12 marca był w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie dniem teatru lalkowego. Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy przeprowadził z klasami 4-6 warsztaty lalkarskie. Dzieci poznały cztery rodzaje lalek teatralnych – kukiełkę, marionetkę, pacynkę i jawajkę. Później spróbowały swoich sił w charakterze aktorów-lalkarzy, narratorów i kurtyniarzy.
Młodzi artyści wystawili kilka utworów polskich bajkopisarzy: Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Ludwika Jerzego Kerna i Lecha Pijanowskiego. Były to „Dwa jeże”, „Dwa bociany”, „Dwa koguty”, „Hipopotam”, „Kolorowa krowa” i „Kwoka”.
Kiedy inscenizacje były gotowe, szósto i czwartoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności kolegom z pierwszej, drugiej i trzeciej klasy. Nagrodą za ich pracę były zasłużone oklaski.
Warsztaty lalkarskie odbyły się w ramach innowacji pedagogicznej „My też jesteśmy artystami!”, realizowanej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy. Jej koordynatorem jest nauczycielka języka polskiego Maria Skrzypczak-Wróblewska. Dla potrzeb tego przedsięwzięcia został zbudowany przewoźny teatrzyk lalkowy, który tego dnia ,,zadebiutował” w sali nr 1.
W miniony poniedziałek - 13 maja, podobnie jak w poprzednich latach włączyliśmy się w, organizowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim, akcję bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Gdy tylko rozbrzmiewał dzwonek stawialiśmy się na sali gimnastycznej i zagłębialiśmy się w lekturze. Uczniom „zerówki”, siedzącym w osobnej strefie czytania czytała na głos pani Agnieszka Gaura. W atmosferze ciszy i skupienia czas mijał zbyt szybko. Mamy nadzieję, że tych, którzy po książkę sięgają rzadko czas spędzony podczas Przerwy na czytanie zachęcił do kontynuacji czytania po powrocie do domu ze szkoły. W naszej Przerwie na czytanie wzięły udział 94 osoby.
Zostaliśmy "Szkołą Młodych Patriotów"! W bieżącym roku szkolnym 2018/2019, nasza szkoła uczestniczyła w ośmioetapowym projekcie-konkursie „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Celem projektu było uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm.
Uczniowie, poprzez podejmowane zadania, poznawali nie tylko sylwetki i czyny polskich bohaterów, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na jakich wartościach dzisiaj, powinno budować się postawy patriotyczne. W ramach działań konkursowych odbyły się między innymi:
Dnia 8 maja klasy czwarta oraz siódma wzięły udział w zajęciach upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Warsztaty odbyły się w ramach, organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, akcji „Żonkile”. Celem tych spotkań jest po pierwsze upamiętnienie wydarzeń z 1943 roku, przybliżenie sylwetek bohaterów powstania ale również pokazanie dziedzictwa kulturowego Żydów polskich i wskazanie ich roli w życiu II Rzeczpospolitej.
Podczas zajęć warsztatowych uczniowie obejrzeli film i prezentację poświęcone sylwetce Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie, a w latach powojennych wybitnego kardiochirurga, Kawalera Orderu Orła Białego oraz działacza Solidarności. To z jego inicjatywy symbolem upamiętniającym wydarzenia w getcie warszawskim jest żonkil, takie bowiem kwiaty składał on co roku ku pamięci poległych bohaterów powstania. W ramach przybliżenia uczniom kulturowego dziedzictwa ludności żydowskiej z czasów II Rzeczpospolitej młodzież wysłuchała utworów muzycznych śpiewanych w językach hebrajskim oraz jidysz. Następnie korzystając z liter alfabetu hebrajskiego napisała własne imię a niektórzy zmierzyli się z napisaniem imienia i nazwiska Marka Edelmana.
Podsumowaniem zajęć było przygotowanie wystawy materiałów poświęconych powstaniu w getcie. W ramach kontynuacji zajęć uczniowie wzięli udział w działaniach realizowanych przez dąbroszyńską filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.
Innowacja pedagogiczna ,,My też jesteśmy artystami!” trwa. Zwieńczeniem cyklu kreatywnych zajęć wzbogacających wiedzę o teatrze było przygotowanie słowników terminów teatralnych. Tworzący je szóstoklasiści mieli możliwość popisać się zdobytą wiedzą o tej dziedzinie sztuki i wykazać się zdolnościami plastycznymi, bo wiele haseł było ilustrowanych. Na wystawie w gabinecie polonistycznym można teraz podziwiać prace Hanny Mazurak, Ewy Rajczakowskiej, Anastazji Nizińskiej, Dominiki Pakulskiej, Jakuba Czelenia i Natana Ankudowicza. Ich o rok młodsi koledzy tworzą plakaty do wybranych utworów literackich.
Wkrótce przyjdzie pora na na zdobywanie nowych umiejętności aktorskich oraz doskonalenie kompetencji w posługiwaniu językiem polskim i... angielskim. Uczniowie wzięli bowiem na warsztat „Bajkę o smoku z Jeziora Wielkiego” pióra Cezarego Żołyńskiego, którą pani Dagmara Buliczak przetłumaczyła na język Szekspira. Rezultatem ich pracy będą krótkie przedstawienia w obu językach, adresowane do młodszych koleżanek i kolegów.
Zerówka na medal! W piątek 5 kwietnia uczniowie oddziału „O” wzięli udział w „Spartakiadzie Sportowej Przedszkolaków”, zdobywając pierwsze miejsce!
Propagująca aktywne spędzanie wolnego czasu impreza, zorganizowana przez Przedszkole Miejskie „Bajka” w Witnicy, stworzyła możliwość doskonałej zabawy oraz zaprezentowania swoich sportowych umiejętności uczniom, którzy z wielkim przejęciem włączyli się w rywalizację z pięcioma innymi drużynami rówieśników ze szkół i przedszkoli gminy.
Uczniowie od początku poczuli ducha rywalizacji i z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia spośród ośmiu konkurencji, a wśród nich m.in. wyścigi zaprzęgów, pokonywanie toru przeszkód, rzuty woreczkami do celu czy turlanie piłki koszykowej. I choć tylko raz udało się dzieciom ukończyć konkurencję na pierwszym miejscu, to występ na równym poziomie dał w rezultacie najlepszy wynik całej spartakiady.
W nagrodę mali sportowcy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ale najważniejsze, że wspaniale się bawili, wzbogacając się o nowe doświadczenia i przeżywając wiele pozytywnych emocji.
Uczestników zmagań, klaszcząc i krzycząc, do boju zagrzewali ich szkolni koledzy. Emocji nie brakowało.
W sportowej rywalizacji towarzyszyły uczniom i dopingowały ich wychowawczyni Agnieszka Gaura i Anna Błażek.
Szóstoklasistów podróż do Śródziemia. Uczniowie dąbroszyńskiej szkoły „słowem, strojem i lapbookiem” uczcili twórcę „Władcy Pierścieni”. Już od 16 lat obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy. Czytelnicy znają go przede wszystkim jako autora „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała fanów na całym świecie.
W dniu poświęconym twórcy „Śródziemia” uczniowie szóstej klasy obejrzeli wystawę jego powieści oraz poświęconych mu książek biograficznych. Mogli je wziąć do ręki i przekartkować, a być może zainteresować się na tyle, aby przeczytać.
Klasa niedawno omawiała powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, więc uczniowie byli przygotowani, aby się wcielić w bohaterów tej lektury. Na spotkanie przybyli w kostiumach elfów, hobbitów i czarodzieja Gandalfa. Opowiedzieli o postaciach, które przedstawiali i zaprezentowali inspirowane książką lapbooki. Umieścili w nich ciekawostki o autorze, zagadki, rozsypanki i quizy. Atmosfera była naprawdę gorąca.
Gośćmi specjalnymi Światowego Dnia Czytania Tolkiena były dyrektor Anna Brodnicka i dąbroszyńska radna Małgorzata Monika Pałczyńska, która przeczytała dzieciom fragment „Hobbita”. Zajęcia poprowadziła M. Skrzypczak-Wróblewska.
Olimpijczycy z piątej klasy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru piątoklasiści przygotowali inscenizację ,,Na Olimpie”. Spotkanie bogiń i bogów na tytułowej górze było zwieńczeniem realizacji materiału opartego na mitach i wierzeniach starożytnych Greków. Autorzy przedstawili dowcipne i pouczające sceny opowiadające o życiu i czynach Afrodyty, Heraklesa, Posejdona, Artemidy, Aresa, Ateny i oczywiście Zeusa. Wszyscy wyposażeni byli w odpowiednie atrybuty: łuki, zwoje papirusowe, miecze, itp. Prezentacje zakończyła „uczta bogów”, którą niebianie przyrządzili sobie sami.
Bogactwo kostiumów i rekwizytów oraz aktywny udział uczniów pozwoliły na chwilę przenieść się do czasów helleńskiej cywilizacji. Inscenizacja pomogła lepiej zapamiętać omawiane w szkole treści i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Reżyserem przedstawienia była polonistka M. Skrzypczak-Wróblewska.
Pierwszy Dzień Wiosny w Dąbroszynie. Dnia 21 marca 2019 w naszej szkole powitaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Głównym punktem programu był konkurs na ekologiczną Marzannę. Specjalnie powołana komisja w składzie:
p. dyrektor Anna Brodnicka oraz Edyta Sudaków oceniły, która Marzanna powinna nosić miano ekologicznej, wynik ustalono w nastepujący sposób:
1 miejsce klasa 5
2 miejsce wszystkie pozostałe klasy
Następnie uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli barwnym pochodem przez wieś. Okrzykami oznajmiali mieszkańcom przybycie wiosny. Pochód dotarł plac przed świetlicą wiejską, gdzie w płonącym ognisku dokonaliśmy spalenia Marzann. Zmęczeni marszem, zjedliśmy pieczone kiełbaski. Po zabawach na placu, dzień zakończyliśmy śpiewem i zabawami przy ognisku. Był to wyjątkowy dzień w kalendarzu naszej szkoły. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i pomyślny przebieg imprezy, dziękujemy.
Daria Osińska i Dagmara Buliczak
Z wizytą na Słowiance. Dnia 19.03.19 uczniowie klas III,IV,VI wraz z wychowawczyniami Iwoną Przetacką i Dagmarą Buliczak przyjemnie spędzili czas na basenie „Slowianka" w Gorzowie Wielkopolskim. Dzieci korzystały z dostępnych zjeżdżalni, jacuzzi, uciechom z zabaw w wodzie nie było końca. Poprawa tężyzny, umiejętności pływania przydaje się każdemu uczniowi, jest przyjemną i korzystną odskocznią od codziennej nauki w szkole.
Wikingowie, trolle i gnomy. Spotkanie z muzyką norweską wprowadziło nas w magiczny nastrój. Wraz z zespołem przenieślismy się na daleką, mroźną Północ. Stroje muzyków, brzmienie fletów, bębnów doskonale oddały charakter wojowniczych Wikingów, pobudziły wyobraźnię widzów. Ilustrowane norweską muzką ludową, utworami Edvarda Griega oraz współczesnymi kompozycjami przedstawienie dało nam obraz dawnego życia ludzi północy. Uczniowie poznali wygląd i dźwięki fagotu a brzmienie szamańskiego bębna przywodziło na myśl wszechobecne w dawnych wierzeniach skandynawskich trolle i gnomy.
Potyczki z „językowymi łamańcami”. 11 marca odbył się Szkolny Konkurs Logopedyczny im. Chrząszczy z Gąszczy. Droga do niego przebiegała dwuetapowo. Najpierw uczniowie klasy czwartej i szóstej brali udział w warsztatach prowadzonych przez nauczyciela języka polskiego i logopedę Marię Skrzypczak-Wróblewską. Przygotowali na nich swoje aparaty mowy do czytania trudnych tekstów. Później wzięli na warsztat wiersze, na których można „połamać język”, autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej i Agnieszki Frączek. Zilustrowali je, a potem odczytali przed komisją i kolegami. Przebrani byli w stroje, które nawiązywały do treści utworu.
Komisja, w której zasiadała dyrektor Anna Brodnicka, nauczyciel i logopeda Iwona Przetacka oraz bajkopisarz Władysław Wróblewski, wysłuchała prezentacji 16 recytatorów. Zwyciężyła efektownie na tę okazję przebrana czwartoklasistka Amelia Sajewicz, która przeczytała wiersz „W gąszczach”.
Drugie miejsce zajął Ksawery Bujnicki, a trzecie ex aequo Emilia Milka i Hanna Mazurak. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Jury przyznało również pięć wyróżnień, którymi uhonorowano: Dominikę Pakulską, Anastazję Nizińską, Marcela Pierzchlewicza, Wiktorię Klim i Antoniego Gurę.
Wyróżnienie specjalne traiło do występującej poza konkursem Gabrieli Budzianowskiej z klasy trzeciej. Tego dnia trzecioklasiści byli widownią logopedycznych występów.
Konkurs został zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej „My też jesteśmy artystami!”, prowadzonej przez nauczyciela języka polskiego Marię Skrzypczak-Wróblewską.
Koszykarki na podium. Dnia 07.03.2019.r reprezentacja naszych uczennic z klas 4-6 wzięła udział w Finałach Powiatowej Spartakiady Młodzieży, w piłce koszykowej dziewcząt, zdobywając trzecie miejsce. Turniej odbywał się w Kostrzynie Nad Odrą w hali Zespołu Szkół. Nasze reprezentantki dzielnie walczyły o sukces przywożąc do naszej placówki puchar, o który zacięcie walczyły z innymi drużynami z powiatu gorzowskiego.
Życzymy dalszych sukcesów naszym młodym koszykarkom.
Bajkopisarza gawędy o zwierzętach. Władysław Wróblewski, dyrektor witnickiej biblioteki i autor bajek spotkał się z uczniami pięciu klas dąbroszyńskiej szkoły. Autor, posiłkując się prezentacją w teatrzyku kamishibai, recytował młodym czytelnikom fraszki o zwierzętach. Każdy z tych wierszyków był pretekstem do pogadanki na temat fauny Polski i do zadania zoologicznej zagadki. Na szczególne uznanie zasługuje wiedza drugo i trzecioklasistów, którzy potrafili odgadnąć nawet mało popularne gatunki zwierząt, m. in mandryla i okapi. Dzieci, które odpowiedziały na najwięcej pytań, otrzymały nagrody – książeczki Władysława Wróblewskiego i pocztówki z ilustracjami do jego książek.
W poetyckim nastroju. Szkolna grupa ,,Teatrzyk Romantyczny” uświetniła święto dąbroszyńskich pań. W sobotę w Świetlicy Wiejskiej w Dąbroszynie na scenie wystąpili uczniowie, którzy wcześniej wzięli udział w Miejsko-Gminnym Konkursie Recytatorskim w Witnicy. Na wiązankę wierszy z dedykacją dla wszystkich kobiet, tych dużych i tych małych, złożyły się utwory w wykonaniu kilku uczennic i uczniów.
Występy otworzyła pierwszoklasistka Zuzanna wierszem ,,Idziemy na spacerek”. O rozterkach pani Słowikowej, bohaterki Juliana Tuwima opowiedziała szykownie przebrana Amelia, uczennica z klasy czwartej. Ósmoklasistka Wiktoria, laureatka witnickiego konkursu, przeczytała wiersz o miłości pary żurawi. Minispektakl zamknął występ siódmoklasistów prezentujących ,,Niepewność” wieszcza Adama Mickiewicza. O rozterkach miłosnych opowiadali Jakub i Marcel. Na scenę wchodziły przywoływane przez nich Muzy, w które znakomicie wcieliły się Kryspina, Weronika, Wiktoria i Kornelia.
Dzieciom należą się gratulacje, a rodzicom podziękowanie za udział w zorganizowaniu ich występu. Całość przygotowała nauczycielka języka polskiego Maria Skrzypczak-Wróblewska.
Konkurs patriotyczny. Dnia 4 marca nasza szkoła podsumowała dotychczasowe działania konkursowe podejmowane w XI edycji „Szkoły Młodych Patriotów”. Tego dnia odbył się u nas konkurs wiedzy - „Historia Polski a patriotyzm”. Zmagania odbywały się na sali gimnastycznej gdzie zgromadzona była cała szkolna społeczność.
Podczas konkursu wiedzy uczniowie każdej klasy musieli zmierzyć się z przeróżnymi zadaniami dostosowanymi do swojego wieku. Wyzwania polegały, między innymi, na pokonaniu labiryntu i odczytaniu hasła, rozkodowaniu wiadomości zapisanej w postaci kodu QR, którą było nazwisko polskiego patrioty a następnie odnalezienie wizerunku tejże postaci w galerii, rozpoznanie na zdjęciach polskich zabytków, rozwiązaniu krzyżówki. Patriotyzm to również dbałość o czystość naszego kraju i naszego języka. Dlatego przed uczestnikami konkursu stanęły zadania polegające na posortowaniu śmieci i zmierzeniu się z trudnym językowo tekstem. Zmagania budziły wiele emocji. Dodatkowych emocji dostarczyły recytacje wierszy oraz wykonania pieśni patriotycznych. W efekcie wszystkie drużyny wykonały zlecone zadania a po zakończeniu wszystkich konkursów, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Organizatorem i koordynatorem konkursu był pan Kamil Bujnicki.
Imprezę zakończyła prezentacja podsumowująca akcję „Piękna Nasza Polska Cała” przygotowana przez panią Beatę Golis.
Nagroda dla trenera. Burmistrz Dariusz Jaworski nagrodził trenerów Uczniowskiego Klubu Sportowego Nowiny Wielkie, a między nimi, nauczyciela naszej szkoły, pana Romana Miciaka. Pan Roman otrzymał również list gratulacyjny od Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbiety Anny Polak. Trenowani przez niego saneczkarze lodowi, w tym również uczniowie naszej szkoły, przyczynili się do sukcesów Gminy we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w Lubuskiem. Reprezentowali oni naszą gminę podczas, odbywającej się niedawno w Krynicy-Zdroju, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.
Nasza laureatka Wiktoria. W piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy odbył się Miejsko-Gminny Konkurs Recytatorski w kategorii uczniów klas 7-8 i gimnazjum. Startowała w nim uczennica klasy ósmej Wiktoria Nizińska, która zaprezentowała słuchaczom wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”. Jury, w którym zasiadały panie Jadwiga Korasiak i Ewa Janowicz, przyznało jej czwarte miejsce.
Laureatka otrzymała od organizatora dyplom, nagrodę książkową i „przepustkę” na powiatowe eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Odbędą się one w 8 marca w Kostrzyńskim Centrum Kultury.
Corrida w Dąbroszynie Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas I-III zmienili się w torreadorów walczących z „bykami językowymi”. Na wstępie zajęć dowiedzieli się jakim szczególnym językiem jest język polski. Przez niektórych językoznawców jest zaliczany do trzech najtrudniejszych języków na świecie, posługuje się nim około 50 milionów ludzi, liczy on około 200 tysięcy słów, niektórych bardzo trudnych do wymówienia- o czym przekonali się uczniowie próbując powtórzyć „łamańce językowe”.
Był: stół z powyłamywanymi nogami, król Karol, który kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego oraz Jerzy, który nie wierzy, że na wieży leży gniazdo nietoperzy. Najwięcej śmiechu wywołały trzy pstre przepiórzyce, które przeleciały przez trzy pstre kamienice.
Język polski może także malować obrazy w wyobraźni. Postarały się o to uczennice deklamując wiersze przygotowane na konkurs recytatorski.
W pisowni jednak nasz język jest naszpikowany pułapkami, w które mogą wpaść nieuważni. Torreadorzy zmierzyli się z językowymi „bykami” pisząc dyktando. Ci, którzy pokonali wszystkie byki otrzymali w nagrodę odznakę torreadora.
Na koniec zajęć uczniowie mogli wykazać się talentem plastycznym ilustrując pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi.
Na zajęcia uczniów zaprosiła Beata Golis.