W sobotę 21 września uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wyjechali do Parku ,,Szwajcaria Marchijska’’ w Buckow na Apfelfest. Festyn ten odbywa się co roku, a od pięciu lat uczestniczą w nim czynnie nasi uczniowie. W tym roku Piknik odbywał się pod hasłem ,,Dary dzikich pól’’. Nasza szkoła prezentowała różne rodzaje pieczywa, z ziołami i przyprawami, przygotowane przez rodziców i nauczycieli. Wypieki cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Festynu. Dzieci skorzystały z wielu atrakcji. m.in. parku linowego, warsztatów ceramicznych, przejażdżek bryczką, warsztatów tokarskich, wyciskania soków własnoręcznie z pomocą specjalnych maszyn oraz wielu innych zajęć. Ponieważ impreza była bardzo udana, chcielibyśmy podziękować:
- rodzicom za wypieki,
- burmistrzowi za autobus,
- rodzicom za prywatny transport,
- dzieciom za właściwą postawę
- nauczycielom za opiekę na uczniami,
- rodzicom za pracę na festynie
- i oczywiście organizatorom z Buckow za zaproszenie.
W dniach 16-18 września uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w gospodarstwie agroturystycznym ,,Czarcia Podkowa’’ w Sarbinowie. Każda z klas spędziła tam owocnie jeden dzień pod hasłem ,,Spotkanie z dziką przyrodą’’. Dzieci jeździły konno, piekły kiełbaski, szkoliły swoje umiejętności twórcze, rozwijały własną kreatywność, przy pomocy natury, np. naśladowały odgłosy dzikich zwierząt, uczyły się rozpalać ognisko jedną zapałką. Uczniowie mogli z dala od zgiełku obserwować dziką przyrodę. ,,Czarcia Podkowa’’ słynie m.in. z pobliskich ostoi ptaków szponiastych, w tym bielika i kani rudej. W gospodarstwie zaś zwiedziły Pracownię Baby Jagny, miejsce działań twórczych i arteterapii. W pracowni obejrzały wiele zapomnianych sprzętów z początków XX w. : kołowrotki, warsztat tkacki, maszynę do szycia, czółenka, wrzeciona i wiele innych przedmiotów z duszą. W Zagrodzie Jeździeckiej, stanowiącej główną część gospodarstwa, uczniowie oglądali kozy, króliki i inne drobne zwierzęta gospodarskie. Dzieci z radością brały zwierzęta na ręce, głaskały je i karmiły. Spotkania były bardzo pożyteczne, a uczniowie dzięki nim mogli odkryć na nowo uroki natury.
Dnia 2 września 2013 r. w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie odbył się pierwszy apel nowej szkoły, powstałej w wyniku połączenia ze Szkołą Podstawową w Kamieniu Wielkim. Na apel przybyli wypoczęci uczniowie oraz grono pedagogiczne. W uroczystości wzięli udział Eugeniusz Kurzawski – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Witnica oraz ks. Tadeusz Zgórski, proboszcz parafii w Kamieniu Wielkim. Dyrektor Ewa Śliwczyńska przywitała zaproszonych gości, rodziców i uczniów oraz odczytała list od Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej. Pierwszoklasiści wspólnie z rodzicami złożyli ślubowanie, następnie pani dyrektor pasowała ich na uczniów. Swą przysięgę potwierdzili ,,pieczęcią’’, odciskając wskazujący palec na papierze przy swoim nazwisku. Każdy otrzymał też duży rożek słodkości i dyplom. Po części oficjalnej wychowawcy klas udali się z wychowankami do swoich sal na krótkie spotkanie. Liczymy na to, że ten rok będzie szczęśliwy i pełen sukcesów edukacyjnych!
WYKAZ PODRECZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2013/14
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DĄBROSZYNIE
,,0”
,,Tropiciele” pakiet edukacyjny – wyd. WSiP
Religia ,,Jesteśmy dziećmi Boga” (nowa podstawa programowa) wyd. WAM Kraków
KL. I
Kl. II
Kl. III
Kl. IV
Kl. V
Kl. VI
18.04.2013r.uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu "Małe pogotowie Rysia"W trakcie zabawy z głównymi bohaterami
spektaklu dzieci utrwalały właściwe zachowania w sytuacjach niebezpiecznych i "pomagały"Rysiowi udzielać pierwszej pomocy.
Nabyte i utrwalone umiejętności bardzo przydadzą się podczas wiosennych zabaw.Zobacz foto
W dniu 17.04.2013r w Zespole Szkół w Witnicy odbyła się Wiosenna Spartakiada Sportowa organizowana przez Przedszkole Miejskie "Bajka" w Witnicy dla wszystkich dzieci 5 i 6 letnich z terenu gminy. Rozgrywki sportowe prowadzone były w duchu fair play i cudownej zabawy dla najmłodszych. Najlepiej przygotowana grupą okazała się grupa z Przedszkola Miejskiego "Bajka" w Witnicy. My zajęliśmy piąte miejsce, ale najwazniejsza była świetna zabawa. Do zobaczenia w nastepnym roku. A oto fotografie.
10 kwietnia uczniowie klasy III-V byli na wycieczce w siedzibie CZG 12 w Długoszynie.Celem wycieczki był udział w EKO-LEKCJI.Podczas zajęć praktycznych dzieci mogły wykazać się posiadaną wiedzą na temat segregacji śmieci i recyklingu.Oprócz ciekawych zajęć uczniowie zobaczyli długą drogę papierka"od śmietnika do sklepowego koszyka"Wyjazd był bardzo udany,wszyscy wrócili wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę.Obejrzyj zdjęcia.
W dniu 10.04.2013 na sali Miejskiego Domu Kultury w Witnicy odbył się Festiwal o Uśmiech Krasnala.My też tam byliśmy.
Uczniowie z naszej szkoły byli na wystawie „Prehistoryczne owady” w miejscowości Altranft w dniu 12.04.2013 rok. Wystawa zorganizowana jest przy udziale Parku Dinozaurów z Nowin Wielkich w malowniczym dworku. Cała grupa podzielona był na trzy mniejsze zespoły i każde z zespołów zajmowało sie innym zadaniem. Jedna z grup malowała skamieliny inna w tym czasie zwiedzała muzeum wiejskie (stary dom), a trzecia z przewodnikiem obchodzili prehistoryczna wystawę owadów i dinozaurów. Wspomnienia wspaniałe niestety w tym dniu nie trafiliśmy na pogodę. Było mokro i padał deszcz, a to nie pozwoliło nam cieszyć się pełnią wspaniałej wystawy. A to wspomnienia FOTOGRAFICZNE
W dniu 21.03.2013 roku klasa „0” żegnała zimę gromkimi okrzykami „Precz Zimo!”. Rodzice wykonali kukły zimy Marzanny które zostały spalone. Następnie dzieci spożywały przygotowaną kiełbaskę z grilla. Dzień upłynął w miłej atmosferze mimo zimowych warunków pogodowych.
W dniu 16 marca 2013 roku byliśmy organizatorami III Gminnego Konkursu... "Zakochani w polsce" w tym roku bawiliśmy się pogłębiając wiedze na temat Tradycji i Zwyczajów Wielkanocnych.
Trzecia edycja konkursu „Zakochani w Polsce” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim spotkała się kolejny raz z dużym zainteresowaniem szkół podstawowych z terenu Gminy. W tym roku III Gminny Interaktywny Konkurs opiewał tradycje i zwyczaje wielkanocne. Każda ze szkół miała do przygotowania cztery zadania przedkonkursowe: - prezentację multimedialną na temat zwyczaju lanego poniedziałku, piosenkę wielkanocną, - jadalne dekoracje do ustrojenia mazurka, - okrzyk szkoły. Zadania wymagały sumiennego przygotowania i ogromnego zaangażowania zarówno uczniów, nauczycieli jak i rodziców. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania, zdobywając maksymalną ilość punktów. Przykładowe zadania konkursowe, z którymi zmagali się zawodnicy, to: – wyszukaj w zdaniach pojęcia związane ze świętami wielkanocnymi, policz pisanki na obrazkach, palmowa równoważnia matematyczna, odgadnij nazwiska znanych sportowców, podaj nazwę rzeki przepływającej przez wskazane miasto i wiele innych.
W składzie komisji konkursowej zasiedli: przewodniczący komisji - Z-ca Burmistrza MiG Witnica Pan Eugeniusz Kurzawski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu Kultury i Zdrowia Pan Andrzej Kuderski, w-ce Prezes Browaru Witnica Pani Dorota Kielec-Krawczyńska oraz gospodarz obiektu, Dyrektor Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy, Pan Adrian Wośkowiak. Po ciężkich zmaganiach zawodników komisja przyznała odpowiednio: tytuł "EKO – AS Kultury 2013" oraz nagrodę pieniężna w wys. 550 zł dla Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Sosen, II miejsce i 450 zł Szkole Podstawowej z Nowin Wielkich, III miejsce i 400 zł Szkole Podstawowej z Dąbroszyna. Poza podium znalazły się Szkoła Podstawowa im. Orła Białego z Kamienia Wielkiego i Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego z Witnicy, które oprócz dyplomu otrzymały również nagrody pieniężne w wys. 300 zł. W finale konkursu z-ca Burmistrza Eugeniusz Kurzawski podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałe przygotowanie się do konkursu i zawziętą ,,walkę’’, gdyż różnice w punktacji były bardzo niewielkie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim Pan Jacek Piwkowski podziękował wszystkim, którzy włączyli się w trud przygotowań tego konkursu a w szczególności Gronu Pedagogicznemu ze „szkoły orłów” za wystrój sali gimnastycznej, Radzie Rodziców za wspaniale przygotowany poczęstunek i wystrój jadalni oraz wsparcie techniczne i muzyczne Państwa Ani i Pawła Górskich.
Wielka impreza to również ogromne wydatki, jednak wsparcie organizatorowi udzielili: Burmistrz MiG Witnica Pan Andrzej Zabłocki, fundując nagrody finansowe, Dyrektor GBS Bank oddział w Witnicy, Pani Sława Kubicka, Ergo Hestia ubezpieczenia emerytalne Pani Daria Stotko-Żurawska, Celowy Związek Gmin CZG-12, Prezes Browaru Witnica Pan Zdzisław Czyrka, PVC z Kostrzyna Pan Z.Gruszczyński. Za wsparcie i granty serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że również w następnym roku nie zabraknie sponsorów i dzięki ich pomocy ponownie spotkamy się, tym razem na czwartej już edycji konkursu „Zakochani w Polsce”.
Dyrektor Szkoły Jacek Piwkowski
Protokół z obrad jury Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego Witnica 2013
Jury obradowało w składzie: Ewa Janowicz, Teresa Komorowska, Jadwiga Korasiak
Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii klas 1-3 szkół podstawowych
Nagrody: 1 miejsce: Alicja Józefczyn ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, 2 miejsce: Kornelia Kucharska ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, 3 miejsce: Anna Ambroziak ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, Wyróżnienie: Laura Drobik ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, Wyróżnienie: Julia Malczewska ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, Wyróżnienie: Kacper Klamann ze Szkoły Podstawowej w Nowinach Wielkich
W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych
Nagrody: 1 miejsce: Kacper Krukowski ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, 2 miejsce: Marta Wąsowicz ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, 3 miejsce: Damian Czarnogrecki ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Witnicy, Wyróżnienie: Hanna Wojtóściszyn ze Szkoły Podstawowej w Nowinach Wielkich, Wyróżnienie: Klaudia Siewierska ze Szkoły Podstawowej w Nowinach Wielkich, Wyróżnienie: Aleksandra Podgórska ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim.
Jury i organizatorzy dziękują nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Laureaci pierwszych trzech miejsc zostali zakwalifikowani do Eliminacji Powiatowych Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbędą się 11 kwietnia w Kostrzyńskim Centrum Kultury. Dojazdem laureatów do Kostrzyna zajmie się Wydział Oświaty Urzędu Miasta i Gminy.
W dniu 01.02.2013r na zaproszenie wnuczek i wnuków uczęszczających do naszej szkoły przyjmując zaproszenie salę wypełnili Babcie i Dziadkowie. Uroczystość rozpoczęły dzieci z klasy "0" przygotowując wierszyki i piosenki dla swoich dziadków. Dalszą część wypełniły rymowanki i życzenia kierowane do Babć i Dziadków. Podczas przygotowanego słuchowiska seniorom podano kawę, herbatę i słodkie ciasto. Cała impreza przebiegała dostojnie i uroczyście. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie tak wspaniałej imprezy, a naszych seniorów juz dziś zapraszamy na kolejne uroczystkości. kilka fotografi Przepraszamy, że takie nie ostre
W dniu 06.12.2012 Oddział przedszkolny odwiedził wyjątkowy gość był to Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zjawił się w asyście rodziców, którzy byli sponsorami prezentów dla każdego dziecka. Prezenty były bardzo przemyślane każde dziecko otrzymało zabawkę edukacyjną i słodkie ,, co nieco „. Dzieci cieszyły się z odwiedzin miłego gościa dziękowały za otrzymane prezenty. Dziękuję za współpracę rodzicom. Chcesz zobaczyć fotki kliknij TU.
28 grudnia 2012 roku byliśmy gośćmi w Regionalnym Centrum Ratownictwa na Sesji Rady Miejskiej w Witnicy, gdzie mieliśmy przyjemność pochwaliś się naszym ostatnim dorobkiem jaki wydaliśmy w formie płyty i wspaniałego chóru. Chór utworzony był z uczniów dwóch szkół Dąbroszyna i Kamienia Wielkiego blisko 50 osób. Niestety na występie było nas blisko połowę mniej. Ale za to emocji i satysfakcji było bardzo dużo. Niech żałują Ci, którym nie chciało się przyjść. Po naszym koncercie rozdaliśmy płyty wszystkim radnym i w styczniu zapowiedzieliśmy swoje koncerty w szkołach na terenie naszej gminy jak równiez i u naszych sponsorów, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc naszym szkołom. Z nadchodzącym NOWYM ROKIEM Wszystkiego najlepszego Dosiego Roku.
W tym roku ostatni dzień szkoły przypadł na 21 grudnia. Był to wyjątkowy dzień, który gromadził wydarzenia klasowe i szkolne. Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą przygotował wspaniałą wieczerzę wigiliją, podczas której można było najeść się do syta, otrzymać prezent, czy też pośpiewać kolędy. Wydarzeniem szkolnym był coroczny "Konkurs Bożonarodzeniowy", podczas którego mozna wygrać wyjątkowe nagrody. I miejsce i nagrodę główną (wyjazd na basen do Gorzowa dla 7 osób) otrzymała klasa VI. A oto niektóre fotografie z tego konkursu. Podczas trwania konkursu wszyscy śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. W całej szkole juz od dłuższego czasu rozbrzmiewały kolędy, które wraz z uczniami ze szkoły w Dąbroszynie nagraliśmy płytę "Szkolne kolędowanie". Płyta wysłuchana był podczas pasterki w Kamieniu Wielkim na której ksiądz proboszcz Tadeusz Zgórski zaproponował wysłuachanie płyty podczas przygotowań do mszy świętej. Za co bardzo dziękujemy. Na ten zbliżający sie nowy rok życzymy wszystkiego najlepszego.
W piątek 14.12.2012r zjednoczone siły szkół podstawowych z Dąbroszyna i Kamienia Wielkiego wspólnie NAGRALIŚMY płytę z kolędami i pastorałkami. Efekty naszej pracy można nabyć w sekretariacie szkoły za zwrot poniesionych kosztów 5 zł. Wspólnie razem zbieramy na NOWY INSTRUMENT MUZYCZNY! Płyty do nabycia tylko do 21 grudnia 2012r w sekretariacie szkół, można zadeklarować odbiór płyty telefonicznie tak byśmy wiedzieli ile takich płyt nagrywać.
Są jeszcze miejsca w przedszkolach w Kamieniu Wielkim i Dąbroszynie. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 3-5 lat do szkoły. Wicej informacji pod kliknij tu Pani Aneta Lipińska
W najbliższą sobotę 10 listopada 2012 roku nasza szkoła obchodziła 5. rocznicę nadania imienia szkole. Do tej jak ważnej uroczystkości przygotowywaliśmy się już od ponad miesiąca. Efekty były zadawalające. Na samą uroczystość przyjechali znamienici goście: z-ca Burmistrza MiG Witnica Eugeniusz Kurzawski, nasza dawna Pani Dyrektor Maria Kowalewska, Przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i zdrowia A.Kuderski, Radny Marek Mołdoch, Dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Nowinach Wielkich Elżbieta Kwaśna, Dyrektor SP w Dąbroszynie Ewa Śliwczyńska, Dyrektor SP im Józefa Wybickiego w Witnicy Artur Maśnik, Dyrektor Banku GBS w Witnicy Sława Kubicka, Dyrektor DPS w Kamieniu Wielkim Małgorzata Szymaszek, Ks. Proboszcz Tadeusz Zgórski, Sołtys Kamienia Wielkiego Pani Danuta Rajska, ludzie ogromnego serca..... Panowie Czesław Hładki i Zdzisław Górski. Święto szkoły, uroczystość, na którą czekają najmłodsi nasi uczniowie. Uroczystość ta jest tym ważniejsza, że nierozłącznie związana jest z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę - tymi słowy Dyrektor Szkoły Jacek Piwkowski przywitał wszystkich gości, którym wręczył również znaczek Przyjaciela Szkoły. Dyrektor Banku GBS w Witnicy ofiarowała szkole czek o wartości 500 zł, za który bardzo serdecznie dziekujemy. Po oficjalnych przemówieniach uczniowie klasy I zostali pasowani na uczniów szkoły. W nagrodę otrzymali dyplom, znaczek okolicznościowy i kluczyk od ufundowanej przez Radę Rodziców szafki na ubranie. Uczniowie klas IV-VI przygotowali z tej okazji montaż słowno muzyczny, którego tematem było Święto Niepodległości Polski. Spektakl spotkał się z ogromem braw, wzruszeń i podziękowań. Po części oficjalnej wszyscy goście zaproszeni byli na tradycyjny tort, który wykonała Pani Dorota Łapińska, a który swym wygladem przypominał budynek szkoły z lotu ptaka. Podczas poczęstunku goście obejrzeli również film o naszej szkole, który powstał z archiwalych fotografii szkolnych. Całość uroczystości spotkał się z gratulacjami i życzeniami jeszcze większych sukcesów. Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy swą obecnością i przede wszystkim pomocą uświetnili Święto Szkoły.
Dyrektor Szkoły Jacek Piwkowski