W okresie od 6- 13 lutego w szkole będzie trwał Tydzień Humanistyczny. W tych dniach na uczniów będzie czekało wiele atrakcji i konkursów przedmiotowych z nauk humanistycznych. Celem działań jest zainteresowanie uczniów tymi przedmiotami, uczenie poprzez zabawę oraz popularyzowanie wiedzy o środowisku lokalnym i zachęcanie do czytania.
Tydzień Humanistyczny rozpoczęły warsztaty regionalne ,,Dąbroszyn w inicjałach”, zorganizowane w miejscowej filii biblioteki publicznej. Poprowadziła je bibliotekarka Anna Czelin-Bujnicka.
Dzień Historii odbędzie się w poniedziałek. Uczniowie pod okiem nauczyciela historii Kamila Bujnickiego stworzą na wielkich arkuszach papieru plastyczną ,,Panoramę dziejów Dąbroszyna”.
Wtorek będzie Dniem Języka Angielskiego. Uczniowie razem z nauczycielem Dagmarą Buliczak będą malować plakaty anglojęzyczne opowiadające o domu, jedzeniu, transporcie i świecie zwierząt.
Nauczyciel Elżbieta Głowacka zaprasza uczniów na Dzień Religii w środę. Uczniowie będą rozwiązywać krzyżówki oraz uczestniczyć w grach i zabawach dydaktycznych
Czwartek będzie Dniem Języka Polskiego. Tego dnia nauczyciel języka polskiego Maria Skrzypczak- Wróblewska przeprowadzi Turniej Poszukiwaczy Gżegżółek, czyli zabawy ortograficzne. Uczniowie spróbują swoich sił w Konkursie Literackim ,,Dąbroszyn za 25 lat”.
Tydzień Humanistyczny został zorganizowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy. Piątek będzie dniem ewaluacji wszystkich działań. Prace uczestników będzie można oglądać na korytarzach szkoły.
Więcej można przeczytać, klikając na link: http://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/artykul/dabroszyn-w-inicjalach-to-zabawa-w-ktorej-dzieci-malowaly,3275733,art,t,id,tm.html
4 lutego 2015 r. „zerówka” z Kamienia Wielkiego wybrała się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witnicy na zajęcia „Bezpieczne przejazdy kolejowe”. Grupa została mile przyjęta przez Panią Dyrektor , która przeznaczyła dla naszych potrzeb jedno z pomieszczeń. Lekcja była prowadzona w interesujący dla dzieci sposób przez Strażników Ochrony Kolei. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał książeczkę z najważniejszymi informacjami.
Po szkoleniu „zerówkowicze” objęli we władanie salę zabaw, w której nurkowali do woli w basenie z kulkami. Przed wyjazdem podziękowaliśmy za wszystko Pani Dyrektor, która zaprosiła nas do zabawy na świeżym powietrzu w miesiącach wiosennych. Na pewno skorzystamy.
3 lutego dąbroszyńska „zerówka” wybrała się na wycieczkę do Kostrzyna nad Odrą. Celem „wyprawy” było poznanie różnych środków transportu i zasad bezpiecznego podróżowania. Dzieci nauczyły się kupowania biletów i korzystania z rozkładów jady pociągów. Większość z nich po raz pierwszy wsiadła do szynobusu.
Tematem tygodnia było w „zerówce” hasło „Zdrowie jest najważniejsze”. Dlatego na miejscu, w sali zabaw Agu-land, dzieci spędziły czas bardzo aktywnie. Poczuły, że ruch jest lepszy niż siedzenie przed telewizorem lub komputerem.
Nad bezpieczeństwem podróży oprócz wychowawczyni czuwały mamy.
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł uczniowie klasy VI dąbroszyńskiej szkoły z nauczycielką Bożeną Wojciechowską wybrali się do siedziby Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie. Zajęcia „Do czego są nam potrzebne mokradła” miały charakter warsztatowy. Szóstoklasiści wykonując ciekawe doświadczenia, usystematyzowali swoje wiadomości na ten temat.
Wizyta wszystkim się podobała, szczególnie najaktywniejszym uczniom, którzy zostali nagrodzeni materiałami promocyjnymi Parku.
29 stycznia kółko teatralne uczniów klas I-III przygotowało dla dzieci z Przedszkola ,, Słoneczko” jasełka bożonarodzeniowe ,,Jezus wśród nas”. Publiczność przyjęła przedstawienie z zachwytem. Na buźkach przedszkolaków jeszcze długo po spektaklu gościł uśmiech.
W dniu 26 stycznia w szkole odbył się godzinny pokaz cyrkowy. Uczniowie klas I-VI byli bawieni przez dwoje artystów, którzy wprawili w zachwyt zgromadzoną w sali publiczność. Dzieci mogły podziwiać różnorakie sztuczki cyrkowe. Oczywiście, nie obyło się bez żonglerki, magii, iluzji, akrobacji czy tresury zwierząt: gołębi, małpki, psa, kota i węża. Był również pokaz gigantycznych baniek mydlanych. Można było spróbować swych sił na scenie. Nie omieszkał tego uczynić Łukasz, który żonglował razem z clownem. Był bardzo skrupulatny w swoich działaniach, choć różnie bywało, ale w końcu to był debiut. Wszystkim uczestnikom występ bardzo podobał się, o czym świadczyły gromkie oklaski .
21 stycznia dąbroszyńska „zerówka” zaprosiła babcie i dziadków na szkolną uroczystość, aby w tym wyjątkowym dniu złożyć im życzenia. Goście zjawili się w komplecie. Dzieci w galowych strojach, przejęte chwilą, zaprezentowały gościom wierszyki i piosenki, które zostały przyjęte z wielkim wzruszeniem. Później zaprosiły babcie i dziadków do wspólnej zabawy w przedmuchiwanie piłeczki pingpongowej, a na zakończenie wręczyły im własnoręcznie wykonane laurki. W rewanżu goście obdarowali dzieci słodyczami. To były piękne chwile…
Jak każdego roku dąbroszyńscy uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w uroczystej Wigilii w sali gimnastycznej. Oczy zachwycała się świąteczna dekoracja, a podniebienie kusiły wspaniale nakryte stoły, uginające się pod potrawami przygotowanymi przez uczniów. Pachniało świerkiem, świętami i wypiekami. Były świąteczne życzenia, opłatek i kolędy.
Wychowankowie p. Ireny Fabjańczuk przenieśli nas w czasy narodzenia Chrystusa, podopieczni p. Bożeny Wojciechowskiej wystawili „Szkolną Szopkę”. Odbył się również konkurs kolęd i wiedzy o Narodzeniu Pańskim, przygotowany i poprowadzony przez p. Jacka Piwkowskiego. Zwycięzcy zostali nagrodzeni „Rogiem Obfitości” ze słodyczami. Uczestniczący w Wigilii burmistrz Dariusz Jaworski obiecał laureatom dodatkowe nagrody.
Rodzice, którzy chcą by dziecko uczestniczyło w zajęciach świetlicowych w trakcie trwania przerwy świąteczno-noworocznej, proszeni są o pisemną deklarację udziału dzieci w zajęciach do 12 grudnia 2014 roku do godz. 12:00.
29 listopada to wieczór wróżb. Dawniej tego wieczoru przyszłość przepowiadały sobie tylko panny. Kawalerowie zaś robili to samo w przeddzień św. Katarzyny ˗ czyli katarzynki. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, uczestnicząc w konkursach i tańcząc.
Andrzejki (jędrzejki, wigilia św. Andrzeja) to najlepszy dzień na to, aby poznać swoją przyszłość. Spróbowali i uczniowie naszej szkoły. W czwartek bawili się młodsi uczniowie, a w piątek ˗˗ klasy IV-VI. Pomysłów na wróżby było mnóstwo: lanie wosku, andrzejkowe serce, wyścigi butów, wróżba z monetą czy zabawy numerologiczne. Zwycięzcami w wyścigach butów zostali Oliwia i Szymon z klasy IV, którzy później zatańczyli ze sobą pośrodku sali. Wspólnie z uczniami tańczyła pani Maria Skrzypczak- Wróblewska, której wychowankowie zadedykowali specjalną piosenkę. We wróżbie z krzesłami najlepszą okazała się Kamila z klasy V. Na uczniów czekał poczęstunek: pączki i napoje. Wzmocnieni uczniowie tańczyli bez wytchnienia. Nad całością czuwały panie Beata Konowalik, Bożena Wojciechowska i Dagmara Buliczak. Funkcję wodzireja pełnił pan Jacek Piwkowski. Wszyscy doskonale się bawili.
12 listopada odbyły się kolejne zajęcia muzyczne ,,Jesienna podróż po Europie- gitara, klarnet, drzewo deszczu". Dzieci poznały nazwę, budowę i brzmienie tych instrumentów. Z zainteresowaniem wysłuchały też opowieści o przygodach detektywa, który w poszukiwaniu jesieni podróżował po Europie. Czekamy na kolejne zabawy przy muzyce.
11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie w tym dniu w 1918 roku, po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas I-III uczestniczyli w apelu, podczas którego recytowali wiersze patriotyczne i mówili, czym jest patriotyzm. Zaś uczniowie klas V i VI przygotowali uroczystą akademię w formie wzruszającej lekcji historii. W rolę nauczycielki wcieliła się Oliwia Konieczna. Były wiersze i pieśni patriotyczne. Młodzi aktorzy przekazali widzom wiele informacji historycznych. Wszystko po to, aby wszczepić w serca uczniów uczucia miłości do kraju oraz szacunku do symboli narodowych. Wszyscy czuli się bardzo dumni z tego, że są Polakami i mogą mieszkać w wolnym kraju.
4 listopada w sali gimnastycznej został rozstawiony Teatr Kruka Pankraczego – scena lalkowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Do obejrzenia wspólnie przygotowanych scenek zostali zaproszeni uczniowie klasy ,,0”.
Warsztaty uczyły podejmowania szybkich decyzji i kreatywności. Służyły odkrywaniu niezwykłych możliwości naszego głosu i wyobraźni. Młodzi aktorzy uczyli się na nich współpracy i porozumiewania się z innymi członkami grupy. Przełamywali wstyd i nieśmiałość.
22 października roku nasze pierwszaki wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez Agencję Restrukturyzacji Rolnictwa. Ich celem było utrwalenie wśród dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych. Dwóch fantastycznych kucharzy uczyło je rozpoznawania warzyw i owoców po smaku, zapachu i kształcie. Uczniowie przygotowywali kolorowe kanapki i rozwiązywali zagadki. Zdobywali nową wiedzę i dobrze się przy tym bawili. Otrzymali też dużo nagród i upominków.
Pierwsze klasy przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Klub Bezpiecznego Puchatka". Tytułowy miś przedstawia uczniom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w domu, w szkole i na ulicy. Podczas oglądania krótkich scenek dzieci uczą się od niego, jak ustrzec się niebezpieczeństw. Zajęcia odbywają się etapowo. W listopadzie odbędzie się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa". Wtedy nasze pierwszaki sprawdzą swoją wiedzę na temat bezpiecznego zachowania. Powodzenia!
W tym roku szkolnym Koło Przyrodnicze naszej szkoły promuje lokalną przyrodę. Uczniowie redagują ulotkę pod znanym hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Jako pierwszy przedstawiony został miłorząb japoński. Dzieci fotografowały to drzewo, wyszukiwały wiadomości na jego temat i samodzielnie opracowały krzyżówkę. Jej rozwiązaniem było oczywiście hasło „miłorząb”. Przy okazji członkowie Koła kształcą umiejętności redakcyjne oraz zachęcają swoich kolegów do zdobywania i utrwalania wiadomości z przyrody. Ulotka ukazywać się będzie raz w miesiącu, a losowanie prawidłowo rozwiązanych krzyżówek ‒ w każdy ostatni piątek miesiąca. Następnym drzewem-bohaterem zajęć będzie katalpa.
Bywa, że młodzież traktuje agresję jako naturalną formę współżycia. Obecność osób, które potępiają przemoc, hamuje ją. Otoczenie przyzwalające lub obojętne wpływa na nasilenie agresji. Dlatego ważne jest, by dzieci otoczone były osobami, które nie aprobują i nie tolerują takiego zachowania. Dotyczy to zarówno rodziny jak i szkoły. Aby zatrzymać falę przemocy w przyszłości, trzeba działać już dziś. Zadaniem pedagoga jest pokazywać wychowankom, kiedy kogoś krzywdzą.
Sztuka może przedstawiać wartościowe wzorce, wolne od fizycznej i psychicznej przemocy. Ukazywać dorosłych jako opiekunów stojących w obronie pokrzywdzonych. Dlatego 23 października uczniowie klas IV-VI naszej szkoły obejrzeli przedstawienie „Strach ma wielkie oczy” teatru Fundacja Grupa T z Torunia. Spektakl był ukierunkowany na przeciwdziałanie przemocy. Jego bohaterowie, Piegowata i Żądełko, pokazali dzieciom, jak należy się zachowywać, gdy ktoś nas nęka i zastrasza. Ich przeżycia bowiem były zaskakująco podobne do przeżyć ludzi. Przedstawienie stanowiło ważny głos w sprawie walki z przemocą.
15 października uczniowie klas I-III po raz drugi uczestniczyli w koncercie muzycznym. Tym razem poznawali tajniki budowy i brzmienie instrumentów smyczkowych. Muzycy grali na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie. Dzieci usłyszały, że instrumenty posiadają duszę. Dowiedziały się, z czego robi się smyczek i co to jest ślimak. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.
16 października odbyła się wycieczka szkolna do Regionalnego Centrum Ratownictwa w Witnicy. Wzięły w niej udział klasy 0 i I B. Dzieci obejrzały wozy strażackie i ich wyposażenie oraz kombinezony przeznaczone do wykonywania zadań specjalnych. Wysłuchały ciekawych opowieści o pracy strażaków.
Później policjant opowiedział im o trudnej pracy w policji. Zaprezentował im samochód policyjny oraz lustro weneckie. Uczniom najbardziej podobały się syreny w pojazdach strażackich i policyjnych. Duże zaciekawienie wzbudził policyjny rynsztunek i pomieszczenie dla zatrzymanych osób.
Na koniec dzieci odwiedziły Przedszkole Miejskie ,,Bajka”, w którym na kilka chwil objęły we władanie salę zabaw . Bardzo spodobały im się urządzenia do wspinaczki, zjeżdżania i nurkowania w kulkach. Zabawa była naprawdę przednia.
Dzień Nauczyciela w naszej szkole. W przeddzień Dnia Nauczyciela uczniowie przygotowali program artystyczny, który dedykowali swoim nauczycielom. Znalazły się w nim życzenia dla wszystkich pracowników szkoły i dyplomy uznania za pracę włożoną w edukację wychowanków.
W rewanżu następnego dnia nauczyciele zabrali uczniów na wycieczkę do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Od samego rana dzieciom towarzyszyły ogromne emocje. Cieszyły się, że ten dzień będzie inny od dotychczasowych. Chociaż pogoda nie dopisywała, uśmiech nie schodził z twarzy. W bibliotece grupa została oprowadzona po tym ogromnym, ciekawym architektonicznie budynku. Dzieci poznały wszystkie działy książnicy i obejrzały wystawę malarską. Zachwyciło ich spojrzenie lokalnej artystki na miasto, jego zabytki i ciekawe miejsca. Po wyjściu z biblioteki wszyscy razem w kinie ,,Helios” obejrzeli film „Pudłaki”.
Z kolei uczniowie klas I-III odwiedzili Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu, gdzie zapoznali się z przedmiotami, które w dawnych czasach służyły do wypieku chleba i całe oryginalne wyposażenie młyna. Potem pojechali na projekcję filmową do Miejskiego Domu Kultury w Witnicy.
Zabawa była wyśmienita, aż żal było wracać do domu. Dlatego ten dzień na pewno zostanie w pamięci…