Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Litery, wyrazy i zdania, czyli nadal o sztuce pięknego pisania” zrealizowanej w klasach I-VIII.
Tegoroczna innowacja miała na celu wzmocnienie efektów innowacji ubiegłorocznej, która również dotyczyła kaligrafii. Głównym założeniem przedsięwzięcia było promowanie języka ojczystego wśród uczniów, w szczególności klas III i VIII, które kończą poszczególne etapy edukacyjne. Istotne było również kształtowanie umiejętności pięknego pisania, poprawienie wyników edukacyjnych uczniów, a tym samym poprawienie jakości pracy szkoły. Zajęcia odbywały się w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Do współpracy została zaproszona Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy, która już od kilku lat wspiera nas w podobnych działaniach. Skorzystaliśmy również z grafik przesłanych nam przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego w Zielonej Górze.
Innowację otworzyły dwie prelekcje dyrektora MBP w Witnicy Władysława Wróblewskiego. Poświecone one były dwóm wielkim pisarzom - Kornelowi Makuszyńskiemu i Melchiorowi Wańkowiczowi. Ich celem było zachęcenie uczniów do czytania.
Jak wiadomo, umiejętność czytania ze zrozumieniem jest wspierana przez pisanie odręczne. Psycholog Katarzyna Rozpędowska przeprowadziła na ten temat prelekcje dla uczniów klas I-III i IV-VIII. Pielęgnowaniu wspomnianej wyżej umiejętności zostały poświęcone następne moduły innowacji pedagogicznej. Były to dwa konkursy: kaligraficzny i na najpiękniej prowadzony zeszyt.
Na koniec została przeprowadzona ewaluacja działań w formie ankiety oraz szkolnej fotorelacji.
Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie Beata Golis i Maria Skrzypczak-Wróblewska.
22 marca uczniowie naszej szkoły w tradycyjny sposób pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Tego dnia w szkole było wesoło i kolorowo. W ramach obchodów został ogłoszony konkurs na najlepsze przebranie i na korytarzach szkolnych można było spotkać uczniów przebranych za biedronki, żaby, bociany, kwiaty oraz panią wiosnę. Po skróconych lekcjach społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie został rozstrzygnięty konkurs na najciekawsze wiosenne przebranie. Uczniowie klas 0-VIII w rytm muzyki prezentowali swoje barwne stroje. Za najlepiej przebraną klasę jury uznało klasę VII oraz wyróżniło klasę III i dzieci z zerówki. Uczestnicy otrzymali słodkie nagrody i gromkie brawa. W kolejnym punkcie programu uczniowie w wiosennym korowodzie, przy głośnych okrzykach przechadzali się ulicami Dąbroszyna, aby na koniec pożegnać zimę przy ognisku paląc marzanne – symbol zimy. Następnie, aby powitać wiosnę uczniowie ozdobili tereny szkolne kwiatami wykonanymi z kolorowej bibuły i papieru. Wydarzenie zakończyło wspólne grillowanie na powietrzu. Dzieci zjadły ciepłą kiełbaskę sponsorowaną przez radę rodziców. Pomimo niesprzyjającej pogody w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas.
W ramach innowacji pedagogicznej został przeprowadzony konkurs na najpiękniej prowadzony zeszyt z edukacji polonistycznej i języka polskiego. Jego celem było kształtowanie umiejętności poprawnego pisania liter, wyrazów i zdań. Oceniane były właściwe kształty liter, ich prawidłowe łączenie oraz utrzymywanie się w liniaturze. Jury zwracało również uwagę na estetykę, umiejętność robienia notatek, a w klasach starszych selekcję materiału.
Komisja konkursowa wybrała najstaranniej prowadzone zeszyty. Nagrodziła za nie sześcioro uczniów, którym zostały wręczone dyplomy i słodkie upominki. W kategorii klas młodszych zwyciężyły uczennice: Nina, Wiktoria i Hania. Wśród przedstawicieli klas starszych najpiękniejsze zeszyty prowadzą Monika, Natalia i Karolina.
Warto pamiętać, że estetyczny, czysty i zadbany zeszyt nie tylko dobrze świadczy o właścicielu, ale też jest cenną pomocą w procesie uczenia.
Gratulujemy Zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów do pięknego prowadzenia zeszytów!
Drzwi otwarte to stały punkt w kalendarzu każdej szkoły. W czwartek uczniowie klasy VIII z wychowawczynią M. Skrzypczak-Wróblewską odwiedzili Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Zwiedzili szkołę i zapoznali się z jej ofertą edukacyjną. Mogli również porozmawiać ze starszymi kolegami i zapytać, jak się czują w swojej szkole. Duże zainteresowanie wzbudziły dwa technika- architektury krajobrazu oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Drzwi otwarte bez wątpienia ułatwiają młodym ludziom podjęcie jednego z ważniejszych życiowych wyborów.
W Szkole Podstawowej w Dąbroszynie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których zostały wykonane kartki wielkanocne. Kartki wraz ze świątecznymi życzeniami zostały przekazane do rąk mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w wydarzeniu serdecznie dziękujemy.
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się do ogólnopolskich obchodów Dnia Matematyki. Tegoroczne Święto Matematyki odbyło się w dniach od 18 do 20 marca i przebiegało pod hasłem „ Matematyka jest ciekawa”. Dzień Matematyki nie jest kierowany tylko do wybitnie uzdolnionych dzieci, lecz ma pokazać , że matematyka jest dla wszystkich uczniów. Rozwiązywanie takich praktycznych zadań sprawiło uczniom wiele przyjemności i nie wymagało dużej wiedzy matematycznej, wystarczyło logiczne myślenie i dokładne czytanie poleceń. Udział w turnieju matematycznym pokazał uczniom, że matematyka wcale nie musi być nudna. W trakcie zawodów uczniowie wykonywali plakaty dotyczące matematyki, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, grali w gry matematyczne. Uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym – oprócz tego, że świetnie bawili się przy rozwiązywaniu problemów matematycznych, to przy tej okazji zacieśniali i pogłębiali wzajemne relacje. Doskonalili zasady wzajemnej współpracy koleżeńskiej.
Szkolne Dni Matematyki przygotowały i przeprowadziły Pani Beata Konowalik i Pani Beata Golis dziękujemy serdecznie!
Innowację „Litery, wyrazy i zdania, czyli nadal sztuce pięknego pisania” zwieńczył Szkolny Konkurs Kaligraficzny „O Złote Pióro”. Zadaniem uczestników było bezbłędne, kaligraficzne przepisanie wybranych fragmentów utworów Kornela Makuszyńskiego i Melchiora Wańkowicza.
Wszyscy z wielkim zapałem zaangażowali się w wykonanie zadania. Komisja konkursowa uhonorowała nagrodami i wyróżnieniami najlepsze prace w kategoriach klas I-III, IV-VI i VII-VIII.
Kategoria klas I-III
I miejsce-Adam
II miejsce-Wiktoria
III miejsce-Melissa
Wyróżnieni zostali: Lena i Miłosz
Kategoria klas IV-VI
I miejsce- Olaf
II miejsce- Marharita
III miejsce- Oliwia
Wyróżniona została: Nadia
Kategoria klas VI-VII
I miejsce- Monika
II miejsce- Natalia
III miejsce-Karolina
Wyróżniona została: Nikola
Dyrektor Anna Brodnicka wręczyła Laureatom dyplomy i ozdobne pióra, które pomogą im doskonalić sztukę kaligrafii. Pozostałym uczestnikom autorki innowacji p. Beata Golis i p. Maria Skrzypczak-Wróblewska wręczyły dyplomy uczestnictwa. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców.
Szkolnym kaligrafom serdecznie gratulujemy!
Niedługo piękne, radosne, wiosenne, wielkanocne święta.Z inicjatywy burmistrza miasta Witnicy pana Dariusza Jaworskiego wszystkie szkoły należące do gminy otrzymały big jaja, które po ozdobieniu będą dekoracją miasta.Z ogromną radością, głową pełną pomysłów uczniowie naszej szkoły przystąpili do dekorowania jajka. Zadanie wcale nie było łatwe. Dziecięca wyobraźnia, energia i radość by wykreować świąteczne wzory na tak ogromnym jaju, sprawiły, że zagościły na nim baranki, kurczaczki, bazie, bukszpany, kolorowe kwiaty…wyczarowane z farbNad całością, w centralnym miejscu pisanki „ czuwa” szlachetny dąb- będący w logo naszej szkoły w Dąbroszynie. Z sercem wykonana praca opatrzona została wielkim sercem z odciskami dłoni naszych milusińskich z oddziału przedszkolnego. Nad całością pracy, która powstawała w kilku etapach pieczę sprawowały panie Magdalena Kruszak, Iwona Przetacka, Monika Morawiec. Wrótce naszą piękną pisankę będą mogli podziwiać mieszkańcy Witnicy.
Coroczną tradycją stały się w naszej szkole obchody 8 marca- Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz 10 marca - Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski przygotował kolorowe kwiatki z życzeniami, którymi eleganccy mali mężczyźni z klasy pierwszej obdarowali wszystkie dziewczynki i panie naszej szkoły. Ponadto w związku z powyżej wymienionymi uroczystościami na szkolnych korytarzach pojawiły się liczne kwiaty, upominki, życzenia i uśmiechy. Był to czas radości, okazywania sobie uwagi i szacunku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców odbył się w naszej szkole kiermasz wypieków oraz drobnych upominków nawiązujących do Świata Kobiet i Mężczyzn. W tym dniu atmosfera w naszej szkole była wyjątkowa
W ramach promowania kultury krajów anglojęzycznych, w piątek 15 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Z tej okazji uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na zielono, a motywem przewodnim podczas przerw na sali gimnastycznej był taniec irlandzki. Uczniowie nauczyli się kilku podstawowych kroków, a następnie wesoło spędzili czas, poruszając się w rytm muzyki celtyckiej. Dźwięki były tak skoczne, że nogi same rwały się do tańca. A po energicznej zabawie każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek, ufundowany przez Radę Rodziców, by na lekcjach też mieć siłę do działania.
W ramach realizowanej w szkole innowacji psycholog Katarzyna Rozpędowska przeprowadziła dla uczniów klas I-III i IV- VIII prelekcję na temat wpływu pisma odręcznego na pracę mózgu. Uczniowie dowiedzieli się, że podczas pisania połączenia mózgowe są bardziej rozbudowane i poprawia się pamięć. Używający pióra człowiek szybciej przyswaja wiedzę i więcej się uczy. Efektywniej także radzi sobie z sytuacjami stresowymi i traumami.
Podczas prelekcji uczniowie byli aktywni, z chęcią dzielili się swoim zdaniem i doświadczeniem na temat praktyki odręcznego pisania. Każdy z uczestników spotkania wzbogacił swoją wiedzę na temat pozytywnego wpływu kaligrafii na zdrowie psychiczne człowieka!
W czwartek w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs Kaligraficzny „O Złote Pióro”. Zadaniem uczestników było bezbłędne i kaligraficzne przepisanie wybranych tekstów literackich.
Uczniowie klas I-III kaligrafowali „Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Wszyscy z zapałem zaangażowali się w wykonanie zadania.
Czwartoklasiści, piątoklasiści i szóstoklasiści przepisywali wybrane fragmenty „Panny z mokrą głową” Makuszyńskiego, a reprezentanci dwóch najstarszych klas wzięli na warsztat ojca polskiego reportażu - Melchiora Wańkowicza. Poznając wspomnienia z życia tego wybitnego prozaika, przenieśli się do dwudziestolecia międzywojennego.
Udział w konkursie dostarczył naszym kaligrafom wiele emocji i wrażeń. Uczniowie z niecierpliwością czekali na jego wyniki. Organizatorkami szkolnego przedsięwzięcia były p. Beata Golis i p. Maria Skrzypczak-Wróblewska.
W marcowy poniedziałek 04.03.24 w naszej szkole gościliśmy po raz kolejny wspaniałych muzyków. Tym razem zaskoczyli nas interpretacją znanych utworów klasycznych, z gatunku muzyki filmowej i rozrywkowej granej na niestandardowych instrumentach. Były to plastikowe rury wodne, szpadel, butelki itd. Każdy z tych przedmiotów codziennego użytku zamienił się w instrument, z którego wydobywały się magiczne dźwięki
8 lutego uczniowie klasy 6 wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pod tytułem „Do czego są nam potrzebne mokradła?", które odbyły się w ramach projektu w zakresie edukacji ekologicznej z Park Narodowy "Ujście Warty". W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak ważną role pełnią mokradła, poznali również mieszkańców tego środowiska oraz w jaki sposób trzeba je chronić.
Dziękujemy serdecznie pracownikom Parku Narodowego "Ujście Warty" za bardzo ciekawe warsztaty i przekazaną wiedzę.
Z inicjatywy Rady Rodziców po raz kolejny odbył się w naszej szkole "Kiermasz walentynkowy", na którym wystawiono do sprzedaży ciasta, ciasteczka, lukrowane pierniczki i inne łakocie nawiązujące do symboliki walentynkowej. Celem kiermaszu było wsparcie zbiórki dla Szymona Wiśniewskiego, który cierpi z powodu autyzmu i dziecięcego porażenia mózgowego. Akcja odniosła ogromny sukces a zebrane fundusze w całości przekazano na cel charytatywny. Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom za duże zaangażowanie i wkład pracy w tak szczytnym celu.
Bogato ilustrowane prelekcje zainaugurowały innowację pedagogiczną ,,Litery, wyrazy i zdania, czyli nadal o sztuce pięknego pisania”. Przedsięwzięcie realizowane jest w klasach I-VIII naszej szkoły i jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Władysław Wróblewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy poprowadził dwa spotkania z uczniami klas I-III i IV-VI na temat twórczości Kornela Makuszyńskiego, autora ,,Koziołka Matołka”. Warto dodać, że w Witnicy został usypany jedyny kopiec upamiętniający tę najsłynniejszą polską kozę.
Klasom VII-VIII dyrektor Wróblewski zaprezentował postać Melchiora Wańkowicza, którego Sejm Rzeczpospolitej ogłosił Patronem roku 2024.
Celem spotkań z tymi wielkimi pisarzami było zachęcenie dzieci do poznania ich twórczości. Jak wiadomo, umiejętność czytania ze zrozumieniem jest wspierana przez pisanie odręczne. Wymaga ono skupienia, cierpliwości i dokładności. Ćwicząc te cechy, dużo łatwiej z uwagą przystąpić do przeczytania książki lub dłuższego artykułu. Pielęgnowaniu odręcznego pisania będą poświęcone następne etapy innowacji pedagogicznej.
Z okazji obchodzonego corocznie święta zakochanych Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Wszyscy chętni uczniowie mogli przygotować na kartkach życzenia i wyrazy sympatii dla swoich ulubionych koleżanek i kolegów, które następnie trafiały do specjalnie przygotowanej skrzynki, a stamtąd, dzięki uczennicom klasy VIII, do rozemocjonowanych adresatów.
7 lutego uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z całej gminy zostali zaproszeni przez Zespół Szkół Samorządowych na Dzień Patrona zintegrowany z Gminnym Dniem Nauki i Techniki. Wizyta rozpoczęła się od Konkursu Pierwszej Pomocy. Każda szkoła wytypowała troje uczniów, którzy musieli się zmierzyć z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi dotyczącymi tej dziedziny. Reprezentacja dąbroszyńskiej szkoły wystąpiła w składzie: Gabriela Budzianowska, Julia Antkiewicz i Oskar Kwak. Nasi uczniowie stanęli na podium, zajmując III miejsce. Po zakończonych konkurencjach odbył się apel poświęcony patronowi szkoły Mikołajowi Kopernikowi. Następnie uczniowie udali się na warsztaty informatyczne, 3D, kompletacji, steganografii czy kalisteniki. Był to dzień pełen wrażeń, który pozwolił ósmoklasistom bliżej poznać witnicką szkołę średnią.
W styczniu została zorganizowana w naszej szkole akcja charytatywna „Pełna miska dla schroniska”. Podczas trwającej dwa tygodnie akcji, dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i ich rodziców, udało się zebrać pokaźną ilość karmy oraz akcesoriów dla bezdomnych zwierząt. Dary te trafiły do Schroniska „Kolebka Słońca” w Górzycy, prowadzonego przez Fundację „PRO - ANIMALE DLA ZWIERZĄT w POTRZEBIE”.
Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy :-)
Organizatorzy:
Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski