Lista nauczycieli

Nawigacja

  • Zajęcia informatyczne dla dorosłych

    Zajęcia informatyczne dla dorosłych

     

    Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 50 rok życia na zajęcia informatyczne. Zajęcia obejmować będą podstawy posługiwania się programem Word, Excel i Power Point (pisanie, liczenia i pokazy-prezentacje), a także podstawowe informacje na temat internetu i surfowania oraz posługiwania się pocztą elektroniczną. Zajęcia prowadzone będą w Szkole w Kamieniu Wielkim w ilości 120 godzin zajęć praktycznych. Kurs jest w pełni nieodpłatny. Prosimy o kontakt pod nr telefonu 957521380 lub też w godzinach rannych 957515894. Początek kursu w styczniu 2014 roku jeśli uzbiera się grupa 15 osobowa. Zachęcamy do udziału. Jedyna okazja jeszcze masz czas na deklaracje do 3.12.2013r.

  • Bezpieczna Zerówka

    Bezpieczna Zerówka

    W dniu 21.11.2013r trójka dzieci z zerówki przy Filii Szkoły w Kamieniu Wielkim wyjechały na wojewódzki konkurs pod tytułem „Bezpieczna Zerówka” do Gorzowa Wielkopolskiego. Eliminacje odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Nasze dzieci brały udział pierwszy raz w tak wielkim i bardzo oficjalnym konkursie, w którym głównymi gośćmi są komendanci służb mundurowych naszego województwa. Można było spotkać Policjantów, Strażaków, Strażników i służby medyczne. Konkurs przebiegał bardzo sprawnie, ale przysparzał wiele emocji i stresu. Wiele pytań z różnych dziecin bezpieczeństwa obejmowały bezpieczne zachowanie się w życiu codziennym. Jak zachować się podczas wypadków, pożarów, zasłabnięć i poruszania się po drogach. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą z tych dziedzin, że niektórzy dorośli mieliby problemy odpowiadając na te pytania. Dlatego tez gratulujemy naszym najmłodszym Marcelowi Wus, Piotrowi Franczukowi i Alanowi Kowalewskiemu.

  • Bułka za znaczek

    Bułka za znaczek

    Już drugi rok dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie biorą udział w akcji charytatywnej „Bułki za znaczki”. Zadanie polega na zbieraniu zużytych znaczków, które przekazujemy przez ks. Bogdana Wagnerowskiego dawnego witnickiego wikariusza misjonarzom Salezjanom we Francji, którzy sprzedają znaczki zarabiają pieniądze. Zdobyte fundusze przekazują dla głodujących dzieci w Afryce. Cała trudność to odciąć z koperty znaczek i przynieść go do szkoły. Przelicznik jest mniej więcej taki: jeden znaczek to pięć bułek dla dzieci w Afryce. Tak niewiele pracy, a tak wielka pomoc. Wielu uczniów to rozumie i wie że warto dzielić się dobrym uczynkiem z innymi. Dobro uczynione innym zawsze powraca. Mamy już liderów wśród uczniów. Eliza Rogowska wraz z Rodzicami i znajomymi uzbierała w tym roku szkolnym już ponad tysiąc znaczków. Do naszej akcji bardzo aktywnie włączyły się urzędy i firmy naszej gminy.  Znaczki dla nasz zbierając: Urząd Miasta i Gminy Witnica, Gimnazjum im. Ludzi pojednania w Witnicy, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Witnicy, Szkoła Podstawowa w Dabroszynie, GS Witnica, Browar Witnica, MOPS w Witnicy.

    Dziękujemy im bardzo za zrozumienie i wspieranie naszej akcji zachęcamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji.

    Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przesyłamy kolejną paczkę znaczków dla dzieci w Afryce. Może w ten sposób i ich święta będą radośniejsze.

  • Mamo, Tato porozmawiajcie ze mną

    Mamo, Tato porozmawiajcie ze mną

    13.11.2013r zebrania z rodzicami poprzedziła scenka teatralna "Mamo, Tato porozmawiajcie ze mną". W wykonaniu członków koła teatralnego prowadzonego przez Panią Bożene Wojciechowską. Treść przedstawionej scenki stanowiła wstęp do prelakcji wygłoszonej przez Pracownika Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Kostrzynie nad Odrą Panią Karolinę Sowińską-Korżyńską. Zebrani rodzice wysłuchali o potrzebach, które muszą być spełnione, aby dzieci osiągnęły sukces. Każde takie spotkanie skłania zebranych do nowych przemyśleń i refleksji.

  • Uczymy się Tolerancji

    Uczymy się Tolerancji

    W dniu 19.11.2013r wszystkie dzieci klas 0-III w Filii Szkoły w Kamieniu Wielkim obejrzały film na temat „Tolerancja”. Holl na godzinę lekcyjna zamienił się w prawdziwą salę kinową. Z wypiekami na twarzy dzieci przeżywały problemy dzieci różniących się kolorem skóry, wyznaniem, kalectwem i ubóstwem. Poznały ich odczucia i zrozumiały, że pomimo różnic wiele nasz łączy. Wspólne zainteresowania potrafią zniwelować i przełamać bariery złego zachowania. Po filmie uczniowie rozmawiali jak dzieci powinny zachować się w podobnych sytuacjach. I czy jesteśmy tolerancyjni?

  • Bezpieczeństwo na drodze

    Bezpieczeństwo na drodze

    Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to międzynarodowy program edukacyjny dla szkół podstawowych, którego celem jest edukowanie dzieci na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyjaznej dla środowiska motoryzacji. Udział w akcji rozpoczęliśmy od apelu klas 0-III w Kamieniu Wielkim na temat bezpieczeństwa podczas dni wolnych z powodu Święta Zmarłych. Podczas apelu podjęto deklarację przystąpienia klas 0-III do Szkolnego Koła Bezpieczeństwa. W ramach działalności Koła dzieci pod okiem wychowawczyń utrwalać będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przepisy ruchu drogowego, tajniki zdrowego i ekologicznego sposobu życia. Uczniowie z klas IV-VI tematykę akcji realizować będą w ramach lekcji techniki i przyrody. Materiały do przeprowadzania działań dostarczył główny organizator akcji - koncern Renault. Akcję na terenie szkoły koordynuje pedagog szkolna B. Golis. Do akcji dołączył się miłym akcentem UMiG Witnica, fundując odblaskowe zawieszki na tornistry i bransolety.

  • Kartka dla Oliwki

    Kartka dla Oliwki

    Cała społeczność szkolna ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wzięła udział  w akcji zbiórki kartek okolicznościowych dla chorej na białaczkę Oliwii. Nasi uczniowie o akcji dowiedzieli się z Facebooka. Pomysł tak ich zainteresował, iż Samorząd Uczniowski podjął decyzję o przystąpieniu do akcji. Dzieci z klas I-VI własnoręcznie wykonały kilkadziesiąt kartek z życzeniami powrotu Oliwii do zdrowia. Udział wzięły nawet maluchy z oddziału zerowego. Uczniowie wykonywali kartki pod okiem zaangażowanych w akcję wychowawców. Zebrano też kilkanaście nowych maskotek, które miały pomóc dziewczynce rozwiać smutne chwile. Całość działań koordynowała pedagog szkolna B. Golis. Kartki i maskotki wysłaliśmy do Oliwii i nasza pomoc przyczyniła się do wielkiego sukcesu akcji. Oliwia była szczęśliwa, iż tak wiele dzieci pozwoliło jej spełnić marzenie.

  • Święto Niepodległości w Szkole

    Święto Niepodległości w Szkole

    8 listopada nasza szkoła świętowała 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wszyscy uczniowie w strojach galowych, z emblematami w barwach narodowych, spotkali się na uroczystym apelu. Program artystyczny przygotował Samorząd Uczniowski. O oprawę muzyczną zadbał Jacek Piwkowski, nauczyciel muzyki. Wszystkich zebranych urzekła deklamacja słynnego wiersza Władysława Bełzy w wykonaniu dzieci z oddziału zerowego. Występy uzupełniała prezentacja multimedialna z rzutnika, przypominająca o naszej historii. Sposób, w jaki uczciliśmy naszą niepodległość pokazał nam, że narodowe świętowanie nie musi być smutne i nudne, a przy tym dowiedliśmy, że  nasz współczesny patriotyzm wyraża się chociażby znajomością historii czy wiernością tradycji.

  • Wycieczka klasy II do Chyrzyna

    Wycieczka klasy II do Chyrzyna

    Dnia 23 października 2013 r klasa II uczestniczyła w kolejnych zajęciach programu edukacyjnego „Sekrety ssaków” prowadzonego przez pracowników Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie. Trzygodzinne zajęcia laboratoryjno-terenowe pt. „Ssaki parzystokopytne: dzik, sarna, jeleń” odbywały się w siedzibie PN w Chyrzynie oraz na terenie parku w okolicach Dąbroszyna. Podczas zajęć dzieci poznały tryb życia  wybranych gatunków saków występujących w okolicy, głównie sarny, jeleni, dzików. Podczas zajęć laboratoryjnych oglądały ciekawy film o tych zwierzętach z komentarzem pracownika parku, słuchały głosów jelenia w okresie godów, szczekania sarny itp. Poznały budowę zwierząt, miały okazję ulepienia własnego zwierzątka z plasteliny z uwzględnieniem charakterystycznych cech budowy. Następnie w terenie dzieci szukały tropów zwierząt, obserwowały przez lornetki przelatujące ptaki. Zajęcia były dla dzieci wspaniałą lekcją przyrody z której wyniosły wiedzę i niezapomniane wrażenia.                                                                                                                            

  • „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”

    „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”

    Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu RENAULT „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Pani Pedagog na apelu klas młodszych 0-III przekazała uczniom informację dotyczące przystąpienia do konkursu.  W związku ze zwiększeniem ich bezpieczeństwa na drodze przekazała dla każdego dziecka odblaskowe opaski, które można nosić na rękach lub nogach, odblaski do zaczepienia na tornister oraz pakiet „ Droga i Ja” o zasadach ruchu drogowego. Najważniejsza jest świadomość abyśmy byli widoczni na drodze w jesienną szarugę. PAMIĘTAJCIE O BEZPIECZŃSTWIE, bo to jest najwazniejsze.

  • Zielona Szkoła w Myśliborzu

    Zielona Szkoła w Myśliborzu

    Dnia 7 i 8 listopada 2013 roku klasy I, II i III wraz z wychowawcami wyjechały na zieloną szkołę do Myśliborza (łącznie 56 osób). Wyjechaliśmy o godz. 9 rano. Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekało na nas smaczne śniadanko. Niespodzianką była samoobsługa. Wybrano dyżurnych, którzy bardzo ambitnie pilnowali ładu i porządku. Dyżurni zaangażowali się tak mocno, że trzeba było pilnować talerzyka by dyżurni go nie sprzątnęli. Po śniadaniu przydział pokoi i samodzielne obleczenie w pościel -to dopiero były rebusy jak to zrobić!. Przed obiadem czekały na nas jeszcze wspólne zabawy i obowiązujące zasady wspólnego mieszkania. Po obiedzie byliśmy w bibliotece, gdzie Pani bibliotekarka opowiadała legendy związane z Myśliborzem. Zwiedzieliśmy też zabytkowy budynek biblioteki z niezwykle pięknymi sklepieniami. Przed kolacją byliśmy również na basenie, niestety tylko jedną godzinkę. Po kolacji odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Dzień skończył się wspaniałą dyskoteką, na której obowiązywały prawdziwie dyskotekowe fryzury. O 21 skończyła się zabawa później toaleta i cisza nocna o 22. Następnego dnia - basen zabawy w świetlicy i "Bieg Żółtodzioba" - ukończony pomyślnie po zjedzeniu plasterka cytryny i uśmiechu uhonorowany dyplomem. Wszyscy bardzo żałowali, że tak szybko minął ten czas i pobyt na zielonej szkole. Kiedy znów będziemy mogli wybrać się do Myśliborza. zapraszam na wycieczkę wirtualną  http://dwdzmysliborz.pl/about-us/

  • Ciekawe przedstawienie

    Ciekawe przedstawienie

    5 listopada uczniowie klas IV-VI z wychowawczyniami pojechały do teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie na spektakl ,,Ten obcy’’ w reżyserii Teresy Lisowskiej - Gałły. Przedstawienie bardzo się podobało naszym uczniom. Jednym z atutów spektaklu był fakt, iż aktorami była młodzież z gorzowskiego Studia Teatralnego. Mimo iż przedstawienie trwało 100 minut, nasi uczniowie nie nudzili się. Historia chłopca, który poszukuje swojego miejsca w świecie, bardzo ich poruszyła. Uczniowie VI klasy mieli zaś możliwość porównania sztuki teatralnej z książką, która jest ich lekturą.

  • Pieniadze leżą na ziemi

    Pieniadze leżą na ziemi

         Pod takim hasłem w naszej filii w Kamieniu Wielim odbył sie konkurs szkolny. Sprecyzowano warunki, aby zbierane kasztany były: - wolne od pleśni i nieuszkodozne, - bez łupiny, - składowane w przewiewnych opakowaniach w suchym i chłodnym miejscu. Klasa, która uzbierała najwięcej kasztanów zdobyła tytuł "Zaradnej klasy" i otrzymała nagrodę w postaci dyplomu. Wyniki przedstawiają sie nastepująco: klasa II zebrała 116,5 zł tj 233kg; klasa III 385 zł tj. 770kg, klasa I 245 zł tj. 490kg. Łącznie w szkole zebrano 1493 kg kasztanów. Jest to osiągnięcie na miarę Guinnessa. A jeżeli dodamy jeszcze, że zebrane kasztany przekazane zostaną do firmy farmaceutycznej, z których zostaną wyprodukowane lekarstwa, to jest naprawdę wielkie osiągnięcie. Ile mogą tak małe rączki razem. Całej klasie gratulujemy!!! Dziękujemy wszystkim wychowawcom za motywację uczniów i rodzicom.

  • Poniedziałek na sportowo

    Poniedziałek na sportowo

     

         Uczniowie naszej szkoły wzięli udział 21 października w VI Dniu Sportu Dzieci i Młodzieży 2013. Imprezę organizowało Starostwo Powiatowe. Zawody odbyły się w Zespole Szkół w Kostrzynie nad Odrą. Nasze drużyny wzięły udział w turnieju piłki siatkowej dziewcząt, w którym zajęły II miejsce, turnieju ,,piątek’’ piłkarskich chłopców (VI miejsce) oraz w indywidualnym biegu na 60 metrów dziewcząt i chłopców. W tej ostatniej konkurencji dziewczęta zajęły V miejsce, a chłopcy VI lokatę. Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Naszą reprezentację i inne drużyny ugoszczono obiadem i bardzo miłym przyjęciem. Zawody przebiegły w atmosferze fair play. Jesteśmy pewni, że nasza szkoła otrzyma zaproszenie do udziału w tej imprezie również za rok i z chęcią tam pojedziemy!

  • Stypendia rozdane

    Stypendia rozdane

     

           Aleksandra Bazan, uczennica VI klasy naszej szkoły została stypendystką Burmistrza Miasta i Gminy Witnica na rok 2013/2014. Razem z nią 24 najzdolniejszych uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum na terenie Gminy Witnica 10 października w Regionalnym Centrum Ratownictwa odebrało stypendia, ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Witnica. Wśród nich było 14 gimnazjalistów i 10 uczniów szkół podstawowych. Najwyższa średnia wynosiła 5,9! Ola uzyskała średnią 5,3 i było to najlepsze świadectwo w naszej szkole. Wyróżnieni uczniowie będą otrzymywać co miesiąc 30 zł (szkoła podstawowa) i 50 zł (gimnazjum) aż do końca roku szkolnego. Uczniowie dostali też pamiątkowe dyplomy, a rodzice – listy gratulacyjne. Gratulujemy i życzymy Oli dalszych sukcesów!

  • Uczniowie klas I-III w RCR

    Uczniowie klas I-III w RCR

           Dnia 14 października 2013 roku uczniowie  klas I-III wraz z wychowawczyniami pojechały do RCR-u w Witnicy (Regionalnego Centrum Ratownictwa). Na Sali szkoleniowej remizy strażackiej dzieci wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie pod czujnym okiem strażaków: Z.Mikisza, M.Mikisza i R.Fabjańczuka miały okazję zwiedzić remizę, izbę pamięci, posiedzieć w autach strażackich, poubierać się w mundury. Zabawy i radości było co niemiara. Strażacy pożegnali nas wyciem syren, a my przeszliśmy do komisariatu Policji. Tam pan dzielnicowy Podgórski wraz z kolegą opowiadał o pracy policjanta i oprowadził po obiekcie. Dzieci zobaczyły zasadę działania lustra weneckiego, mogły wejść do celi i obejrzeć jak działa monitoring. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci pełne wrażeń wróciły do domu. Wszystkim, którzy poświęcili nam czas serdecznie dziękujemy.

  • Warsztaty dla dzieci kl. "0"

    Warsztaty dla dzieci kl. "0"

     

               Klasa „0” z Kamienia Wielkiego w dniu 8.10.2013 roku wybrała się na Warsztaty Terapii Zajęciowej do DPS w Kamieniu Wielkim. Tam pod czujnym okiem pracowników dzieci brały udział w zajęciach: z ceramiki, ogrodnictwa, plastyki, komputerowe oraz kucharskie z wypiekiem ciasteczek. Zostały podzielone na pięć grup, w których wykonywały te różnorodne prace. Dzieci chętnie wykonywały powierzone im zadania. Zajęcia bardzo podobały się przypadając do gustu najmłodszym uczniom szkoły, przyniosły im również wiele satysfakcji, zadowolenia i uśmiechu z wykonanych samodzielnie prac. Takie zajęcia będziemy kontynuować współpracując z warsztatami. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość zorganizowania takich warsztatów Dyrektorowi DPS Panu Mieczysławowi Zawałka i Pani Kierownik Warsztatów Uli  Laska oraz Paniom za przeprowadzenie takich zajęć, które na długo zapiszą się w pamięci.

  • Festyn szkolny Dąbroszyniada 2013

    Festyn szkolny Dąbroszyniada 2013

           28 września, po gminnej imprezie rowerowej ,,Bicrajd’’ odbył się festyn szkolny, który był zwieńczeniem tego bogatego w wydarzenia dnia. Zabawę zaczęliśmy już od wczesnych godzin popołudniowych. Rodzice przygotowali stoiska gastronomiczne. Każdy mógł zjeść swojskiej grochówki, kiełbasy z grila, bigosu, gofrów, popcornu, frytek lub domowych wypieków. Nauczyciele zajęli się zaś oprawą artystyczną i rozrywkową. Dzieci mogły skorzystać z bogatej oferty: jazdy na kucyku, przejażdżek na motorach, zaplatania warkoczyków, malowania twarzy. Odbywały się konkursy wiedzy i quiz ,,Jeden z dziesięciu’’. Tematyka zagadek dotyczyła wiedzy o Gminie Witnica. Zainteresowaniem najmłodszych dzieci cieszyły się też zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie mogli malować, rysować lub lepić figurki z masy solnej. Nie zabrakło też sportu na wesoło, m.in. gry w piłkę parami (ze związanymi nogami!), łowienia ryb na sucho czy chodzenia na szczudłach. Młodzież licealna udzielała też instruktażu pierwszej pomocy, a przede wszystkim reanimacji, przy pomocy specjalnych manekinów ratowniczych.

          Dopisała pogoda i rodzice uczniów, którzy licznie odwiedzali plac między szkołą a świetlicą wiejską. Na dzieciach największe wrażenie zrobił przyjazd grupy ridersów z Kostrzyna nad Odrą. Huk motorów i quadów zwabił tłumy chętnych do przejażdżek. Odbyła się też zabawa ,,Kot w worku’’, podczas której dzieci wygrały mnóstwo nagród. Czas upływał przy rytmach muzyki tanecznej i konferansjerce nauczycieli.

          Dzięki festynowi rodzice z Kamienia Wielkiego i Dąbroszyna integrowali się, uczniowie z połączonych szkół mogli poznać się z innej strony. Dochód z festynu zostanie przeznaczony na zakup szafek do szatni i rolet na okna w filii w Kamieniu Wielkim. Impreza nie odbyłaby się bez zaangażowania rodziców, którym serdecznie dziękujemy a także sponsorów i ludzi dobrej woli, z których największe podziękowania kierujemy do:

    - Piekarni Baks ze Słońska,

    - Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbroszynie,

    - Ochotniczej Straży Pożarnej z Mościc,

    - Kostrzyńskiej Grupy Motocyklowej ,,Free Riders’’,

    - Pana Marka Owczarczyka, prezesa KS ,,Zew’’ Dąbroszyn,

    - Intermarche Kostrzyn.

         Zabawa trwała do wieczora i sprawiła wszystkim wiele radości. Uczestnikom festynu mówimy: do zobaczenia za rok, a tych, których nie było, już dziś zapraszamy, bo warto przyjść…

  • Dąbroszyniada czyli BICRAJD

    Dąbroszyniada czyli BICRAJD

               W dniu 28 września odbył się pierwszy etap Bicrajdu edycji 2013/2014. To już piąty z kolei, jubileuszowy cykl rajdów rowerowych po terenie Gminy. Miejscem imprezy był tym razem Dąbroszyn. Uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy zjeżdżali się do naszej szkoły ze swoich miejscowości. Jak zawsze w punktacji największą rolę odgrywała frekwencja.

    W 1 etapie wzięło udział 125 uczniów oraz ich opiekunowie. W trakcie zawodów przeprowadzono m.in. drużynowe mistrzostwa gminy szkół podstawowych w boule w kategoriach dziewcząt i chłopców oraz wielobój rowerowy. W trakcie wieloboju odbyły się sztafety rowerowe ,,Moje miasto’’, ,,Moja gmina’’.  Końcowa punktacja przedstawia się następująco:

    1. SP Dąbroszyn – 150 pkt,

    2. SP Witnica – 96 pkt.

    3. SP Nowiny Wielkie 95 pkt.

    Każdy uczestnik otrzymał kiełbaskę z grilla, ciasto i soki. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie tych smakołyków dla dzieci i za obsługę gastronomiczną zawodów. Strażakom z OSP Mościce dziękujemy zaś za zabezpieczenie imprezy na jej trasie. Cieszymy się, że pierwsza tura Bicrajdu była udana i liczymy iż następny etap będzie równie interesujący dla uczestników.

  • Klasa "0" w RCR w Witnicy

    Dnia 25 września 2013 roku oddział przedszkolny z Kamienia Wielkigo wraz z wychowawczynią Anną Brodnicką wybrał się na wycieczkę do Regionalnego Centrum Ratownictwa w Witnicy. Dzieci zapoznania się z pracą policjanta, strażaka i ratownika medycznego. Usłyszały sygnały pojazdów uprzywilejowanych oraz miały możliwość wsiąść dp tych pojazdów. Dzieci zadowolone, pełne wrażeń i emocji wróciły  do przedszkola. O wyjeździe mówiły jeszcze do końca dnia "Dziękujemy za tak wspaniałą wycieczkę". Wszystkie dzieci znają juz numery alarmowe i potrafią pod nie zadzwonić.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć