"Strunowa parada"- tak brzmiał tytuł kolejnego muzycznego spotkania. Tym razem uczniowie zapoznali się z brzmieniem, wyglądem instrumentów strunowych. Oczarował ich zarówno dźwięk maleńkiego ukulele jak i potężnego kontrabasu. Rytmiczne, magiczne utwory , wygrywane po mistrzowsku przez prowadzących, wprowadziły dzieci w radosny nastrój. Brawa długo wybrzmiewały w podziękowaniu za przyjemne spotkanie.
Dbajmy o polskie słowo. Pisanie piórem i atramentem, konkurs plastyczny oraz opowieści o mowie ojczystej.- Tak 21 lutego Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie obchodziła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.
Szóstoklasiści ćwiczyli się w pisaniu piórem i atramentem. Ich zadaniem było przepisanie tekstu Marcina z Międzyrzecza, autora najstarszego listu miłosnego w języku polskim. Napisał go 590 lat temu do swej wybranki, tytułując ją ,,Panną Najmilejszą”. Atrament plamił palce, a na papier nieoczekiwanie spadał kleks... Kaligrafia okazała się niełatwą sztuką.
Uczniowie oglądali również krótkie filmiki poświęcone mowie polskiej. Dowiedzieli się z nich, jaki wpływ miały na nią inne języki. Opowiadał o tym dzieciom znany aktor Wojciech Malajkat.
Przedstawiciele klas starszych wzięli także udział w konkursie na najciekawszy plakat ortograficzny. Prezentowali na nim wybraną przez siebie zasadę pisowni. Komisja, której przewodniczyła dyrektor szkoły Anna Brodnicka, wytypowała prace najciekawsze pod względem treści i formy. Pierwsze miejsce zajęła Amelia Sajewicz (kl. IV), drugie Damian Mruk (kl. VII), a trzecie Wiktoria Klim (kl IV). Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Wiktoria Siwak, Jakub Strelau i Kryspina Pałczyńska. Autorom nagrodzonych prac należą się szczere gratulacje.
Święto miało służyć podkreśleniu wagi dziedzictwa kulturowego, albowiem według raportów UNESCO połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Dlatego dbajmy o nasz język, bo to nasza historia- powiedziała Maria Skrzypczak-Wróblewska, pomysłodawczyni i organizator Dnia Języka Ojczystego w dąbroszyńskiej podstawówce.
Mieszkańcy Parku Narodowego "Ujście Warty" Dnia 3.I. 2019 roku klasy "O" i "I" uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez pracowników PN Ujście Warty, które odbyły się w nagrodę za zbiór kasztanów potrzebnych na ścieżką dydaktyczną "Przyrodniczy Ogród Zmysłów". W tym roku kasztany zbierały dzieci z klasy I i oddział zerowy.
Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom zwierząt wodnych - ryb. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki ryb. Poznali budowę tych stworzeń, ich tryb życia i sposób odżywiania się. Najbardziej podobały się dzieciom duże maskotki - ryby, z którymi pozowały do zdjęć.
Akcja" Wielka Mapa Polski" Od dnia 21 lutego 2019 roku klasa pierwsza rozpoczęła akcję dotyczącą pisania kartek pocztowych do wielu szkół. Wysłaliśmy już 30 pocztówek, w których zachwalamy tereny województwa lubuskiego. Czekamy na pocztówki z innych miejscowości i stworzenie wielkiej mapy Polski.
Do czego są nam potrzebne mokradła? Dnia 12.02.2019 uczniowie naszej szkoły, z klasy V i VI, brali udział w warsztatach edukacyjnych pt.,, Do czego są nam potrzebne mokradła?" Zajęcia laboratoryjne odbyły się w siedzibie Parku Narodowego ,,Ujście Warty" w Chyrzynie. Uczniowie odkrywali ,, Świat mokradeł" zapoznając się z zasobami wody na świecie, rolą wody w przyrodzie, funkcjami terenów podmokłych oraz ich mieszkańcami. Własnoręcznie wykonali wiele ciekawych doświadczeń pod czujnym okiem pani Magdy Mądrawskiej- Okołów. Najaktywniejsi uczestnicy warsztatów otrzymali nagrody niespodzianki. Były to następujące osoby: D. Pakulska, M. Pakulska, H. Mazurak, W. Siwak, M. Brzezicka, N. Ankudowicz, F. Stotko. Zajęcia były bardzo ciekawe.
Laureatka konkursu plastycznego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie bardzo chętnie biorą udział w konkursach plastycznych i zdobywają nagrody. Tak było również w przypadku zorganizowanego przez Wojewodę Lubuskiego, Władysława Dajczaka, wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra konkursu „Jestem bezpieczny – znam numer alarmowy 112”. Wykazując się zdolnościami plastycznymi i dużą starannością, uczennica oddziału „O” Roksana Kucińska, zdobyła III miejsce, wygrywajac z ponad 240 uczniami klas O - III województwa lubuskiego, którzy nadesłali na konkurs swoje prace.
Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy dalszych sukcesów.
Koordynatorem konkursu na etapie szkolnym była wychowawczyni oddziału „O” Agnieszka Gaura.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce obchody organizuje Polskie Centrum Programu "Safer Internet" powołane w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W tegoroczne działania związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu włączyła się również nasza szkoła .
W tym roku podczas zajęć adresowanych do siódmo- i ósmoklasistów ideą, której poświęciliśmy naszą uwagę było pojęcie wizerunku. Z jednej strony obiektywne, przedstawia czyjś obraz, „podobiznę”.
I tu możemy postarać się o możliwość prawnej ochrony wizerunku.
Z drugiej strony wizerunek to również subiektywna ocena. Mówi o tym, jak ktoś lub coś jest postrzegane przez innych. Najważniejszym tematem naszych zajęć był wizerunek tworzony w internecie. W dyskusji ustaliliśmy, że na nasz wizerunek w sieci mają wpływ i nasze osobiste działanie, i aktywności internetowych znajomych. Należą do nich: publikowanie zdjęć i filmów, pisanie postów oraz to, kto nas oznacza w swoich aktywnościach i kogo przyjęliśmy do grupy znajomych.
Czy budowanie pozytywnego wizerunku jest ważne? Odpowiedzi udzieliło nam ćwiczenie, które uczniowie wykonali w grupach. Ich zadaniem było wymyślić prawdopodobną historię w oparciu o przytoczoną sytuację. Wizerunek nie jest jakością obojętną. Podobnie jak zaufanie - trzeba go sobie wypracować.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu nie ominęły również klas I-III. Młodsi uczniowie obejrzeli edukacyjne filmy z serii „Sieciaki” oraz „Owce w sieci”. W trakcie dyskusji poświęconej treści oglądanych miniatur bajkowych dowiedziały się o tym, że:
- nie należy spędzać zbyt długiego czasu przed komputerem/tabletem/smartfonem,
- nie należy kolegów dzielić ze względu na to, kto ma fajniejsze rzeczy,
- jeżeli zauważy się coś dziwnego (wirusa komputerowego, dziwną wiadomość) należy zawiadomić rodziców/kogoś dorosłego,
- nie wolno nagrywać głupich filmików albo robić zdjęć, które mogą kogoś narazić na nieprzyjemności. Zwłaszcza wtedy, kiedy trafią do internetu,
- nie wolno podawać swoich prywatnych danych bez wiedzy rodziców, bo może to mieć poważne konsekwencje.
Zajęcia w ramach DBI prowadził z obiema grupami pan Kamil Bujnicki.
O zagrożeniach związanych z cyberprzemocą opowiadał klasie VIII również policjant z Miejskiej Komendy Policji w Witnicy, sierżant sztabowy Mirosław Łebek. Na spotkaniu można było dowiedzieć się w jaki sposób dosięgają nas cyberprzestępcy oraz jakie działania są w stanie im w tym przeszkodzić. Zdjęcia z tego spotkania również można obejrzeć w galerii.
Dzień Babci i Dziadka. Dnia 31 stycznia odbyła się wyjątkowa, przygotowana przez uczniów klas 0 - III uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Przybyłych do sali wiejskiej gości przywitała pani dyrektor Anna Brodnicka, która złożyła też wszystkim serdeczne życzenia. Część artystyczną rozpoczęły dzieci z oddziału „0”, które wierszem wprowadziły wszystkich w odświętny nastrój. Po krótkiej inscenizacji, wierszach i piosenkach, przyszła pora na występ klasy I. Uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenkę, do której sami akompaniowali sobie na instrumentach perkusyjnych. Następnie zerówka zatańczyła taniec Speknerin, po którym swoimi recytatorskimi i wokalnymi umiejętnościami pochwalili się uczniowie klas II i III. Występy swoich wnucząt bacznie obserwowali wzruszeni dziadkowie, raz po raz nagradzając ich głośnymi oklaskami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości pani dyrektor zaprosiła gości na słodki poczęstunek, przygotowany dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów. Oprócz miłych rozmów przy cieście i kawie dziadkowie skorzystali również z możliwości zrobienia sobie z wnukami pamiątkowego zdjęcia na fotościance.
Nad organizacją i przebiegiem uroczystości czuwała wychowawczyni grupy „0” Agnieszka Gaura.
Serdecznie dziękujemy wspaniałym gościom za przybycie oraz rodzicom zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku.
W związku z obowiązującym od maja 2018 roku RODO dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie pani Anna Brodnicka zabiegała o zmodernizowanie pracowni komputerowej w swojej placówce. Na jej wysiłki odpowiedział Burmistrz Miasta i Gminy Witnica pan Dariusz Jaworski, który pomógł doposażyć pracownię komputerową w sprzęt dostosowany do nowego rozporządzenia. Od początku nowego półrocza uczniowie mogą korzystać z bezpiecznego oprogramowania.
„Warsztaty coolinarne”. Warsztaty kulinarne zorganizowane przez Bibliotekę w Dąbroszynie specjalnie dla uczniów naszej Szkoły Podstawowej okazały się być czasem bardzo kreatywnie i miło spędzonym. Prowadzący spotkanie Daniel Pelechaty (absolwent naszej szkoły a obecnie uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim) starał się zaszczepić w uczestnikach chęć do poszerzania horyzontów kulinarnych, świadomego wyboru zdrowego sposobu odżywiania oraz samodzielnego przyrządzania posiłków bez dodatków chemicznych. Daniel jako reprezentant swojej szkoły uczy się pod okiem najlepszych szefów kuchni w Polsce. Szkolił się pod okiem takich mistrzów jak: Dawid Szkudlarek (Top Chef), Pascal Brodnicki, Paweł Salamon (KPP), Rajmund Królik (Carving Master) a także wielokrotnie zaistniał na konkursowej arenie kulinarnej. W swoich daniach wykorzystuje produkty sezonowe, kocha dzielić się swoją wiedzą co zresztą udowadniał podczas naszego spotkania odpowiadając na dziesiątki pytań. Skierowana głownie do uczniów klas najstarszych (VII-VIII) część promująca Szkołę Gastronomiczną - oparta została na filmie nakręconym w gorzowskiej szkole a sam Daniel mówił o niej wiele dobrego i szczerze zachęcał do kontynuowania ponadpodstawowej nauki właśnie tam.
Uczestnicy przygotowali wiosenną sałatkę ze słodko-ostrym sosem. Na oczach wszystkich powstało także pokazowe eleganckie danie – deser z serkiem mascarpone, suszonym granatem, flambirowanymi karmelizowanymi jabłkami i pyłem Oreo. Razem z Anną Czelin-Bujnicką (bibliotekarką a także zagorzałą zwolenniczką zdrowego odżywiania, finalistką ogólnopolskich olimpiad o żywieniu i żywności) przeprowadzili prozdrowotną kulinarną pogadankę. Celem warsztatów było udowodnienie, że gotowanie może być pasją, radością, że może być „cool” – stąd właśnie ich tytuł „Warsztaty coolinarne”.
Było to nasze pierwsze kulinarne spotkanie – liczymy, że nie ostatnie, bo już mamy temat na kolejne.
Baśniowa Narnia w ,,Jedynce”. Tego dnia drzwi do sali lekcyjnej nr 1 okazały się wejściem do... Narnii. Uczniowie klasy IV odbyli wycieczkę do baśniowej krainy. Wzięli też udział w konkursie na wybraną postać z tej lektury.
Najpierw dzieci zwiedzały świat Aslana i Białej Czarownicy na kartach książki. Na kilku spotkaniach poznawały bohaterów i rozmawiały o ich przygodach.
Później klasa IV została przemianowana na zespół Biura Podróży ,,Sopelek”. Jedna grupa przygotowała dla kolegów szczególną ofertę: dwudniowy pobyt w Narnii z atrakcjami. Drugi zespół zredagował specjalny „niezbędnik” - spis rzeczy, które turyści powinni ze sobą zabrać. Podrożnicy zostali również poinformowani o pogodzie podczas wycieczki.
Zwieńczeniem zajęć był konkurs na przebranie za bohatera Narnii. Prezentacje czwartoklasistów oceniły koleżanki i koledzy z klasy VI. Jury wzięło pod uwagę pomysł na kostium, uzasadnienie wyboru postaci i swobodę prezentacji na scenie. Największe uznanie zdobyła Emilka jako Biała Czarownica. Wysoko oceniona została również Amelka w roli Karła i Wiktoria grająca królową Łucję. Gratulujemy laureatom i innym uczestnikom tego baśniowego spektaklu.
Jakub wyróżniony w wojewódzkim konkursie.
Każdego roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta organizuje konkurs na recenzję „Moje literackie fascynacje”.
W tym roku w kategorii czytelników do lat 14. do etapu wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych troje naszych uczniów. Byli to: Hanna Mazurak z klasy VI oraz Amelia Małecka i Jakub Strelau z klasy VII, który zdobył wyróżnienie za recenzję „Władcy Lewawu” Doroty Terakowskiej.
W Bibliotece Wojewódzkiej laureatom nagrody wręczali jurorzy i Barbara Kosmowska, autorka znakomitych książek dla dorosłych i młodzieży.
Jakubowi i jego koleżankom gratulujemy. Zapraszamy dąbroszyńskich uczniów do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
„Jestem wolny, bo nie ulegam nałogom”. Dnia 10 stycznia 2019 roku uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie odwiedzili: Burmistrz Miasta i Gminy Witnica- pan Dariusz Jaworski oraz Kierownik Wydziału Oświaty i Wychowania UMiG w Witnicy- pani Katarzyna Domarecka. Goście przybyli do naszej szkoły, aby uhonorować nagrodą uczniów klasy VI: Ewę Rajczakowską, Dominikę Pakulską, Hannę Mazurak, Natana Ankudowicza oraz Kubę Czelenia. Uczniowie ci zdobyli drugie miejsce w Gminie w konkursie profilaktycznym „Jestem wolny, bo nie ulegam nałogom”. Za duże zaangażowanie uczniowie otrzymali z rąk pana burmistrza talony do wykorzystania w sklepie Media Expert, a pani dyrektor Anna Brodnicka- sprzęt multimedialny na wyposażenie szkoły. Uczniom oraz opiekunce Beacie Golis serdecznie gratulujemy sukcesu!
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie zaprasza na zabawę karnawałową, która odbędzie się 26.01.2019r. o godzinie 20:00 w Świetlicy Wiejskiej w Dąbroszynie.
Zabawę poprowadzi DJ.
W MENU:
- przekąski
- dania gorące
- kawa, herbata, ciasto.
Koszt imprezy 120zł/osoba.
Zakup biletów do 18.01.2019r. pod numerem telefonu 695538712 lub
w sekretariacie szkoły w godz. 9-13. Dochód z imprezy zostanie przekazany na rzecz Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie.
.
„Z gitarą i sombrero - muzyczne o’le”. W piątek, czwartego stycznia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym koncercie muzycznym. Polsko-meksykańska grupa muzyczna odwiedziła naszą szkołę z programem, w którym meksykańskie rytmy przeplatane były opowieściami o historii Meksyku oraz o charakterystycznych dla meksykańskiej muzyki instrumentach. Uczniowie dowiedzieli się, że tradycyjne kapele muzyczne z Meksyku nazywają się Mariachi, mieli też okazję obejrzeć muzyków w ich tradycyjnych strojach. Usłyszeli również skąd pochodzą kastaniety i kto do Meksyku przywiózł skrzypce. Wszyscy doskonale się bawili w rytm „Cielito lindo” czy „La cucharacha”. Z muzykami pożegnalismy się meksykańskim Hasta la vista.
Drzewo pamięci. Uczniowie klasy siódmej w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie wraz z nauczycielką biologii- panią Aleksandrą Szeląg posadzili na terenie szkoły pamiątkowe drzewo. Było to ostatnie, wykonane przez uczniów, zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Działania pani Oli wsparł leśniczy z dąbroszyńskiej leśniczówki- pan Bartłomiej Baran. On dostarczył sadzonkę oraz fachowo zasadził ją przy szkolnym placu zabaw. Czteroletni dąb Roszynek upamiętnia 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na razie jest młody, ale mamy nadzieję, że wyrośnie na wielkie i silne drzewo. Wszyscy mieszkańcy będą wtedy mogli podziwiać potężny dąb Roszyn.
Szkolna wigilia. Jak co roku, w ostatni dzień szkolny przed świąteczną przerwą zimową, wszystkie klasy wraz z nauczycielami spotkały się na wspólnej wigilii. Wraz ze szkolna społecznością spotkali się też zaproszeni goście: pani Ewa Śliwczyńska – poprzedni dyrektor naszej szkoły, pani Małgorzata Pałczyńska – członkini Rady Miasta reprezentująca okręg Dąbroszyn, pani Aneta Grzegorzewska – przewodniczący Rady Rodziców oraz Bernard Pałczyński – sołtys. Spotkanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów pod opieką nauczyciela religii - pani Jolanty Zagórskiej. Jasełka przeniosły nas w ten odległy,
o ponad dwa tysiące lat czas narodzin dzieciątka Jezus. Przypomniały nam postacie mędrców, którzy nieśli narodzonemu dary, ukazały nikczemność Heroda. Mimo, iż opowiadały o odległych czasach zawierały mnóstwo odniesień do dnia dzisiejszego. Po części artystycznej, pani dyrektor Anna Brodnicka podziękowała za przygotowanie oprawy scenicznej i po połamaniu się opłatkiem przystąpiliśmy do wigilii. Podsumowaniem dnia było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę Bożonarodzeniową.
W tym roku szkolnym klasa I dołączyła do X-tej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem akcji jest pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Przygotowane scenariusze lekcyjne wprowadziły Pierwszoklasistów w tematykę bezpieczeństwa już od początku ich pobytu w szkole. Akcja zakończyła się rozwiązaniem testu o bezpieczeństwie. Miejmy nadzieję, że zdobyte wiadomości dzieci będą wykorzystywać w praktyce.
Laureatka Konkursu Plastycznego.
Po raz kolejny uczennica Maria Czarnecka z klasy V reprezentowała naszą szkołę biorąc udział w konkursie plastycznym na szczeblu wojewódzkim. Praca wykonana przez Marysię zajęła II miejsce. Laureatce gratulujemy sukcesu i nagrody w postaci hulajnogi. Organizatorem konkursu był Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wielkopolskim, tematem pracy - zdrowe odżywianie oparte na polskich tradycjach kulinarnych.
Szkolnym opiekunem i koordynatorem konkursów artystycznych jest pani Iwona Przetacka.