Koniec roku szkolnego to czas wycieczek. W tym roku na początku czerwca klasy starsze wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Nowinach Wielkich wybrały się na trzydniową wycieczkę do Skalnego Miasta - Adrspach w Czechach oraz w Góry Sowie. W pierwszym dniu uczniowie udali się do Skalnego Miasta. Skały Adrszpasko-Teplickie to największy skalny labirynt jaki możemy zobaczyć w Czechach, a dokładniej w Górach Stołowych. Setki skalnych wież, oszałamiająca przyroda i zapierające dech widoki. Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc w Adrspach była Gotycka Brama. Wśród niepowtarzalnych skał mogliśmy odnaleźć Sfinksa, Most Czarta, Dzban, czy Kamień Grzmot. Dodatkową atrakcją Skalnego Miasta Adršpach był rejs łódką po sztucznie utworzonym jeziorze, okraszony zabawnymi anegdotami sternika. W drugim dniu dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania nieczynnej już kopalni węgla w Nowej Rudzie. Następnie zdobyliśmy jeden ze szczytów Korony Polskich Gór – Wielką Sowę, a wieczorem relaksowaliśmy się na basenie w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Nowej Rudzie. W ostatnim dniu udaliśmy się w okolice Bardo, gdzie przy pałacu w Ławicy wzięliśmy udział w zabawie pełnej tajemnic i zagadek w Folwarku Szyfrów. Kolejną atrakcją – wyzwaniem był spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej. Przygoda z pagajami w ręku na rzece przeciskającej się przez Przełom Bardzki, a na zakończenie ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Super wyjazd, super zabawa, szkoda, że tak szybko minął.
7 czerwca kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pustej Klasy. Jest to międzynarodowa inicjatywa promująca edukację na świeżym powietrzu. Ma ona na celu zachęcenie nauczycieli, żeby tego dnia wraz ze swoimi uczniami spędzili lekcje poza budynkiem szkoły.
Po raz czwarty dwie instytucje: Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejska Biblioteka Publiczna
w Witnicy zaprosiły uczniów szkół podstawowych do udziału w Leśnym Konkursie Literackim. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie dąbroszyńskiej szkoły.
Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Spotkałem ciekawe zwierzę”. Zadaniem autora było napisanie pracy o dzikim stworzeniu, które osobiście zaobserwował na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec. Wybór był duży – od jelenia po mrówkę.
Jury obradowało w składzie:
Monika Simonjetz (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze)
Małgorzata Sawoch (Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.)
Aldona Bernacka (Nadleśnictwo Bogdaniec)
W kategorii uczniów klas 4-5
I miejsce zajęła Roksana K., a wyróżniona została Lena M.
W kategorii uczniów klas 6-8 wyróżniona została Maja D.
Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki od Nadleśnictwa. Szkolnym koordynatorem konkursu była Maria Skrzypczak-Wróblewska.
Gratulujemy naszym laureatom i życzymy powodzenia w przyszłych literackich przedsięwzięciach.
31 mają obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku WHO alarmuje, że coraz młodsze dzieci sięgają po wyroby nikotynowe, wyprodukowane w atrakcyjnych dla dzieci formach. W związku z tym pedagog szkolny- Beata Golis po przeprowadzonych w starszych klasach zajęciach, wraz z nauczycielem informatyki R. Golisem ogłosili konkurs na plakat pt. ,,Nie bądź marionetką przemysłu tytoniowego".
W dniu 17 czerwca uczniów naszej szkoły odwiedzili funkcjonariusze Straży Granicznej. Spotkanie było owocem współpracy najmłodszych dzieci z zerówki z Oddziałem Straży Granicznej w ramach akcji # Murem Za Polskim Mundurem #. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać tajniki służby w Straży Granicznej. Funkcjonariusze zademonstrowali umundurowanie i wyposażenie, które jest wykorzystywane w codziennej służbie na granicy. Mogliśmy pobrać odciski palców. Główną atrakcją były kamizelki kuloodporne, kaski, lizaki sygnałowe oraz lornetki. Mieliśmy również okazję zobaczyć pojazdy służbowe Straży Granicznej a nawet uruchomić syreny alarmowe pojazdów. Spotkanie przyniosło dzieciom wiele radości. W podziękowaniu, dzieci przedstawiły krótki program artystyczny oraz wręczyły pamiątkowy obraz. Dzieci na zakończenie spotkania otrzymały przygotowane specjalnie na tę okazję zakładki w kształcie strażnicy.
Monika Morawiec
Wyróżnienia, uczniowie klasy II: Adam Żmudziński, Maciej Błażek, Ada Lisiecka.
Gratulacje!!!
7 czerwca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie matematycznym „Mistrz rachunku pamięciowego”. Konkurs ten odbył się w Witnicy. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: I-III, IV-VI i VII-VIII.
Uczniowie grup wiekowych IV-VI oraz VII-VIII w pierwszej części konkursu musieli wykazać się niezwykłą koncentracją uwagi, umiejętnością liczenia pamięciowego oraz znajomością praw działań na liczbach. W drugiej części zmierzyli się z krzyżówkami, rebusami i łamigłówkami matematycznymi, co wymagało od nich logicznego myślenia.
Uczniowie klas I-III rywalizowali w układaniu domina matematycznego oraz grze w memory z tabliczką mnożenia na czas.
Uczennica naszej szkoły Hanna Rozpędowska zajęła II miejsce w kategorii klas I-III. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, zdobywając nowe doświadczenia oraz otrzymali wspaniałe nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa Hani a pozostałym uczestnikom za udział w konkursie. Dziękujemy również organizatorom konkursu.
Po trudach nauki uczniowie klasy 3 i 4 doczekali się długo wyczekiwanego wyjazdu na „ zieloną szkołę” do Myśliborza. W dniach 13-15.06.24 gościliśmy ponownie po roku w Domu Wczasów Dziecięcych w tym malowniczy , położonym nad samym jeziorem miejscu. Zwiedziliśmy piękne miasto, a towarzyszące wędrówce po mieście opowieści pana przewodnika ,przybliżyły nam historię Myśliborza. Wszyscy zdaliśmy egzamin z wiedzy o miejscowości . Zwieńczeniem było zdobycie srebrnej odznaki Myślibora i pasowanie na rycerza i damę miasta.Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów warsztaty w pracowni plastycznej . Tam powstały w glinie piękne dzieła , które po powrocie będą nieocenioną pamiątką.Ogromną radość sprawiły dzieciom wyprawy na basen. Czas w wodzie upływał bardzo szybko. Atrakcjom niemal nie było końca. Ognisko, pływanie katamaranem po jeziorze, dyskoteka, zabawy sportowe , zabawy na plaży, w „ małpim gaju”…tego wszystkiego z ogromną radością doświadczyli uczniowie obu klas.Te dwa dni upłynęły bardzo szybko. Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy, by dobrze się bawić, odpoczywać… i zdobyć złotą odznakę Myślibora.
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp podziękował uczestnikom i opiekunce konkursu, pani Iwonie Przetackej za udział w konkursie plastycznym wręczając drobne upominki. Gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w corocznej edycji konkursu dla kl 7-8.
Jak co roku, w naszej szkole Dzień Sportu jest długo oczekiwanym dniem, kiedy sportowe zmagania odbywają ku uciesze wszystkich uczniów. To dzień pełen radości, emocji i wysiłku, bowiem każdy uczeń wkłada wiele serca, zaangażowania aby wygrać konkurencję. Podzieleni na zespoły reprezentowane przez uczniów od klasy 0 do klasy 8 dzieci zmagały się w biegach, skokach przez przeszkody, w workach, rzutach, przeciąganiu liny, zręcznościowych i innych przygotowanych przez nauczyciela wychowania fizycznego pana Romana Miciaka. Każdej konkurencji towarzyszył ogromny aplauz, doping zagrzewający uczestników do pokonywania przeszkód i zdobycia najlepszego miejsca w konkurencji. Jury po skrupulatnym przeliczeniu punktów wyłoniło zwycięską drużynę, choć zwycięzcami byli wszyscy uczniowie, którzy tego dnia dobrze się bawili. Nasz Szkolny Dzień Sportu uatrakcyjniła pani Karolina Jankowska, trenerka kostrzyńskiego WF-u, która gościnnie poprowadziła zajęcia zumby. Jak zawsze niezawodni byli nasi kochani rodzice piekąc pyszne ciasteczka, a z funduszy Rady Rodziców zakupione zostały napoje, owoce, lody. Dziękujemy.
W mijającym roku szkolnym uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I spotykali się dwa razy w miesiącu, aby wspólnie rozwijać swoją sprawności fizyczną realizując innowację pedagogiczną „Razem raźniej – wspólne zajęcia sportowe dla zabawy i zdrowia”.
Oprócz tradycyjnych zajęć na sali gimnastycznej, takich jak np. wyścigi rzędów, zabawy ze śpiewem w kole, zabawy i gry bieżne czy rzutne, uczniowie uczestniczyli w kilku zajęciach nietypowych.
W listopadzie najmłodsi uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach Fitness Dance, natomiast w styczniu zorganizowano spotkanie z nauczycielem wychowania fizycznego i jednocześnie trenerem saneczkarstwa, Panem Romanem Miciakiem, który wyjaśnił uczniom rolę trenera w kształtowaniu umiejętności w danej dyscyplinie sportowej oraz zapoznał uczniów z zasadami jazdy na sankorolkach.
Do przeprowadzenia lutowych zajęć wykorzystano FitSchool, bezpłatną platformę fundacji Medicover, której celem jest podniesienie poziomu aktywności fizycznej najmłodszych uczniów, a tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie uczestniczyli w zabawie na boisku szkolnym „Szukanie wielkanocnych jajek”, połączonej z konkurencjami zwinnościowymi, takimi jak rzucanie i turlanie jajek (piłek) czy przenoszenie jajek (piłeczek do tenisa stołowego) na łyżeczkach.
Podczas jednych z zajęć majowych uczniowie kształtowali swoją tężyznę fizyczną korzystając ze sprzętu rekreacyjnego na placu zabaw, a na najbliższe zajęcia prowadząca innowację, Agnieszka Gaura, zaplanowała zabawę w terenie – podchody. Z pewnością i one, tak jak wcześniejsze zajęcia, przysporzą uczniom dużo radości i wpłyną na ich motywację i zamiłowanie do aktywności fizycznej.
Najcenniejsze są prezenty własnoręcznie wykonane – taka myśl przyświecała uczniom klasy I, którzy z okazji Dnia Matki przygotowali dla swoich ukochanych mam ciasteczka. Proces przygotowywania i dekorowania wypieków przysporzył uczniom wiele radości i satysfakcji. Taki słodki prezent, z wielką ilością włożonej doń dziecięcej miłości, z pewnością spodobał się każdej obdarowanej nim mamie.
Kochanym Mamom raz jeszcze, z okazji minionego święta, ale i Tatom – z okazji zbliżającego się Dnia Ojca – życzymy wszystkiego najlepszego!
Dnia 29.05.2024 r., już po raz drugi nasza szkoła włączyła się do akcji Czytanie na Polanie, Międzynarodowej Kampani Społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Akcję rozpoczęliśmy od udania się na tereny zielone przy Szkole, gdzie w promieniach słońca i okolicznościach przyrody czytaliśmy ulubione książki w rodosnej atmosferze. Starsi uczniowie przynieśli do szkoły swoje książki natomiast młodsi wsłuchiwali się w bajki czytane przez wychowawców i zaproszoną bibliotekarkę panią Annę Czelin-Bujnicką. W trakcie akcji został także roztrzygnięty konkurs na hasło biblioteczne. Wszystkie zaprezentowane przez klasy hasła były bardzo ciekawe, wartosciowe i pomyslowe. Z tego powodu też wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Podczas akcji nie zabrakło także atrakcji dla uczniów. Bibliotekarka szkolna przygotowała konkursy i zadania dla każdej klasy. Dzięki temu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat treści bajek i lektur, porozmawiać na temat ulubionych bohaterów a na koniec wziąć udział w zespołowym teście wiedzy. Było przy tym dużo emocji i wrażeń. Zespół wygrany wykazał się sporą wiedzą dotyczącą znajomości książek, za co uczestnicy otrzymali drobne podarunki. Takie wydarzenia dają mnóstwo radości i korzyści. Przede wszystkim promujemy czytelnictwo i zachęcamy dzieci i młodzież do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili.
21 maja był w naszej szkole DNIEM BEZ PLECAKA (ang. „No backpack day”). To akcja zapoczątkowana w USA, a polegająca na tym, że dzieci przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. W ten sposób chcą zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, ponieważ nie stać ich na plecak.
W Polsce „Dzień bez plecaka” przybiera formę zabawy i integracji uczniów. Podobnie było w naszej szkole, gdzie chętni uczniowie i nauczyciele zastąpili tradycyjne plecaki i torby innymi, pomysłowymi pojemnikami na podręczniki i przybory szkolne. Uczestnicy akcji wykazali się dużą wyobraźnią i na korytarzach szkolnych można było zobaczyć m.in. walizki i torby podróżne, reklamówki, kosze na owoce, wózki dla lalek, piłkarzyki, nosidełka dla zwierząt domowych, różne kosze, a nawet taczkę.
Serdecznie gratulujemy pomysłów i dziękujemy za udział we wspólnej zabawie.
Samorząd Uczniowski
8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji uczniowie klasy I, na zajęciach artystycznych, przygotowali dla Pani Magdy Kruszak, szkolnej bibliotekarki, kolorowe laurki, i wręczyli je wywołując dużo radości.
Z okazji obchodzonego święta dziękujemy Pani Magdzie za zaangażowanie i ciekawe inicjatywy oraz życzymy wiele satysfakcji z wykonywanej pracy.
W dniu 14 maja uczniowie z klasy ósmej rozpoczęli egzamin ósmoklasisty od sprawdzianu z języka polskiego. Trzymamy kciuki i życzymy samych sukcesów.
W dniach od 19 marca do 24 kwietnia Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie zorganizowała międzyszkolny konkurs plastyczny pt. ,,Moja ulubiona postać literacka”. W konkursie brały udział: Szkoła Podstawowa im. Orla Białego z Kamienia Wielkiego, Zespół Edukacyjny w Nowinach Wielkich, Szkoła Podstawowa nr.1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Witnicy, Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie. Uczniowie szkół złożyli 31 prac plastycznych, które zostały ocenione przez komisję według dwóch kategorii wiekowych: klasy I -III oraz klasy IV-VIII. Wszystkie prace były wyjątkowe i ciekawe. Dużym powodzeniem cieszyła się bohaterka książki Lucy M. Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza, oraz Hermiona z Harrego Pottera autorstwa J.K. Rowling. Laureatami konkursu zostali: Klasy I -III I miejsce - Natasza W. (SP nr 2 w Witnicy) II miejsce - Nela M. (SP nr 2 w Witnicy) III miejsce - Wiktoria K. ( SP w Dąbroszynie) Wyróżnienie zostało przyznane dla: Zuzanna J. (SP nr 1 w Witnicy) Aleksandra G. (SP nr 2 w Witnicy) Klasy IV-VIII I miejsce - Amelia Ż. (SP nr 1 w Witnicy) II miejsce - Kinga Ch. (SP nr 1 w Witnicy) III miejsce - Nadia N. (SP w Dąbroszynie) Wyróżnienie zostało przyznane dla: Olga M. (SP nr 1 w Witnicy) Nikola M. (SP nr 2 w Witnicy) Składamy najserdeczniejsze gratulacje dla laureatów.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w konkursie.
Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania pasji. Koordynatorzy konkursy: Kamila Górecka Wdowiak Agata
Z naszej szkoły do etapu powiatowego Konkursu Recytatorskiego w ramach tegorocznej edycji Lubuskich Konfrontacji Artystycznych zakwalifikowała się Maja Domańska, która zaprezentowała publiczności wiersz Wisławy Szymborskiej pt. ,,Perspektywa”. Eliminacje powiatowe odbyły się 10 maja w Witnicy. Serdecznie gratulujemy!
10.05.24 uczniowie klas 1,2,3,4 uczestniczyli w wycieczce do ICT w Kostrzynie nad Odrą. Mogli tam poznać proces przetwarzania celulozy w papier, który naco dzień używają w różnej postaci. Pan przewodnik oprowadzając nas po halach produkcyjnych i magazynowych ciekawie opowiadał nam o procesie powstawania papieru. Mogliśmy z bliska przyglądać się pracy ogromnych maszyn, wózków widłowych, podnośników itp. Na koniec wycieczki wszyscy uczestnicy otrzymali upominki . Serdecznie dziękujemy.