22 września "zerówka" z Dąbroszyna wzięła udział w akcji "Sprzątanie Świata- Polska".
W tym dniu zajęcia skupiły się wokół tematu "W jaki sposób dzieci mogą pomóc w sprzątaniu Świata?", segregowania odpadów, oszczędzania energii, pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Maluchy wykonały ekologiczny transparent i ubrane w zielone czapeczki ekoludzików posprzątały teren wokół szkoły.
22 września w szkole gościli słowiańscy wojowie z przedstawieniem „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli Polska pierwszych Piastów”.
Przez godzinę uczniowie uczestniczyli w życiu dawnych Słowian. Zobaczyli, jak się ubierali, poznali ich ekwipunek i uzbrojenie. Wysłuchali opowieści o naszych władcach Bolesławie Chrobrym i Bolesławie Krzywoustym. Byli świadkami rycerskich potyczek. Najciekawsza była walka księcia Mieszka I z margrabią Hodorem (zwyciężył nasz Mieszko).
Najodważniejsi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Piastach. Zwycięzcy otrzymali wybite na tę okazję denary Bolesława Krzywoustego.
Na koniec wszyscy mogli obejrzeć i wypróbować repliki przedmiotów używanych w czasach pierwszych Piastów. Żywa, okraszona humorem, lekcja historii wywołała wiele emocji. Zdobyte w ten sposób informacje z pewnością przydadzą się w dalszej karierze szkolnej.
Tradycją naszej szkoły jest, że uczniowie biorą udział w akcji -konkursie zbierania kasztanów.
Przyświeca mu hasło „Pieniądze leżą na ziemi ˗ walczymy o miano najgospodarniejszej kasy”. Nasze „zbiory” odbierane są przez witnicki oddział „Herbapolu”. Pani Anna Jabłońska bardzo nam pomaga. Dba, aby kasztany nie zbutwiały, a dzieci za swoją pracę odebrały godną zapłatę.
21 września 2015 roku ruszyła w szkole akcja „Warzywa w szkole”.
Dzieci z klas I-III korzystają z pysznych owoców i warzyw. Nasze smaczne przedsięwzięcie cieszy się powodzeniem. Wszystkie dzieci z apetytem zjadają gruszki, rzodkiewki, borówki.
19 września szesnaścioro dzieci z naszej szkoły z paniami Anną Brodnicką i Ireną Fabjańczuk pojechało do Buckow na „Apfelfest”.
Jest to coroczny festyn, organizowany przez zaprzyjaźniony z nami Naturpark Märkische Schweiz. Tegoroczna edycja imprezy była połączona z obchodami 25-lecia powstania Parku.
Naszym wkładem w uroczystość były blachy pełne pysznego ciasta przygotowane przez rodziców, które zrobiło furorę. Na ręce dyrektor Sabine Pohl złożyliśmy pracownikom Parku życzenia sukcesów zawodowych i osobistych oraz wręczyliśmy symboliczne upominki. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Stali bywalcy, zapewniali nas, że liczyli na naszą obecność.
W czasie festynu dzieci korzystały z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Było wiele radości, śmiechu ˗ i nauki. Przed powrotem zapewniliśmy przyjaciół z Parku i siebie nawzajem, że wrócimy tam za rok .
Dnia 17 września 2015 r. oddział „0” w Kamieniu Wielkim odwiedziła sierż. szt. Jolanta Michowicz z Komisariatu Policji w Witnicy.
Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie obowiązujące zasady ruchu drogowego oraz jak należy zachowywać się w drodze do szkoły i ze szkoły. Miały również możliwość utrwalenia właściwych postaw w kontaktach z osobami nieznajomymi. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wykazując się wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi dbałości o własne zdrowie oraz bezpieczne zachowanie na drodze.
5 września 2015 roku uczniowie z Dąbroszyna wraz z paniami Ł. Cisło i I. Fabjańczuk wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu – koncercie ( w ramach projektu „Most kulturowy na Odrze”) w wykonaniu zespołu „Tri Margaux”, który odbył się w dąbroszyńskim kościele. Koncert odbył się na cześc urodzin pani Jutty v.d. Lancken – wielkiej przyjaciółki Dąbroszyna i naszej szkoły. Później odbył się urodzinowy poczęstunek, podczas którego jubilatce wręczono urodzinową niespodziankę.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w Szkole Podstawowej
w Dąbroszynie- 1 września 2015 r.
o godz. 9.00.
W dniu 17.06.2015 roku za zebraniu rodziców po wysłuchaniu przedstawiciela Firmy Klim Brokers rodzice podjęli decyzję o warunkach ubezpieczenia, które obowiązywać będą w nowym roku szkolnym. Szczegóły kliknij tutaj
Wykaz podręczników dla klasy III w roku szkolnym 2015/16
Wykaz podręczników dla klasy V w roku szkolnym 2015/16
Wykaz podręczników dla klasy VI w roku szkolnym 2015/16
Religia : Obdarowani przez Boga , wyd. WAM Kraków
W dniach 17-19 lipca 2015 roku 18 dzieci i pięcioro nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie pojechało na zaproszenie zaprzyjaźnionego Parku Szwajcaria Marchijska na XII Brandenburski Obóż Młodych Rangersów Parku Przyrody Stechlin Ruppiner Land w w Kunsterspring.
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 odbyło się 26 czerwca . Na spotkanie przybyli uczniowie, ich rodzice oraz zaproszeni goście.
Apel rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Ewa Śliwczyńska i pogratulowała wszystkim, którzy otrzymali promocję do klas programowo wyższych. Uczniom, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem wręczone zostały dyplomy oraz nagrody książkowe. W trakcie apelu podsumowano także wyniki konkursów szkolnych.
Kolejno uczniowie klasy VI przedstawili część artystyczną, w której wspominali swoją sześcioletnią naukę. Natomiast uczniowie piątoklasiści pożegnali starszych kolegów, dedykując im piękną wiązankę utworów muzycznych.
Na zakończenie dyrektor szkoły życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
W dniach od 16-19 czerwca uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawczyniami przebywali na wycieczce nad jeziorem Paklicko Wielkie w Nowym Dworku koło Świebodzina.
Było to wymarzone miejsce do odpoczynku, pełne sportowo- rekreacyjnych atrakcji. Wyjazd miał charakter survivalowy. Wszyscy mogli wziąć udział w zajęciach w parku linowym (nie było łatwo), wspinać się po ściance i postrzelać z łuku. Kiedy świeciło słońce, na plaży odbywała się ,,baloniada”, czyli siatkówka z balonami wypełnionymi wodą. Emocji było co niemiara - pękające balony rozbryzgiwały wodę i moczyły zawodników.
Niektórzy marzyli, aby choć przez chwilę pozostać w domkach. Jednak grzechem byłoby z nie skorzystać zajęć, a jedne były ciekawsze od drugich. Zatem domek służył wyłącznie jako miejsce do spania. Dopiero po wieczornej toalecie można było w gronie przyjaciół podzielić się wrażeniami z minionego dnia.
Niestety, wszystko co przyjemne, przemija w okamgnieniu. Zmęczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do domu. Wielu marzy o powrocie do Nowego Dworku na wakacyjny obóz militarny. Tymczasem muszą wystarczyć wspomnienia, przyjaźnie i zdjęcia. Zapraszamy do galerii.
12 czerwca wyruszyliśmy autobusem do ośrodka Nenufar Club w Kościanie. Droga była dłuuuga. Ciągle padały pytania „daleko jeszcze?”. Wreszcie dojechaliśmy.
Na miejscu przywitali nas groźni piraci. Zabrali nas na wycieczkę tratwą po zakolach jeziora i pokazali ciekawe miejsca na świecie - w rozmiarze mini. No i znowu niespodzianka - na tratwach dopadła na burza! Lało i grzmiało. Ale co to dla piratów! Przebraliśmy sie w suche ubrania - i dalej place zabaw. Potem były lody, zakup pamiątek i ruszyliśmy w drogę do domu.
W przystanku w Pniewach zjedliśmy posiłek w McDonalds. Zmęczeni, ale najedzeni o 20.00 dotarliśmy do domów. Było super!!!
10 czerwca odbyło sie ostatnie spotkanie z muzykami i muzyką świata. Na tej audycji poznaliśmy brzmienie gitary elektrycznęj. Jest to super instrument i wydaję niesamowite dźwięki. Jest niesamowicie głośny i może naśladować różne odgłosy. Bajka o słoniach była nieco nudnawa, ale ogólnie muzyka nam się podobała. W tym roku szkolnym mogliśmy na własne uszy usłyszeć wiele instrumentów.
9 czerwca uczniowie „zerówki” i klasy IV pod opieką pań Ireny Fabjańczuk i Marii Skrzypczak-Wróblewskiej wybrali się na wycieczkę do Witnicy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Lamix-u. Dzięki uprzejmości pana Mirosława Laszki dzieci poznały całą jego fabrykę produkującą materiały higieniczne. Przewodnikiem był pan Krzysztof Habaj, który ciekawie opowiadał o procesie produkcyjnym od makulatury do gotowej rolki. To była bardzo pouczająca lekcja.
Potem strażacy zaprosili nas do Regionalnego Centrum Ratownictwa. Tutaj uczniowie oglądali wozy strażackie i siadali na fotelach kierowcy. Przymierzali hełmy i maski oraz gasili „pożar”. Należało nie tylko utrzymać w rękach wąż strażacki, ale i regulować przepływ wody. Wszyscy spisali się na medal.
Kolejno dzieci wysłuchały prelekcji na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Na fantomie ćwiczyli wszyscy - i czwartacy, i ,,zerówkowicze”.
Takie zaangażowanie zasługuje na nagrodę - lody na witnickim deptaku. Każdy mógł wybrać swój ulubiony smak.
Następnie dzieci zwiedziły Witnicki Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji.
Wycieczkę zakończył odpoczynek na placu zabaw, przy soczkach zasponsorowanych przez państwo Beatę i Krzysztofa Habajów.
Poniedziałek 1 czerwca 2015 r. był wyjątkowy. Wychowawczynie przygotowały uczniom sportową niespodziankę, więc wszyscy przyszli ubrani w strój sportowy. Klasy zostały podzielone na pięć grup i zaczęły się zmagania – z rywalami i… z pogodą.
Pani Anna Brodnicka, sędzia główny zawodów, przygotowała urozmaicone konkursy. Były to m. in.:
sadzenie ziemniaków, rzut woreczkiem do krążka, spacer z woreczkiem na głowie, równoważnia i przeskoki przez ławkę.
Wygrała grupa I z dorobkiem 41 punktów. Drugie miejsce zajęła grupa druga, a trzecie- grupa czwarta.
Uczniowie klas IV-VI również bawili się na sportowo w szkolnym wieloboju. Rozegrano mecze piłki nożnej, w których klasy uplasowały się następująco:
I miejsce - klasa VI
II miejsce - klasa IV
III miejsce- klasa V
Z kolei w grze ,,W dwa ognie” poszczególne klasy zajęły poniższe lokaty:
miejsce - klasa VI
II miejsce - klasa IV
III miejsce- klasa V
W bulach drużynowych najlepsza okazała się klasa V, a najlepiej kibicowała klasa IV.
Dzień sportu zakończyło pieczenie kiełbasek. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Media
W ostatnią sobotę maja Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie zaprosiła dzieci i dorosłych na doroczny Festyn „Święto Rodzinki”. Około godzinny czternastej plac między szkołą a świetlicą zaczął się zapełniać gośćmi.
Festyn rozpoczął się akcją ,,Polska Biega”, w którym pobiegli prawie wszyscy uczestnicy. Było radośnie, były emocje, było warto! Po ochłodzeniu się wodą wielu uczestników wzięło udział w Halowych Mistrzostwach Powiatu w Starcie na Sankorolkach, zorganizowanych przez UKS Nowiny Wielkie. Zawodników dopingowały rodziny, sąsiedzi i przedstawiciele władz Gminy - przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pundyk i wiceburmistrz Przemysław Jocz.
Młodzi artyści rysowali, malowali i lepili figurki z masy solnej. Miłośnicy piękna mogli sobie zamówić malowanie twarzy, wyplatanie warkoczyków lub „rzeźby” z baloników. Miłośnicy motoryzacji podziwiali motocykle kostrzyńskiego klubu Free Riders. Spragnieni ruchu skakali na trampolinie Dużą popularnością cieszyło się stoisko z ,,Kotem w worku”, na którym losowało się torbę z nagrodą.
Na gości czekały również stoiska, w których wystawione były potrawy przygotowane przez rodziców. Każdy mógł znaleźć coś dla swego podniebienia.
Dwunastu rodziców z dziećmi zgłosiło się na Turniej Rodzinny „Omnibus”, wzorowany na teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Pytania sprawdzały wiedzę ogólną (wiele pytań dotyczyło regionu). Nagrodę dla zwycięzców ufundowała przewodnicząca Rady Miejskiej.
Klasy I- III uczestniczyły w konkursie "Wiedza o bezpieczeństwie", zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego projektu "Klub Bezpiecznego Puchatka". Strażacy ochotnicy z Kamienia Wielkiego i Mościc przygotowali pokaz gaszenia pożarów. Było na co popatrzeć!
Nawet czarne chmury i grzmoty nie przyspieszyły zakończenia imprezy. Festyn został zamknięty w wyznaczonym czasie, a uczestnicy z żalem opuszczali miejsce, które jeszcze niedawno tętniło życiem…
Podziękowania należą się:
Agencji Rolnej Mariusz Janke z Kamienia Wielkiego,
Pani Martynie Rosiewicz z firmy „Stylizacja paznokci”,
Pani Nikoli Ossowskiej z Zakładu Fryzjerskiego w Dąbroszynie,
Pani Krystynie Jacewicz ze Sklepu Spożywczego w Dąbroszynie.
Witnickim firmom ubezpieczeniowym:
VOTUM SA Arkadiusz Woźniak,
„Ubezpieczenia” Bogumiła Buller
VIVIAMO.
Sołectwom Dąbroszyn, Kamień Wielki, Kamień Mały, Mościce i Mościczki.
Czytaj również:http://www.witnica.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=661&menu_id=0
Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie podsumowała polsko – niemiecki projekt „Lodowy mobil”. Realizowano go od września 2014 r. do mają 2015 r. Jego głównym celem było uzmysłowienie dzieciom, jak kształtowały się w epoce lodowcowej tereny, na których żyjemy. Przedsięwzięcie składało się z dwóch części: warsztatów i wycieczki.
Na warsztatach uczniowie klas I-VI badali twardość lodu. Budowali górę lodową w szklance wody. Sprawdzali, co się stanie, kiedy na lodzie umieścimy ciężar i jak zachowa się blok lodowy na spadzistej powierzchni. Największą radość sprawiało im kruszenie bryły lodu (znajdowali w niej kamieni i zębów dinozaurów).
Na wycieczce do ,,Parku Dinozaurów” w Nowinach Wielkich dzieci poznały zwierzęta epoki lodowcowej: niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta i inne.
4 maja uroczyście podsumowano projekt, ustawiając przed szkołą pamiątkową tablicę ,,Ślady działalności lodowca''. W uroczystości uczestniczyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pundyk.
Szkolnym koordynatorem projektu była nauczycielka Irena Fabjańczuk. Stronę niemiecką reprezentował ośrodek dydaktyczny Drei Eichen z Buckow. Pomysłodawczynią projektu była dr Charlotte Bergmann, która zajmowała się naukowo ziemią i drzewami, a od 2001 realizuje międzynarodowe projekty o środowisku naturalnym i geologii.