz Wielką Nocą. Poprzez zabawę i zdrową rywalizację utrwalaliśmy sens zbliżających się Świąt oraz znaczenie symboli związanych z tym czasem.
Uwieńczeniem tego czasu, był bieg z jajkiem na łyżce, który przysporzył uczniom wiele radości.
Na zakończenie Pani Dyrektor wszystkim uczniom i pracownikom złożyła serdeczne życzenia.
W środę 16 kwietnia nasza szkoła w ramach Powiatowej Spartakiady Młodzieży - (rocznik 2012 i młodsi) wzięła udział w mini piłce nożnej dziewcząt. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa w Bogdańcu. W imprezie uczestniczyło dziewięć szkół z powiatu gorzowskiego. Zajęliśmy II miejsce ulegając tylko w finale Szkole Podstawowej nr 3 z Kostrzyna nad Odrą. Gratulujemy udanego występu.
Dnia 02.04.25 w naszej szkole gościliśmy panią Julię Chruściel, dietetyczkę, która przeprowadziła warsztaty w klasach 1-5 na temat zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Warsztaty połączone były z prelekcją. W drugiej części odbyły się zajęcia praktyczne podczas których uczniowie spożywali dostarczone przez prelegentkę jabłka, którym dzieci nadały foremkowe kształty. Degustowały mleko, które posiada wiele wartości odżywczych. Warsztaty były przeprowadzone w interesujący sposób. Uczniowie zadawali wiele pytań pani Julii , na które uzyskali fachowe odpowiedzi. Otrzymali broszury, fartuszki, czapeczki nawiązujące do tematu spotkania. Każda klasa dostała zestaw do wysiania warzyw, aby zachęcić uczniów do sięgania po zdrowe pożywienie. Zajęcia prowadzone były w ramach Programu dla szkół „Owoce i warzywa” finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego.
Młodzi przyrodnicy z dąbroszyńskiej zerówki uważne obserwują jak wiosną wszystko budzi się do życia. Dzieci poznawały zwiastuny wiosny w świecie zwierząt i roślin. Określały cykle rozwojowe żaby i motyla. „Sadziły” cebule kwiatowe i fasolk i- najpierw w historyjkach obrazkowych, a następnie w doniczkach, które ustawiły w kąciku przyrodniczym w klasie. W czasie ich wzrostu dzieci określają jakich warunków rośliny potrzebują do życia. Wiosenną zmianę przedszkolaki dostrzegły także u gościa odwiedzającego codziennie naszą klasę- kota Kapsla. Pupil dzieci zmienia futro z zimowego na wiosenne i rzadziej pokazuje się w klasie- jest zajęty szukaniem partnerki. Obserwacje przyrodnicze dostarczają dzieciom wielu pozytywnych emocji.
W dniach 31 marca - 4 kwietnia 2025r. w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Świadomości Autyzmu”. Z tej okazji w szkole dominował kolor niebieski a uczniowie pogłębiali swoją wiedzę zapoznając się z faktami i mitami na temat tego zaburzenia rozwoju. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie mogli na własnym ciele doświadczać poznawania świata wieloma zmysłami bawiąc się na ścieżce sensorycznej przygotowanej przez p. Morawiec. Kampania szkolna przyczyniała się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Za organizację tego wydarzenia odpowiedzialne były panie: Beata Golis- pedagog szkolny oraz Bożena Czapaluk- pedagog specjalny.
Dnia 28.03. 2025 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się pokaz talentów, podczas którego uczniowie pokazali swoje talenty, zdolności, umiejętności oraz opowiedzieli o swoich pasjach. Dwudziestu pięciu ochotników mogliśmy podziwiać w: śpiewaniu, tańcu, pokazach gimnastycznych, w recytacji wierszy, w sztuczkach magicznych oraz w grze na instrumencie. Przygotowaliśmy także galerię obrazów szkolnych artystów, których dzieła podziwialiśmy podczas przerw i w trakcie trwania programu. Wielu emocji dostarczyła nam autorska prezentacja popisu jazdy na quadzie, a także galeria obrazów na murach w stylu graffiti. Projekt spotkał z pozytywnym odbiorem, a występy dzieci zostały nagrodzone brawami i okrzykami. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek za swoje chęci i odwagę. Ten projekt wpisuje się w kalendarz imprez szkolnych.
„Błazny, klauny i pajace „czyli o muzyce w cyrku … tak brzmiał dzisiejszy tytuł muzycznego występu. Na sali w dniu dzisiejszym 01.04.25 wybrzmiały rytmiczne, wesołe nuty z klarnetu, perkusji … a śmiechom nie było końca, gdy podziwiałyśmy żonglerkę w wykonaniu clowna i inne jego popisy. Ekspresyjna muzyka, dowcipne zachowanie clowna przydały dniu Prima Aprilis wyjątkowego charakteru.
W dniu 26 marca uroczyście zakończył się III Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pięknego pisania. Zadanie uczniów polegało na przepisaniu do liniatury tekstu drukowanego. Uczniowie kl. I-III przepisywali fragment wiersza Wandy Chotomskiej „Gdyby tygrysy jadły irysy”, natomiast uczniowie klas 4-8 tekst Inwokacji z epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Dzieci z oddziału O – kolorowały ozdobne litery.
Komisja Konkursowa: nauczyciele naszej szkoły Pani Elżbieta Karcz oraz Pani Bożena Wojciechowska podczas oceny uwzględniła właściwe łączenie liter, ogólne wrażenie estetyczne, czytelność, prawidłowe rozmieszczenie tekstu oraz prawidłowy zapis wyrazów w zdaniach. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców.
Oto wyniki konkursu:
Dyplom Mistrza Kaligrafii otrzymali:
W kategorii O - 3:
I miejsce – Stanisław Gura , kl. 2,
II miejsce – Weronika Galińska, kl. 3,
III miejsce – Mellisa Goc, kl. 2,
Wyróżnienia otrzymali:
W kategorii 4-6:
Wyróżnienia otrzymały uczennice:
W kategorii 7-8:
Nagrodzone zostały również najpiękniej prowadzone zeszyty. Nagrodę otrzymali:
Szczególne wyróżnienie za postępy w pięknym pisaniu otrzymali uczniowie:
Natan Dudkiewicz z klasy 1 oraz Jakub Maćków -z klasy 3.
Wszystkim uczestnikom konkursu : Gratulujemy!
25 marca w Miejskim Domu Kultury w Witnicy odbyły się Lubuskie Konfrontacje Artystyczne 2025. Szkołę Podstawową w Dąbroszynie reprezentowało siedmioro uczniów w trzech kategoriach wiekowych.
Komisja Konkursu wyłoniła następujących zwycięzców.
Melissę Goc (kat. I-III),
Wiktorię Kuklę ( kat.4-6)
Maję Domańską ( kat.7-8)
Uczennice otrzymały nominacje do etapu powiatowego.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom i nominowanym recytatorom, życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia- Miejski Dom Kultury w Witnicy
Wiosna w dąbroszyńskiej zerówce zaczęła się pod znakiem zdrowia. Dzieci pierwszego dnia poznały zasady zdrowego stylu życia, rozpoznawały potrawy zdrowe i niezdrowe oraz zbudowały piramidę zdrowia. Kolejnego dnia poznały ważną rolę witamin w dbaniu o zdrowie. Za pomocą zmysłu węchu i smaku rozpoznawały podstawowe owoce. Trzeciego dnia omówiliśmy rolę higieny w zdrowym stylu życia. Dzieci wzięły udział w zajęciach rekomendowanych przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Gorzowie Wielkopolskim „Z higieną za pan brat” oraz „Profilaktyki WZW typu A”- uświadamiającej jak ważne jest częste mycie rąk i higieniczne przyrządzanie i spożywanie posiłków.