07.11 klasa 3 odwiedziła panią Annę Czelin-Bujnicką , bibliotekarkę w naszej wiejskiej bibliotece w Dąbroszynie. Pani Ania zabrała nas w podróż do odległej Szwecji wraz z bohaterami lektury „ Dzieci z Bullerbyn” Wysłuchaliśmy fragmentu nagrania lektury w języku szwedzkim, wykonaliśmy krzesełko w technice origami - poczuliśmy klimat szwedzkiej IKEI . Zajęcia były bardzo ciekawe, razem z bohaterami lektury odwiedziliśmy nowy kraj , poznaliśmy jego ciekawe zwyczaje .
Od poniedziałku 17 października do soboty 26 października 2022 roku, 11 uczniów klasy VI i 4 uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie na zaproszenie Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz realizowało wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej z Manschnow (Niemcy) projekt polsko – niemiecki. Projekt powstał z inicjatywy znanego niemieckiego autora piosenek dziecięcych Rolfa Zuckowskiego, którego fundacja "Dzieci potrzebują muzyki" jest partnerem Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz.
Celem projektu pt. "Szkolna podróż muzyczna" było wspieranie wzajemnych kontaktów i relacji między polskimi i niemieckimi dziećmi poprzez wspólne śpiewanie, muzykowanie, tańczenie i zabawę. Biorąc udział w projekcie uczniowie mogli w sposób aktywny rozwijać swoje zainteresowania i kompetencje muzyczne. W rezultacie na zakończenie projektu odbył się koncert finałowy dla rodziców i zaproszonych gości. Przygotowane po polsku i niemiecku utwory składały się na mini musical, w którym znalazły się także elementy gry aktorskiej i tańca. W trakcie warsztatów za pomocą animacji językowej w zabawowy sposób pokonywane były bariery językowe. Taka forma promowania muzyki za pomocą różnych warsztatów nie miała na celu tylko rozwoju muzycznych talentów dzieci, ale także wzmacnianie ich osobowości i kreatywności. Pobyt w Niemczech, to nie tylko ciężka praca na warsztatach, ale również zabawa. Wspólna dyskoteka na której uczniowie zaprezentowali własne szkoły, gra w tenisa stołowego, bilard, czy piłkarzyki. Nie zabrakło również zabaw na świeżym powietrzu – piłka nożna, palant, czy spacer po wiosce. W trakcie pobytu uczniowie byli również w Muzeum Gustawa Seitza, gdzie mogli zobaczyć rzeźby artysty oraz wziąć udział w przygotowanej tam zabawie.
Efekty pracy i współpracy uczniów z Polski i Niemiec, przy pomocy sprzętu zakupionego w ramach Laboratorium Przyszłości, będzie można już wkrótce obejrzeć na zebraniu rodziców 16 listopada 2022 roku w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie. Zapraszamy
Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W jej ramach zorganizowane zostały trzy spotkania z Władysławem Wróblewskim, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.
Na tę okazję Dyrektor W. Wróblewski przygotował prezentację „Witnica na starej pocztówce – dwory, wille, pałace”. Uczestnicy dowiedzieli się z nich, jaka była historia okolicznych rezydencji: kto w nich mieszkał, jak się zmieniały, w jakim stanie przetrwały (lub nie przetrwały) wojny, w jaki sposób są obecnie wykorzystywane.
Najwięcej uwagi prelegent poświęcił oczywiście zespołowi pałacowo-parkowemu w Dąbroszynie i jego mieszkańcom.
W historycznym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV- VIII.
24 października nasza szkoła gościła Władysława Wróblewskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i autora bajek.
Przebrane za myszy dzieci z klas 1-3 i grupy „0” poznały myszkę, tytułową bohaterkę dwóch zbiorów opowiadań dla dzieci. Są to „Przygody myszy Matyldy” oraz ‘Mysz Matylda i przyjaciele”.
Tytułowa „chrobotka”, jak to zostało ujęte w przedmowie:
(…) mieszka w norce za regałem. Żywi się książkami i okruszkami ze stołu. Ma rodziców i starszego brata Błażeja, z którym czasem się kłóci. Przyjaźni się z gumką „Myszką” mieszkającą na biurku Helenki.
Helenka jest najmłodsza w rodzinie ludzi. On również ma rodziców i starszego brata. Bardzo lubi swoją szarą współlokatorkę, którą nazywa Klarą. Poświęciła jej nawet całe wypracowanie.
Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał bajkę-kolorowankę z przygodami sympatycznego gryzonia.
Audiobooki z opowiadaniami o Matyldzie są bezpłatnie dostępne w Internecie na platformie GOcast. Czyta Paweł Ptaszyński. Zapraszamy do słuchania.
Podczas lekcji języka polskiego siódmoklasiści poznali losy bohaterów powieści historycznej Henryka Sienkiewicza ,,Quo vadis”. W trakcie omawiania lektury znalazł się również czas na kreatywną pracę. Najpierw uczniowie wybrali sobie ulubionych bohaterów książki. Własnoręcznie przygotowali stroje, oddające klimat czasów pierwszych chrześcijan. Następnie na forum klasy dokonali pogłębionej autoprezentacji z uzasadnieniem swojego wyboru.Za muzyczną oprawą posłużył utwór „Quo vadis, Domine” w wykonaniu Michała Bajora.
Nasza szkoła 25 października przystąpiła do III Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Cała społeczność szkolna zaangażowala się to ważne wydarzenie czytelnicze. Równolegle z akcją, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na plakat promujący czytanie. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II, III i IV. Prace uczniów można było oglądać na karytarzu szkolnym, a najlepsze zostały nagrodzone. W tym dniu uczniowie wyjęli z plecaków książki lub wypożyczyli z biblioteki i czytali podczas długich przerw międzylekcyjnych. Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego słuchali książek czytanych przez nauczyciela. W ramach promocji czytelnictwa oraz ukazania wartości i radości z czytania, biblioteka szkolna wspólnie z uczniami klasy IV zaprezentowała przedstawienie do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Przygotowali stroje, wcielili się w postecie z wiersza i odegrali swojej role. Wydarzenie to wzbudziło zainteresowanie i uśmiech wśród społeczności szkolnej zarówno uczniów, jaki nauczycieli. Z wielką radością włączyliśmy się do promowania tej akcji czytelniczej, w tym bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Magda Kruszak
Jesień to czas dojrzałych, soczystych owoców, pełnych wartościowych witamin. Korzystając z tego, uczniowie oddziału przedszkolnego w piątek 21 października uczestniczyli w zajęciach, podczas których wzbogacili swoją wiedzę na temat owoców krajowych i egzotycznych, rozpoznawali owoce po smaku, a następnie przygotowali sałatkę owocową, którą później, wzbogaconą o ziarna słonecznika lub dyni, ze smakiem zjedli na drugie śniadanie. Sałatką poczęstowali też panie Edytkę i Elę, które na co dzień dbają o naszych najmłodszych uczniów.
27.10.22 w naszej szkole gościliśmy muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz”. Koncerty , prezentacja instrumentów to żywy kontakt z muzyką i możliwość wysłuchania zagadnień muzycznych z całego świata. Tym razem artyści zaczarowali nas muzyką grając na puzonie i gitarze elektrycznej .
25 X 2022 roku klasa I odwiedziła Zespół Szkół Rolniczych w Kamieniu Małym. Uczniowie ze średniej szkoły o profilu gastronomicznym zorganizowali pierwszakom warsztaty kulinarne dotyczące zdrowego odżywiania się. Maluchy zostały ubrane w fartuszki i czapki, następnie przygotowywały szaszłyki z owoców, sałatki owocowe, degustowały owsiane ciasteczka i gofry. Ich starsi koledzy bardzo dzielnie opiekowali się młodszymi uczniami i pomagali w przygotowaniu posiłków. Pierwszaki malowały poznane owoce i warzywa. Ich prace trafią na szkolną gazetkę. Po warsztatach nastąpiło zwiedzanie szkoły i jej terenów gospodarskich. Dzieci karmiły owce i kozy. Odbyły też rundę wielkim pojazdem rolniczym - nowoczesnym traktorem. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka i zajęcia. Bardzo dziękujemy pracownikom i uczniom Szkoły Rolniczej za zaproszenie.
Sposobów na omawianie lektury jest wiele. Tym razem pomysłem na podsumowanie pracy z „Mikołajkiem” była ,,lektura w pudełku”.
Czwartoklasiści wykonali wyjątkowe projekty – pudełka, a w nich 10 przedmiotów, które kojarzyły im się z książką oraz prezentowały postacie z najbliższego otoczenia tytułowego bohatera. Uczniowie wykazali się wspaniałą wyobraźnią i pomysłowością! Udowodnili, że znają treść, ale przede wszystkim że trenowali umiejętność argumentowania. Każdy, kto prezentował swoje pudełko, opowiadał, dlaczego zdecydował się na takie, a nie inne rekwizyty.
18 X 2022 roku naszą szkołę odwiedził leśniczy - Maciej Kmita, pracownik Nadleśnictwa Dębno. Jego wizyta wiązała się ze świętam Dnia Drzewa. Pan leśniczy zaprezentował uczniom film o pracy leśników i życiu lasu. Następnie dzieci zadawały pytania dotyczące lasu i drzew wzbogacając w ten sposób wiedze na temat przyrody lasu. Uczniowie otrzymali też plansze do nauki gatunków drzew, puzzle leśne i grę w leśnego Piotrusia. Bardzo dziękujęmy za lekcję przyrody.
14 października pracownicy oświaty mają swoje święto. Z tej okazji w szkole odbyła się uroczysta akademia, na którą przybył pan burmistrz MiG Witnica Dariusz Edward Jaworski. Po części artystycznej przedstawionej przez uczniów klas IV - VIII nastąiła część bardzo uroczysta i podniosła dla maluchów. Pierwszoklasiści i ich rodzice złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie. Ceremonii dokokonali wspólnie pan burmistrz wraz z panią dyrektor szkoły Anną Brodnicką. Uczniowie zaśpiewali piosenki o tematyce uczniowskiej. Na zakończenie otrzymali drobne upominki, które pomogą w nauce: linijki z wygrawerowanym imieniem i książeczki z utworami dla najmłodszych ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zwiazku z kampanią "Mala książka - wielki człowiek". Tak dzieci z pierwszej klasy zaczęły przygodę z nauką.
Nasi piątoklasiści odbyli literacką podróż do Budapesztu. „Chłopcy z Placu Broni” to opowieść o grupie chłopców, których oprócz wspólnego miejsca zamieszkania i miejsca nauki, łączą wspólne zainteresowania i wartości.
Na kartach powieści nasi uczniowie zetknęli się z wieloma postawami, z których jedne zasługują na podziw, inne na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne tematy, na których się opiera akcja. Czytelnicy poznali Janosza Bokę, Feri Acza, Braci Pastorów, nieśmiałego Ernesta Nemeczka i innych chłopców. Aby utrwalić wiedzę o lekturze i pozostać trochę dłużej na budapesztańskim placu, przygotowali wspaniałe lapbooki. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Czwartoklasiści podczas pracy nad lekturą o Mikołajku opowiadali o wybranych przygodach głównego bohatera. Chłopiec zdobył sobie sympatię dąbroszyńskich uczniów do tego stopnia, że niektórzy przebrali się za wybrane postacie.
Jak wiadomo każda przygoda to życiowa lekcja. Mikołajek doświadczył różnych zdarzeń i wypadków, zatem jest bardzo doświadczonym chłopcem. Wiele emocji wzbudziła historia Reksa, a właściwie Kiki, której bardzo smakował fotel jego taty. Wszystkich rozśmieszył fragment, w którym tytułowy bohater odwiedził Ananiasza i przeżył z nim niezapomniane chwile. Puszczali okręty w wannie, rzucali globusem i przeprowadzili doświadczenia chemiczne, zakończone eksplozją.
Mikołajek to sympatyczny kolega, ale często musi ponosić przykre konsekwencje swoich nieprzemyślanych działań. Powinien się zachowywać rozważniej. Tę książkę naprawdę warto przeczytać.
7 października 2022 roku kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. W tym dniu uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia, mogli się również sprawdzić, zdając egzamin. Każdy kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wszyscy bardzo chętnie przyłączyli się do akcji i każdy chciał zdać egzamin. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość zdobycia plusów do zeszytu.
Gratulujemy wszystkim pozytywnych wyników testów i dziękujemy za wspólnie spędzony dzień. Zapraszamy za rok!
5 października klasa II pod opieką wychowawczyni Beaty Golis oraz opiekunek: p. Beaty Garyluk i Eli Rozpędowskiej pojechała na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Na jej początku przemiła pani przewodnik przeszła z dziećmi przez okresy Paleozoiku i Mezozoiku opowiadając o zwierzętach, które w tych okresach żyły. Opowiadała o ich przystosowaniu do trudnych warunków życia, sposobach odżywiania się i obrony. Ogromną radość sprawiły dzieciom żywe łanie pasące się wśród dinozaurów. Były na tyle oswojone, że pozwoliły się karmić. Następnie w salce dydaktycznej uczniowie mogli wziąć w dłonie skamieliny trylobitów i amonitów. Każdy mógł pomalować własną gipsową "skamielinę" i obejrzeć animowany film o życiu dinozaurów. W muzeum dzieci zachwyciły się gablotami pełnymi różnorodnych minerałów i skamielin. No i było stoisko z pamiątkami!!! Posileni frytkami z ketchupem i herbatą z sokiem malinowym mogli poszaleć na placu zabaw. Czas minął niepostrzeżenie i niestety trzeba było wracać do domu.
4 X 2022 uczniowie klasy I udali się do Chyrzyna - siedziby PN Ujście Warty. Celem wycieczki były zajęcia o bobrach, które zamieszkują tereny Parku. Na początek odbyły się zajęcia w salce dydaktycznej. Dzieci obserwowały wypchanego bobra, wyszukiwały jego cechy budowy, którymi przystosował się do życia w wodzie. Oglądały film o bobrach. Lepiły z gliny i gałązek siedlisko bobrowe i żeremie. Następnie odbył się spacer bobrową ścieżką. Dzieci obserwowały miejsca bytowania bobrów, szukały zgryzów i śładów bobrowych. Dużym zaskoczeniem była wielkość żeremia, które zbudowały te gryzonie. Postaramy się jeszcze nieraz odwiedzić Park i skorzystać z zajęć prowadzonych przez wspaniałych przyrodników.
wychowawca B. Czapaluk
W czwartek 29 września obchodziliśmy w „zerówce” Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ustanowiony przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Tego dnia rano gościliśmy wyjątkową osobę, Panią Iwonę Kasperek, babcię Agatki, która z dużym zaangażowaniem przeczytała dzieciom kilka baśni, za co uczniowie odwdzięczyli się piosenką i wspólną zabawą w kole.
Po śniadaniu natomiast uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez Panią Annę Czelin - Bujnicką. Uczniowie, opisując obrazki komiksu, wspólne opowiedzieli historię Mikołajka, następnie rozwijali sprawność aparatu mowy poprzez zabawy logopedyczne. Na koniec stworzyli wspólne opowieści, wykorzystując do tego karty narracyjnej gry Dixit.
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania były bardzo intensywne i ciekawe, za co serdecznie dziękujemy Pani Iwonie i Pani Ani. Liczymy na owocne spotkania niebawem.
W ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. Celem ustanowionego w 1958 roku święta jest zwrócenie uwagi na prawa i osiągnięcia, ale także problemy i trudności, z jakimi zmagają się na co dzień osoby niesłyszące.
Z okazji tego święta, w środę 28 września, gościliśmy w „zerówce” panią Jagodę, mamę Stasia, która w interesujący sposób wyjaśniła dzieciom trudności wynikające z głuchoty oraz przedstawiła możliwości pomocy osobom niedosłyszącym czy niesłyszącym, m.in. poprzez wszczepienie implantu ślimakowego. Nasz gość zapoznał dzieci z budową i sposobem działania procesora słuchu, wyjaśnił też, kiedy w problemach ze słuchem stosuje się aparat słuchowy. Oprócz tego uczniowie na zajęciach poznali budowę ucha oraz dwa sposoby porozumiewania się osób niesłyszących czy niedosłyszących – odczytywanie mowy z ust i język migowy, a dzięki doświadczeniu zaobserwowały zjawisko rozchodzenia się fal dźwiękowych.
Serdecznie dziękujemy Pani Jagodzie za wizytę i wzbogacenie naszych zajęć.