
Zakończyliśmy konkurs zbierania kasztanów. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zaangażowania dzieci i ich rodzin. Serdecznie za nie dziękujemy. Znane są już wyniki.
- Tytuł Mistrza Gospodarności w Roku Szkolnym 2015/2016 zdobyła klasa II B z wynikiem 667 kg. Brawo!!!
- Tytuł Wicemistrza zdobyła klasa IV (663 kg.)
- Trzecie „medalowe” miejsce zajęła klasa „O” z Kamienia Wielkiego (593 kg.) To wielki wyczyn. Najmłodsze dzieci z wychowawczynią wykazały się naprawdę wielkim zaangażowaniem.
Kolejne miejsca zajęły:
IV- klasa I „b”– 523 kg
V- klasa II „a” – 517 kg
VI- klasa V – 509,50 kg
VII- klasa I”a” – 481 kg
VIII- klasa „0” z Dąbroszyna – 358,50 kg
IX- klasa VI – 346,50 kg
X- klasa III – 159 kg
Razem zebraliśmy : 4 787,50 kg kasztanów.

Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Występujące w nich postacie sprawiają, że świat malucha jest barwniejszy i radośniejszy. Wartościowe książki kształcą w nim odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję i pamięć, wzbogacają słownictwo.
Dlatego Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie z klasami 0-III w Kamieniu Wielkim po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Jego głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek. Takich, w których dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
5 listopada cały gmach zamienił się w bajkową krainę. Po korytarzach przemykały księżniczki, Czerwone Kapturki, czarodzieje, rycerze i klauni. W klasach można było spotkać Smerfetkę, Królową Śniegu, Pipi i wiewiórkę. Nad bezpieczeństwem czuwał „Zaczarowany ołówek”- kierownik szkoły. W bibliotece przygotowaliśmy wystawę ulubionych bajek naszych dzieci.
Spotkanie rozpoczęliśmy konkursami i zabawami. Dzieci musiały pomóc Kopciuszkowi w przebraniu grochu, rozpoznawały bajkę po rekwizycie i fragmencie tekstu. Wzięły też udział w muzycznych zgadywankach, zabawach ruchowych oraz prezentacji przebrań. Na szczęście nasi uczniowie dobrze znają bajki, więc świetnie poradzili sobie z zadaniami.
Organizatorki Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, nauczycielki: Anna Brodnicka, Irena Fabjańczuk i Karolina Dziobek dziękują wszystkim życzliwym osobom za pomoc w przygotowaniu tego święta.


26 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią Bożeną Wojciechowską pojechali się na umówione spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Witnica.
Szóstoklasiści starannie przygotowali się do pierwszego ich spotkania z włodarzem naszej gminy. Na lekcji wychowawczej metodą „burzy mózgu” zostały wyłonione pytania, na które chcieli uzyskać odpowiedzi. Pytania dotyczyły różnej sfery życia burmistrza od: dziecięcych marzeń, przez pierwsze podjęte decyzje, hobby, planów dotyczących kandydowania w przyszłych wyborach, największego sukcesu, sposób spędzania czasu wolnego, aż po plany wakacyjne. Uczniowie w profesjonalny sposób przeprowadzili wywiad. Pytania zadawali przez podniesienie ręki. Wskazana osoba wstawała, następnie przedstawiała się i zadawała pytanie. Jak przystało na poważnych „dziennikarzy” dzieci skrzętnie notowały odpowiedzi.
Spotkanie, które przebiegło w bardzo miłej atmosferze, zostało zakończone wystąpieniem Oli Bujnickiej, która w imieniu całej klasy podziękowała gospodarzowi gminy za spotkanie i wręczyła na pamiątkę nasz szkolny kalendarz.
Po wyjściu z urzędu udaliśmy się do RCR-u. Uczniowie odwiedzili komisariat policji. Zobaczyli „lustro weneckie” i obejrzeli poszczególne pomieszczenia komisariatu. Następnie, co szczególnie ucieszyło chłopców, mogli zasiąść za kierownicą policyjnych radiowozów.
Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się, była jednostka straży pożarnej. Strażacy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy i zaletach każdego wozu strażackiego. Lśniące, czerwone „cacka” wzbudziły jednakowy zachwyt zarówno u chłopców jak i u dziewcząt, czego dowodem była ogromna ilość wykonanych zdjęć.
Uczniowie wyjazd ocenili za udany. Ich wiedza na temat pracy burmistrza, policji i straży została ugruntowana i wzbogacona o nowe wiadomości.

21 X 2015 roku klasy II A i II B pojechały do witnickiego RCR-u na przedstawienie teatralne pt. ,,Czerwony Kapturek" wystawiane przez aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego.
Chociaż wszyscy dobrze znają bajkę o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, to tym razem mała publiczność mogła wziąć udział w iście prawdziwej uczcie teatralnej. Czwórka artystów przedstawiła tę unowocześnioną historię w sposób bardzo ciekawy. Były marionetki sycylijskie, piosenka kabaretowa, szczypta komizmu słownego i gagi. Przyjemnie było obejrzeć tak przygotowany spektakl.

21 października pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie pojechały z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy Witnica.
Na miejscu z bliska zobaczyły, jak wygląda praca burmistrza i urzędników. Usiadły w sali posiedzeń, by na chwilę wejść w role radnych i złożyć własne propozycje ulepszenia naszej Gminy. Przeważały postulaty stworzenia nowych placów zabaw, sal z kulkami i ze zjeżdżalniami. Były też propozycje rozbudowy sieci handlowej. Dzieci przedyskutowały też temat upiększenia placu przy Pomniku Żołnierza Polskiego.
Dzieci przyjął w gabinecie zastępca burmistrza, który na ustnej harmonijce akompaniował im do piosenki. W Urzędzie Stanu Cywilnego uczniowie postanowili wyrobić sobie dowody osobiste. Pani kierownik potraktowała gości jak prawdziwych dorosłych petentów i poinformowała ich, jak tego dokonać.
Dziećmi opiekowały się nauczycielki I. Fabjańczuk, J. Gura, K. Dziobek i Ł. Cisło

14 października 2015 roku, w święto Komisji Edukacji Narodowej odbył się w szkole uroczysty apel. Dzieci klas pierwszych zostały na nim pasowane na uczniów naszej szkoły.
Wszystkie pierwszaki przybyły odświętnie ubrane i bardzo przejęte. W uroczystości uczestniczyli również ich rodzice i dziadkowie.Pierwszym punktem programu była recytacja wierszyków i śpiewanie piosenek. Następnie dzieci złożyły przyrzeczenie bycia dobrymi i grzecznymi uczniami, a Pani Dyrektor pasowała je na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności. Apel zakończyły gratulacje i małe upominki.
Z kolei uczniowie klas IV-VI obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VI pod kierunkiem Pani Bożeny Wojciechowskiej.
Z okazji naszego święta przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy wręczył na ręce Pani Dyrektor prezent - 2 tysiące złotych, przeznaczone na zakup pomocy naukowych. Bardzo dziękujemy.

29 października klasy pierwsze z wychowawczyniami Karoliną Dziobek i Ireną Fabjańczuk wybrały się na wycieczkę do Chyrzyna.
Na miejscu, w siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty” wzięły udział w zajęciach laboratoryjno-terenowych „Życie bobrów”. Dzieci poznały życie tych gryzoni w środowisku naturalnym. Zobaczyły z bliska jak ścinają drzewa i co jedzą. Warsztaty bardzo się wszystkim podobały.

12 października archeolog Julianna Sójkowska-Socha we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy poprowadziła warsztaty archeologiczne „Szukamy grodu Kostrzyn”.
Inspiracją była zbliżająca się 1050 rocznica Chrztu Polski. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Każda grupa wysłuchała ilustrowanego slajdami wykładu na temat wczesnośredniowiecznych grodów w Polsce. Wycieczka-opowieść wiodła słuchaczy przez czasy legendarnego Popiela i Piasta oraz piastowych potomków – Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Całości dopełniły fotografie rekonstrukcji grodów na Ostrowie Lednickim, Gnieźnie, Poznaniu, Gieczu i podgorzowskim Santoku.
Najbliższy Dąbroszynowi wczesnośredniowieczny gród archeolodzy lokują w Kostrzynie, a za jego założyciela uznają Mieszka I. Podczas części warsztatowej każda z klas wykonywała inny etap tworzenia makiety kostrzyńskich fortyfikacji. Czwarta uformowała z gliny strome wały. Piąta i szósta wyposażyły gród w budynki wykonane z pudełek po zapałkach i bibuły. Z zapałek wykonano drogę i zwieńczającą umocnienia palisadę. Prace trwały pięć godzin lekcyjnych, wzięło w nich udział 60 uczniów.
Ostatnim etapem akcji jest ogłoszony przez szkołę konkurs literacki na legendę „Jak powstał gród Kostrzyn”.
Ze strony szkoły część historyczną akcji koordynuje Kamil Bujnicki, a część polonistyczną Maria Skrzypczak-Wróblewska.
Fotoreportaż z warsztatów zamieścił tygodnik „Kurier Zachodni”. Gotową makietę można oglądać w dąbroszyńskiej filii witnickiej biblioteki.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego.
Były plakaty, ulotki, hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. Wybory odbyły się w lokalu wyborczym zorganizowanym w sali nr 6.Każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów:
Po czwartej godzinie lekcyjnej nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów. Spośród 68 oddanych głosów największą ilość uzyskali i będą pełnić w Samorządzie następujące funkcje:
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania nadzór sprawowała powołana wcześniej Komisja Wyborcza oraz opiekunowie Samorządu Szkolnego - p. B. Golis i p. D. Buliczak

Dzieci z oddziałów przedszkolnych z Dąbroszyna i Kamienia Wielkiego odwiedziły policjantów i strażaków w RCR w Witnicy.
Zapoznały się z pracą policjanta, odwiedzały pomieszczenia, z których funkcjonariusze policji korzystają na co dzień. Dużą atrakcją była możliwość wejścia do policyjnego radiowozu. Wiele niespodzianek czekało na dzieci u strażaków: ogromne wozy strażackie, możliwość rozwijania węża strażackiego, przymierzanie hełmów i masek oraz zwiedzanie sali pamięci.

2 października „zerówki” z Kamienia Wielkiego i Dąbroszyna poznawały Ulicę Bajki Polskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.
Najpierw wysłuchały opowieści na temat bajkowych bohaterów, którzy patronują regałom-domkom książek. Później w bibliotecznym Teatrze Kruka Pankraczego poznały różne rodzaje lalek teatralnych i obejrzały kukiełkowe przedstawienia, odegrane przez bibliotekarzy i ich nauczycielki . Były to bajki Jana Brzechwy („Żuk” i „Kwoka”) i Wandy Chotomskiej („Dwa bociany”). W rewanżu dzieci zaśpiewały dorosłym swoje ulubione piosenki.
Następnym punktem programu było spotkanie z Władysławem Wróblewskim, autorem tekstów do książeczki „Dino – kolorowanki z wierszykami”.
Na koniec dzieci pokolorowały rysunki dinozaurów, które stworzył Krzysztof Kuchnio, rzeźbiarz „strasznych jaszczurów”.


23 września klasy pierwsze z wychowawczyniami Karoliną Dziobek i Ireną Fabjanczuk przywitały pierwszy dzień jesieni ogniskiem, które rozpalili państwo Hładkowie . Piekliśmy kiełbaski i chleb ufundowane przez rodziców.
Byliśmy radośni, aby jesień też była pogodna i radosna. Aby przyniosła pierwszakom wiele satysfakcji z nauki.

22 września "zerówka" z Dąbroszyna wzięła udział w akcji "Sprzątanie Świata- Polska".
W tym dniu zajęcia skupiły się wokół tematu "W jaki sposób dzieci mogą pomóc w sprzątaniu Świata?", segregowania odpadów, oszczędzania energii, pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Maluchy wykonały ekologiczny transparent i ubrane w zielone czapeczki ekoludzików posprzątały teren wokół szkoły.

22 września w szkole gościli słowiańscy wojowie z przedstawieniem „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli Polska pierwszych Piastów”.
Przez godzinę uczniowie uczestniczyli w życiu dawnych Słowian. Zobaczyli, jak się ubierali, poznali ich ekwipunek i uzbrojenie. Wysłuchali opowieści o naszych władcach Bolesławie Chrobrym i Bolesławie Krzywoustym. Byli świadkami rycerskich potyczek. Najciekawsza była walka księcia Mieszka I z margrabią Hodorem (zwyciężył nasz Mieszko).
Najodważniejsi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Piastach. Zwycięzcy otrzymali wybite na tę okazję denary Bolesława Krzywoustego.
Na koniec wszyscy mogli obejrzeć i wypróbować repliki przedmiotów używanych w czasach pierwszych Piastów. Żywa, okraszona humorem, lekcja historii wywołała wiele emocji. Zdobyte w ten sposób informacje z pewnością przydadzą się w dalszej karierze szkolnej.

Tradycją naszej szkoły jest, że uczniowie biorą udział w akcji -konkursie zbierania kasztanów.
Przyświeca mu hasło „Pieniądze leżą na ziemi ˗ walczymy o miano najgospodarniejszej kasy”. Nasze „zbiory” odbierane są przez witnicki oddział „Herbapolu”. Pani Anna Jabłońska bardzo nam pomaga. Dba, aby kasztany nie zbutwiały, a dzieci za swoją pracę odebrały godną zapłatę.

21 września 2015 roku ruszyła w szkole akcja „Warzywa w szkole”.
Dzieci z klas I-III korzystają z pysznych owoców i warzyw. Nasze smaczne przedsięwzięcie cieszy się powodzeniem. Wszystkie dzieci z apetytem zjadają gruszki, rzodkiewki, borówki.

19 września szesnaścioro dzieci z naszej szkoły z paniami Anną Brodnicką i Ireną Fabjańczuk pojechało do Buckow na „Apfelfest”.
Jest to coroczny festyn, organizowany przez zaprzyjaźniony z nami Naturpark Märkische Schweiz. Tegoroczna edycja imprezy była połączona z obchodami 25-lecia powstania Parku.
Naszym wkładem w uroczystość były blachy pełne pysznego ciasta przygotowane przez rodziców, które zrobiło furorę. Na ręce dyrektor Sabine Pohl złożyliśmy pracownikom Parku życzenia sukcesów zawodowych i osobistych oraz wręczyliśmy symboliczne upominki. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Stali bywalcy, zapewniali nas, że liczyli na naszą obecność.
W czasie festynu dzieci korzystały z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Było wiele radości, śmiechu ˗ i nauki. Przed powrotem zapewniliśmy przyjaciół z Parku i siebie nawzajem, że wrócimy tam za rok .
Dnia 17 września 2015 r. oddział „0” w Kamieniu Wielkim odwiedziła sierż. szt. Jolanta Michowicz z Komisariatu Policji w Witnicy.
Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie obowiązujące zasady ruchu drogowego oraz jak należy zachowywać się w drodze do szkoły i ze szkoły. Miały również możliwość utrwalenia właściwych postaw w kontaktach z osobami nieznajomymi. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wykazując się wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi dbałości o własne zdrowie oraz bezpieczne zachowanie na drodze.