W czasie jesieni uczniowie klasy II zbierali kasztany na potrzeby PN Ujście Warty. Kasztany te będą używane na przyrodniczej ścieżce zmysłów. W ramach podziękowania za tę akcję, PN zorganizował dla uczniów zajęcia w terenie polegające na obserwacji fauny i flory parku, ze szczególnym uwzględnieniem płazów i gadów. Wycieczka odbyła się 11 kwietnia 2024r. Do klasy drugiej dołączyły dzieci z klasy IV, z racji tego, że mają zajęcia z przyrody z wychowawcą klasy II. Wycieczka trwała około czterech godzin. W tym czasie uczniowie poławiali drobne zwierzęta z rozlewiska, uczyły się je rozpoznawać. Wsłuchiwały się w odgłosy przyrody: kumkanie żab, świergot ptaków. Obserwowały latające ptaki. Pogoda dopisała. Wzbogaciliśmy wiadomości o środowisku, w którym żyjemy.
5 kwietnia po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków z agencji Orfeusz. Tym razem bohaterami opowieści były tuba i harfa. Dziękujemy za porcję wspaniałej muzyki.
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa dając wyraz solidarności z osobami z trisomią 21 i ich rodzinami. Data 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom - istotny składnik jądra komórkowego, nosiciel czynników dziedzicznych w 21 parze w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Symbolem tego święta stały się kolorowe skarpetki zakładane “nie do pary”. Z tej okazji ogłosiliśmy klasowy konkurs na zaprojektowanie oryginalnych skarpet. Uczniowie naszej szkoły – spisali się znakomicie: salę gimnastyczną przyozdobiły wspaniałe girlandy przygotowane przez każdą klasę.
Główną nagrodę: kreatywne zajęcia artystyczne – SPLASH -WYBUCHOWA SZTUKA- w młodszej kategorii wiekowej - zdobyła klasa 0 a w starszej – klasa 7.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
Z inicjatywy Urzędu MiG Witnica klasy I - III Szkół Podstawowych zostały zachęcone do udziału w projekcie "Kolorowa Witnica - kolorowy Dąbroszyn". Projekt obejmował organizację zajęć o roślinach kwitnących i zapylaczach. Zajęcia obejmowały: przeprowadzenie lekcji o zapylaczach, obejrzenie filmów o pszczółce Kai, zaprojektowaniu na plastyce kwitnącego ogrodu, wysianiu w terenie roślin kwitnących. Uczniowie wraz z opiekunem wyszukali miejsce wysiewu roślin i rozsiali nasionka. Teraz będzie okres oczekiwania na wzrost roślin. Następnie uczniowie będą obserwować kwitnienie i zapylanie. Przy okazji zajęć, dzieci nauczyły się rozpoznawać owady zapylacze i wiedzą już, aj odróżnić owada od pajęczaka. Czekamy na miód, który jest bardzo zdrowy i na owoce z zapylonych przez pszczoły drzew owocowych.
Któż nie lubi czekolady ? Chyba nie ma takiej osoby!.. ale czekolada własnoręcznie wykonana smakuje jeszcze lepiej!27.03.24 gościliśmy animatorów z „Fabryki czekolady”, którzy zaproponowali nam technikę produkcji tego magicznego specjały, pochodzenie kakao i właściwości czekolady. Każdy uczestnik wykonał własną, słodką tabliczkę , którą następnie delektowała się z uśmiechem na twarzy.
Od piątku 22 marca do niedzieli 24 marca br. uczniowie naszej szkoły przebywali w Karpaczu.
Ostatnie w sezonie 2023/2024 zawody rozegrano w Szkole Podstawowej nr 15 w Jeleniej Górze.
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, to zawody skierowane do uczniów klas 6-8 Szkoły Podstawowej (rocznik 2010- 2011). Nasza szkołę podczas zawodów reprezentowało ośmioro uczniów zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego w Nowinach Wielkich.
Wyniki:
1. Jan Gura – I miejsce w jedynkach młodzików, II miejsce w drużynie oraz VI miejsce w dwójkach.
2. Antkiewicz Julia – II miejsce w jedynkach młodziczek oraz II miejsce w drużynie.
3. Maksym Sichkar - II miejsce w drużynie, IV miejsce w dwójkach oraz V miejsce w jedynkach młodzików.
4. Oleksenko Tymofii – III miejsce w drużynie, IV miejsce w jedynkach oraz V miejsce w dwójce.
5. Budzianowska Gabriela – III miejsce w drużynie, VI miejsce w dwójkach oraz VIII miejsce
w jedynkach,.
6. Maja Domańska – III miejsce w drużynie VII miejsce w dwójkach oraz jedynkach młodziczek.
7. Dominik Skotnicki – III miejsce w drużynie VII miejsce w dwójkach oraz VIII miejsce w jedynkach.
8. Kacper Boczko – V miejsce w drużynie oraz X miejsce w dwójkach.
Po zawodach zawodnicy miło spędzili czas na odnowie biologicznej w kompleksie „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Gratulujemy sukcesów.
Uroczystość Wielkiej Nocy to najstarsze i najważniejsze wydarzenie w tradycji chrześcijańskiej. I choć co roku wypada w innym terminie, to zawsze obchodzone jest w te same dni tygodnia. 26 marca 2024r. w naszej szkole, poprzez zabawę i konkursy wielkanocne przypominaliśmy sobie o istocie świąt. Uczniowie młodszych klas, pod opieką wychowawców wykonali piosenki nawiązujące do tego klimatu. Na koniec Pani Dyrektor złożyła uczniom i pracownikom szkoły najlepsze życzenia .
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Konkurs dedykowany był dla dzieci ze Scholi Dziecięcej Iskierki, oraz dla uczniów z zerówki i z klas I-III. Wszystkie prace były pomysłowe, piękne i kolorowe w związku z czym komisja konkursowa miała trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzcy. I miejsce otrzymał Mikołaj, II miejsce Maciej a III Adam z klasy II. Wyróżnienia otrzymała Aurelia, Amelia, Basia i Wiktora z zerówki. Kartki trafiły do rąk mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy kolejnych sukcesów.
Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie uczestniczy w projekcie "Segreguj z ReFlexem" organizowanym przez Celowy Związek Gmin. Celem jest promowanie proekologicznych zachowań i upowszechnianie dobrych praktyk, które mają służyć ochronie środowiska.Uczniowie z klas I, II i III w ramach udziału w warsztatach zwiększyli swoją wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów, uświadomili sobie jakie zagrożenia dla środowiska powodują surowce, które nie są poddawane recyklingowi. Ich uwagę przyciągnęła bardzo ciekawa prezentacja multimedialna oraz zaaranżowana przez Panią Magdalenę część praktyczna, która miała formę pogadanki, zabaw edukacyjnych i ćwiczeń związanych z tematyką segregacji odpadów. Dbajmy o czystość naszej Planety.
Głównym celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu, budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat problemów osób zmagających się z autyzmem. W dniu 03.kwietnia cała społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie na znak solidarności, tolerancji i akceptacji osób zmagających się z autyzmem przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Dodatkowym akcentem były uniesione w górę balony. Każda klasa miała możliwość przejścia ścieżki sensorycznej w celu lepszego współodczuwania i zrozumienia osób z trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Niezwykle ważne, aby nie pozostawać obojętnym i być wrażliwym na problemy, które dotykają ludzi wokół nas. Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia .
Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Litery, wyrazy i zdania, czyli nadal o sztuce pięknego pisania” zrealizowanej w klasach I-VIII.
Tegoroczna innowacja miała na celu wzmocnienie efektów innowacji ubiegłorocznej, która również dotyczyła kaligrafii. Głównym założeniem przedsięwzięcia było promowanie języka ojczystego wśród uczniów, w szczególności klas III i VIII, które kończą poszczególne etapy edukacyjne. Istotne było również kształtowanie umiejętności pięknego pisania, poprawienie wyników edukacyjnych uczniów, a tym samym poprawienie jakości pracy szkoły. Zajęcia odbywały się w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Do współpracy została zaproszona Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy, która już od kilku lat wspiera nas w podobnych działaniach. Skorzystaliśmy również z grafik przesłanych nam przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego w Zielonej Górze.
Innowację otworzyły dwie prelekcje dyrektora MBP w Witnicy Władysława Wróblewskiego. Poświecone one były dwóm wielkim pisarzom - Kornelowi Makuszyńskiemu i Melchiorowi Wańkowiczowi. Ich celem było zachęcenie uczniów do czytania.
Jak wiadomo, umiejętność czytania ze zrozumieniem jest wspierana przez pisanie odręczne. Psycholog Katarzyna Rozpędowska przeprowadziła na ten temat prelekcje dla uczniów klas I-III i IV-VIII. Pielęgnowaniu wspomnianej wyżej umiejętności zostały poświęcone następne moduły innowacji pedagogicznej. Były to dwa konkursy: kaligraficzny i na najpiękniej prowadzony zeszyt.
Na koniec została przeprowadzona ewaluacja działań w formie ankiety oraz szkolnej fotorelacji.
Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie Beata Golis i Maria Skrzypczak-Wróblewska.
22 marca uczniowie naszej szkoły w tradycyjny sposób pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Tego dnia w szkole było wesoło i kolorowo. W ramach obchodów został ogłoszony konkurs na najlepsze przebranie i na korytarzach szkolnych można było spotkać uczniów przebranych za biedronki, żaby, bociany, kwiaty oraz panią wiosnę. Po skróconych lekcjach społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie został rozstrzygnięty konkurs na najciekawsze wiosenne przebranie. Uczniowie klas 0-VIII w rytm muzyki prezentowali swoje barwne stroje. Za najlepiej przebraną klasę jury uznało klasę VII oraz wyróżniło klasę III i dzieci z zerówki. Uczestnicy otrzymali słodkie nagrody i gromkie brawa. W kolejnym punkcie programu uczniowie w wiosennym korowodzie, przy głośnych okrzykach przechadzali się ulicami Dąbroszyna, aby na koniec pożegnać zimę przy ognisku paląc marzanne – symbol zimy. Następnie, aby powitać wiosnę uczniowie ozdobili tereny szkolne kwiatami wykonanymi z kolorowej bibuły i papieru. Wydarzenie zakończyło wspólne grillowanie na powietrzu. Dzieci zjadły ciepłą kiełbaskę sponsorowaną przez radę rodziców. Pomimo niesprzyjającej pogody w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas.
W ramach innowacji pedagogicznej został przeprowadzony konkurs na najpiękniej prowadzony zeszyt z edukacji polonistycznej i języka polskiego. Jego celem było kształtowanie umiejętności poprawnego pisania liter, wyrazów i zdań. Oceniane były właściwe kształty liter, ich prawidłowe łączenie oraz utrzymywanie się w liniaturze. Jury zwracało również uwagę na estetykę, umiejętność robienia notatek, a w klasach starszych selekcję materiału.
Komisja konkursowa wybrała najstaranniej prowadzone zeszyty. Nagrodziła za nie sześcioro uczniów, którym zostały wręczone dyplomy i słodkie upominki. W kategorii klas młodszych zwyciężyły uczennice: Nina, Wiktoria i Hania. Wśród przedstawicieli klas starszych najpiękniejsze zeszyty prowadzą Monika, Natalia i Karolina.
Warto pamiętać, że estetyczny, czysty i zadbany zeszyt nie tylko dobrze świadczy o właścicielu, ale też jest cenną pomocą w procesie uczenia.
Gratulujemy Zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów do pięknego prowadzenia zeszytów!
Drzwi otwarte to stały punkt w kalendarzu każdej szkoły. W czwartek uczniowie klasy VIII z wychowawczynią M. Skrzypczak-Wróblewską odwiedzili Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Zwiedzili szkołę i zapoznali się z jej ofertą edukacyjną. Mogli również porozmawiać ze starszymi kolegami i zapytać, jak się czują w swojej szkole. Duże zainteresowanie wzbudziły dwa technika- architektury krajobrazu oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Drzwi otwarte bez wątpienia ułatwiają młodym ludziom podjęcie jednego z ważniejszych życiowych wyborów.
W Szkole Podstawowej w Dąbroszynie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których zostały wykonane kartki wielkanocne. Kartki wraz ze świątecznymi życzeniami zostały przekazane do rąk mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w wydarzeniu serdecznie dziękujemy.
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się do ogólnopolskich obchodów Dnia Matematyki. Tegoroczne Święto Matematyki odbyło się w dniach od 18 do 20 marca i przebiegało pod hasłem „ Matematyka jest ciekawa”. Dzień Matematyki nie jest kierowany tylko do wybitnie uzdolnionych dzieci, lecz ma pokazać , że matematyka jest dla wszystkich uczniów. Rozwiązywanie takich praktycznych zadań sprawiło uczniom wiele przyjemności i nie wymagało dużej wiedzy matematycznej, wystarczyło logiczne myślenie i dokładne czytanie poleceń. Udział w turnieju matematycznym pokazał uczniom, że matematyka wcale nie musi być nudna. W trakcie zawodów uczniowie wykonywali plakaty dotyczące matematyki, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, grali w gry matematyczne. Uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym – oprócz tego, że świetnie bawili się przy rozwiązywaniu problemów matematycznych, to przy tej okazji zacieśniali i pogłębiali wzajemne relacje. Doskonalili zasady wzajemnej współpracy koleżeńskiej.
Szkolne Dni Matematyki przygotowały i przeprowadziły Pani Beata Konowalik i Pani Beata Golis dziękujemy serdecznie!
Innowację „Litery, wyrazy i zdania, czyli nadal sztuce pięknego pisania” zwieńczył Szkolny Konkurs Kaligraficzny „O Złote Pióro”. Zadaniem uczestników było bezbłędne, kaligraficzne przepisanie wybranych fragmentów utworów Kornela Makuszyńskiego i Melchiora Wańkowicza.
Wszyscy z wielkim zapałem zaangażowali się w wykonanie zadania. Komisja konkursowa uhonorowała nagrodami i wyróżnieniami najlepsze prace w kategoriach klas I-III, IV-VI i VII-VIII.
Kategoria klas I-III
I miejsce-Adam
II miejsce-Wiktoria
III miejsce-Melissa
Wyróżnieni zostali: Lena i Miłosz
Kategoria klas IV-VI
I miejsce- Olaf
II miejsce- Marharita
III miejsce- Oliwia
Wyróżniona została: Nadia
Kategoria klas VI-VII
I miejsce- Monika
II miejsce- Natalia
III miejsce-Karolina
Wyróżniona została: Nikola
Dyrektor Anna Brodnicka wręczyła Laureatom dyplomy i ozdobne pióra, które pomogą im doskonalić sztukę kaligrafii. Pozostałym uczestnikom autorki innowacji p. Beata Golis i p. Maria Skrzypczak-Wróblewska wręczyły dyplomy uczestnictwa. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców.
Szkolnym kaligrafom serdecznie gratulujemy!
Niedługo piękne, radosne, wiosenne, wielkanocne święta.Z inicjatywy burmistrza miasta Witnicy pana Dariusza Jaworskiego wszystkie szkoły należące do gminy otrzymały big jaja, które po ozdobieniu będą dekoracją miasta.Z ogromną radością, głową pełną pomysłów uczniowie naszej szkoły przystąpili do dekorowania jajka. Zadanie wcale nie było łatwe. Dziecięca wyobraźnia, energia i radość by wykreować świąteczne wzory na tak ogromnym jaju, sprawiły, że zagościły na nim baranki, kurczaczki, bazie, bukszpany, kolorowe kwiaty…wyczarowane z farbNad całością, w centralnym miejscu pisanki „ czuwa” szlachetny dąb- będący w logo naszej szkoły w Dąbroszynie. Z sercem wykonana praca opatrzona została wielkim sercem z odciskami dłoni naszych milusińskich z oddziału przedszkolnego. Nad całością pracy, która powstawała w kilku etapach pieczę sprawowały panie Magdalena Kruszak, Iwona Przetacka, Monika Morawiec. Wrótce naszą piękną pisankę będą mogli podziwiać mieszkańcy Witnicy.
Coroczną tradycją stały się w naszej szkole obchody 8 marca- Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz 10 marca - Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski przygotował kolorowe kwiatki z życzeniami, którymi eleganccy mali mężczyźni z klasy pierwszej obdarowali wszystkie dziewczynki i panie naszej szkoły. Ponadto w związku z powyżej wymienionymi uroczystościami na szkolnych korytarzach pojawiły się liczne kwiaty, upominki, życzenia i uśmiechy. Był to czas radości, okazywania sobie uwagi i szacunku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców odbył się w naszej szkole kiermasz wypieków oraz drobnych upominków nawiązujących do Świata Kobiet i Mężczyzn. W tym dniu atmosfera w naszej szkole była wyjątkowa