Podczas marcowego przedstawienia opartego na znanej legendzie warszawskiej o Bazyliszku, który okazał się stworem przyjaznym, wszyscy uczniowie klas I-III bawili się znakomicie. Nie tylko poznali legendę, ale zachęcani przez postaci śpiewali i tańczyli. Był to pełen humoru spektakl, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie dzieci.
8 marca to Dzień Kobiet. Już od rana w szkole zaczął się przemarsz chłopców z kwiatkami. Każdy miał coś miłego do powiedzenia swojej pani i koleżankom.
Klasy pierwsze przygotowały krótką inscenizację dla swoich wychowawczyń, innych nauczycieli, pań z obsługi, mam, cioć i babć. Były wierszyki i piosenki, życzenia i goździki. Ten dzień był naprawdę miły.
Pamiętajmy jednak o tym, że nie tylko w tym dniu powinniśmy być dla wszystkich kobiet, tych małych i tych większych uprzejmi i grzeczni, ale przez wszystkie dni w roku.
W dniu 3 marca (czwartek) w naszej szkole odbył się etap szkolny Międzynarodowego Konkursu Matematycznego ,,Pangea".
W konkursie udział wzięli wszyscy chętni uczniowie z klas 4 – 6. Każdy uczestnik konkursu otrzymał test dostosowany do swojego wieku (klasy) składający się z 15 zadań.
Udział w konkursie był doskonałą formą sprawdzenia wiadomości i umiejętności matematycznych oraz porównania swojej wiedzy z rówieśnikami z innych szkół. Trud i zmagania z zadaniami matematycznymi uprzyjemnił słodki poczęstunek.Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula, zaś szkolnym organizatorem konkursu była pani Beata Konowalik.
Teraz pozostaje oczekiwanie na wyniki, które będą znane w połowie kwietnia.
Judo, sumo wydawałoby się sporty zarezerwowane dla chłopców i mężczyzn. Wanessa Kowalewska z klasy VI złamała ten stereotyp.
W klubie Jamniuk Gorzów od 2012 roku trenuje judo, a od 2015 roku - sumo. Ciężka praca podczas treningów przyniosła owoce:
- 6 medali na międzynarodowych turniejach w judo,
- 2 medale na ogólnopolskich mistrzostwach w judo,
- 4 medale na międzywojewódzkich turniejach w judo,
- 2 medale na mistrzostwach województwa lubuskiego w judo,
- 1 medal na mistrzostwach Polski w sumo,
- 1 medal na międzywojewódzkich mistrzostwach w sumo.
Szesnaście medali o barwie od brązu do złota to imponujący wynik jak na tak krótki okres treningowy!
Wanessa to nie tylko świetna zawodniczka, ale również aktywna przewodnicząca samorządu szkolnego w naszej szkole i dobra uczennica.
Medalistce naszej życzymy nieustającego ducha sportowej walki.
29 lutego uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat ,,Znaczenie bagien i mokradeł w ekosystemie".
Zajęcia odbyły się w sali edukacyjnej w Chyrzynie. Podczas ciekawych zabaw i doświadczeń uczniowie ugruntowali swoją wiedzę o znaczeniu bagien. Najaktywniejsi uczestnicy zajęć zostali nagrodzeni materiałami promującymi Park Narodowy "Ujście Warty".
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie dbają o czyste środowisko.
Zbierają zużyte baterie, żeby eliminować je z najbliższego otoczenia. Wiedzą, że baterie zawierają wiele szkodliwych substancji i metali ciężkich. Mają świadomość, że na wskutek niewłaściwego postępowania z odpadami mogą się one przedostać do gleby lub wód i stać się zagrożeniem dla ludzi. -Zebraliśmy kolejną partię, tym razem 82 kg zużytych baterii, które przekazaliśmy do punktu recyklingowego w Gorzowie Wielkopolskim. Cieszymy się, że nasi uczniowie segregują odpady i wiedzą, jak istotna jest właściwa utylizacja zużytych baterii- powiedziała Irena Fabjańczuk- koordynatorka działań ekologicznych w klasach I-III.
Przyjemne zostało połączone z pożytecznym i docenione przez komisję konkursową. Prace naszych młodych artystów-ekologów zostały zauważone przez komisję konkursową Celowego Związku Gmin-CZG-12. Pomysłowość w wykorzystaniu surowców wtórnych do stworzenia użytecznych przedmiotów oraz estetyka wykonanych prac (recyklingowe ozdoby choinkowe) zaowocowała trzema wyróżnieniami w kategorii szkół podstawowych.
Wyróżnienia otrzymali:
Marcel Szymczak - kl IV
Radosław Milka - kl V
Piotr Nowicki - kl VI
Gratulujemy!
Ferie szybko minęły. Zaraz po feriach odbył się w szkole bal karnawałowy. Tym razem była to impreza dla wszystkich grup wiekowych. Jak zwykle zabawiał nas wodzirej, który przygotował muzykę i ciekawe zabawy. My byliśmy poprzebierani za różne postaci: piratów, księżniczki, krasmoludki itp.
Bal odbywał się w tłusty czwartek, więc każdy dostał po lukrowanym pączku. I tak zaczął się okres oczekiwania na następne święta.
Dwa dni w czasie drugiego tygodnia ferii zimowych w szkole w Dąbroszynie przebiegały pod hasłem zabaw i gier sportowo – rekreacyjnych.
We wtorek 47 dzieci wraz z opiekunami R. Miciakiem, J. Piwkowskim, A. Brodnicką oraz I. Fabjańczuk pojechało na basen „Słowianka” w Gorzowie Wielkopolskim.
Zabawa była naprawdę świetna, bo starsze dzieci wspaniale opiekowały się młodszymi. Pomagały przełamywać strach, uczyły jak korzystać z szafek w przebieralni za pomocą specjalnego kluczyka, proponowały wspólne zjeżdżanie z rur.
Następnego dnia spotkano się na sali gimnastycznej, na której odbywało się współzawodnictwo w wielu konkurencjach sportowych . Konkurencje „rozpaliły wszystkich do czerwoności”. Ci, którzy woleli spokojniejsze rozgrywki, wybierali gry planszowe.
Rozgrzane ciała i umysły świetnie chłodziło mleko , które zaserwowała uczestnikom zabaw pani Renata.
Czas przewidziany na zajęcia minął bardzo szybko i nikt nie zatęsknił za komputerem czy telewizorem.
Bezpieczne ferie zimowe!
22 grudnia to ostatni dzień w szkole przed przerwą świąteczną – czas szkolnego kolędowania.
Na początku ksiądz podzielił się z nami opłatkiem i złożył nam życzenia świąteczne. Potem rozeszliśmy się do klas na Wigilie klasowe, które przygotowane zostały przez rodziców. Po wspólnym posiłku nadszedł czas na jasełka i kolędy. Aniołki i pastuszkowie śpiewali Jezuskowi, Maryi i Józefowi. Nastrój świąteczny udzielił się nam wszystkim.
Każdego roku w okresie przedświątecznym zachęcamy naszych uczniów do niesienia pomocy innym. W tym roku wzięliśmy udział w akcji „Szlachetna Paczka”.
Jej głównym założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona konkretna i sensowna. Nasza szkoła zajęła się pomocą dla rodziny, która zmaga się z biedą i ciężką chorobą. Zaangażowanie naszych uczniów, rodziców i nauczycieli przyniosło nieoczekiwane efekty . Zebraliśmy produkty codziennego użytku (żywność i artykuły higieniczne) oraz odzież, zabawki słodycze i niezbędny sprzęt AGD.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom – rodzicom, dzieciom, pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do zebrania darów. Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebujących rodzin. Nam pozostaje radość z uczestnictwa w tej szlachetnej akcji.
Samorząd Szkolny ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie
Wszyscy znają termin „ekologia”. Ale mówić to jedno, a działać to drugie. Nasi uczniowie działają. Zainspirowani przez nauczycielkę przyrody Bożenę Wojciechowską wykonywali ozdoby choinkowe z surowców wtórnych.
Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Tworzyli bałwanki z żarówek, choinki z baterii, bombki z żaróweczek choinkowych i siana, gwiazdki z puszek i zapałek, aniołki z plastikowych butelek oraz dzwoneczki z wytłaczanek po jajkach, kubeczkach po jogurcie i zakrętek.
W szkolnych eliminacjach wyłoniono 10 najciekawszych prac, które zostały wysłane do Długoszyna na konkurs „Recyklingowe ozdoby choinkowe". Mamy nadzieję, że pomysłowość i estetyka dąbroszyńskich artystów-ekologów zostaną docenione przez komisję konkursową. Ale niezależnie od wyniku konkursu nasi uczniowie już wygrali. Zdobyli praktyczną umiejętność wykorzystywania surowców wtórnych w życiu codziennym. Przyjemne zostało połączone z pożytecznym.
.
Dzieci uczęszczające na zajęcia Kółka Plastycznego nie tylko rozwijają swoje talenty artystyczne, ale też umiejętność czytania.
Opiekunka koła p. Beata Golis zachęciła dzieci do wzięcia udziału w konkursie „Moje literackie fascynacje” organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.
Z dumą informujemy, iż reprezentantka naszej szkoły Eliza Rogowska otrzymała wyróżnienie w kategorii dzieci i młodzieży do lat 15. Na oficjalnym podsumowaniu konkursu w Gorzowie Wlkp. Eliza otrzymała dyplom i nagrodę - kartę podarunkową do wykorzystania wksięgarniach Empik. Gratulujemy!
Wychowawczyni klasy III pani Beata Golis zabrała swoich uczniów w podróż po Białej Krainie. W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie wyszukiwali w codziennym jadłospisie potraw z dużą zawartością soli i cukru. Dowiedzieli się też, jakie są skutki zdrowotne spożywania tych substancji.
Dzieci postanowiły eliminować ze swojej diety cukier i sól. Wspólnie wymyślały przepisy na zdrowe przekąski nie zawierające tych substancji. Namawiały też koleżanki i kolegów do zmiany nawyków żywieniowych.
8 grudnia klasa I A skorzystała z zaproszenia Urszuli Lackiej-Żygadło, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim.
Dzieci wzięły udział w przygotowaniu świątecznych stroików i ozdób. Podzielone były na trzyosobowe grupy, z których każda otrzymała inne zadanie.
Instruktorki z wielkim oddaniem pokazywały, jak należy wykonywać każdą czynność, a dzieci sumiennie ją powtarzały. Zajęcia trwały trzy godziny i przyniosły pierwszoklasistom dużo radości.
Do szkoły wróciły z własnoręcznie wykonanymi prezentami - pierniczkami, kartkami świątecznych i stroikami. Tylko grupa, która pracowała w glinie, musi poczekać, aż ich dzieła wypalą się w garncarskim piecu.
Dziękujemy wszystkim paniom z Warsztatów Terapii Zajęciowej za gościnę i cierpliwość.
Piąto i szóstoklasiści dojrzeli do poznania prawdy: Święty Mikołaj nie wyglądał jak wyrośnięty krasnal. Był biskupem Miry i słynął z pomocy potrzebującym.
Na ikonach przedstawiany jest w mitrze, a w dłoni trzyma pastorał. Dąbroszyńscy uczniowie wysłuchali historii związanych z życiem biskupa Mikołaja. Później zastanowili się, czy w ich otoczeniu żyją osoby potrzebujące pomocy. Każde dziecko wycięło z papieru głowę Świętego Mikołaja i na jego mitrze zapisało swoje przemyślenia. Każde zaczynało się od słów: „Gdybym został świętym Mikołajem…” Oto niektóre z nich:
„… pomogłabym pani, która jeździ na rowerze. Ubranie ma stare i brzydkie. Ma rozczochrane włosy, wygląda jakby się nie myła. Błąka się smutna po wiosce… Chciałabym dać jej czyste ubranie i prezent na święta.”
„… pomogłabym starszej pani, która jest chora na serce. Miała operację i w czasie tej operacji dali jej do ciała „blaszkę” z bateriami. Czasami, jak kończy się bateria, musi jechać do Zielonej Góry. Czasami jest wykończona, nie daje rady chodzić i w nocy nie może zasnąć, bo boli ją ta blaszka.”
„… pomogłabym koleżance, która jeździ na wózku inwalidzkim, a jest miła i dobra. Wysłałabym ją do specjalnych ośrodków rehabilitacyjnych. Bardzo ją lubię i naprawdę chciałabym jej pomóc.”
„… pomógłbym panu, który mieszka w szopie. Czasem nie ma co jeść, ale jest bardzo dobrym człowiekiem. Zbudowałbym mu nowy dom, kupiłbym mu jedzenie i dał trochę pieniędzy. Sprawiłbym, żeby miał nową rodzinę i nie był samotny.”
„Jedna dziewczynka jest niewidoma i chciałabym, żeby pojechała do najlepszych szpitali. Żeby odzyskała wzrok.”
Dąbroszyńscy „Mikołaje” wyciągnęli pomocną dłoń do kolegów, sąsiadów i krewnych. Uzdrawiali i wspierali finansowo, przynosili zgodę, radość i miłość. Na razie to tylko słowa na papierze. Na razie dzieci mogą podejmować małe, dziecięce zadania, ale może kiedyś, kiedy dorosną…
Święto zakończyło wręczanie tradycyjnych mikołajkowych upominków.
Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie filia Kamień Wielki świętowała mikołajki już 4 grudnia.
Czerwono było w każdej klasie. Pompony od mikołajkowych czapek i rogi reniferowe wystawały z każdej ławki. Klasy ćwiczyły wierszyki i piosenki. Kiedy nadeszła nareszcie ta godzina, wszyscy na szkolnym holu zasiedli w oczekiwaniu na Mikołaja - no i oczywiście na prezenty.
Przed wizytą Mikołaj napisał list, że ma drobną awarię sań. Prosi o wykonanie zadań, które przygotował specjalnie dla nas, a instrukcje zamieścił w liście. Po ich wykonaniu na pewno się w Kamieniu pojawi. Dzieci odpowiadały na pytania, uzupełniały rymowankę i śpiewały piosenki. Moc muzyki przywiodła Dostojnego Gościa (i jego prezenty) do szkoły. Przybył do dzieci nie saniach, pieszo. Buty miał trochę podniszczone, bo drogę przebył daleką. Uradowane buźki potwierdziły, że maluchy wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują.Każda klasa w zamian za prezenty odśpiewała piosenkę. Kasia z II B napisała wiersz o Mikołaju .
Niedługo będzie Wigilia i prezenty pod choinką. Ale trzeba sobie na nie zasłużyć. Może nam się to uda?