Uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie obejrzeli w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim sztukę ,,Pomóż mi”. Przedstawienie zostało przygotowane przez adeptów sztuki aktorskiej ze Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży. Inspiracją do napisania scenariusza stały się problemy współczesnych nastolatków.
Inscenizacja pokazuje wołanie o pomoc, które często nie jest słyszane. Uwrażliwia na potrzeby młodzieży i pomaga zrozumieć ich postępowanie. Pokazuje młodym ludziom, że ich zdanie się liczy, że mogą być tym, kim chcą i że powinni być akceptowani takimi, jacy są.
Spektakl został bardzo ciepło przyjęty przez widownię - uczniów szkół z Gorzowa i regionu.
27.10.22 w naszej szkole gościliśmy muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz”. Koncerty , prezentacja instrumentów to żywy kontakt z muzyką i możliwość wysłuchania zagadnień muzycznych z całego świata. Tym razem artyści zaczarowali nas muzyką grając na puzonie i gitarze elektrycznej
Królowa nauk - matematyka zawładnęła naszymi uczniami w ostatnich dniach listopada. To już trzecia edycja , gdzie dwa dni były poświęcone rozwiązywaniu zadań matematycznych, weryfikowaniu swojej wiedzy i umiejętności matematycznych, a także był to czas świetnej zabawy.
23.11 uczniowie klas 4-8 zmierzyli się z zadaniami w ogólnopolskim konkursem matematycznym Alfik. Jest on wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.
Kolejny dzień 24.11 to matematyczne zadania na wesoło. Do konkursu przystąpiła cała brać uczniowska podzielona na grupy wiekowe. Wszyscy bawili się doskonale!
To Jan Kochanowski wprowadził fraszkę do naszej literatury. Ostatnio ojciec poezji polskiej był bohaterem lekcji w klasie VII.
Uczniowie czytali i omawiali fraszki Jana z Czarnolasu. Największe wrażenie zrobiły na nich zajęcia, na których w centrum zainteresowania znalazła się fraszka ,,Na lipę”.
Pierwszym krokiem była prezentacja przygotowanych wcześniej plakatów reklamujących właściwości lipy. Później uczniowie poznali treść utworu, objaśnili wyrazy, które wyszły z użycia, czyli archaizmy oraz omówili fraszkę. W końcu uosobiona lipa zaprosiła ich do odpoczynku, a siódmoklasiści chętnie skorzystali z zaproszenia. Degustowali herbatę zaparzoną z kwiatów tego drzewa, podaną w pięknych filiżankach. Przy renesansowej muzyce smakowali napój, rozprawiając o przymiotach najsłynniejszego drzewa polskiej literatury. Jednogłośnie stwierdzili, że tę lekcję zapamiętają na długo.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziału zerówki wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym przez Panią Magdę z biblioteki szkolnej, która w przebraniu czarownicy zabrała dzieci w podróż do krainy baśni i bajek. Podczas spotkania opowiadały o swoich ulubionych postaciach bajkowych, oglądały prezentację i przypomniały sobie bajki, które poruszają tematy związane z wartościami, uczuciami i bezpieczeństwem. Później były zabawy sprawdzające wiedzę o znajomości bajek m.in. „Magiczne pudelko” - rozpoznawanie bajek po rekwizycie, układanie puzzli, wyszukanie książki po szczegółach, zabawa w Kopciuszka - oddzielanie grochu od fasoli czy rozwiązywanie zagadek i quizów bajkowych. Na zakończenie były zabawy ruchowe i muzyczny „Taniec bajkowy”, a także krótka prezentacja dziecięcych przebrań. Dzieci wykazały się dobrą znajomością dawnych i współczesnych bajek i poradziły sobie z zadaniami. Ten dzień sprawił im wiele radości oraz przypomniał, jak istotne w życiu dziecka są bajki i ile korzyści płynie z czytania.
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który zawsze przypada w trzeci czwartek listopada, pedagog Beata Golis przeprowadziła w klasach 5-8 lekcje profilaktyki. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym oraz liquidzie e-papierosa. Dowiedzieli się ilu chorób może nabawić się osoba uzależniona od nikotyny, jaka jest śmiertelność wśród palaczy, przekonali się także, że e-papieros to nie jest modny gadżet tylko używka niosąca szkodę. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę wykonując prezentację w programie Power Point pod tytułem: 17 listopada- Dzień Bez Papierosa.
21 listopada społeczność naszej szkoły kolejny raz starała się okazywać życzliwość i serdeczność. Uczniowie ozdobieni żółtymi akcentami wzięli udział w Dniu Życzliwości i Pozdrowień. Samorząd Uczniowski uruchomił Pocztę Życzliwości, która doręczała adresatom miłe liściki. Wszyscy obdarowani czuli się podekscytowani! Miło jest wiedzieć, że ktoś nas lubi i ceni! Za organizację tego wyjątkowego dnia odpowiedzialne były panie Beata Golis i Iwona Przetacka. Samorząd Uczniowski wspierała pani Dagmara Buliczak.
23.11.22 kolejny raz w naszej szkole gościliśmy muzyków. Tym razem piękne dźwięki jazzowych standardów wybrzmiały z saksofonu i suzafonu. Artyści zaprezentowali nam nie tylko brzmienie tych instrumentów lecz i twórców historię ich powstania.
W czasie pracy nad „Akademią Pana Kleksa” czwartoklasiści mogli się na chwilę przenieść do magicznego świata Adasia Niezgódki i jego kolegów. Uczniowie zainspirowani powieścią Jana Brzechwy wykonali makiety niezwykłej szkoły, w której dyrektorem był osobliwy profesor Ambroży Kleks. Twórcy musieli przygotować projekt, a potem zaprezentować go i przekonać odbiorców, że jest on zgodny z treścią lektury.
Czwartoklasiści uczestniczyli również w lekcjach geografii, kleksografii oraz przędzenia liter, przeprowadzonychych przez p. Marię Skrzypczak-Wróblewską. Warsztaty te były oczywiście wzorowane na zajęciach odbywających się w Akademii Pana Kleksa.
Zdjęcia wykonano przy pomocy sprzętu pozyskanego z programu ,,Laboratorium Przyszłości”
Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprosili uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim „Wakacje w lesie”. Jego celem była popularyzacja leśnej przyrody ze szczególnym uwzględnieniem lasów Nadleśnictwa Bogdaniec i zachęcenie dzieci do podjęcia twórczości literackiej.
W konkursie wzięło udział czworo uczniów naszej szkoły - Amelia Sajewicz, Sara Sowińska, Antoni Budzianowski i Antoni Suchecki. Dwoje z nich zostało wyróżnionych:
- w kategorii uczniów klas 4-6 - Sara Sowińska,
- w kategorii uczniów klas 7-8 - Antoni Suchecki.
Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali autorzy otrzymali dyplomy uczestnictwa i upominki od Nadleśnictwa.
18 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Praw Dziecka. To wspaniała okazja, aby głośniej niż zwykle porozmawiać o prawach dziecka, a także o jego potrzebach i problemach.Podczas prezentacji multimedialnej p.Beata Golis przedstawiła uczniom historię praw dziecka oraz Konwencję o Prawach Dziecka. Dzieci przypomniały sobie czym w ogóle są prawa dziecka i gdzie są zapisane. Dowiedziały się, że w Polsce najważniejszymi aktami prawnymi dotyczącymi dzieci są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka oraz ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka. Mówiąc o prawach dziecka nie sposób wspomnieć o Januszu Korczaku i jego ponadczasowych myślach np. „Nie ma dzieci – są ludzie”Po prezentacji uczniowie mieli za zadanie napisać swoje prawa, jak również obowiązki- zebrane myśli zawisły na tablicy praw i obowiązków. Uczniowie bardzo chętnie mówili o swoich przywilejach, potrzebach, a także powinnościach.W trakcie uroczystości klasa II zaśpiewała piosenkę "Mała Orkiestra Dni Naszych" i wraz z klasą III mówiły ciekawe wierszyki o prawach dzieci.
10.11.22 w naszej szkole gościliśmy aktorów z gorzowskiego teatru im Juliusza Osterwy. Aktorzy, w przepięknych kreacjach, zaprezentowali nam wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Przedstawili nam postaci Kaczki Dziwaczki , Słonia Trąbalskiego i wiele innych włączając do zabawy - recytacji dzieci. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale.
Przed omawianiem lektury ósmoklasiści poznali Soplicowo, odczytując na forum klasy stosowne fragmenty. Następnie przygotowali przekład intersemiotyczny opisu dworku z I księgi Pana Tadeusza. Stworzyli foldery biur podróży z zaproszeniem do tego wyidealizowanego „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza i bohatera jego epopei – Tadeusza.
W przygotowanych ofertach uczniowie zwrócili uwagę na położenie geograficzne, najbliższe otoczenie, wygląd zewnętrzny i wnętrze budynku. Zaproponowali rozmaite atrakcje, w tym polowanie, spacery i grzybobranie. Zaprosili na posiłki, wyśmienitą kawę ze śmietaną i smakowite mięsa: półgąski, szynkę i zrazy.
Na forum klasy uczniowie zachęcali kolegów do zwiedzania dworu i uzasadniali swoje zdanie. Bez wątpienia każdy chciałby się choćby na chwilę znaleźć w rezydencji Sopliców, aby poczuć magię i czar tego miejsca. Aby smakować urodę okolicznego krajobrazu, tak jak jego mieszkańcy. Wiadomo bowiem, że Mickiewiczowskie Soplicowo jest symbolem patriotyzmu i oazą polskości. Po takim przybliżeniu i oswojeniu epopei „poloneza czas zacząć”, czyli przystąpić do omawiania lektury.
7 listopada klasa II pojechała do Małego Centrum Nauki SOWA w Witnicy. Uczniowie aktywnie spędzili czas na doświadczaniu zjawisk z różnych działów nauki. Na interaktywnych stanowiskach mogli obserwować, eksperymentować, budować, poszerzać wiedzę. Odwiedzili także Komisariat Policji w Witnicy. Sympatyczny pan policjant oprowadził dzieci po komisariacie, odpowiadał na pytania, pozwolił dotknąć wyposażenia oraz zwiedzić radiowóz.
Uczniowskie koło wolontariatu działające w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie zachęciło nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów ich rodziców oraz opiekunów do wzięcia udziału w akcji Pola Nadziei 2022organizowanej przez Gorzowskie Hospicjum Św. Kamila. Akcja przypomina społeczeństwu o potrzebach hospicjów, propaguje wolontariat i niesienie bezinteresownej pomocy a kwitnące wiosną pola żonkili wyrażają nadzieję i solidarność z osobami chorymi i ich rodzinami.
Od 8 do 23 października uczniowie naszej szkoły kolejny raz zaangażowali się w CodeWeek. Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja ta promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z technologią. Liczba zorganizowanych wydarzeń kolejny rok z rzędu uplasowała Polskę na 2 miejscu w rankingu państw europejskich. Wydarzenia w tygodniu CodeWeek w naszej szkole zorganizowali nauczyciele informatyki: Beata Konowalik, Beata Golis(szkolny koordynator akcji) oraz Rajmund Golis.
11 Listopada obchodzony był w dąbroszyńskiej Świetlicy Wiejskiej wyjątkowo uroczyście.
Kolejny raz młodzież szkolna została zaproszona do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny, który opowiadał o drodze Polaków do odzyskania własnego państwa. Część artystyczną zamknął minirecital w wykonaniu pianisty Antoniego Sucheckiego.
Na uroczystość przybył Burmistrz Dariusz Jaworski, który obdarował upominkami młodych artystów. Radę Miejską reprezentowali radni Izabela Araszczuk i Marian Piątkowski, który wystąpił w pięknym mundurze powstańca wielkopolskiego. Na wieczorze patriotycznym był także obecny proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie- ks. Wojciech Skóra.
Po przedstawieniu dąbroszynianie przystąpili do wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Pomocą służyły im specjalnie przygotowane śpiewniki. W przerwie między pieśniami, uczestnicy uroczystości smakowali pyszne ciasta przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbroszynie.
Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, czcimy pamięć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
W środę 9 listopada w naszej szkole uczciliśmy kolejną, sto czwartą rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia cała szkolna społeczność wzięła udział w uroczystym apelu z tej właśnie okazji. O program artystyczny zadbały klasy ósma oraz siódma, natomiast klasy młodsze uświetniły występy starszych kolegów śpiewając patriotyczne pieśni.