Kolejna audycja muzyczna w naszej szkole miała miejsce 08.05.24 r. Tym razem muzycy zapoznali nas z instrumentami o pięknym brzmieniu- skrzypcami i kontrabasem. Było elektrycznie i akustycznie .. a my wzbogaciliśmy się w wiedzę muzyczną , była to też uczta dla naszych uszu i wyobraźni.
Uczniowie klas 4,5,6 w dniu 08.05.24 uczestniczyli w wycieczce do Zielonej Góry do Centrum Przyrodniczego Keplera. Tam mogli uczyć się poprzez doświadczenia w różnych dziedzinach nauki: fizyki, biologii, chemii, wiedzy o człowieku i Ziemii. Pełni wrażeń, bogatsi w zdobytą wiedzę i umiejętnośći wrócili do szkoły… planując już kolejne równie ciekawe, wartościowe wycieczki.
We wtorek uczciliśmy w naszej szkole 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbyła się akademia, którą poprowadziły Gabriela i Roksana.
Uroczystość była celebrowana słowem i piosenką. Ósmoklasiści i siódmoklasiści przenieśli koleżanki i kolegów do pamiętnego 3 maja 1791 roku. O oprawę muzyczną zadbali śpiewający, grający i tańczący uczniowie klas O-V.
Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, dążącego do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą.
Akademia była wspaniałą okazją, aby sobie uzmysłowić, jak ważne znaczenie ma słowo ,,Ojczyzna”. Życzymy wszystkim, aby to święto umocniło w nas poczucie tożsamości narodowej oraz dumy bycia Polakiem.
Przedstawienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem widowni i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
W dniu 29.04 naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele ZWIĄZKU STRZELECKIEGO ,,STRZELEC" z JEDNOSTKI STRZELECKIEJ NR 2240 z Kostrzyna nad Odrą. W ramach lekcji EDB klasa Vlll poznała zasady obchodzenia się z bronią palną. Nowe umiejętności nabyte podczas zajęć objęły ładowanie oraz rozładowywanie magazynka oraz rozłożenie na części pierwsze broni palnej. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się również o podstawowych formach bezpieczeństwa przy użyciu broni ciężkiej. Była to prawdziwa przygoda zostawiająca dużo dobrych wspomnień! Z całą pewnością nie zapomnimy o niej przez długi czas.
W starożytnym świecie mity były źródłem wiedzy na temat otaczającego świata i próbą odpowiedzi na trudne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji. Piątoklasiści przenieśli się do Grecji na górę Olimp, która według wierzeń starożytnych Greków była siedzibą bogów. Przebrali się w charakterystyczne dla odgrywanych postaci stroje, a w rękach trzymali atrybuty boskie. Poza tym każda z postaci przedstawiła swoją historię zgodną z wiedzą z zakresu mitologii greckiej. Uczniowie klasy V z wielką radością i zaangażowaniem wcielili się w postacie najważniejszych bogów greckich. Do klasy przybyli m.in.: Zeus, czyli najważniejszy z bogów olimpijskich, Afrodyta, Demeter, Hades, Ares, Artemida czy Atena. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Piotr Błażek zajął 1 miejsce w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Wojewódzką Komendę Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Gratulujemy!!!
Nasi laureaci konkursu plastycznego „W kasku jak w odblasku„ zorganizowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Witnica.
23.04.24 uczniowie klas 0-4 uczestniczyli w wycieczce do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. Na miejscu, w otoczeniu pięknej wiosennej przyrody, domu i zabudowań gospodarczych mieszkającego dawniej tu młynarza , mogliśmy uczestniczyć w pokazie tradycyjnego wypieku chleba. Pan piekarz podczas demonstracji opowiadał dzieciom o produktach i sposobach wypieku chleba, bułek . Następnie mogliśmy zwiedzać dom, w którym mieszkał młynarz z rodziną , podziwiać zgromadzone meble, eksponaty niegdyś używane. Nieopodal domostwa zwiedzaliśmy kuźnię i inne pomieszczenia , w których zgromadzone były narzędzia rymarskie, cieśli, kowala, pszczelarza, dekarza młynarza i innych dawnych zawodów.Po zwiedzaniu zjedliśmy kiełbaskę , pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
W dniach 15 – 19 kwietnia w klasie pierwszej zrealizowany został ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W ramach przeprowadzonych zajęć uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w szkole, w domu, na drodze, w Internecie oraz w grupie rówieśniczej.
Podczas pierwszych zajęć pierwszoklasiści poznali zasady bezpiecznego zachowania w szkole, na wycieczce oraz w różnych porach roku, utrwalali też znajomość numerów alarmowych. Na kolejnych zajęciach dowiedzieli się, jakie są zasady bezpiecznego zachowania na drodze - jak przechodzić przez jezdnię i jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, deskorolce, hulajnodze, poznali też rodzaje znaków drogowych. W środę uczniowie dowiedzieli się, na co zwracać uwagę będąc samemu w domu oraz do czego służy apteczka, a na lekcji wychowania fizycznego ćwiczyli z panem Romanem Miciakiem umiejętność telefonicznego wzywania pomocy oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na dwóch kolejnych zajęciach pierwszoklasiści poznali zagrożenia związane z użytkowaniem Internetu i jak się przed nimi chronić oraz dowiedzieli się co to jest empatia i jak możemy pomagać innym, jakie są podstawy bezpiecznych relacji z rówieśnikami oraz jak radzić sobie z własnymi trudnymi emocjami.
Tygodniowy cykl zajęć został zakończony Testem Bezpieczeństwa sprawdzającym wiedzę uczniów. Oczywiście wszyscy pierwszoklasiści zdali go śpiewająco, a uzyskana podczas zajęć wiedza na pewno przyczyni się do zwiększenia świadomości i bezpieczeństwa uczestników programu.
W czasie jesieni uczniowie klasy II zbierali kasztany na potrzeby PN Ujście Warty. Kasztany te będą używane na przyrodniczej ścieżce zmysłów. W ramach podziękowania za tę akcję, PN zorganizował dla uczniów zajęcia w terenie polegające na obserwacji fauny i flory parku, ze szczególnym uwzględnieniem płazów i gadów. Wycieczka odbyła się 11 kwietnia 2024r. Do klasy drugiej dołączyły dzieci z klasy IV, z racji tego, że mają zajęcia z przyrody z wychowawcą klasy II. Wycieczka trwała około czterech godzin. W tym czasie uczniowie poławiali drobne zwierzęta z rozlewiska, uczyły się je rozpoznawać. Wsłuchiwały się w odgłosy przyrody: kumkanie żab, świergot ptaków. Obserwowały latające ptaki. Pogoda dopisała. Wzbogaciliśmy wiadomości o środowisku, w którym żyjemy.
5 kwietnia po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków z agencji Orfeusz. Tym razem bohaterami opowieści były tuba i harfa. Dziękujemy za porcję wspaniałej muzyki.
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa dając wyraz solidarności z osobami z trisomią 21 i ich rodzinami. Data 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom - istotny składnik jądra komórkowego, nosiciel czynników dziedzicznych w 21 parze w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Symbolem tego święta stały się kolorowe skarpetki zakładane “nie do pary”. Z tej okazji ogłosiliśmy klasowy konkurs na zaprojektowanie oryginalnych skarpet. Uczniowie naszej szkoły – spisali się znakomicie: salę gimnastyczną przyozdobiły wspaniałe girlandy przygotowane przez każdą klasę.
Główną nagrodę: kreatywne zajęcia artystyczne – SPLASH -WYBUCHOWA SZTUKA- w młodszej kategorii wiekowej - zdobyła klasa 0 a w starszej – klasa 7.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
Z inicjatywy Urzędu MiG Witnica klasy I - III Szkół Podstawowych zostały zachęcone do udziału w projekcie "Kolorowa Witnica - kolorowy Dąbroszyn". Projekt obejmował organizację zajęć o roślinach kwitnących i zapylaczach. Zajęcia obejmowały: przeprowadzenie lekcji o zapylaczach, obejrzenie filmów o pszczółce Kai, zaprojektowaniu na plastyce kwitnącego ogrodu, wysianiu w terenie roślin kwitnących. Uczniowie wraz z opiekunem wyszukali miejsce wysiewu roślin i rozsiali nasionka. Teraz będzie okres oczekiwania na wzrost roślin. Następnie uczniowie będą obserwować kwitnienie i zapylanie. Przy okazji zajęć, dzieci nauczyły się rozpoznawać owady zapylacze i wiedzą już, aj odróżnić owada od pajęczaka. Czekamy na miód, który jest bardzo zdrowy i na owoce z zapylonych przez pszczoły drzew owocowych.
Któż nie lubi czekolady ? Chyba nie ma takiej osoby!.. ale czekolada własnoręcznie wykonana smakuje jeszcze lepiej!27.03.24 gościliśmy animatorów z „Fabryki czekolady”, którzy zaproponowali nam technikę produkcji tego magicznego specjały, pochodzenie kakao i właściwości czekolady. Każdy uczestnik wykonał własną, słodką tabliczkę , którą następnie delektowała się z uśmiechem na twarzy.
Od piątku 22 marca do niedzieli 24 marca br. uczniowie naszej szkoły przebywali w Karpaczu.
Ostatnie w sezonie 2023/2024 zawody rozegrano w Szkole Podstawowej nr 15 w Jeleniej Górze.
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, to zawody skierowane do uczniów klas 6-8 Szkoły Podstawowej (rocznik 2010- 2011). Nasza szkołę podczas zawodów reprezentowało ośmioro uczniów zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego w Nowinach Wielkich.
Wyniki:
1. Jan Gura – I miejsce w jedynkach młodzików, II miejsce w drużynie oraz VI miejsce w dwójkach.
2. Antkiewicz Julia – II miejsce w jedynkach młodziczek oraz II miejsce w drużynie.
3. Maksym Sichkar - II miejsce w drużynie, IV miejsce w dwójkach oraz V miejsce w jedynkach młodzików.
4. Oleksenko Tymofii – III miejsce w drużynie, IV miejsce w jedynkach oraz V miejsce w dwójce.
5. Budzianowska Gabriela – III miejsce w drużynie, VI miejsce w dwójkach oraz VIII miejsce
w jedynkach,.
6. Maja Domańska – III miejsce w drużynie VII miejsce w dwójkach oraz jedynkach młodziczek.
7. Dominik Skotnicki – III miejsce w drużynie VII miejsce w dwójkach oraz VIII miejsce w jedynkach.
8. Kacper Boczko – V miejsce w drużynie oraz X miejsce w dwójkach.
Po zawodach zawodnicy miło spędzili czas na odnowie biologicznej w kompleksie „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Gratulujemy sukcesów.
Uroczystość Wielkiej Nocy to najstarsze i najważniejsze wydarzenie w tradycji chrześcijańskiej. I choć co roku wypada w innym terminie, to zawsze obchodzone jest w te same dni tygodnia. 26 marca 2024r. w naszej szkole, poprzez zabawę i konkursy wielkanocne przypominaliśmy sobie o istocie świąt. Uczniowie młodszych klas, pod opieką wychowawców wykonali piosenki nawiązujące do tego klimatu. Na koniec Pani Dyrektor złożyła uczniom i pracownikom szkoły najlepsze życzenia .
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Konkurs dedykowany był dla dzieci ze Scholi Dziecięcej Iskierki, oraz dla uczniów z zerówki i z klas I-III. Wszystkie prace były pomysłowe, piękne i kolorowe w związku z czym komisja konkursowa miała trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzcy. I miejsce otrzymał Mikołaj, II miejsce Maciej a III Adam z klasy II. Wyróżnienia otrzymała Aurelia, Amelia, Basia i Wiktora z zerówki. Kartki trafiły do rąk mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy kolejnych sukcesów.
Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie uczestniczy w projekcie "Segreguj z ReFlexem" organizowanym przez Celowy Związek Gmin. Celem jest promowanie proekologicznych zachowań i upowszechnianie dobrych praktyk, które mają służyć ochronie środowiska.Uczniowie z klas I, II i III w ramach udziału w warsztatach zwiększyli swoją wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów, uświadomili sobie jakie zagrożenia dla środowiska powodują surowce, które nie są poddawane recyklingowi. Ich uwagę przyciągnęła bardzo ciekawa prezentacja multimedialna oraz zaaranżowana przez Panią Magdalenę część praktyczna, która miała formę pogadanki, zabaw edukacyjnych i ćwiczeń związanych z tematyką segregacji odpadów. Dbajmy o czystość naszej Planety.
Głównym celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu, budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat problemów osób zmagających się z autyzmem. W dniu 03.kwietnia cała społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie na znak solidarności, tolerancji i akceptacji osób zmagających się z autyzmem przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Dodatkowym akcentem były uniesione w górę balony. Każda klasa miała możliwość przejścia ścieżki sensorycznej w celu lepszego współodczuwania i zrozumienia osób z trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Niezwykle ważne, aby nie pozostawać obojętnym i być wrażliwym na problemy, które dotykają ludzi wokół nas. Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia .