
5 września 2015 roku uczniowie z Dąbroszyna wraz z paniami Ł. Cisło i I. Fabjańczuk wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu – koncercie ( w ramach projektu „Most kulturowy na Odrze”) w wykonaniu zespołu „Tri Margaux”, który odbył się w dąbroszyńskim kościele. Koncert odbył się na cześc urodzin pani Jutty v.d. Lancken – wielkiej przyjaciółki Dąbroszyna i naszej szkoły. Później odbył się urodzinowy poczęstunek, podczas którego jubilatce wręczono urodzinową niespodziankę.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w Szkole Podstawowej
w Dąbroszynie- 1 września 2015 r.
o godz. 9.00.
W dniu 17.06.2015 roku za zebraniu rodziców po wysłuchaniu przedstawiciela Firmy Klim Brokers rodzice podjęli decyzję o warunkach ubezpieczenia, które obowiązywać będą w nowym roku szkolnym. Szczegóły kliknij tutaj
Wykaz podręczników dla klasy III w roku szkolnym 2015/16
Wykaz podręczników dla klasy V w roku szkolnym 2015/16
Wykaz podręczników dla klasy VI w roku szkolnym 2015/16
Religia : Obdarowani przez Boga , wyd. WAM Kraków

W dniach 17-19 lipca 2015 roku 18 dzieci i pięcioro nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie pojechało na zaproszenie zaprzyjaźnionego Parku Szwajcaria Marchijska na XII Brandenburski Obóż Młodych Rangersów Parku Przyrody Stechlin Ruppiner Land w w Kunsterspring.

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 odbyło się 26 czerwca . Na spotkanie przybyli uczniowie, ich rodzice oraz zaproszeni goście.
Apel rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Ewa Śliwczyńska i pogratulowała wszystkim, którzy otrzymali promocję do klas programowo wyższych. Uczniom, którzy ukończyli naukę z wyróżnieniem wręczone zostały dyplomy oraz nagrody książkowe. W trakcie apelu podsumowano także wyniki konkursów szkolnych.
Kolejno uczniowie klasy VI przedstawili część artystyczną, w której wspominali swoją sześcioletnią naukę. Natomiast uczniowie piątoklasiści pożegnali starszych kolegów, dedykując im piękną wiązankę utworów muzycznych.
Na zakończenie dyrektor szkoły życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

W dniach od 16-19 czerwca uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawczyniami przebywali na wycieczce nad jeziorem Paklicko Wielkie w Nowym Dworku koło Świebodzina.
Było to wymarzone miejsce do odpoczynku, pełne sportowo- rekreacyjnych atrakcji. Wyjazd miał charakter survivalowy. Wszyscy mogli wziąć udział w zajęciach w parku linowym (nie było łatwo), wspinać się po ściance i postrzelać z łuku. Kiedy świeciło słońce, na plaży odbywała się ,,baloniada”, czyli siatkówka z balonami wypełnionymi wodą. Emocji było co niemiara - pękające balony rozbryzgiwały wodę i moczyły zawodników.
Niektórzy marzyli, aby choć przez chwilę pozostać w domkach. Jednak grzechem byłoby z nie skorzystać zajęć, a jedne były ciekawsze od drugich. Zatem domek służył wyłącznie jako miejsce do spania. Dopiero po wieczornej toalecie można było w gronie przyjaciół podzielić się wrażeniami z minionego dnia.
Niestety, wszystko co przyjemne, przemija w okamgnieniu. Zmęczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do domu. Wielu marzy o powrocie do Nowego Dworku na wakacyjny obóz militarny. Tymczasem muszą wystarczyć wspomnienia, przyjaźnie i zdjęcia. Zapraszamy do galerii.

12 czerwca wyruszyliśmy autobusem do ośrodka Nenufar Club w Kościanie. Droga była dłuuuga. Ciągle padały pytania „daleko jeszcze?”. Wreszcie dojechaliśmy.
Na miejscu przywitali nas groźni piraci. Zabrali nas na wycieczkę tratwą po zakolach jeziora i pokazali ciekawe miejsca na świecie - w rozmiarze mini. No i znowu niespodzianka - na tratwach dopadła na burza! Lało i grzmiało. Ale co to dla piratów! Przebraliśmy sie w suche ubrania - i dalej place zabaw. Potem były lody, zakup pamiątek i ruszyliśmy w drogę do domu.
W przystanku w Pniewach zjedliśmy posiłek w McDonalds. Zmęczeni, ale najedzeni o 20.00 dotarliśmy do domów. Było super!!!

10 czerwca odbyło sie ostatnie spotkanie z muzykami i muzyką świata. Na tej audycji poznaliśmy brzmienie gitary elektrycznęj. Jest to super instrument i wydaję niesamowite dźwięki. Jest niesamowicie głośny i może naśladować różne odgłosy. Bajka o słoniach była nieco nudnawa, ale ogólnie muzyka nam się podobała. W tym roku szkolnym mogliśmy na własne uszy usłyszeć wiele instrumentów.

9 czerwca uczniowie „zerówki” i klasy IV pod opieką pań Ireny Fabjańczuk i Marii Skrzypczak-Wróblewskiej wybrali się na wycieczkę do Witnicy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Lamix-u. Dzięki uprzejmości pana Mirosława Laszki dzieci poznały całą jego fabrykę produkującą materiały higieniczne. Przewodnikiem był pan Krzysztof Habaj, który ciekawie opowiadał o procesie produkcyjnym od makulatury do gotowej rolki. To była bardzo pouczająca lekcja.
Potem strażacy zaprosili nas do Regionalnego Centrum Ratownictwa. Tutaj uczniowie oglądali wozy strażackie i siadali na fotelach kierowcy. Przymierzali hełmy i maski oraz gasili „pożar”. Należało nie tylko utrzymać w rękach wąż strażacki, ale i regulować przepływ wody. Wszyscy spisali się na medal.
Kolejno dzieci wysłuchały prelekcji na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Na fantomie ćwiczyli wszyscy - i czwartacy, i ,,zerówkowicze”.
Takie zaangażowanie zasługuje na nagrodę - lody na witnickim deptaku. Każdy mógł wybrać swój ulubiony smak.
Następnie dzieci zwiedziły Witnicki Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji.
Wycieczkę zakończył odpoczynek na placu zabaw, przy soczkach zasponsorowanych przez państwo Beatę i Krzysztofa Habajów.

Poniedziałek 1 czerwca 2015 r. był wyjątkowy. Wychowawczynie przygotowały uczniom sportową niespodziankę, więc wszyscy przyszli ubrani w strój sportowy. Klasy zostały podzielone na pięć grup i zaczęły się zmagania – z rywalami i… z pogodą.
Pani Anna Brodnicka, sędzia główny zawodów, przygotowała urozmaicone konkursy. Były to m. in.:
sadzenie ziemniaków, rzut woreczkiem do krążka, spacer z woreczkiem na głowie, równoważnia i przeskoki przez ławkę.
Wygrała grupa I z dorobkiem 41 punktów. Drugie miejsce zajęła grupa druga, a trzecie- grupa czwarta.
Uczniowie klas IV-VI również bawili się na sportowo w szkolnym wieloboju. Rozegrano mecze piłki nożnej, w których klasy uplasowały się następująco:
I miejsce - klasa VI
II miejsce - klasa IV
III miejsce- klasa V
Z kolei w grze ,,W dwa ognie” poszczególne klasy zajęły poniższe lokaty:
miejsce - klasa VI
II miejsce - klasa IV
III miejsce- klasa V
W bulach drużynowych najlepsza okazała się klasa V, a najlepiej kibicowała klasa IV.
Dzień sportu zakończyło pieczenie kiełbasek. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Media
W ostatnią sobotę maja Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie zaprosiła dzieci i dorosłych na doroczny Festyn „Święto Rodzinki”. Około godzinny czternastej plac między szkołą a świetlicą zaczął się zapełniać gośćmi.
Festyn rozpoczął się akcją ,,Polska Biega”, w którym pobiegli prawie wszyscy uczestnicy. Było radośnie, były emocje, było warto! Po ochłodzeniu się wodą wielu uczestników wzięło udział w Halowych Mistrzostwach Powiatu w Starcie na Sankorolkach, zorganizowanych przez UKS Nowiny Wielkie. Zawodników dopingowały rodziny, sąsiedzi i przedstawiciele władz Gminy - przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pundyk i wiceburmistrz Przemysław Jocz.
Młodzi artyści rysowali, malowali i lepili figurki z masy solnej. Miłośnicy piękna mogli sobie zamówić malowanie twarzy, wyplatanie warkoczyków lub „rzeźby” z baloników. Miłośnicy motoryzacji podziwiali motocykle kostrzyńskiego klubu Free Riders. Spragnieni ruchu skakali na trampolinie Dużą popularnością cieszyło się stoisko z ,,Kotem w worku”, na którym losowało się torbę z nagrodą.
Na gości czekały również stoiska, w których wystawione były potrawy przygotowane przez rodziców. Każdy mógł znaleźć coś dla swego podniebienia.
Dwunastu rodziców z dziećmi zgłosiło się na Turniej Rodzinny „Omnibus”, wzorowany na teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Pytania sprawdzały wiedzę ogólną (wiele pytań dotyczyło regionu). Nagrodę dla zwycięzców ufundowała przewodnicząca Rady Miejskiej.
Klasy I- III uczestniczyły w konkursie "Wiedza o bezpieczeństwie", zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego projektu "Klub Bezpiecznego Puchatka". Strażacy ochotnicy z Kamienia Wielkiego i Mościc przygotowali pokaz gaszenia pożarów. Było na co popatrzeć!
Nawet czarne chmury i grzmoty nie przyspieszyły zakończenia imprezy. Festyn został zamknięty w wyznaczonym czasie, a uczestnicy z żalem opuszczali miejsce, które jeszcze niedawno tętniło życiem…
Podziękowania należą się:
Agencji Rolnej Mariusz Janke z Kamienia Wielkiego,
Pani Martynie Rosiewicz z firmy „Stylizacja paznokci”,
Pani Nikoli Ossowskiej z Zakładu Fryzjerskiego w Dąbroszynie,
Pani Krystynie Jacewicz ze Sklepu Spożywczego w Dąbroszynie.
Witnickim firmom ubezpieczeniowym:
VOTUM SA Arkadiusz Woźniak,
„Ubezpieczenia” Bogumiła Buller
VIVIAMO.
Sołectwom Dąbroszyn, Kamień Wielki, Kamień Mały, Mościce i Mościczki.
Czytaj również:http://www.witnica.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=661&menu_id=0

Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie podsumowała polsko – niemiecki projekt „Lodowy mobil”. Realizowano go od września 2014 r. do mają 2015 r. Jego głównym celem było uzmysłowienie dzieciom, jak kształtowały się w epoce lodowcowej tereny, na których żyjemy. Przedsięwzięcie składało się z dwóch części: warsztatów i wycieczki.
Na warsztatach uczniowie klas I-VI badali twardość lodu. Budowali górę lodową w szklance wody. Sprawdzali, co się stanie, kiedy na lodzie umieścimy ciężar i jak zachowa się blok lodowy na spadzistej powierzchni. Największą radość sprawiało im kruszenie bryły lodu (znajdowali w niej kamieni i zębów dinozaurów).
Na wycieczce do ,,Parku Dinozaurów” w Nowinach Wielkich dzieci poznały zwierzęta epoki lodowcowej: niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta i inne.
4 maja uroczyście podsumowano projekt, ustawiając przed szkołą pamiątkową tablicę ,,Ślady działalności lodowca''. W uroczystości uczestniczyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pundyk.
Szkolnym koordynatorem projektu była nauczycielka Irena Fabjańczuk. Stronę niemiecką reprezentował ośrodek dydaktyczny Drei Eichen z Buckow. Pomysłodawczynią projektu była dr Charlotte Bergmann, która zajmowała się naukowo ziemią i drzewami, a od 2001 realizuje międzynarodowe projekty o środowisku naturalnym i geologii.

16 maja w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie gościliśmy Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Educatio Pro Europa Viadrina na sympozjum studyjnym „Dzień w Dąbroszynie”.
Około 60 gości z Polski i Niemiec wysłuchało wykładów Zbigniewa Czarnucha („Skarby euroregionu – Dąbroszyn”) oraz Andrzeja Zabłockiego („Nowe czasy, nowe wyzwania – kierunki rozwoju euroregionu Pro Europa Viadrina”).
Uczniowie szkoły wraz z nauczycielką Ireną Fabjańczuk oprowadzili gości po okolicy. Pokazali im wiekowy miłorząb japoński, kościół, kryptę i Świątynię Cecylii. Opowiedzieli o terakotowych głowach zwierząt w folwarku. Zaprezentowali także po raz pierwszy dwie tablice: drogowskaz do Świątyni Cecylii i planszę informacyjną w górnym parku. Na koniec przeszli stromą ścieżką do obelisku i „Diabelskiego mostu”. Stamtąd wrócili do autokaru, który odwiózł wszystkich do domów.

15 maja dąbroszyńska zerówka uczestniczyła w uroczystości 15-lecia Studia Tańca „Fart” w gorzowskim teatrze. Bogactwo technik tańca, jakimi posłużyli się młodzi artyści i wspaniała muzyka – wszystko to pozwoliło czerpać nam pełnymi garściami ze sztuki tańca. Pomysłodawcą widowiska był Adam Węsławski – założyciel, kierownik i choreograf zespołu.
Po spektaklu pojechaliśmy do manufaktury „Babeczki i cukiereczki”, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach kręcenia lizaków- każdy samodzielnie wykonał jeden z tch przysmaków.
Wyjazd sprawił dzieciom dużo radości. Do domu zabraliśmy ze sobą zrobione przez siebie słodycze i „Dyplom małego Cukiernika”.
http://www.witnica.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=658&menu_id=0

Celem naszej wyprawy była nowoczesna Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Dotarliśmy jako jedni z pierwszych uczestników, jednak już po kilku minutach aula wypełniła się niemal po brzegi gośćmi z całej Polski, ale również z innych krajów Europy, m.in. z Ukrainy, Francji i Węgier. Wszystkich uroczyście przywitała rektor uczelni, pani Elżbieta Skorupska-Raczyńska otwierając trwający cztery dni Festiwal Kultury Europejskiej. Pierwszym był dzień „polski”, podczas którego przewidziano występy artystyczne utalentowanej młodzieży gorzowskiej (i nie tylko), a więc również i nas. Kolejnymi dniami będą „ukraiński, węgierski”, „francuski i niemiecki” oraz „europejski”. Każdy z festiwalowych dni niesie za sobą wiele atrakcji – koncerty, degustację potraw, spotkania i wykłady.
Przed rozpoczęciem występów na scenę raźno wmaszerowała reprezentacja młodzieży ukraińskiej w zjawiskowych strojach ludowych. Na ręce pani rektor złożyli pięknie zdobiony ogromny bochen chleba a dwie młode panie odśpiewały bardzo poruszającą pieśń, która zachwyciła nie tylko nasze uszy ale i serca. Młodzi artyści niecierpliwie oczekiwali rozpoczęcia występów. Pani dr Joanna Rutkowska jeszcze raz powitała uczestników i wywołała na scenę jako pierwszych dziecięcy zespół w kolorowych kokardach. Repertuar i wiek uczestników były bardzo zróżnicowane, od najmłodszych dzieci po młodzież licealną. Młodzi artyści tańczyli, śpiewali, recytowali a także grali na różnych instrumentach. Dąbroszyńskie „Trio Gitarowe” występowało jako trzecie w kolejności. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Bujnicka, Daria Golis i Oliwia Konieczna, przygotowane do występu pod czujnym okiem i uchem pana Jacka Piwkowskiego, wykonały dwa utwory „Odę do radości” i „Zielony mosteczek”. Ogromna widownia (blisko 300 osób), silne, towarzyszące występowi emocje oraz małe kłopoty z nagłośnieniem nie przeszkodziły naszej trójce. Dla naszych dziewcząt był to pierwszy tak poważny występ, dlatego z całego serca gratulujemy im odwagi! Nagrodą dla każdego wykonawcy były gromkie oklaski.
Co nam daje uczestnictwo w takim festiwalu? Przede wszystkim wiarę w siebie. Jest również nagrodą za włożony trud ( w naukę gry na gitarze, przezwyciężenie stresu i emocji), oraz wachlarzem inspiracji – bo coś zawsze można podpatrzyć. Jest też prognozą na przyszłość i dowodem tego, że wytrwałością można osiągnąć wiele. Ponadto jest sygnałem, że nie tylko w dużych miastach żyją ludzie utalentowani. Być może drogi gorzowskiej PWSZ i Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie przetną się kiedyś ponownie. Nie oczekujemy wiele ale każda układanka składa się z wielu, często bardzo drobnych elementów a pierwszy krok właśnie został zrobiony.
Bardzo ciepła i przyjazna atmosfera festiwalu powodowała, że występy sprawiały zarówno uczestnikom jak i słuchającym wiele radości. Na scenie wszyscy byli równi, nie było lepszych ani gorszych. Spontaniczne występy niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzach. Z pewnością będzie co wspominać.

6 maja, po raz kolejny do szkoły zawitali muzycy. Tym razem przywieźli akordeon i skrzypce. Zdaniem pani Beaty Czapaluk większość uczniów zafascynował akordeon. Instrument ów wydaje piękne dźwięki i trzeba być mistrzem, aby opanować na nim grę. Muzycy prezentowali najpiękniejsze polskie tańce. Niektórzy uczniowie byli bardzo zdziwieni dawnymi tańcami. Obecne wyglądają zupełnie inaczej niż te, które tańczono kiedyś. Jeszcze jedna audycja w czerwcu. Czekamy na nią i na nowe muzyczne wiadomości.

W tym roku trzeciomajową rocznicę świętowaliśmy ostatniego dnia kwietnia. Był to dobry moment do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu i do przeżycia dumy z bycia Polakiem. Uczennice uczęszczające na zajęcia koła polonistycznego przygotowały na tę okazję krótkie przedstawienie. Przeniosły nas w odległe czasy. Opowiedziały słowem i piosenką historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiły posłów, którzy przyczynili się do uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dzięki nim doświadczyliśmy radości z ustanowienia tego tak ważnego dla Polski dokumentu.
Również klasy I- III przygotowały się odpowiednio do majowych świąt. Zostały wykonane chorągiewki, godło i kotyliony. Te ostatnie były przypięte do odświętnych koszul uczniów. Podczas apelu można było usłyszeć wiersze o fladze, konstytucji i patriotyzmie. Słychać było pieśni: Witaj majowa jutrzenko" i "Nadwiślański mazurek". Na koniec można było zobaczyć ciekawą prezentację poświęconą tym ważnym świętom.

15 kwietnia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała akcję ,,Pierwsza pomoc- to dziecinnie proste”. Wszystko odbywało się na dworcu kolejowym w Kostrzynie nad Odrą, na którym tego dnia powstała prawdziwa szkoła ... pierwszej pomocy.
Tego dnia dzieci pokazywały, jak udzielać pierwszej pomocy na 10 dworcach w całym kraju. Akcja polega na tym, że uczniowie szkół podstawowych udowadniają dorosłym, że ratowanie życia nie jest tak trudne, jak się wydaje.