Fot. i tekst: D.Buliczak
11 października odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Na stanowisko Przewodniczącej Szkoły kandydowały:
Oliwia Kowaliszyn (klasa VI)
Sylwia Banda (klasa VI)
Wiktoria Nizińska (klasa VI)
Klaudia Krakowiak (klasa VI)
Po burzliwej kampanii wyborczej uczniowie oddali swoje głosy.
W roku szkolnym 2016/2017 powierzyli swoje losy Klaudii Krakowiak.
Zastępcą Przewodniczącej Szkoły została Oliwia Kowaliszyn.
Skład pomocniczy Samorządu tworzą: Sylwia Banda oraz Wiktoria Nizińska.
Fot. I.Gers Tekst: B. Czapaluk
Dnia 11 października klasy młodsze odwiedzili pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Celem spotkania była integracja ze starszymi osobami, a przy okazji propagowanie postaci Jana Brzechwy i jego twórczości.
W szkoleprzygotowano prezentację komputerową pokazującą postać poety oraz konkursy i zagadki. Podopieczne DPS i uczniowie przygotowali wiersze do recytacji. Pilnie doskonalili swoje środki aktorskie i dykcję. Występ bardzo się dzieciom podobał – gościom również. A przy okazji wszyscy poznali wielkiego polskiego bajkopisarza i jego spuściznę.
Fot.Ł. Cisło Tekst: I Gers
W dniu 10 października klasa I uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Park Narodowy „Ujście Warty”. Zajęcia odbyły się w siedzibie Parku w Chyrzynie. Ich tematem przewodnim były bobry, są jednym z symboli „Ujścia Warty”. Dzieci oglądały żeremia na ścieżce dydaktycznej i nory, w których żyją te największe gryzonie Europy. Odbyły się również zajęcia plastyczne. Klasa bogata w nowe doświadczenia, wróciła do szkoły. Opiekunami wycieczki byli pani Iwona Gers i pan Łukasz Cisło.
Fot. K. Dziobek, tekst: B. Golis
Dnia 29 września 2016 klasy zerowe z Dąbroszyna i Kamienia Wielkiego poznawały tajniki pracy strażaków, policjantów i ratowników medycznych. W witnickim Regionalnym Centrum Ratownictwa dzieci z zainteresowaniem zwiedzały pomieszczenia poszczególnych służb i słuchały opowieści o blaskach i cieniach ich trudnej pracy. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta zafascynowani byli mnogością sprzętu w remizie strażackiej, zaopatrzeniem karetki pogotowia i wnętrzem radiowozu.
Fot. i tekst: M. Skrzypczak-Wróblewska
W dniu 28 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie udali się na wycieczkę po Rejonie Pamięci Narodowej. Zwiedzali miejscowości związane z walkami 1 Armii Wojska Polskiego w 1945 roku. Pierwszym punktem wędrówki było Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach. W tym budynku w czasie Operacji Berlińskiej znajdowało się stanowisko dowodzenia gen. Jerzego Bordziłowskiego, szefa wojsk inżynieryjnych armii oraz dowódcy 6 Batalionu Pontonowo-Mostowego mjr Aleksandra Kofanowa.
Dzieci zwiedziły ekspozycję i wzięły udział w grze edukacyjnej „Mały Muzealnik”. Każda grupa szukała odpowiedzi na pytania w różnych źródłach: na mapach sztabowych, w żołnierskich dokumentach, na modelach mostów. Dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy uczniowie osiągnęli znakomite wyniki, wyższe niż wiele podobnych grup. Przy okazji poznali m. in. historię „aktu czelińskiego” (w pobliskiej Czelinie polscy saperzy jako pierwsi wbili słup graniczny z piastowskim orłem). Zdobyli także informacje na temat forsowania Odry w 1945 r. i walk polskich saperów. Takie połączenie nauki i zabawy wzbogaciło ich wiedzę historyczną oraz nauczyło samodzielnie zdobywać wiadomości.
Z Gozdowic dzieci z opiekunami Marią Skrzypczak-Wróblewską, Dagmarą Buliczak i Romanem Miciakiem udali się do Starych Łysogórek na Cmentarz Wojenny 1 Armii Wojska Polskiego. Zapalili na nim znicze i minutą ciszy uczcili polskich żołnierzy, którzy polegli w Operacji Berlińskiej. Na koniec wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia na stojącym nieopodal czołgu IS-2.
Ostatnim etapem wycieczki była góra Czcibora, nazwana tak na cześć brata Mieszka I. Z tego wzgórza 24 czerwca 972 roku Czcibor poprowadził zwycięski atak na wojska margrabiego Hodona. Cedyńskiej bitwie poświęcone były warsztaty historyczne, które w ub. roku szkolnym zrealizowali w Dąbroszynie wojowie z grupy rekonstrukcyjnej. Wspinaczce towarzyszył konkurs na policzenie wiodących na szczyt schodów.
Fot. i tekst. I. Fabjańczuk
Dnia 26 września w filii w Kamieniu Wielkim odbyło się ciekawe spotkanie. Dzieci z klasy zerowej, drugiej i trzeciej „a” odwiedził kostrzyński weterynarz Tomasz Bil. Uczniowie zadawali panu doktorowi wcześniej przygotowane pytania i wysłuchali wykładu na temat pracy weterynarza. Nauczyli się też jak rozumieć mowę ciała zwierząt i dowiedzieli się, na co one najczęściej chorują. Pan Tomasz udzielił dzieciom wskazówek dotyczących opieki nad ich pupilami. Uwrażliwił je także na zachowanie zasad bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami.
Pan doktor przyprowadził ze sobą swoją pupilkę- suczkę Melę, która pomagała przełamywać lęk przed psami. Mela była bardzo cierpliwa. Dzieci stetoskopem sprawdzały, po której stronie bije jej serce i badały, jak ono pracuje. Spotkanie zakończył krótki pokaz tresury psów w wykonaniu suczki i jej pana.
Fot. i tekst M. Skrzypczak-Wróblewska
Uczniowie ze wszystkich szkół wzięli udział w Integracyjnej Spartkiadzie Osób Niepełnosprawnych, którą zorganizowała Gmina Witnica wspólnie z Gorzowskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych ,,Start’’ .
Gośćmi specjalnymi byli uczestnicy Paraolimpiady w Rio. ,,Start’’ może się poszczycić takimi zawodnikami jak złoty medalista i rekordzista w skoku wzwyż Maciej Lepiato, kulomioci – srebrny medalista Bartosz Tyszkowski i brązowy medalista Lech Stoltman, czy brązowa medalistka w łucznictwie Milena Olszewska
Fot. i tekst: B. Czapaluk
Klasy III A i B wybrały się 21 września do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Wycieczkę poprzedziły lekcje związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Na miejscu przywitał uczniów bardzo miły pan przewodnik. Potrafił w przystępny sposób przybliżyć słuchaczom historię miasta. Pokazał, jak wyglądał Kostrzyn przed wojną. Opowiedział też o bardzo ważnych postaciach historycznych, którym to Kostrzyn zawdzięcza swoje powstanie i lata świetności. Dzieci poznały kilka szczegółów z życia księcia (późniejszego króla Prus) Fryderyka oraz jego przyjaciela, porucznika von Katte. Chłopcy oczywiście bardzo interesowali się militariami wydobytymi przez archeologów.
Uczniowie chętnie jeszcze kiedyś zagoszczą w potężnych murach kostrzyńskiej twierdzy.
Fot. i tekst: I. Fabjańczuk
Jakie znaki świadczą o tym, że już nadeszła jesień? Jak wygląda ta pora roku w lesie, w parku, na polu i w sadzie? Na te i inne pytania klasa druga odpowiedziała sobie w czasie wizyty w Mościcach, w gospodarstwie ekologicznym Państwa Kożuszków.
Uczniowie zrywali owoce prosto z drzew. Poznawali smak jeżyn i malin. Oglądali, nazywali i dotykali maszyn rolniczych.
Każde dziecko przejechało się na arcycierpliwym kucyku „Myszce”. Dzieci mogły ją i jej przyjaciela „Kubę” do woli głaskać, przytulać i karmić.
Z gospodarstwa klasa przeszła do Bazy PTTK, gdzie sołtys Mościc p. Kamiński i p. Edyta Kożuszek przygotowali gościom kiełbaski z grilla. Po posiłku dzieci poznawały
rośliny znajdujące się w miejscowym Parku Dendrologicznym.
Do szkoły klasa powróciła pieszo, ciesząc się piękną pogodą pierwszego dnia astronomicznej jesieni.
Fot. i tekst: I. Fabjańczuk
Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z naszej szkoły tradycyjnie wzięli udział w corocznym Święcie Jabłka w Trebnitz.
Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie od lat współpracuje z niemieckimi instytucjami.
Fot. i tekst: K. Dziobek
Dnia 7 września 2016 r. grupę „O” , której wychowawcą jest p. Karolina Dziobek, odwiedzili policjanci- st. sierż. Tomasz Pyka i sierż. Łukasz Zarychta z Komisariatu Policji w Witnicy.
W czasie spotkania przedszkolaki utrwaliły sobie zasady ruchu drogowego oraz dowiedziały się, jak należy zachowywać się w drodze do i ze szkoły. Policjanci zwrócili również uwagę na zachowywanie dzieci w kontaktach z osobami nieznajomymi i obcymi zwierzętami. Zerówiaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykazując się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Na koniec spotkania grupa została zaproszena do zwiedzenia Komisariatu. Na pożegnanie wykonano pamiątkowe zdjęcie.
FOTOGALERIA
Fot. i tekst: I. Fabjańczuk
W dniach 22-24 lipca 2016 roku piętnaścioro dzieci uczestniczyło w 13. brandenburski obóz dla młodych rangersów „W poszukiwaniu różnorodności” w Parku Przyrodniczym Niederlausitzer Landrucken w Calau/Friedrichsfeld w Niemczech. Spotkali się na nim rangersi z 13 Brandenburskich Parków. Dąbroszyńscy uczniowie byli 14. grupą, a uczestniczyli w tym przedsięwzięciu dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta i Gminy Witnica.
Przygoda rozpoczęła się w Tropical Islands – największym tropikalnym parku rozrywki w Europie. W Calau gospodarze przywitali przepyszną kolacją. Po posiłku dzieci zabrały się za rozbijanie namiotów (większość robiła to po raz pierwszy).
O godzinie 18 odbyło się oficjalne otwarcie obozu. Miało ono wyjątkowy charakter, ponieważ w tym roku rangersi świętują 25 lat istnienia.
Po uroczystości obóz odwiedził sokolnik, który prezentował umiejętności swoich ptaków. Później dzieci odbyły astronomiczną wędrówkę z Andreasem Lauterem.
Na następny dzień zaplanowanych zostało dziewięć leśnych stacji, z których każda dotyczyła innego zagadnienia przyrodniczego. Dzień był upalny, więc miłą niespodzianką była wizyta na odkrytym basenie w Calau. Po obiadokolacji leśnik zaprosił dzieci na wędrówkę po lesie.
Dąbroszyńską inicjatywą była zumba, którą poprowadziła Agata Brodnicka oraz rozgrywki palanta. Wieczór poświęcony był obserwacji nocnych owadów.
Na niedzielę zaplanowane zostało zwiedzanie gospodarstwa ekologicznego w Ogrosen. Dzieci oglądały „szczęśliwe” owce i kozy. Zbierały także zdrowe warzywa i owoce, z których później razem z gospodarzami robiły dania na wspólny piknik.
Obóz pozostanie na długo w pamięci uczestników. Gospodarze zaprosili dąbroszyńskich uczniów na przyszły rok.
Fot.D. Buliczak Tekst: M. Skrzypczak-Wróblewska
O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej odbył się ostatni apel w roku szkolnym 2015/2016. Dyrektor Ewa Śliwczyńska wręczyła najlepszym uczniom świadectwa i nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Na rodziców czekały listy gratulacyjne i podziękowania. Wśród zaproszonych gości był wiceburmistrz Przemysław Jocz, który złożył na ręce pani dyrektor serdeczne podziękowania za trud włożony w pracę szkoły i życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Uczniowie klasy piątej mile zaskoczyli starszych kolegów, przygotowując dla nich pożegnalną prezentację. Występ wzbudził duże zainteresowanie - szóstoklasiści zostali w nim przedstawieni w dowcipnych wierszykach i fotografiach. Uczniowie VI klasy pożegnali się ze społecznością szkolną interesującym programem artystycznym.
Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy przyznała nagrody uczniom, którzy w mijającym roku szkolnym przeczytali najwięcej książek. Piątoklasiści otrzymali puchar dla najbardziej „rozczytanej” klasy.
Część artystyczną zamknął występ zespołu tanecznego „The Rising Stars”.
Za nami wiele miesięcy nauki, przed nami dwa miesiące odpoczynku.
Fot. i tekst I.Gers
Po raz ostatni, 23 czerwca 2016 roku, dzieci z oddziału przedszkolnego w Dabroszynie spotkały się, aby uroczyście zakończyć rok szkolny .
Wychowawca Iwona Gers wręczyła podopiecznym pamiątkowe dyplomy i upominki, życząc wszystkim udanych wakacji , wspaniałego i zasłużonego odpoczynku.
Uroczystość uświetniła swoją obecnością dyrektor szkoły pani Ewa Sliwczyńska, dziękując rodzicom za okazaną pomoc, szczególnie zaangażowanym we współpracę wręczyła okazjonalne dyplomy- podziękowania.
Doskonale nastroje, dobry humor i świetna zabawa towarzyszyły w tym dniu maluchom dzięki staraniom rodzicow, którzy przygotowali dla swych pociech wspaniały poczęstunek .
Fot. i tekst. M. Skrzypczak-Wróblewska
Przez rok w szkole trwał Konkurs Czytelniczy ,, Czytelnik Roku" i ,,Czytająca Klasa". A oto wyniki.
Czytelnikiem Roku została:
Z kolei tytuł ,,Czytającej Klasy" oraz puchar przyznany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy otrzymała klasa V.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Fot. i tekst: B. Golis
Klasa III ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych”. Przedsięwzięcie było przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Jego tematyka dotyczyła kwestii ochrony środowiska oraz koegzystencji na wspólnej przestrzeni ludzi i zwierząt.
W ramach projektu zorganizowany został konkurs. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie najbliższego otoczenia w taki sposób, aby było ono przyjazne i ludziom, i środowisku. Dąbroszyńscy uczniowie zbudowali makietę miejscowości, w której ludzie i zwierzęta mogą zgodnie żyć obok siebie.
Z całej Polski nadesłano na konkurs ponad 1000 prac. W skład jury weszli przedstawiciele Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), wydawnictwa SIGMA, miesięcznika AURA i Fundacji Uniwersytet Dzieci oraz doradcy metodyczni i egzaminatorzy OKE Kraków. Komisja wyłoniła 100 szkół, których prace wyróżniały się oryginalnością, autorskim charakterem koncepcji, walorami merytorycznymi i zrozumiałym językiem przekazu. Trzecioklasiści z Dąbroszyna, wraz z kilkudziesięcioma innymi szkołami zdobyli III miejsce. Laureatom i ich wychowawczyni Beacie Golis gratulujemy!
Więcej informacji na stronie:
http://www.scenariuszelekcji.edu.pl/programy/wydarzenia/rozstrzygniecie-konkursu-dla-uczniow-zrownowazony-rozwoj
Fot. E. Śliwczyńska Tekst: R. Miciak
Organizator Sportu Dzieci i Młodzieży w środowisku wiejskim oraz Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie kolejny raz włączyli się do udziału w akcji "Polska biega".
Pogoda dopisała. W biegu o długości 1500m wzięło udział 176 osób: dzieci, rodzice, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie oraz młodzież i mieszkańcy okolicznych wsi, jak również osoby spoza gminy i powiatu.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Mościc i Kamienia Wielkiego, którzy zabezpieczyli trasę
Zwycięzcy zostali uhonorowani okolicznościowymi medalami w kategoriach żeńskich i męskich. Wśród wszystkich uczestników biegu zostały rozlosowane liczne, atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Rady Sołeckie i Sołtysów ze wsi: Dąbroszyn, Kamień Mały, Kamień Wielki, Mościce i Mościczki oraz Serwis Centrum Agro-Moto-Trak Remigiusz Stotko z Kamienia Małego.
Główną nagrodę rower ufundowało Gospodarstwo Rolne Mariusza Janka z Kamienia Wielkiego, za co niezmiernie serdecznie dziękujemy.
Fot. i tekst: M. Skrzypczak-Wróblewska
W dniu 1 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w Olimpijskich Biegach Sztafetowych ,,Z Czarnowąsów do Rio de Janeiro”.
Najlepsi okazali się czwartoklasiści, którzy stanęli na podium, zajmując III miejsce.
Ci zawodnicy to: Nikola Kadzińska, Adrian Tuzik i Cezary Adamcewicz. Do zawodów przygotował ich pan R. Miciak.
Gratulujemy !
Fot. i tekst: M. Skrzypczak-Wróblewska
Sportowym sukcesem mogą się pochwalić uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w II Mistrzostwach Powiatu Gorzowskiego w Startach na Sankorolkach.
A oto wyniki.
W kategorii klas III-IV Xawery Maćkowiak zajął II miejsce.
W kategorii klas V Radosław Milka również zajął II miejsce.
W kategorii klas VI Kewin Maćkowiak zajął III miejsce.
Gratulacje!