W środę 19 czerwca w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas VIII. Naljepsi uczniowie odebrali nagrody książkowe za wyróżniające zachowanie oraz bardzo dobre wyniki w nauce. Młodzież z VIII klasy pożegnała się ze szkołą zabawnymi przemówieniami i inspirującym do głębszej refleksji wierszem "Most" Leopolda Staffa w wykonaniu Wiktorii Nizińskiej. Na zakończenie Pani Dyrektor, grono pedagogiczne, rada rodziców i cała społeczność szkolna ze łzami w oczach pożegnała Panią Renatę Kononowicz, która odchodzi na emeryturę.
Dnia 14 czerwca 2019 roku, klasy II,III i IV wraz z wychowawczyniami: Beatą Golis i Iwoną Przetacką pojechały na całodniową wycieczkę do parku rozrywki "Majaland" w Kownatach koło Torzymia. Oprócz zabawy uczniowie uczestniczyli także w warsztatach edukacyjnych na temat życia pszczół. Czas na zabawie minął niepostrzeżenie i trzeba było wracać do domów. Jednak obiecaliśmy sobie, że wrócimy tam za rok!
14 czerwca dzieci z oddziału „0”, wraz z opiekunkami Agnieszką Gaurą i Anną Błażek, pojechały na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich.
Dzień ten obfitował w rożne atrakcje, a pierwszą z nich była podróż szynobusem. Następnie, tuż po przekroczeniu terenu parku, czekały na odwiedzających zaciekawione daniele. Po krótkiej zabawie na placu zabaw dzieci zaproszone zostały na zajęcia edukacyjne, gdzie dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, dlaczego wyginęły i skąd to wszystko wiadomo. Podczas części plastycznej, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, pomalowali farbami gipsowe skamieliny, a następnie obejrzeli animowany film o dinozaurach.
Po zajęciach, podczas spaceru ścieżką edukacyjną z przewodnikiem i oglądając modele dinozaurów, dzieci dowiedziały się, jak rozwijało się życie na naszej planecie i pogłębiły swoją wiedzę na temat prehistorycznych zwierząt.
Po zakończeniu części edukacyjnej, uczestnicy wycieczki oddali się beztroskiej zabawie m.in. na różnego rodzaju drabinkach, trampolinach i zjeżdżalniach. A zwieńczeniem wspaniałej zabawy był poczęstunek lodami.
Mimo wielkiego zmęczenia, dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, pełne wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
W środę 5 czerwca w Szkole Podstawowej Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim odbył się XX Powiatowy Turniej Wiedzy o bezpieczeństwie pod nazwą „Bezpieczne wakacje z Lupo”.
W finałowych zmaganiach wzięło udział 16 uczniów z całego powiatu gorzowskiego. Uczestnicy zaprezentowali nie tylko wysoki poziom teoretyczny wiedzy o bezpieczeństwie, ale również praktyczne umiejętności z zakresu zasad bezpiecznego ruchu drogowego. Eliminacje powiatowe odbyły się w ramach programu prewencyjnego „Bezpieczne wakacje z Lupo” wpisującego się jednocześnie w działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „ Jednośladem bezpiecznie do celu”. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 6 Hanna Mazurak. Jako uczestniczka konkursu otrzymała drobne upominki oraz dyplom, który uroczyście wręczył nadkom. Krzysztof Kubryń, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie podkom. Grzegorz Basta, a także Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa Tomasz Kalembkiewicz i mł. bryg. Andrzej Węsierski z Komendy Miejskiej Straży Pożarowej w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy!
Ostatnia opowieść muzyczna "Zaproszenie do walca, czyli z wizytą na cesarskim dworze" przeniosła nas w świat walców, polek, twórczości rodziny Straussów. Widzom towarzyszyło rzewne brzmienie skrzypiec, dudniąćy odgłos werbla, frusta, gwizdy glinianego ptaszka, słodkie dżwięki fortepianu. Wraz z poznawanymi melodiami poznawaliśmy uroki koncertów i bali, które towaryszyły mieszkańcom stolicy austro-węgierskiego cesarstwa.
Za udział w comiesięcznych koncertach edukacyjnych Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Radzie Rodziców i uczniom serdeczne podziękowania złożył Dyrektor i zespół Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz"
My również serdecznie dziękujemy za możliwość spotkań , wysłuchania koncertów , brzmienia instrumentów z różnych stron świata.
W naszej szkole wystrzałowa "Szkolna przerwa śniadaniowa - mleczna, z warzyw, owocowa." Dla nas jest to rzecz nie nowa. Chcemy pokazać Chrumasowi, że w naszej szkole je się zdrowo na codzień. Po szczegóły zapraszamy na facebookowy fanpage @programdlaszkol. Zapraszamy również do odwiedzin na stronie Chrumasa.
Dnia 10 czerwca gościliśmy w dąbroszyńskiej szkole Rycerza Mateusza czyli pana Mateusza Górskiego. Nasz gość opowiedział o średniowiecznych zwyczajach, ubiorach i warunkach życia ludzi w tamtym okresie czasu.
Główna część zajęć poświęcona była życiu rycerstwa w XIV i XV wieku. Z opowieści pana Mateusza dowiedzieliśmy się, że zabieg mycia się był w tamtym czasie rzadkością, co z kolei powodowało, że zwykłe otarcie stopy lub niewielka ranka mogła łatwo ulec infekcji a nawet doprowadzić do śmierci. Rycerz Mateusz przywiózł ze sobą kompletne wyposażenie bojowe rycerza. Opowiedział nam, iż każda część zbroi nosi swoją nazwę, zaś większość z nich nazywa się od miejsca, które ochrania dodając przedrostek na-. I tak mamy napierśnik, naplecznik, nakolannik, nałokietnik i tak dalej. Wyjątkiem jest zakładany na głowę hełm, na który nie mówi się nagłówek. Uczniowie mieli okazję dotknąć, ocenić wagę oraz rozmiar rycerskiego rynsztunku. Przyodziawszy się w blachy pancerza pan Mateusz pozwolił na wypróbowanie wytrzymałości noszonej przez siebie zbroi, mężnie znosząc ciosy mieczem zadawane przez uczniów.
Czas spędzony na tej żywej lekcji historii upłynął błyskawicznie. Mamy nadzieję, że Rycerz Mateusz da się jeszcze kiedyś namówić na odwiedziny w naszej szkole.
W piątek uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie obchodzili Dzień Sportu, spędzając go aktywnie na świeżym powietrzu. Święto zostało zainaugurowane wspólnym biegiem wokół boiska. Rozgrzani uczestnicy wzięli udział w rozgrywkach zespołowych. Były to: wyścigi w workach, slalom, bieg ze sztafetą i rzucanie woreczkiem do celu. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie posilili się pieczonymi kiełbaskami przygotowanymi przez rodziców.
W drugiej części zawodów młodzi sportowcy startowali w rozgrywkach indywiduanych. Starsi bili rekordy w rzucaniu piłką lekarską, biegach na 60 i 300 metrów. Ich młodsze koleżanki i koledzy skakali przez skakankę, kręcili hula-hoopem i podbijali piłeczki ping-pongowe.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami wręczonymi przez dyrektor szkoły Annę Brodnicką. Zakończenie zawodów zostało uświetnione pokazem puszczania baniek przez reprezentantów najmłodszych klas.
Jedną z atrakcji tego sportowego święta była loteria z nagrodami ufundowanymi przez Burmistrza UMiG Witnica Dariusza Jaworskiego. Wylosowane fanty sprawiły dzieciom wiele radości, tym bardziej, że każde z nich wylosowało nagrodę.
Serdeczne podziękowania należą się Burmistrzowi, Sołtysom i Radom Sołeckim z Dąbroszyna, Kamienia Małego, Krześniczki oraz Sponsorom: Pani M. Sowińskiej oraz Paniom A. Błażek i A. Domańskiej za sfinansowanie kiełbasek, napojów, słodyczy, lodów i baniek. Koordynatorem działań był nauczyciel wychowania fizycznego R. Miciak.
„Witajcie w naszej bajce…” - tymi słowami piosenki dzieci z oddziału „O” przywitały 30 maja swoich ukochanych bliskich, na uroczystości z okazji „Dnia Rodziny”.
Tego dnia, przebrani za baśniowe postacie, uczniowie zaprezentowali swoje aktorskie, wokalne i taneczne umiejętności, by w ten sposób podziękować swoim rodzicom za trud wychowania i okazać wielką miłość i szacunek. Na scenie pojawili się bohaterowie takich ulubionych utworów dla dzieci jak: „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka” czy „Kopciuszek”. Po „bajkowej” części przedstawienia uczniowie złożyli rodzicom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty, co wywołało zachwyt w oczach najbliższych, ale i niejedną łezkę wzruszenia.
Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Anna Brodnicka dziękując dzieciom i ich opiekunkom - wychowawczyni Agnieszce Gaura i Annie Błażek, za trud włożony w organizację rodzinnego spotkania oraz gratulując rodzicom tak zdolnych i wspaniałych pociech.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym dzięki zaangażowaniu rodziców.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wielu sukcesów wychowawczych.
Innowacja pedagogiczna „My też jesteśmy artystami!” trwa. Na zajęciach języka polskiego uczniowie zostali wyposażeni w ogólną wiedzę o teatrze i w warsztat aktora. Ćwiczyli poprawną wymowę, frazowanie oraz stawianie akcentów wyrazowych i logicznych. Pracowali także nad interpretacją i inscenizacją przygotowanych tekstów. Na ostatnich warsztatach piątoklasiści przygotowali plakaty teatralne.
Najpierw obejrzeli prezentację z ciekawymi plakatami do sztuk teatralnych. Zapoznali się z zasadami budowy takiego dzieła plastycznego, jego warstwą tekstową i graficzną. Później zaprojektowali własne plakaty i wykonali je wybraną przez siebie techniką. Gotowe prace ozdobiły szkołę i zareklamowały nadchodzące wydarzenie. Była to akcja „starsi młodszym”, w ramach której uczniowie klas 4-6 wzięli na warsztat polskie bajki i przygotowali przedstawienia lalkowe dla kolegów z klas 1-3.
Podsumowaniem innowacji była praca szóstoklasistów, która przygotowali planszę edukacyjną poświęconą teatrowi. Młodzi artyści narysowali wielką scenę z opisem wszystkich jej elementów. Terminy, które wcześniej poznali na języku polskim, przetłumaczyli na język Szekspira. Przedsięwzięcie koordynowane przez nauczycielkę języka angielskiego D. Buliczak, podsumowało ich wiedzę na ten temat. Można powiedzieć, że szkolny sezon teatralny był udany!
Dnia 8 maja 2018r. W Bogdańcu w ramach Powiatowej Spartakiady Młodzieży odbyły się zawody w kategorii piłka nożna dziewcząt. Do zawodów przystąpiło 6 drużyn(SP Dąbroszyn, SP Witnica, Gimnazjum Witnica, SP Bogdaniec,SP Lubiszyn, Gimnazjum nr 1 Kostrzyn n/O).
Spotkania rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Dziewczęta z naszej szkoły wygrały spotkania z SP Lubiszyn ,SP Witnica oraz SP Bogdaniec. Niestety poniosły porażkę z Gimnazjum 1 Kostrzyn i Gimnazjum Witnica.
Ostateczna klasyfikacja
I miejsce GIMNAZJUM NR 1 KOSTRZYN n/O
II miejsce SP DĄBROSZYN
III miejsce SP BOGDANIEC
Naszą szkołę reprezentowały; Amelia Małecka, Wiktoria Siwak, Kornelia Siuba, Weronika Sudaków, Hania Czarnecka, Sylwia Banda , Oliwia Kowaliszyn, Kornelia Kondracka
Nad zespołem czuwał opiekun pan Roman Miciak.
Gratulujemy sukcesu, jednocześnie życząc zwycięstw w kolejnych sportowych rywalizacjach.
We wtorek uczniowie z dąbroszyńskiej podstawówki udali się na wycieczkę do sąsiadów zza Odry. Celem podróży był Park Filmowy ,,Babelsberg” w Poczdamie.
Tutaj swoją karierę rozpoczynał Alfred Hitchcock, tutaj kręcono filmy z Marleną Dietrich, tutaj występował Brad Pitt, Tom Cruise i wiele innych gwiazd. W halach tej wytwórni pracował Quentin Tarantino i Roman Polański reżyserujący ,,Pianistę”. Filmowe miasteczko jest częścią kompleksu, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z pracą specjalistów od filmowego rzemiosła.
Na arenie ,,Wulkan” uczniowie podziwiali show kaskaderów pełne pirotechnicznych efektów i pościgów. Później obejrzeli projekcję 4D w Action-Kino. Poznali także historię z westernowego miasteczka oraz zwiedzili wystawę ,,Piaskowy Dziadek i zaginiony piesek snów”.
W drugiej części wycieczki dzieci obejrzały Aleksandrowkę- kolonię drewnianych domów, które na zlecenie Fryderyka Wilhelma III zostały zbudowane w stylu rosyjskim dla dwunastu chórzystów- poddanych cara..
Wycieczkę zakończył spacer po zespole parkowo-pałacowym Sanssouci z okazałymi ogrodami tarasowymi. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem letniej rezydencji Fryderyka II Wielkiego, u którego gościł biskup poeta Ignacy Krasicki.
Organizatorem wycieczki była M. Skrzypczak-Wróblewska oraz wychowawczynie klas: B. Konowalik, I. Przetacka oraz D. Buliczak.
Uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez WOŚP na temat „Ratujemy, Uczymy Ratować”. Opiekę nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowała Beata Golis. W pierwszym etapie tego konkursu uczniowie wykonali pracę plastyczną w formie plakatu promującego ideę aktywnego udzielania pomocy osobom potrzebującym- „Nie bój się. Ratuj!”. Praca została pozytywnie oceniona przez jury i uczniowie zakwalifikowali się do II etapu konkursu, w którym własnoręcznie wykonali pomoc dydaktyczną do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Była to gra planszowa- „Pomagamy. Ratujemy”. Niestety konkurencja była ogromna i nasza praca nie zakwalifikowała się do finału konkursu. Jednak wiadomości, jakie zdobyliśmy przy jej tworzeniu oraz emocje podczas praktycznego wypróbowania gry wzbogaciły naszą wiedzę i umiejętności.
Uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wzięli udział w konkursie pt. „Kosmiczny szyfr” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Zadanie polegało na odszyfrowaniu ukrytego w siatce współrzędnych obrazka. Praca była żmudna i pracochłonna. Zadanie dokończyło 8 osób, bezbłędnie wykonało je 3 dzieci i ich prace opiekunka konkursu- Beata Golis wysłała do Zielonej Góry. Teraz trzeba już było tylko liczyć na to, że zostanie się wylosowanym spośród setek dzieci z województwa lubuskiego. Szczęście dopisało Piotrusiowi Błażkowi. Gratulujemy!
Dnia 22.05.19 klasy 2 i 3 przystąpiły do realizacji drugiego zadania Miedzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Piękna Nasza Polska Cała „. W ramach zadania dzieci wykonały piękne bukiety kwiatów ludową techniką z bibuły.
Warsztaty plastyczne „Te polskie kwiaty dla Mamy i Taty„ uświetniła pomoc zaproszonych pań z Koła Gospodyń w Dabroszynie, wielokrotne zwyciężczynie konkursu gminnego na dożynkowy wieniec. Panie Janina Borkowska, Renata Kononowicz, Edyta Sudaków wraz z wychowawczyniami klas panią Iwoną Przetacką i Beatą Golis służyły dzieciom swoją pomocą. Piękne bukiety, własnoręcznie wykonane, na pewno były wspaniałym prezentem dla mam i tatusiów .
Dnia 20 maja 2019 r. odbył się VI Międzyszkolny konkurs wiedzy ogólnej "Najlepszy z Najlepszych", dla uczniów klas VII i VIII. Organizatorem konkursu była Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnach. Uczestnikami konkursu byli wytypowani najlepsi uczniowie z klas VII i VIII, poszczególnych szkół podstawowych z Gminy Witnica, Bogdańca i Krzeszyc. Każdy uczestnik konkursu zetknął się z pytaniami z różnych dziedzin wiedzy obejmujących zagadnienia nauk humanistycznych, przyrodniczo-matematycznych, sztuk pięknych, wiedzy ogólnej oraz wiedzy regionalnej. Z każdej szkoły wybrano dwóch zawodników. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Kowaliszyn oraz Jakub Strelau. Konkurs składał się z 3 etapów. Uczeń Jakub doszedł do II etapu natomiast Oliwia zakwalifikowała się do finału. Po emocjonującej rozgrywce Oliwia zajęła 3 miejsce. Serdecznie Gratulujemy.
Daria Osińska
12 marca był w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie dniem teatru lalkowego. Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy przeprowadził z klasami 4-6 warsztaty lalkarskie. Dzieci poznały cztery rodzaje lalek teatralnych – kukiełkę, marionetkę, pacynkę i jawajkę. Później spróbowały swoich sił w charakterze aktorów-lalkarzy, narratorów i kurtyniarzy.
Młodzi artyści wystawili kilka utworów polskich bajkopisarzy: Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Ludwika Jerzego Kerna i Lecha Pijanowskiego. Były to „Dwa jeże”, „Dwa bociany”, „Dwa koguty”, „Hipopotam”, „Kolorowa krowa” i „Kwoka”.
Kiedy inscenizacje były gotowe, szósto i czwartoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności kolegom z pierwszej, drugiej i trzeciej klasy. Nagrodą za ich pracę były zasłużone oklaski.
Warsztaty lalkarskie odbyły się w ramach innowacji pedagogicznej „My też jesteśmy artystami!”, realizowanej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy. Jej koordynatorem jest nauczycielka języka polskiego Maria Skrzypczak-Wróblewska. Dla potrzeb tego przedsięwzięcia został zbudowany przewoźny teatrzyk lalkowy, który tego dnia ,,zadebiutował” w sali nr 1.
W miniony poniedziałek - 13 maja, podobnie jak w poprzednich latach włączyliśmy się w, organizowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim, akcję bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Gdy tylko rozbrzmiewał dzwonek stawialiśmy się na sali gimnastycznej i zagłębialiśmy się w lekturze. Uczniom „zerówki”, siedzącym w osobnej strefie czytania czytała na głos pani Agnieszka Gaura. W atmosferze ciszy i skupienia czas mijał zbyt szybko. Mamy nadzieję, że tych, którzy po książkę sięgają rzadko czas spędzony podczas Przerwy na czytanie zachęcił do kontynuacji czytania po powrocie do domu ze szkoły. W naszej Przerwie na czytanie wzięły udział 94 osoby.
Zostaliśmy "Szkołą Młodych Patriotów"! W bieżącym roku szkolnym 2018/2019, nasza szkoła uczestniczyła w ośmioetapowym projekcie-konkursie „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Celem projektu było uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm.
Uczniowie, poprzez podejmowane zadania, poznawali nie tylko sylwetki i czyny polskich bohaterów, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na jakich wartościach dzisiaj, powinno budować się postawy patriotyczne. W ramach działań konkursowych odbyły się między innymi:
Dnia 8 maja klasy czwarta oraz siódma wzięły udział w zajęciach upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Warsztaty odbyły się w ramach, organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, akcji „Żonkile”. Celem tych spotkań jest po pierwsze upamiętnienie wydarzeń z 1943 roku, przybliżenie sylwetek bohaterów powstania ale również pokazanie dziedzictwa kulturowego Żydów polskich i wskazanie ich roli w życiu II Rzeczpospolitej.
Podczas zajęć warsztatowych uczniowie obejrzeli film i prezentację poświęcone sylwetce Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie, a w latach powojennych wybitnego kardiochirurga, Kawalera Orderu Orła Białego oraz działacza Solidarności. To z jego inicjatywy symbolem upamiętniającym wydarzenia w getcie warszawskim jest żonkil, takie bowiem kwiaty składał on co roku ku pamięci poległych bohaterów powstania. W ramach przybliżenia uczniom kulturowego dziedzictwa ludności żydowskiej z czasów II Rzeczpospolitej młodzież wysłuchała utworów muzycznych śpiewanych w językach hebrajskim oraz jidysz. Następnie korzystając z liter alfabetu hebrajskiego napisała własne imię a niektórzy zmierzyli się z napisaniem imienia i nazwiska Marka Edelmana.
Podsumowaniem zajęć było przygotowanie wystawy materiałów poświęconych powstaniu w getcie. W ramach kontynuacji zajęć uczniowie wzięli udział w działaniach realizowanych przez dąbroszyńską filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.