Dnia 28.03. 2025 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się pokaz talentów, podczas którego uczniowie pokazali swoje talenty, zdolności, umiejętności oraz opowiedzieli o swoich pasjach. Dwudziestu pięciu ochotników mogliśmy podziwiać w: śpiewaniu, tańcu, pokazach gimnastycznych, w recytacji wierszy, w sztuczkach magicznych oraz w grze na instrumencie. Przygotowaliśmy także galerię obrazów szkolnych artystów, których dzieła podziwialiśmy podczas przerw i w trakcie trwania programu. Wielu emocji dostarczyła nam autorska prezentacja popisu jazdy na quadzie, a także galeria obrazów na murach w stylu graffiti. Projekt spotkał z pozytywnym odbiorem, a występy dzieci zostały nagrodzone brawami i okrzykami. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek za swoje chęci i odwagę. Ten projekt wpisuje się w kalendarz imprez szkolnych.
„Błazny, klauny i pajace „czyli o muzyce w cyrku … tak brzmiał dzisiejszy tytuł muzycznego występu. Na sali w dniu dzisiejszym 01.04.25 wybrzmiały rytmiczne, wesołe nuty z klarnetu, perkusji … a śmiechom nie było końca, gdy podziwiałyśmy żonglerkę w wykonaniu clowna i inne jego popisy. Ekspresyjna muzyka, dowcipne zachowanie clowna przydały dniu Prima Aprilis wyjątkowego charakteru.
W dniu 26 marca uroczyście zakończył się III Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pięknego pisania. Zadanie uczniów polegało na przepisaniu do liniatury tekstu drukowanego. Uczniowie kl. I-III przepisywali fragment wiersza Wandy Chotomskiej „Gdyby tygrysy jadły irysy”, natomiast uczniowie klas 4-8 tekst Inwokacji z epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Dzieci z oddziału O – kolorowały ozdobne litery.
Komisja Konkursowa: nauczyciele naszej szkoły Pani Elżbieta Karcz oraz Pani Bożena Wojciechowska podczas oceny uwzględniła właściwe łączenie liter, ogólne wrażenie estetyczne, czytelność, prawidłowe rozmieszczenie tekstu oraz prawidłowy zapis wyrazów w zdaniach. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców.
Oto wyniki konkursu:
Dyplom Mistrza Kaligrafii otrzymali:
W kategorii O - 3:
I miejsce – Stanisław Gura , kl. 2,
II miejsce – Weronika Galińska, kl. 3,
III miejsce – Mellisa Goc, kl. 2,
Wyróżnienia otrzymali:
W kategorii 4-6:
Wyróżnienia otrzymały uczennice:
W kategorii 7-8:
Nagrodzone zostały również najpiękniej prowadzone zeszyty. Nagrodę otrzymali:
Szczególne wyróżnienie za postępy w pięknym pisaniu otrzymali uczniowie:
Natan Dudkiewicz z klasy 1 oraz Jakub Maćków -z klasy 3.
Wszystkim uczestnikom konkursu : Gratulujemy!
25 marca w Miejskim Domu Kultury w Witnicy odbyły się Lubuskie Konfrontacje Artystyczne 2025. Szkołę Podstawową w Dąbroszynie reprezentowało siedmioro uczniów w trzech kategoriach wiekowych.
Komisja Konkursu wyłoniła następujących zwycięzców.
Melissę Goc (kat. I-III),
Wiktorię Kuklę ( kat.4-6)
Maję Domańską ( kat.7-8)
Uczennice otrzymały nominacje do etapu powiatowego.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom i nominowanym recytatorom, życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia- Miejski Dom Kultury w Witnicy
Wiosna w dąbroszyńskiej zerówce zaczęła się pod znakiem zdrowia. Dzieci pierwszego dnia poznały zasady zdrowego stylu życia, rozpoznawały potrawy zdrowe i niezdrowe oraz zbudowały piramidę zdrowia. Kolejnego dnia poznały ważną rolę witamin w dbaniu o zdrowie. Za pomocą zmysłu węchu i smaku rozpoznawały podstawowe owoce. Trzeciego dnia omówiliśmy rolę higieny w zdrowym stylu życia. Dzieci wzięły udział w zajęciach rekomendowanych przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Gorzowie Wielkopolskim „Z higieną za pan brat” oraz „Profilaktyki WZW typu A”- uświadamiającej jak ważne jest częste mycie rąk i higieniczne przyrządzanie i spożywanie posiłków.
21 marca nadeszła oczekiwana kalendarzowa wiosna. Przywitaliśmy ją jak należy - tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się wiosennie- kolorowo. W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą klasową dekorację drzwi. Uczniowie klas od 0 do VIII mocno zaangażowali się w udział w konkursie. Przez kilka dni zespołowo wykonywali dekoracje. Wszystkie prace były barwne i kolorowe. Wyróżniona została i nagrodzona dekoracja klasy I. Po wręczeniu nagród uznania za kreatywność i zaangażowanie pozostałym klasom, cała społeczność szkolna przemaszerowała we wiosennym korowodzie ulicami Dąbroszyna, po czym udała się na poczęstunek przygotowany przez rodziców - ciepłą herbatę i kiełbaski z grilla. Przed wspólną biesiadą nastąpiło symboliczne pożegnanie Zimy i powitanie Wiosny - spaliliśmy ekologiczną Marzannę, głośno skandując "Witaj wiosno! "Żegnaj zimo!". W tym dniu uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia oraz Radzie Rodziców za poczęstunek.
Dnia 19.03.2025 r. klasy V i VII pojechały na wycieczkę do parku trampolin w Gorzowie Wielkopolskim. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji a uczniowie mogli zmierzyć się z 72 metrowym torem ninja, korzystać z trampolin i zjeżdżalni. Wyjazd był doskonałym sprawdzeniem sprawności fizycznej a zdrowo spędzony czas i dużo uśmiechu sprawiły, że ten dzień długo pozostanie w naszej pamięci.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły i ich rodzice pokazali, że mają wielkie serca, włączając się w zorganizowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski akcję charytatywną „Pełna miska dla schroniska”. Dla potrzebujących zwierząt udało się zebrać karmę oraz akcesoria, które w sobotę 15 marca zostały dostarczone do Schroniska „Kolebka Słońca” w Górzycy, prowadzonego przez Fundację „PRO - ANIMALE DLA ZWIERZĄT w POTRZEBIE”.
Wszystkim zaangażowanym w akcję bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i ten wspaniały gest serca.
Organizatorzy:
Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski
„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa to jedna z ulubionych lektur uczniów. Jest to historia Ebenezera Scrooge’a, właściciela londyńskiego kantoru. Bohater dzięki spotkaniom z duchami poznaje samego siebie i przechodzi głęboką przemianę.
Szóstoklasiści pracując w trzech grupach, zaprezentowali dokładny opis wybranego ducha. Dodatkowo jedna osoba z każdego zespołu przygotowała kostium zjawy, w którą się wcieliła. Wymowa tych postaci została dodatkowo wzmocniona pracami plastycznymi, które ich przedstawiały.
Utwór zawiera uniwersalne przesłanie, że w pogoni za pieniędzmi możemy stracić to, co najważniejsze: rodzinę, miłość i przyjaźń. Uczniowie bardzo się zaangażowali w pracę nad tą lekturą.
Dnia 20 marca 2025r. został przeprowadzony w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,KANGUR MATEMATYCZNY”. Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur" w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières". W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas
IV - VIII. Konkurs miał charakter jednorazowego testu, a na jego rozwiązanie uczniowie mieli 75 minut. Miał on na celu praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości i umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania zadań. Po zakończonym konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy upominek- kostkę Rubika z Kangurkiem oraz słodki poczęstunek. Dodatkowo dzień konkursu, "Dzień Kangura" był w naszej szkole prawdziwym świętem matematyki. Tradycyjne lekcje matematyki zostały zastąpione matematycznymi konkursami, rebusami, krzyżówkami. Było to prawdziwe święto matematyczne. Uczniowie mieli możliwość przeżycia pięknej przygody z matematyką.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Opiekun konkursu: Beata Konowalik
11 lutego 2025r. obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Ten dzień ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W naszej szkole nauczyciel informatyki, pan Rajmund Golis przypomniał uczniom klas 4-8 najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci, na podstawie których stworzyli oni prezentacje multimedialne na dany temat. Możliwość wykorzystania źródeł internetowych oraz wybór właściwych informacji była doskonałą okazją do usystematyzowania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności pracy z komputerem.
W krajach anglojęzycznych Dzień Świętego Patryka to okazja do zabawy przy skocznej celtyckiej muzyce oraz czas koloru zielonego. 14 marca, w piątek, nasza szkoła również przyłączyła się do wesołych obchodów narodowego święta Irlandii: uczniowie próbowali swoich sił w tańcach irlandzkich oraz mierzyli się z zagadkami za temat Irlandii i jej patrona. Wiele osób ubrało w ten dzień coś zielonego. W nagrodę otrzymali słodki poczęstunek od irlandzkiego skrzata!
8 marca to wyjątkowy dzień w roku, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych.
Tegoroczny Dzień Kobiet przypadł w sobotę, dlatego już dzień wcześniej, 7 marca, eleganccy uczniowie klasy piątej, Filip i Witek, złożyli życzenia i obdarowali wszystkie dziewczynki i panie naszej szkoły oraz Panią Annę Czelin - Bujnicką z biblioteki słodką niespodzianką, przygotowaną dzięki współpracy z Radą Rodziców. Nie zabrakło też niespodzianek przygotowanych przez chłopców w poszczególnych klasach.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie działań Samorządu Uczniowskiego i jeszcze raz, z okazji Dnia Kobiet, życzymy wszystkim paniom i dziewczynkom spełnienia marzeń, samych słonecznych dni oraz uśmiechu zawsze goszczącego na twarzach!
Samorząd Uczniowski
Od piątku 28 lutego do soboty 1 marca br. uczniowie naszej szkoły przebywali w Karpaczu.
Ostatnie w sezonie 2024/2025 zawody młodzików rozegrano na lodowisku w Jeleniej Górze.
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, to zawody skierowane do uczniów klas 6-8 Szkoły
Podstawowej (rocznik 2011- 2012). Nasza szkołę podczas zawodów reprezentowało pięcioro uczniów
zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego w Nowinach Wielkich.
Wyniki:
1. Jan Gura – II miejsce w jedynkach młodzików, IV miejsce w dwójkach młodzików oraz w drużynie.
2.Maksym Sichkar - IV miejsce w drużynie i w dwójkach młodzików oraz VI miejsce w jedynkach
młodzików.
3. Maja Domańska – IV w dwójkach młodziczek, V miejsce w drużynie oraz VI w jedynkach
młodziczek.
4. Kimachuk Anna– IV miejsce w drużynie i w dwójkach młodziczek oraz VIII miejsce w jedynkach.
5. Ożga Oliwia – V miejsce w drużynie i w dwójkach młodziczek oraz VII miejsce w jedynkach
młodziczek.
Gratulujemy sukcesów.
W środę i czwartek 26 -27 lutego uczennice naszej szkoły uczestniczyły, w ramach Powiatowej
Spartakiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa
w Bogdańcu. W kategorii wiekowej 2010-2011 zawodniczki naszej szkoły zajęły VI miejsce. Natomiast
kategorii wiekowej 2012 i młodsi dziewczęta zajęły III miejsce. Gratulujemy udanego występu. W
kategorii młodszej szkołę reprezentowały: Ożga Oliwia, Jabłońska Julia, Nizińska Nadia, Kimachuk
Anna, Grudzień Angelika, Sawczuk Nikola, Rajczakowska Anna, Rozpędowska Hanna oraz Czarnecka
Julia.
Czas karnawału, to czas w którym chcemy dobrze się bawić.W naszej szkole bal karnawałowy, zwany balem przebierańców miał miejsce 13.02.25 w sali gimnastycznej. Zawitały postacie z bajek, filmów, gier komputerowych. Uczniowie przebrani w ciekawe kostiumu przy dźwiękach rytmicznej muzyki doskonale bawili się. Nasi kochani rodzice nie zapomnieli o słodkim poczęstunku, którym ugoszczono dzieci w przerwach między różnymi konkurencjami , które zapewnił DJ Kuba .
14 lutego obchodzone są walentynki, zwane też świętem zakochanych. Święto to na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości.
Jak co roku, z okazji walentynek, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Kilka dni wcześniej, w korytarzu szkolnym stanęła czerwona skrzyneczka, do której uczniowie wrzucali swoje walentynki. 14 lutego zgromadzone w pudełku dowody sympatii zostały posegregowane i dostarczone przez uczennice klasy IV, Hanię i Wiktorię, do adresatów – uczniów i pracowników szkoły.
Z okazji walentynek życzymy wszystkim jak najwięcej miłości i serdeczności w życiu – nie tylko od święta.
Samorząd Uczniowski
14 lutego to dzień, który ma szczególne znaczenie – to Dzień Zakochanych, ale także okazja do wyrażenia szacunku i sympatii wobec innych. Ten wyjątkowy moment sprzyja dzieleniu się miłymi słowami, drobnymi gestami oraz wspólnemu spędzaniu czasu z bliskimi. Z tej okazji Rada Rodziców zorganizowała kiermasz walentynkowych słodkości i gadżetów. Uczestnicy mogli zakupić pyszne babeczki, serduszkowe ciasteczka, ciasta, galaretki, lizaki oraz wiele innych uroczych „drobiazgów”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włożyli wysiłek w organizację tego wydarzenia, a w szczególności rodzicom za zakup walentynkowych upominków oraz upieczenie słodkości oraz Rodzicom i Uczniom, którzy wsparli nasze „walentynkowe stoisko”. Dziękujemy wolontariuszom-Mai oraz Antkowi za poświęcenie swojego czasu i zaangażowaniu na rzecz pomocy przy stoisku. Zebrane fundusze będą wsparciem na rzecz naszych uczniów oraz przedsięwzięć szkolnych.
Ostatnią omawianą przez szóstoklasistów lekturą była książka J. R. R Tolkiena „Hobbit , czyli tam i z powrotem”. Jest to powieść fantasy, w której występuje wiele mitycznych plemion: pracowite krasnoludy, przewrotne gobliny, hobbici , piękne i mądre elfy oraz złe i okrutne trolle. Najwyższym stopniem poznania lektury jest wejście do świata, który ona przedstawia.
Dlatego też nasi uczniowie zaprojektowali kostiumy i przebrali się za przedstawicieli stworzeń, które stanęły na drodze Bilba Bagginsa i jego kompanii. Każda grupa przygotowała charakterystykę wybranych mieszkańców Śródziemia. „To była bardzo ciekawa lekcja, pełna wrażeń, śmiechu i zabawy, która pozwoliła nam na pożegnanie przenieść się do świata Tolkiena” - powiedziała Roksana Kucińska
Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu artystycznym - ,,Mikołajkach w teatrze”.
W tym celu razem z wychowawczyniami: p. Marią Skrzypczak-Wróblewską, p. Iwoną Przetacką oraz p. Beatą Konowalik udali się do Gorzowa Wielkopolskiego. Tam w Teatrze im. Juliusza Osterwy obejrzeli spektakl „Pan Twardowski” w reżyserii Andrzeja Ozgi. Znalazła się w nim lekcja tradycji, trochę magii, odrobina tajemnicy, spora dawka emocji i wiele mądrych nauk. Całość została zaprawiona szczyptą dobrego humoru.
Historia o mistrzu Twardowskim ożyła na scenie dzięki wspaniałej muzyce, widowiskowej scenografii i mistrzowskiej grze aktorów. Spektakl bawił, ale też skłaniał do refleksji nad wyborem między dobrem a złem oraz odpowiedzialnością za swoje decyzje. W czasie przedstawienia uczniowie przeżyli mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Musical bez wątpienia bardzo im się spodobał.