Lista nauczycieli

Nawigacja

  • Sukces w konkursie recytatorskim

    21 kwietnia w willi "Żółty Pałacyk" w Witnicy odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego w Ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych.

    W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów naszej szkoły. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie, a uczeń klasy VII, Antoni Suchecki, zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii i będzie reprezentował naszą szkołę 27 kwietnia na eliminacjach powiatowych w Kostrzynie nad Odrą. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

    Wielkie brawa należą się również pozostałym uczestnikom konkursu. Doskonale poradzili sobie z tremą i nieśmiałością, głośno i odważnie recytując przygotowane utwory przed zgromadzoną publicznością i innymi uczestnikami konkursu. Zdobyte doświadczenie z pewnością pomoże im odnosić sukcesy w przyszłości.

  • Konkursy wielkanocne

    13.04.22 w naszej szkole , ostatni przedświąteczny dzień , spędziliśmy na wesoło . W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne poprzez zabawy , konkursy zręcznościowe , krzyżówki, rebusy przypomnieliśmy sobie o towarzyszących tym świętom obrzędach  i zwyczajach. Radosna zabawa przeplatana była wielkanocnymi piosenkami w wykonaniu Kl 1-3. Dzień ten zwieńczył coroczny konkurs plastyczny  na kartkę i stroik świąteczny.

  • Konkurs recytatorski w klasach młodszych

    4 kwietnia w klasach młodszych odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego, w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych.

    Sześcioro uczniów z wdziękiem i właściwą dykcją zaprezentowało przygotowany repertuar i wszyscy będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu gminnym już 21 kwietnia.

    Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na dalszych etapach rywalizacji.

     

  • Wiosna w tajemniczym ogrodzie

    Na  lekcji języka polskiego piątoklasiści podsumowali swoje spotkanie z powieścią Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Uczynili to w formie samodzielnie zaprojektowanych i przygotowanych makiet tytułowego ogrodu.

    W czasie pracy młodzi artyści wykazali się nie tylko świetną znajomością lektury, ale także niezwykłymi umiejętnościami plastycznymi. Do wykonania kompozycji wykorzystali styropian, bibułę, kamyki, piasek, ryż, żywe kwiaty, patyki, plastelinę, gałązki i inne materiały. Uczniowie z zapałem, humorem i wypiekami na twarzy prezentowali swoje ogrody, a w nich drzewa, kwiaty, alejki, ławeczki, altanki i huśtawki. Wszystkie dzieła były piękne, kolorowe i ciekawe.

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem.

    W obchody tego dnia włączyli się uczniowie klasy III. W poniedziałek 4 kwietnia, na znak solidarności i akceptacji, przypięli do ubioru wykonane wcześniej wstążeczki w kolorze niebieskim. Następnie obejrzeli filmy edukacyjne i wysłuchali pogadanki, dzięki którym wzbogacili swoją wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Poznali trudności, z jakimi mierzą się osoby ze spektrum, co pozwoliło im zrozumieć, jak odbierają świat osoby z autyzmem, gdy ich zmysł dotyku, węchu czy słuchu funkcjonuje inaczej.

    Przeprowadzone zajęcia z pewnością wzbogaciły wiedzę uczniów na temat autyzmu, co zwiększy ich świadomość oraz akceptację w stosunku do osób nim dotkniętych oraz osób z innymi rodzajami niepełnosprawności.

  • Niezwykła wyprawa.

    Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J. R. R. Tolkiena, to dzieło pisarza, który jak nikt inny potrafi kreować baśniowe światy z dbałością o najmniejsze szczegóły. Akcja tej książki toczy się w fantastycznej krainie zwanej Śródziemiem, zamieszkałej przez wiele magicznych postaci i pełnej niebezpiecznych stworów.

    Pewnego razu stary czarodziej Gandalf puka do drzwi hobbita Bilba i prosi go o pomoc w  niezbyt bezpiecznej misji. Tak rozpoczyna się jedna z najwspanialszych przygód, jakie możecie przeżyć z książką w ręku! Historia pełna jest krasnoludów, smoków, elfów oraz ukrytych skarbów. Wartka akcja nie pozwoli Wam oderwać się od kart powieści ani na chwilę. Dziś w niezwykłą podróż z Hobbitonu przez Dzikie Kraje, aż do Esgaroth i Samotnej Góry zapraszają Gabrysia, Julia, Monika i Oskar.

    Macie ochotę wziąć udział w tej niezwykłej wyprawie? To obejrzyjcie galerię, a potem sięgnijcie po książkę.

     

  • Dzień bez plecaka w ósmej klasie!!!

    Dnia 1 kwietnia 2022 roku, klasa 8 wykazała się pomysłowością, jak i pomysłowością organizując w klasie tzw. "Dzień bez plecaka" (ang. "No backpack Day"). Uczniowie pobudzili swoją kreatywność przynosząc między innymi śmietnik, grilla, walizkę czy pokrowiec na gitarę zamiast plecaka.

    Lena Lachowska

  • Zajęcia z psychologiem

    25 marca w zerówce, pani psycholog Anna Załuska przeprowadziła zajęcia na temat emocji. Dzieci wysłuchały bajki o puszystym, puchatym i kolczastym. Rozmawiały o swoich emocjach i sposobach rozładowywania negatywnych emocji tak, aby nie krzywdzić innych. Miejmy nadzieję, że zajęcia pozytywnie wpłyną na zachowanie się dzieci.

  • Pierwszy dzień wiosny

      Pierwszy dzień wiosny jest dniem szczególnym, ponieważ tego dnia nadchodzi symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny. Od zarania dziejów ludzie urządzali święta ku czci nadchodzącej wiosny, która symbolizowała życie.

    W naszej szkole przygotowania do tego dnia rozpoczęły się dużo wcześniej. Zmieniła się dekoracja w szkole, a wszystkie klasy wykonały marzanny. Tak przygotowane klasy wraz z wychowawcami przeszły barwnym i hucznym pochodem przez Dąbroszyn, aby  na końcu spalić marzanny, a tym samym pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dodatkową smaczną atrakcją były kiełbaski pieczone na ognisku.

    Dziękujemy wychowawcom za ich inspiracje i kreatywność a rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

  • Dzień Pandy

    16 marca to Dzień Pandy. Klasa sześciolatków postanowiła w tym dniu pogłębić wiadomości o tym zwierzęciu. Jest ono symbolem organizacji zajmującej się ekologią "WWF". Dzieci obejrzały film o pandach i ich życiu. Dowiedziały się, że to zwierzę  było na skraju wymarcia i swoje istnienie zawdzięcza ludziom. Przy okazji uczniowie poznali inne gatunki zwierząt, którym grozi wyginięcie. Motto tych zajęć brzmiało "Szanujmy przyrodę, bo jesteśmy jej częścią i od niej zależymy".​​​​​​​

  • Pomoc Ukrainie

    Szanowni Państwo, drodzy uczniowie!

    Dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w organizację pomocy ludziom, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji okrutnej wojny. To piękny i szlachetny gest Uczniów, Rodziców, Pracowników i Przyjaciół szkoły. To dobro, które na pewno do Was powróci!

  • Parada bohaterów literackich

    Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie po omówieniu lektury ,,Pinokio” C. Collodiego zaprezentowali się jako bohaterowie tego utworu. Oprócz przygotowania kostiumu musieli wybrać fragment książki opisujący daną postać. W wyznaczonym dniu do klasy nr 4  przybyło dwóch  Pinokiów, stary Dżeppetto, trzy piękne i dobre Wróżki, Kot, Rybak i Majster Wiśnia.

    Każda z postaci popisała się kreatywnością i wyobraźnią podczas przygotowania stroju i zaprezentowała swojego bohatera-  interpretując w ciekawy sposób wybrany tekst.

    Wszyscy aktorzy dobrze się bawili i orzekli, że była to wyśmienita okazja na lepsze poznanie bohaterów lektury.

  • Dzień kobiet i dzień mężczyzny w klasie "0"

    Ósmego marca, chłopcy z klasy "0" złożyli koleżankom i opiekunkom życzenia. Były róże, lizaki i bransoletki. Małe kobiety dziękują swoim małym mężczyznom za pamięć.

    10 marca, dziewczynki z zerówki odwdzięczyły się swoim kolegom i złożyły im życzenia z okazji Dnia Mężczyzny. Drobne prezenciki bardzo ucieszyły chłopców. Była zabawa i podziękowania.

  • Pomoc koleżeńska

    Już pachnie wiosną. Kolega z 5 klasy, Piotr Błażek, postanowił umilić zerowiakom spacer. Zrobił papierowe samolociki i nauczył kolegów puszczać samoloty za pomocą gumki. Zabawa była przednia. Bardzo dziękujemy Piotrowi za ciekawie spędzony czas.

  • Wśród bogów

    Ostatnio na lekcjach polskiego omawialiśmy  mity greckie. Bardzo spodobał nam się temat związany ze światem olimpijskich bogów. Pani polonistka zaproponowała nam lekcję powtórzeniową, na której zaprezentowalibyśmy się przebrani za boskie postacie. Musieliśmy w kilku zdaniach przedstawić swojego bohatera. Mieliśmy kilka dni na przygotowanie się do wystąpienia.

    Kiedy nadszedł dzień prezentacji, okazało się, że większość klasy przygotowała się wyśmienicie. Uczniowie włożyli dużo wysiłku w wykonanie kostiumów i boskich atrybutów. Wśród prezentowanych postaci byli: Zeus, Hera, Hermes, Posejdon, Afrodyta, Ares i Apollo.  Przez cały dzień rozmawialiśmy tylko o tym. Na pewno na długo pozostanie nam w pamięci taka lekcja.

    Lena Sajewicz

  • Lekturowe pudełka

    Sposobów na omawianie lektury, a właściwie jej podsumowanie  jest wiele Jednym z nich jest ,,lektura w pudełku”. Na zakończenie pracy z ,,Opowieściami z Narnii” zadaniem czwartoklasistów było umieszczenie w pudełku ,,skarbów” związanych z utworem. Uczniowie w ciekawy sposób udowodnili, że znają treść książki, zamieszczając różne rekwizyty. Niektóre wybrane przedmioty zaskakiwały, były sposobem do innego spojrzenia na książkę Lewisa. Jednakże istotną czynnością była sztuka argumentowania związana z wyborem skarbów. Poza tym w pudełku można było znaleźć plan wydarzeń, opis świata przedstawionego z portretami bohaterów oraz zaprojektowaną

    pokrywką pudełka- tytułem i autorem lektury. Zadanie okazało się i przyjemne, i pożyteczne! Takie opinie padały podczas ewaluacji lekcji.

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    W tym roku klasa III włączyła się w obchody przypadającego 21 lutego  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

    Na lekcjach poprzedzających to święto uczniowie dowiedzieli się, kto to jest poliglota czy osoba dwujęzyczna, oraz że w języku polskim wiele słów jest zapożyczonych z języków obcych. Trzecioklasiści ćwiczyli też sprawność swojego języka czytając przeróżne łamańce językowe.

    W dzień przypadającego święta uczniowie, podzieleni na dwuosobowe grupy, rozwiązywali różne zadania językowe. Układali rymy do podanego słowa, wykazali się m.in. znajomością zasad ortograficznych i  gramatycznych,  znajomością przysłów i powiedzeń.

    Grupowe zmagania okazały się świetną okazją do utrwalenia zasad poprawnej polszczyzny oraz wyzwoliły w uczniach dużo pozytywnych emocji.

  • Zerówka w bibliotece.

    23 lutego 2022 roku sześciolatki odwiedziły Bibliotekę Wiejską w swojej miejscowości. Celem wizyty było zapoznanie się z pracą bibliotekarza. Pani Anna Bujnicka - bibliotekarka - opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca. Pokazywała księgozbiory, tłumaczyła, co trzeba zrobić z książką, zanim będzie można ją wypożyczyć. Dzieci wiedzą już, co to jest kod kreskowy i nr ewidencyjny książki. Potem było czytanie bajki" Czerwony kapturek" - chociaż bardziej pasowałaby bajka o pandzie, bo pani Ania przywitała dzieci właśnie w tym stroju. Potem nastąpiło wypożyczanie książek. Za tydzień następne odwiedziny w bibliotece

  • Walentynki w grupie sześciolatków

    Walentynki rozpoczęły się   w naszej grupie miłym przywitaniem. Każdy z uczniów dostał od wychowawczyni serduszko z miłym wpisem. Maciek przygotował koleżankom i kolegom lizakowe motylki, a Adaś ciasteczka z napisem "lubię cię" w różnych językach. Potem była nauka przez zabawę nowymi pomocami dydaktycznymi, własnoręcznie wykonanymi przez wychowawczynię. Dzień upłynął nam w miłej atmosferze.

  • Czarnoleskie leporello

    Niedawno na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy siódmej zajmowali się Mistrzem z Czarnolasu. Czytali, objaśniali słownictwo i analizowali znaczenie znanych utworów Jana Kochanowskiego. Niektórych z nich nawet uczyli się na pamięć i recytowali. Były to fraszki  "Na zdrowie'' oraz ,,Na lipę''. Nie obyło się oczywiście bez wzruszającego ,,Trenu VIII''. Młodzież, która uczęszczała na koło polonistyczne przygotowała nawet poświęcone Mu prezentacje, pełne interesujących informacji.
    Na zakończenie cyklu lekcji o pisarzu uczniowie wykonali leporella. Leporello jest to książeczka-harmonijka dla dzieci. Miało się ono składać z utworów, jakie napisał w swoim życiu Jan Kochanowski oraz biogramu. Mile były widziane ciekawostki oraz wydrukowane fotografie i portrety.
    W końcu nadszedł czas prezentacji prac. Każda książeczka była wykonana w inny sposób i to było niesamowite. Wszyscy słuchali siebie nawzajem, w skupieniu i ciszy. W tym zadaniu liczyła się wypowiedź na temat wykonanej pracy, zawarte w niej informacje oraz oczywiście estetyka. Tym razem najbardziej przypadły nam do gustu prace Antka Gury, Emilii Milki i Amelii Sajewicz. Dzięki tej nowej formie pracy uczniowie w ciekawy sposób podsumowali
    swoją wiedzę, której zapewne długo nie zapomną.

     

    Amelia Sajewicz

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć