Lista nauczycieli

Nawigacja

  • Inny nie znaczy gorszy.

  • Szkoła Pamięta

    Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w akcji organizowanej przez MEN "Szkoła pamięta". W związku z tym została zorganizowana zbiórka zniczy. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu uczniów i rodziców zebrane znicze trafiły na miejsca pamięci: Pomnik Sapera w Gozdowicach, Cmentarz Wojenny 1 Armii Wojska Polskiego w Siekierkach, Cmentarz i teren obozu Stalag III c w Kostrzynie nad Odrą oraz na zapomniane i zaniedbane nagrobki znajdujące się na cmentarzu w Dąbroszynie. Uczniowie oczyścili zapomniane mogiły, uprzątnięto alejki między grobami i przy pomocy nauczycieli zapalono znicze. Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów, którzy bardzo chętnie angażują się w inicjatywy wolontariackie. Pamiętają o tych, o których inni zapomnieli

    #Szkoła Pamięta.

  • MŁODE GŁOWY

    W tym roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego pt. MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym którego szkolnym liderem jest nasza Pani psycholog Katarzyna Rozpędowska. Projekt wpisuje się w działania statutowe fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i jest odpowiedzią na rosnący krzyzys psychiczny wśród młodych osób oraz ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone na lekcjach wychowawczych podczas tego roku szkolnego.Zajęcia będą wzmacniać u uczniów takie kompetencje jak rozpoznawanie emocji, nazywanie potrzeb, stawianie granic, komunikowanie potrzeby wsparcia, utrzymanie higieny cyfrowej oraz bezpieczeństwa w sieci.

    Celem zajęć Godzina dla Młodych Głów jest:

    - budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród uczniów

    - pozyskanie umiejętności nazywania, rozpoznawania podstawowych emocji i mówienia o nich

    - normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc w razie potrzeb

    - zaopatrzenie uczniów oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i korzystanie z pomocy będzie prostsze

    - profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród uczniów oraz rodziców

    - edukacja i działania profilaktyczne.

    Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.mlodeglowy.pl

    Dla rodziców: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-rodzicem

    Dla uczniów: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-mloda-osoba

    Dla nauczycieli: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-nauczycielem

  • Narodowe Święto Niepodległości

    W piątek 10 listopada świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny ilustrujący doniosłe momenty w historii naszego kraju. Podróż rozpoczął wstęp, przybliżający wszystkim postać Skawińskiego, bohatera noweli "Latarnik", który czytając Pana Tadeusza wzbudził w sobie głęboko chowany do tej pory patriotyzm. Tłem scenograficznym tej sceny były wykonane przez uczniów latarnie, mające symbolicznie rozświetlić drogę: emigrantom do Ojczyzny, Ojczyźnie - drogę do Niepodległości. W trakcie przedstawienia uczniowie wyróżniali kojarzące się im z Polską symbole oraz wydarzenia. Wędrówkę przez meandry historii rozpoczęliśmy wraz z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, a skończyliśmy w 1918 roku, wraz z odzyskaniem Niepodległości. W trakcie programu wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu klasy pierwszej, drugiej oraz piątej, obejrzeliśmy występy muzyczno-taneczne w wykonaniu zerówki oraz wysłuchaliśmy uczniów klasy trzeciej grających na cymbałkach. Punktualnie o 11.11 spotkaliśmy sie ponownie aby, w ramach akcji "Szkoła do hymnu" wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn naszej szkoły. 

    Program artystyczny został ponownie przedstawiony przez uczniów podczas wieczoru patriotycznego w świetlicy wiejskiej. Wiecej informacji pod linkiem poniżej:

    Relacja z obchodów wieczoru patriotycznego w Dąbroszynie

  • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    Dnia 17 listopada odbyła się w naszej szkole akcja edukacyjna Światowy Dzień tabliczki Mnożenia. Celem tej akcji jest przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W ramach przygotowania do tego dnia uczniowie klasy V wraz z wychowawcą udekorowali korytarze szkolne w działania związane z tabliczką mnożenia. W dniu 17 listopada w piątek odbyły się nietypowe lekcje matematyki. Dzieci doskonaliły znajomość tabliczki rozwiązując liczne zadania, rebusy, krzyżówki itp., dotyczące tabliczki mnożenia. Wiele śmiechu i radości dostarczył dzieciom ten dzień. Dodatkową atrakcją była możliwość zdobywania plusów, co sprawiało iż uczniowie z jeszcze większym zapałem brali aktywny udział w projekcie. Również uczniowie klasy III pod okiem wychowawcy doskonalili umiejętność do mnożenie i dzielenia w zakresie 100.

    Koordynator projektu: Beata Konowalik

  • Dzień Spódnicy

    30 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Spódnicy. Po raz kolejny pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły udowodnili, że potrafią się dobrze bawić i stworzyli miłą  i sympatyczną atmosferę. Na szczególną pochwałę zasługują wszyscy chłopcy, którzy zakładając spódnicę udowodnili, że mają do siebie duży dystans i ważna jest dla nich integracja i wspólna zabawa.

    Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie i zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy również Radzie Rodziców za słodką niespodziankę dla uczestników akcji.

  • Literacka podróż

    Nasi piątoklasiści odbyli ostatnio literacką podróż do Budapesztu. „Chłopcy z Placu Broni” to opowieść o grupie przyjaciół, których oprócz miejsca zamieszkania i nauki, łączą wspólne zainteresowania i wartości.

    Na kartach książki uczniowie zetknęli się z  wieloma postawami, z których jedne zasługują na podziw, inne na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne tematy powieści. Czytelnicy poznali Janosza Bokę, Feri Acza, braci Pastorów, nieśmiałego Ernesta Nemeczka i innych bohaterów. Aby utrwalić wiedzę o lekturze i pozostać trochę dłużej na budapesztańskim placu, przygotowali wspaniałe lapbooki.  Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

  • #KOCHAMSŁYSZEĆ

    Pod koniec października zorganizowane zostały dla uczniów klas I i II zajęcia, których celem było uświadomienie uczniom trudności osób niesłyszących lub niedosłyszących oraz uwrażliwienie na potrzeby osób z wadą słuchu.

    Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak działa zmysł słuchu i jakie mogą być przyczyny powstawania wad słuchu, na jakie trudności w codziennym funkcjonowaniu i nauce natrafiają uczniowie z wadami słuchu i jakie są sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym. Jednym z takich sposobów jest posługiwanie się językiem migowym, czego mogli spróbować również uczestnicy zajęć, ucząc się gestów oznaczających słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia.

    Zajęcia zorganizowane zostały w ramach Ogólnopolskiej Akcji Uświadamiającej  #kochamsłyszeć i przy wsparciu materiałowym Pani Jagody Gury, za co serdecznie dziękujemy.

  • Orkiestra dęta w pigułce

    Dnia 6.11.23 gościliśmy w naszej szkole muzyków, którzy uraczyli nas opowieścią instrumentalną wybrzmianą na skrzydłówce i saxhorach. Tytuł muzycznego spotkania „Orkiestra dęta w pigułce ” pozwolił nam na poznanie brzmienia tych wyjątkowych instrumentów.

  • Halloween

    Mimo że święto Halloween wywodzi się z tradycji krajów anglojęzycznych, jest już obecne i w naszej kulturze. Z tej okazji 31 października uczennice klasy piątej przebrały się za sympatyczne czarownice i elfy, by w czasie przerw na sali gimnastycznej przeprowadzić, częściowo w języku angielskim, halloweenowe konkursy. Chętni uczniowie wzięli udział w zabawie Apple Bobbing, polegającej na chwytaniu jabłek bez użycia rąk, oraz w rozwiązywaniu zagadek o Halloween. Jako nagrodę Rada Rodziców ufundowała słodkie upominki. Oprócz wspólnej zabawy na przerwach, uczniowie brali także udział w aktywnościach związanych z Halloween podczas lekcji języka angielskiego: został wyświetlony film o lampionach z dyni, a uczniowie poznali nowe słówka w języku angielskim oraz obyczaje dotyczące tego magicznego święta.

  • Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych

    Tydzień 11-15 września w naszej szkole przebiegł pod znakiem "Profilaktyki chorób Zakaźnych". Najmłodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami oraz panią pielęgniarką przypomnieli sobie najważniejsze zasady higieny pomagające chronić się przed najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi. Uczniowie z klas IV-VIII na lekcjach biologii, przyrody oraz godzinach wychowawczych pogłębiali wiedzę o zdrowiu swoim oraz najbliższych w celu kształtowania odpowiednich postaw prozdrowotnych. Akcję przygotowały i koordynowały: pedagog szkolny B. Golis, psycholog K. Rozpędowska oraz pedagog specjalny M. Morawiec.

  • Przerwa na czytanie

    Przerwa na Czytanie 26 października nasza szkoła uczestniczyła w wielkiej akcji czytelniczej - IV Międzynarodowej Akcji Przerwa na Czytanie. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do czytania w każdym miejscu i sytuacji. Tego dnia nie było w szkole osoby bez książki. Nie zabrakło także uczniów przebranych za ulubione postacie z książek. W wydarzeniu wzięło udział 113 osób, w tym uczniów i nauczycieli i pozostałych pracowników. Podczas długich przerw międzylekcyjnych cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie w ciszy i skupieniu czytali ulubione książki. Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego słuchali bajek czytanych przez nauczyciela, włączając się w akcję bicia rekordu w czytaniu na przerwie. W czasie akademii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Mój ulubiony bohater książkowy", który został ogłoszony w ramach akcji. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów młodszych klas- udział wzięło 25 uczniów. Wyróżnione i nagrodzone zostały prace odznaczające się dużą pomysłowością i wykonaniem. W drugiej części akademii biblioteka szkolna wraz z uczniami klasy III zaprezentowała spektakl do wiersza J. Brzechwy "Kaczka - dziwaczka". Uczniowie byli bardzo zaangażowani w przedstawienie i wcielając się w wybrane role udowodnili, że czytanie kształtuje wyobraźnię oraz sprawia radość i integruje ludzi, co było widać poprzez zaangażowanie wszystkich uczestników akcji.

  • Miesiąc AAC

    W tym roku przyłączyliśmy się do obchodzonego na całym świecie w październiku Miesiąca AAC.

    AAC (Augmentative and Alternative Communication) to komunikacja alternatywna i wspomagająca. AAC pomaga osobom ze złożonymi problemami w komunikacji przezwyciężać bariery w porozumiewaniu się, nawiązywać przyjaźnie, znajomości, stawać się osobą autonomiczną, decydującą o sobie. Każda klasa wraz z wychowawcami oraz nauczycielem muzyki Panią Renatą Sywulak-Głuszko – nauczyła się  piosenki zespołu Akurat „Bardzo lubię mówić z Tobą” ilustrowanej gestami i symbolami systemu MAKATON.

    Pedagog specjalny - Monika Morawiec zorganizowała warsztaty (w oddziale 0, klasie 2 i 7) zapoznając uczniów z metodami komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Podczas warsztatów zaprezentowano pomoce: piktogramy, symbole PECS, MAKATON, tablice komunikacyjne, książkę komunikacyjną oraz książki do czytania uczestniczącego. Uczniowie mieli okazję wypowiadać się bez słów, korzystając z dostępnych symboli. Najważniejszym jednak założeniem było uświadomienie wychowankom z jakimi trudnościami zmagają się ludzie niemówiący i mający trudności w komunikacji oraz jak ważna jest dla każdego człowieka możliwość porozumiewania się, wyrażania myśli, opinii, preferencji. W dniu 26.10.2023 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację podsumowującą oraz wspólnie wykonali piosenkę „Bardzo lubię mówić z tobą”.

    Dziękujemy uczniom za zaangażowanie a nauczycielom za pomoc w nauce tekstu i gestów do piosenki.

                                                                                    Monika Morawiec

  • Podsumowanie projektu

    W ramach polonistycznego projektu ,,Na obczyźnie” uczniowie klasy  VII  zbudowali makiety latarni morskiej w Aspinwall, w której toczy się akcja „Latarnika” Henryka Sienkiewicza.

    W czasie realizacji tego zadania młodzież wykazała się pomysłowością i kreatywnością. Rezultaty ich pracy są naprawdę imponujące. Przekonajcie się o tym sami, oglądając fotorelację.

  • Witaminki, witaminki...

    W naszej szkole podejmujemy różne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować kulturę spożywania posiłków, w których będą królowały owoce i warzywa.

    W nawiązaniu do tematu o zdrowym żywieniu uczniowie klasy I w ramach zajęć technicznych uczestniczyli w degustacji owoców oraz mieli możliwość przygotować sałatkę warzywną. Ubrani w kolorowe fartuszki samodzielnie pokroili potrzebne składniki i starannie je wymieszali. Przygotowany posiłek był gotowy do degustacji. Smacznego J

  • Z wizytą w Majalandzie

    10 października 2023r. klasy 3, 4 i 5 wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Parku Rozrywki Majaland. Celem wycieczki była integracja zespołu szkolnego, poznanie atrakcyjnych miejsc w okolicy zamieszkania dzieci oraz sposobów zdrowego spędzania czasu.

  • Dbajmy o planetę

    Problem dbania o środowisko jest istotny i poruszany od dawna. Niestety nieustannie pojawiają się głosy, że jeden człowiek nie ma wpływu na zmiany... że poprawienie codziennych nawyków w jednym domu nie zmniejszy globalnego niszczenia środowiska. Czy na pewno? A gdyby tak każdy pomyślał, że zostanie osobiście rozliczony za swoje „przestępstwa” wobec ziemi? A gdyby tak, istniała tajna organizacja tropiąca tych, którzy bezmyślnie marnują prąd i wodę, zanieczyszczają powietrze, czy kupują nieustannie nowe niepotrzebne rzeczy? A co by było gdyby bezbronne zwykle zwierzęta, nagle stanęły do boju o własne bezpieczeństwo i przyszłość naszej planety? Na te pytania uczniowie naszej szkoły otrzymali odpowiedzi 25 listopada 2023 roku, podczas Spektaklu „Gang Śmieciaków” Jego bohatetowie: Leon Kameleon i Weronka Biedronka w sprytny sposób wytropili i widowiskowo ukarali „przestępców” działających przeciwko planecie ziemi! Bohaterowie zasygnalizowali również, że alkohol, nikotyna czy napoje energetyczne to samo zło. Dbanie o Planetę, to także dbanie o własne zdrowie!

  • Czytamy z sercem

    W dniach 29.09. do 05.10.2023 r. Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Czytamy z sercem". Wydarzenie to łączy dwa obchodzone w tym czasie święta - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.) oraz Światowy Dzień Serca (05.10.). Celem akcji jest promocja literatury, czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy na temat serca- jego budowy, chorób układu krążenia, symboliki, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby innych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz profilaktyka przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. W ramach akcji odbyły się lekcje biblioteczne. Dla uczniów klas 0-II przeprowadzone zostały zajęcia czytelniczo-plastyczne, podczas których dzieci wysłuchały opowiadania „Serce misia” oraz „ Moja krew” i "Serce". Następnie uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat dbania o serce, zapoznali się z budową serca, wykonywali plakaty o zdrowym i chorym sercu, układali puzzle, rozwiązywali zagadki oraz wykonali serca metodą origami. Klasy IV,V,VI i VIII wysłuchały opowiadań pt. "Pracownia Aurory" i"Dziewczyna o kruchym sercu" poruszających temat uczuć , potrzeby czynienia dobra, przyjaźni oraz konieczności rozwijania wrażliwości na cierpienie i pomoc osobom chorym. Uczniowie wspólnie poszukiwali recepty na szczęście i radość w życiu. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie na szkolnych korytarzach.

  • Teatralna uczta

    Sejm Rzeczpospolitej ogłosił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Z tej okazji gorzowski teatr przygotował dla widzów  ,,Zemstę”  naszego najwybitniejszego komediopisarza. Dąbroszyńscy uczniowie klas VII i VIII mieli okazję obejrzeć tę sztukę w ostatnią środę.

    W czasie spektaklu największą uwagę widzów przykuł Jan Mierzyński, który wcielił się w rolę Papkina. Doskonale operował głosem, mimiką i gestem. Kostiumy odzwierciedlały klimat danej epoki. Muzyka podkreślała  napięcie i nastrój, a oświetlenie tworzyło atmosferę i pobudzało wyobraźnię. Znakomicie ucharakteryzowani aktorzy, występujący w stylowych kostiumach, często wywoływali uśmiech na twarzach odbiorców spektaklu..

    Warto dodać, że w przyszłym roku miłośnicy teatru będą obchodzić dwusetną rocznicę prapremiery „Zemsty”, która odbyła się w teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego we Lwowie. Zatem od dwóch wieków Fredro bawi nas, drwi z naszych przywar, a na końcu uczy. Oby jego nauki nie poszły w las.

    Po spektaklu dąbroszyńscy uczniowie zwiedzili cały gorzowski teatr – scenę, jej kulisy oraz pracownie, w których są przygotowywane kostiumy, rekwizyty i scenografie. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele: Maria  Skrzypczak-Wróblewska i Roman Miciak.

     

  • PASOWANIE NA UCZNIA

    W poniedziałek, 16 października, odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie którego pasowani na uczniów zostali najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności.

    Na początku część artystyczną zaprezentowali uczniowie klas starszych – reprezentanci klasy ósmej recytowali wiersze, piosenkami uroczystość wzbogacili uczniowie klas czwartej, piątej i trzeciej, którzy dodatkowo akompaniowali sobie grą na dzwonkach, czym zachwycili zebranych na sali.

    Następnie przed zebranymi gośćmi, pracownikami szkoły i uczniami wystąpili kandydaci na uczniów naszej szkoły. Swoim występem udowodnili, że potrafią już recytować, śpiewać i grać na instrumentach i że nadszedł czas na pasowanie. Aktu tego, po wcześniejszym złożeniu przyrzeczenia przez uczniów i ich rodziców, dokonał pan burmistrz, Dariusz Jaworski wraz z panią dyrektor, Anną Brodnicką, a na pamiątkę tej ważnej chwili dzieci otrzymały ufundowane przez rodziców uczniów i Radę Rodziców dyplomy, medale i tuby ze słodkościami, a od burmistrza pluszowe misie i poprawiające bezpieczeństwo odblaski.

    Na zakończenie głos zabrali pani dyrektor oraz pan burmistrz, składając wszystkim pracownikom szkoły życzenia z okazji ich święta oraz pasowanym uczniom życząc samych szóstek na świadectwach. Najserdeczniejsze życzenia wraz z prezentem i okazałym tortem pracownicy szkoły otrzymali również od rodziców za pośrednictwem przedstawicielek Rady Rodziców, przewodniczącej pani Anny Domańskiej oraz pani Agnieszki Luksy.

    Za wszystkie życzenia i okazaną wdzięczność serdecznie dziękujemy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć