16 maja w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie gościliśmy Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina na sympozjum studyjnym „Dzień w Dąbroszynie”.
Około 60 gości z Polski i Niemiec wysłuchało wykładów Zbigniewa Czarnucha („Skarby euroregionu – Dąbroszyn”) oraz Andrzeja Zabłockiego („Nowe czasy, nowe wyzwania – kierunki rozwoju euroregionu Pro Europa Viadrina”).
Uczniowie szkoły wraz z nauczycielką Ireną Fabjańczuk oprowadzili gości po okolicy. Pokazali im wiekowy miłorząb japoński, kościół, kryptę i Świątynię Cecylii. Opowiedzieli o terakotowych głowach zwierząt w folwarku. Zaprezentowali także po raz pierwszy dwie tablice: drogowskaz do Świątyni Cecylii i planszę informacyjną w górnym parku. Na koniec przeszli stromą ścieżką do obelisku i „Diabelskiego mostu”. Stamtąd wrócili do autokaru, który odwiózł wszystkich do domów.
15 maja dąbroszyńska zerówka uczestniczyła w uroczystości 15-lecia Studia Tańca „Fart” w gorzowskim teatrze. Bogactwo technik tańca, jakimi posłużyli się młodzi artyści i wspaniała muzyka – wszystko to pozwoliło czerpać nam pełnymi garściami ze sztuki tańca. Pomysłodawcą widowiska był Adam Węsławski – założyciel, kierownik i choreograf zespołu.
Po spektaklu pojechaliśmy do manufaktury „Babeczki i cukiereczki”, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach kręcenia lizaków- każdy samodzielnie wykonał jeden z tch przysmaków.
Wyjazd sprawił dzieciom dużo radości. Do domu zabraliśmy ze sobą zrobione przez siebie słodycze i „Dyplom małego Cukiernika”.
http://www.witnica.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=658&menu_id=0
Celem naszej wyprawy była nowoczesna Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Dotarliśmy jako jedni z pierwszych uczestników, jednak już po kilku minutach aula wypełniła się niemal po brzegi gośćmi z całej Polski, ale również z innych krajów Europy, m.in. z Ukrainy, Francji i Węgier. Wszystkich uroczyście przywitała rektor uczelni, pani Elżbieta Skorupska-Raczyńska otwierając trwający cztery dni Festiwal Kultury Europejskiej. Pierwszym był dzień „polski”, podczas którego przewidziano występy artystyczne utalentowanej młodzieży gorzowskiej (i nie tylko), a więc również i nas. Kolejnymi dniami będą „ukraiński, węgierski”, „francuski i niemiecki” oraz „europejski”. Każdy z festiwalowych dni niesie za sobą wiele atrakcji – koncerty, degustację potraw, spotkania i wykłady.
Przed rozpoczęciem występów na scenę raźno wmaszerowała reprezentacja młodzieży ukraińskiej w zjawiskowych strojach ludowych. Na ręce pani rektor złożyli pięknie zdobiony ogromny bochen chleba a dwie młode panie odśpiewały bardzo poruszającą pieśń, która zachwyciła nie tylko nasze uszy ale i serca. Młodzi artyści niecierpliwie oczekiwali rozpoczęcia występów. Pani dr Joanna Rutkowska jeszcze raz powitała uczestników i wywołała na scenę jako pierwszych dziecięcy zespół w kolorowych kokardach. Repertuar i wiek uczestników były bardzo zróżnicowane, od najmłodszych dzieci po młodzież licealną. Młodzi artyści tańczyli, śpiewali, recytowali a także grali na różnych instrumentach. Dąbroszyńskie „Trio Gitarowe” występowało jako trzecie w kolejności. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Bujnicka, Daria Golis i Oliwia Konieczna, przygotowane do występu pod czujnym okiem i uchem pana Jacka Piwkowskiego, wykonały dwa utwory „Odę do radości” i „Zielony mosteczek”. Ogromna widownia (blisko 300 osób), silne, towarzyszące występowi emocje oraz małe kłopoty z nagłośnieniem nie przeszkodziły naszej trójce. Dla naszych dziewcząt był to pierwszy tak poważny występ, dlatego z całego serca gratulujemy im odwagi! Nagrodą dla każdego wykonawcy były gromkie oklaski.
Co nam daje uczestnictwo w takim festiwalu? Przede wszystkim wiarę w siebie. Jest również nagrodą za włożony trud ( w naukę gry na gitarze, przezwyciężenie stresu i emocji), oraz wachlarzem inspiracji – bo coś zawsze można podpatrzyć. Jest też prognozą na przyszłość i dowodem tego, że wytrwałością można osiągnąć wiele. Ponadto jest sygnałem, że nie tylko w dużych miastach żyją ludzie utalentowani. Być może drogi gorzowskiej PWSZ i Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie przetną się kiedyś ponownie. Nie oczekujemy wiele ale każda układanka składa się z wielu, często bardzo drobnych elementów a pierwszy krok właśnie został zrobiony.
Bardzo ciepła i przyjazna atmosfera festiwalu powodowała, że występy sprawiały zarówno uczestnikom jak i słuchającym wiele radości. Na scenie wszyscy byli równi, nie było lepszych ani gorszych. Spontaniczne występy niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzach. Z pewnością będzie co wspominać.
6 maja, po raz kolejny do szkoły zawitali muzycy. Tym razem przywieźli akordeon i skrzypce. Zdaniem pani Beaty Czapaluk większość uczniów zafascynował akordeon. Instrument ów wydaje piękne dźwięki i trzeba być mistrzem, aby opanować na nim grę. Muzycy prezentowali najpiękniejsze polskie tańce. Niektórzy uczniowie byli bardzo zdziwieni dawnymi tańcami. Obecne wyglądają zupełnie inaczej niż te, które tańczono kiedyś. Jeszcze jedna audycja w czerwcu. Czekamy na nią i na nowe muzyczne wiadomości.
W tym roku trzeciomajową rocznicę świętowaliśmy ostatniego dnia kwietnia. Był to dobry moment do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu i do przeżycia dumy z bycia Polakiem. Uczennice uczęszczające na zajęcia koła polonistycznego przygotowały na tę okazję krótkie przedstawienie. Przeniosły nas w odległe czasy. Opowiedziały słowem i piosenką historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiły posłów, którzy przyczynili się do uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dzięki nim doświadczyliśmy radości z ustanowienia tego tak ważnego dla Polski dokumentu.
Również klasy I- III przygotowały się odpowiednio do majowych świąt. Zostały wykonane chorągiewki, godło i kotyliony. Te ostatnie były przypięte do odświętnych koszul uczniów. Podczas apelu można było usłyszeć wiersze o fladze, konstytucji i patriotyzmie. Słychać było pieśni: Witaj majowa jutrzenko" i "Nadwiślański mazurek". Na koniec można było zobaczyć ciekawą prezentację poświęconą tym ważnym świętom.
15 kwietnia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała akcję ,,Pierwsza pomoc- to dziecinnie proste”. Wszystko odbywało się na dworcu kolejowym w Kostrzynie nad Odrą, na którym tego dnia powstała prawdziwa szkoła ... pierwszej pomocy.
Tego dnia dzieci pokazywały, jak udzielać pierwszej pomocy na 10 dworcach w całym kraju. Akcja polega na tym, że uczniowie szkół podstawowych udowadniają dorosłym, że ratowanie życia nie jest tak trudne, jak się wydaje.
Po przerwie świątecznej, 8 kwietnia, powiało wakacjami, albowiem popłynęliśmy łódkami w rejs, śpiewając szanty. Słuchaliśmy opowiadań o pracy i przygodach dziadka marynarza, który był bosmanem. Towarzyszyli mu majtkowie, jeden grał na gitarze akustycznej, a drugi na ksylofonie, który wybrzmiewał fantastyczne dźwięki i wymagał ogromnej sprawności i spostrzegawczości od grającego. Bawiliśmy się po marynarsku. Przed nami jeszcze dwie audycje. Ciekawe, co nam wkrótce przedstawią muzycy?
Do naszej szkoły trafiły smaczne, soczyste i słodziutkie jabłka, które otrzymaliśmy z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Dzięki Pani Małgorzacie Szymaszek szkoła otrzymała 600 kg tego wartościowego towaru. Serdecznie dziękujemy i zobowiązujemy się do zjedzenia wszystkich owoców.
31 marca odbył się szkolny apel zorganizowany z okazji świąt Wielkanocnych. Pośrodku sali królował stół zastawiony świątecznymi smakołykami. Odwiedzili nas podopieczni z Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim z wielkanocnym prezentem. Był nim „Kopciuszek” – przedstawienie wyreżyserowane przez panią Martę Wilk. Po obejrzeniu spektaklu podzieliliśmy się jajkiem. Wizyta DPS-u była ważną lekcją tolerancji i akceptacji wobec innych. Nasi uczniowie wiedzą, że osoby niepełnosprawne powinny być odbierane jako ludzie w pełni wartościowi. Oni również mają swoje marzenia i potrzeby duchowe. Oni również mogą wiele ofiarować swojemu otoczeniu.
Później uczniowie klasy V przypomnieli nam piękne polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Na apelu zostały również ogłoszone wyniki wielkanocnych konkursów. Wyróżnieni zostali Łukasz Oczkowski, Radosław Lisiecki, Weronika Nowak, Laura Skwarek, Estera Milka, Klaudia Oczkowska, Aleksandra Bujnicka, Wanessa Kowalewska, Aleksandra Adamcewicz, Ada Sowińska i Kamila Kamińska. Laureaci odebrali z rąk dyrektor Ewy Śliwczyńskiej dyplomy, a nauczycielka plastyki Bożena Wojciechowska poczęstowała ich koszykiem wielkanocnych jajeczek. Dokonaliśmy też uroczystego podsumowania Tygodnia Humanistycznego. Projekt był organizowany po raz pierwszy, ale spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i był opisany przez „Gazetę Lubuską”. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku zaoferujemy dzieciom jeszcze więcej. Tegorocznym zwycięzcom „tygodniowych” konkursów wręczono nagrody ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy, która była współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Wyróżniono 27 uczniów z klas IV-VI.
Na zakończenie apelu dyrektor szkoły Ewa Śliwczyńska złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Uczniowie z wychowawcami udali się do klas, by posmakować świątecznych babek, upieczonych specjalnie na tę okazję przez rodziców.
Cztery uczennice z klasy VI w dniu 28 marca wzięły udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików w saneczkarstwie lodowym w Karpaczu. Dziewczęta Edyta Dziuba, Izabela Kamińska, Aleksandra Podgórska oraz Wiktoria Stojanowska reprezentują UKS Nowiny Wielkie. Zawodniczki wywalczyły II miejsce w klasyfikacji klubowej, były to ich ostatnie zawody w sezonie. Serdecznie gratulujemy!
27 marca uczniowie klasy V uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych ,,Wiosenne pokwakiwania”. Po ciekawej prelekcji na temat podobieństw i różnic najpopularniejszych gatunków ptaków, które występują na terenie parku, udali się w teren. Uzbrojeni w lornetki młodzi ornitolodzy obserwowali i nazywali ptaki. Zadanie okazało się nie najłatwiejsze, ale bardzo ciekawe. Zajęcia z całą pewnością zostaną powtórzone.
W dniach od 16 do 18 marca w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne pod hasłem: ,,Jezus w moim życiu”. Przez trzy dni uczniowie gromadzili się w sali gimnastycznej, by słuchać wielkopostnych nauk prowadzonych przez o. Wojciecha z klasztoru Ojców Dominikanów. Pomagały mu Ela i Ewelina ze Wspólnoty Ewangelizacji i Uwielbienia ,,Janki” z Krakowa. Na koniec odbyła się Droga Krzyżowa celebrowana w plenerze. Nad całością czuwała katechetka Elżbieta Głowacka.
18 marca 2015r. uczniowie klasy „zerowej” z Kamienia Wielkiego wzięła udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej w miejscowym Domu Pomocy Społecznej. Grupa została podzielona na pięć mniejszych grup. Każda z podgrup miała za zadanie zrobienie czegoś innego. Dziewczynki zajęły się pieczeniem pysznych ciasteczek, druga grupa wraz z pomocą Pani Agnieszki robiła wspaniałe palmy, chłopcy natomiast lepili z gliny świąteczne baranki. Kolejne grupy brały udział w zajęciach plastycznych i komputerowych. Dzieci chętnie angażowały się w powierzone im zadania. Chcielibyśmy podziękować z całego serduszka Pani Dyrektor prowadzącej warsztaty i za miłe przyjęcie naszej grupy.
We wtorek, 10 marca w witnickiej bibliotece odbył się Miejsko-Gminny Konkurs Recytatorski, będący szczeblem Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestniczyło w nim 24 recytatorów. Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic: Ada Sowińska, Wanessa Kowalewska, Kamila Kamńska, Ola Bujnicka i Daria Golis. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowała się Aleksandra Bujnicka, prezentując się w wierszu Ludwika J. Kerna ,,O rodzicach”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a zdobywcy głównych miejsc, w tym Ola, nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę.
Po konkursie nasze uczennice uczestniczyły w warsztatach teatralnych z Małym Księciem w roli głównej. Odgrywały scenki z Królem, Próżnym, Geografem, Pijakiem i Latarnikiem. Mogły na krótko przeżyć przygodę, która uczyła patrzeć sercem - wszak ,,najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Klasy 0-III uczestniczyły w koncercie, który prowadzony był przez zaproszonych muzyków z Filharmonii Szczecińskiej. Tematem przewodnim był ludzki głos i rodzaje barw głosowych. Śpiewak wcielał się w różne postaci i prezentował nam brzmienie głosów. Najbardziej podobała nam się aria z kurantem zaśpiewana basem. Śpiewaczka natomiast pięknie odśpiewała sopranem arię ze śmiechem. Prowadzący wcielał się co chwilę w inną postać bajkową i razem śpiewaliśmy różne piosenki. Było wesoło i wiosennie. Czekamy na następną audycję.
Dyrektor Szkoły w Dąbroszynie ogłasza zapisy do oddziału zerowego dzieci urodzone w roku 2010 oraz do klasy pierwszej dzieci urodzone w latach 2009 i 2008.
Przy zapisie należy posiadać dokument z numerem PESEL dziecka, ewentualnie orzeczenia sądowe lub o niepełnosprawności dziecka.
Zapisów można dokonać codzienie w sekretariacie szkoły w Dąbroszynie w godz. 8:00-14:00 lub w Kamieniu Wielkim od poniedziałku do czwartku w godz. od 9:00-13:00, a w piątek od 9:00-10:00. Informację prosimy rozpowszechnić pośród swoich znajomych. Zapisy będą trwać do 31 marca 2015 roku.
Chcesz pobrać kliknij tutaj.
FORMULARZ_ZGOSZENIOWY_DO_KLASY_P_I_E_R_W_S_Z_EJ.docx
dla starszych programów
FORMULARZ_ZGOSZENIOWY_DO_KLASY_P_I_E_R_W_S_Z_EJ_dla_2003.doc
Nie trzeba nic wpłacać! Wystarczy tylko zdecydować gdzie ma trafić 1% Twojego podatku (Waszej rodziny, przyjaciół). Jeżeli nie podejmiesz tej decyzji, o Twoich pieniądzach będą decydować inni! Wskaż w rocznym rozliczeniu PIT gdzie ma trafić Twój 1% podatku. Masz do tego prawo! Możesz skorzystać z dedykowanego naszej organizacji programu do rozliczenia rocznego PIT Projekt 2014 – po wypełnieniu za jego pomocą PIT-u 1% trafi automatycznie na nasze konto (pamiętaj o wpisaniu numeru i nazwy szkoły, przedszkola lub organizacji).
Przekaż 1% NA SZKOŁĘ SWOJEGO DZIECKA lub ORGANIZACJĘ, KTÓRĄ CHCESZ WSPIERAĆ!
Wystarczy w deklaracji PIT wpisać nazwę organizacji, podać jej numer KRS i podać 1% podatku. To wszystko - żadnych dodatkowych dokumentów, procedur ani czekania. Urząd Skarbowy zajmuje się resztą sam.
Poniżej wzór jak wypełnić PIT w tym roku.
1. Przekaż 1% podatku wybranej placówce.
Możesz też :
2. Wydrukować „Poświadczenie przekazania 1%” i uzupełnić.
3. Oddać druk do szkoły, której chcesz pomóc, przekazując 1%. To przyśpieszy procedurę skorzystania z tych środków. W innym wypadku będziemy musieli czekać na informację z urzędów skarbowych.
- wzór formularza PIT na dole strony
W polu 133 (PIT-37, pozycje tego pola w innych PIT-ach mogą się różnić), należy wpisać Nazwę wybranej przez siebie szkoły/przedszkola/organizacji oraz (w miejscu XXX...) jej 12- cyfrowy Numer Identyfikacyjny Partnera. Te dane znajdziesz w naszej bazie - tutaj A DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ. Badź z nami i zrób cos dla swojej szkoły i dziecka. http://www.ps.org.pl/portal/pokaz/1-dla-mojej-szkoly.html
Dąbroszyn 22, 66-460 Witnica
Identyfikacyjny Numer Partnera: 600000058698
W dniach 6-13 lutego w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie odbył I Dąbroszyński Tydzień Humanistyczny zorganizowany we współpracy z biblioteką publiczną. Zajęcia prowadzili: Dagmara Buliczak, Elżbieta Głowacka, Maria Skrzypczak-Wróblewska, Anna Czelin-Bujnicka i Kamil Bujnicki.
Projekt został zainaugurowany w bibliotece na warsztatach regionalnych „Dąbroszyn w inicjałach”. Zadaniem uczniów było namalowanie afiszów poświęconych najciekawszym atrakcjom Dąbroszyna. Napisy na nich zaczynały się od nazwy „bohatera” z pięknym inicjałem („F” dla folwarku, „K” dla krypty itp.). Znalezienie informacji o nich wymagało poszukiwań w książkach i czasopismach. Na koniec wszystkie dzieła zostały ułożone w jeden wielki „Słownik dąbroszyński”.
W Dniu Historii grupy uczniów losowały ważne daty z dziejów wsi, wraz z komentarzem. Ich zadaniem było przeanalizowanie tekstu oraz zilustrowanie faktów historycznych na arkuszach papieru. Na koniec uczniowie ułożyli prace w sali gimnastycznej w kolejności chronologicznej. Tak powstała „Panorama Dziejów Dąbroszyna”. Podczas zajęć powstało czternaście unikatowych grafik, ilustrujących ważne wydarzenia z historii miejscowości.
W czasie obchodów Dnia Języka Angielskiego odwiedził szkołę Portugalczyk Pedro Costa Borges, który opowiadał dzieciom o swoim kraju… w języku angielskim. Zajęcia udowodniły, że dzięki nauce mogą ze sobą rozmawiać mieszkańcy krajów, dla których angielski wcale nie jest językiem ojczystym.
W dniu poświęconym religii dzieci malowały plakaty, rozwiązywały krzyżówki i układały puzzle.
W ramach Dnia Języka Polskiego zostały zorganizowane dwa konkursy: ortograficzny „Turniej Poszukiwaczy Gżegżółek” i literacki „Dąbroszyn za 25 lat”. O przyszłości swojej miejscowości napisało 36 uczniów. W kategoriach klas czwartych, piątych i szóstych zwyciężyli odpowiednio Dawid Mołdoch, Ola Franczuk i Wiktoria Stojanowska. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
W klasach I-III odbyły się zajęcia o tematyce bezpieczństwo na drodze i podczas trwania ferii zimowych. Zajęcia prowadzone były przez naszych nauczycieli. Z tej okazji przygotowano specjalne pomoce naukowe t.j. puzzle, krzyżówki, prezentacje multimedialne oraz bezpieczne zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Zajęcia trwały cztery godziny lekcyjne.