30 listopada 2023 r. uczniowie klasy VIII wystawili fragmenty II części ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Ósmoklasiści zadbali o scenografię, rekwizyty, kostiumy i muzykę. Atmosferę niesamowitości podkreślały zapalone świece i charakteryzacja bohaterów. Na scenie kolejno pojawiały się duchy przywoływane przez Guślarza, a wszystkim obrzędom towarzyszyły potęgujące nastrój słowa Chóru: ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” Dzieło Mickiewicza zostało odczytane głośno, z podziałem na role. Nasi ósmoklasiści na pewno na długo zapamiętają tę lekcję.
W dniu 23.11 (czwartek) nasi uczniowie wzięli udział w akcji sadzenia drzew na terenie naszej szkoły. Celem akcji jest szerzenie świadomości ekologicznej młodych Polaków, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Dzięki takim akcjom uczniowie mają okazje osobiście przyczynić się do ochrony fauny.
Uczniowie pod opieką nauczycieli posadzili 5 brzóz. Mamy nadzieję, że w przyszłości posadzone drzewka dadzą nam cień, ochronią przed słońcem oraz będą domem dla wielu zwierząt. Dziękujemy Panu Leśniczemu Dominikowi Frąckowiakowi za przekazanie darowizny w postaci drzewek.
W szkole uczą się nie tylko uczniowie! W trosce o wszechstronne bezpieczeństwo wszystkich osób przewijających się przez szkołę, kadra pedagogiczna oraz pracownicy obsługi, 29 listopada odświeżyli swoje wiadomości oraz umiejętności z zakresu I pomocy przedmedycznej. Szkolenie poprowadził Instruktor I pomocy- Ryszard Patalas.
Zwyczajowo koniec listopada to czas organizacji, również w szkołach, zabaw andrzejkowych.
W naszej szkole taka zabawa odbyła się w czwartek 23 listopada. W nastrojowo udekorowanej sali i przy dźwiękach muzyki przygotowanej i odtwarzanej przez DJ – a, Pana Jakuba Kosika, uczniowie oddali się beztroskiej zabawie. Tańce przeplatane były różnymi zabawami organizowanymi przez prowadzącego imprezę, a chętni uczniowie, biorąc udział w przygotowanych przez Samorząd Uczniowski wróżbach, mogli poznać swoją przyszłość, np. jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca.
O uzupełnienie utraconej energii i płynów zadbała Rada Rodziców organizując poczęstunek dla uczestników zabawy.
Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi, Radzie Rodziców oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie andrzejkowego spotkania przy muzyce.
Dnia 22 listopada 2023 obyła się w naszej szkole XXIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Jest to konkurs organizowany przez Firmę Edukacyjną ,,Łowcy Talentów JERSZ”.
W matematycznej rozgrywce wzięło udział 20 uczniów naszej szkoły. Celem konkursu jest odkrywanie i rozwijanie uzdolnień matematycznych. Konkurs miał formę testu jednokrotnego wyboru.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Szkolny organizator konkursu: Beata Konowalik
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do niego dużo wcześniej. Cały listopad był miesiącem, w którym dbaliśmy o relacje międzyludzkie. Rozmawialiśmy o tolerancji, prawach i obowiązkach oraz znaczeniu życzliwości w codziennym życiu. Przeprowadzono szkolny plebiscyt na najżyczliwszego kolegę w każdej klasie, zwycięzcy otrzymali dyplom oraz słodkości ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostali uczniowie pocieszyli się słodyczami. Samorząd Uczniowski kolportował życzliwe listy, które przesyłali sobie uczniowie. Symbole życzliwości pojawiły się w całej szkole. Za organizację tego wydarzenia odpowiedzialne były: pedagog szkolny Beata Golis, terapeuta pedagogiczny Kamila Górecka oraz Samorząd Szkolny pod opieką Agnieszki Gaury.
20 listopada rokrocznie obchodzimy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji pedagog szkolny Beata Golis przygotowała prezentację multimedialną na temat praw, ale także i wynikających z nich obowiązków, którą wychowawcy omówili na lekcjach wychowawczych. Przypomnieli także uczniom do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc, gdy ich prawa są łamane. Korytarze szkoły udekorowane zostały grafikami unaoczniającymi prawa dzieci.
21 listopada uczniów naszej szkoły odwiedził Mobilny Globus. W interesującej formie przedstawiono dzieciom zagadnienia dotyczące ruchów Ziemi oraz w zrozumiały i prosty sposób wyjaśniono jakie są ich konsekwencje. Z filmu uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powstaje dzień i noc, o podziale roku na cztery pory i jaki wpływ ma na to pozycja Słońca na niebie, dlaczego pory roku inaczej wyglądają na równiku, inaczej na biegunach, albo dlaczego zima i lato na obydwu półkulach występują w różnym czasie. Piękna grafika ułatwiała przyswajanie tych niełatwych treści.
16 października uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę do siedziby Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Pierwszoklasiści wzięli udział w dwugodzinnych, niezwykle ciekawych warsztatach pt.”Życie bobrów”. Podczas pierwszej części zajęć, laboratoryjnej, uczniowie zapoznali się z budową ciała bobrów, funkcją wybranych części ciała tych zwierząt oraz ich zachowaniem w różnych sytuacjach. Z obejrzanego filmu dowiedzieli się m.in. czym odżywiają się bobry oraz jak zbudowane są żeremia. Wiedzę o tej ciekawej konstrukcji wykorzystali następnie wykonując pracę techniczną w glinie.
Po części laboratoryjnej uczestnicy wycieczki przeszli do zajęć terenowych - udali się na spacer bobrową ścieżką w poszukiwaniu śladów bytowania tych zwierząt. Również ta część zajęć okazała się bardzo satysfakcjonująca, gdyż udało się zobaczyć zgryzy, nadgryzione przez bobry drzewa oraz opuszczone żeremia.
Już kolejny raz pan Dariusz Jaworski - burmistrz naszej gminy ogłosił konkurs na rzeźbę jeża - super zwierza. Dzieci z klas I, II i III z zapałem przystąpiły do pracy. Powstały fenomenalne rzeźby. Przy okazji uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat tych niepozornych zwierząt i szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego jeż to super zwierz? Okazało się, że jest to bardzo pożyteczne zwierzątko, które pomaga pozbyć się wielu nieprzyjaznych człowiekowi organizmów. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w akcji organizowanej przez MEN "Szkoła pamięta". W związku z tym została zorganizowana zbiórka zniczy. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu uczniów i rodziców zebrane znicze trafiły na miejsca pamięci: Pomnik Sapera w Gozdowicach, Cmentarz Wojenny 1 Armii Wojska Polskiego w Siekierkach, Cmentarz i teren obozu Stalag III c w Kostrzynie nad Odrą oraz na zapomniane i zaniedbane nagrobki znajdujące się na cmentarzu w Dąbroszynie. Uczniowie oczyścili zapomniane mogiły, uprzątnięto alejki między grobami i przy pomocy nauczycieli zapalono znicze. Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów, którzy bardzo chętnie angażują się w inicjatywy wolontariackie. Pamiętają o tych, o których inni zapomnieli
#Szkoła Pamięta.
W tym roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego pt. MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym którego szkolnym liderem jest nasza Pani psycholog Katarzyna Rozpędowska. Projekt wpisuje się w działania statutowe fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i jest odpowiedzią na rosnący krzyzys psychiczny wśród młodych osób oraz ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone na lekcjach wychowawczych podczas tego roku szkolnego.Zajęcia będą wzmacniać u uczniów takie kompetencje jak rozpoznawanie emocji, nazywanie potrzeb, stawianie granic, komunikowanie potrzeby wsparcia, utrzymanie higieny cyfrowej oraz bezpieczeństwa w sieci.
Celem zajęć Godzina dla Młodych Głów jest:
- budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród uczniów
- pozyskanie umiejętności nazywania, rozpoznawania podstawowych emocji i mówienia o nich
- normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc w razie potrzeb
- zaopatrzenie uczniów oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i korzystanie z pomocy będzie prostsze
- profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród uczniów oraz rodziców
- edukacja i działania profilaktyczne.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.mlodeglowy.pl
Dla rodziców: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-rodzicem
Dla uczniów: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-mloda-osoba
Dla nauczycieli: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-nauczycielem
W piątek 10 listopada świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny ilustrujący doniosłe momenty w historii naszego kraju. Podróż rozpoczął wstęp, przybliżający wszystkim postać Skawińskiego, bohatera noweli "Latarnik", który czytając Pana Tadeusza wzbudził w sobie głęboko chowany do tej pory patriotyzm. Tłem scenograficznym tej sceny były wykonane przez uczniów latarnie, mające symbolicznie rozświetlić drogę: emigrantom do Ojczyzny, Ojczyźnie - drogę do Niepodległości. W trakcie przedstawienia uczniowie wyróżniali kojarzące się im z Polską symbole oraz wydarzenia. Wędrówkę przez meandry historii rozpoczęliśmy wraz z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, a skończyliśmy w 1918 roku, wraz z odzyskaniem Niepodległości. W trakcie programu wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu klasy pierwszej, drugiej oraz piątej, obejrzeliśmy występy muzyczno-taneczne w wykonaniu zerówki oraz wysłuchaliśmy uczniów klasy trzeciej grających na cymbałkach. Punktualnie o 11.11 spotkaliśmy sie ponownie aby, w ramach akcji "Szkoła do hymnu" wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn naszej szkoły.
Program artystyczny został ponownie przedstawiony przez uczniów podczas wieczoru patriotycznego w świetlicy wiejskiej. Wiecej informacji pod linkiem poniżej:
Dnia 17 listopada odbyła się w naszej szkole akcja edukacyjna Światowy Dzień tabliczki Mnożenia. Celem tej akcji jest przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W ramach przygotowania do tego dnia uczniowie klasy V wraz z wychowawcą udekorowali korytarze szkolne w działania związane z tabliczką mnożenia. W dniu 17 listopada w piątek odbyły się nietypowe lekcje matematyki. Dzieci doskonaliły znajomość tabliczki rozwiązując liczne zadania, rebusy, krzyżówki itp., dotyczące tabliczki mnożenia. Wiele śmiechu i radości dostarczył dzieciom ten dzień. Dodatkową atrakcją była możliwość zdobywania plusów, co sprawiało iż uczniowie z jeszcze większym zapałem brali aktywny udział w projekcie. Również uczniowie klasy III pod okiem wychowawcy doskonalili umiejętność do mnożenie i dzielenia w zakresie 100.
Koordynator projektu: Beata Konowalik
30 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Spódnicy. Po raz kolejny pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły udowodnili, że potrafią się dobrze bawić i stworzyli miłą i sympatyczną atmosferę. Na szczególną pochwałę zasługują wszyscy chłopcy, którzy zakładając spódnicę udowodnili, że mają do siebie duży dystans i ważna jest dla nich integracja i wspólna zabawa.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie i zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy również Radzie Rodziców za słodką niespodziankę dla uczestników akcji.
Nasi piątoklasiści odbyli ostatnio literacką podróż do Budapesztu. „Chłopcy z Placu Broni” to opowieść o grupie przyjaciół, których oprócz miejsca zamieszkania i nauki, łączą wspólne zainteresowania i wartości.
Na kartach książki uczniowie zetknęli się z wieloma postawami, z których jedne zasługują na podziw, inne na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne tematy powieści. Czytelnicy poznali Janosza Bokę, Feri Acza, braci Pastorów, nieśmiałego Ernesta Nemeczka i innych bohaterów. Aby utrwalić wiedzę o lekturze i pozostać trochę dłużej na budapesztańskim placu, przygotowali wspaniałe lapbooki. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Pod koniec października zorganizowane zostały dla uczniów klas I i II zajęcia, których celem było uświadomienie uczniom trudności osób niesłyszących lub niedosłyszących oraz uwrażliwienie na potrzeby osób z wadą słuchu.
Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak działa zmysł słuchu i jakie mogą być przyczyny powstawania wad słuchu, na jakie trudności w codziennym funkcjonowaniu i nauce natrafiają uczniowie z wadami słuchu i jakie są sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym. Jednym z takich sposobów jest posługiwanie się językiem migowym, czego mogli spróbować również uczestnicy zajęć, ucząc się gestów oznaczających słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia.
Zajęcia zorganizowane zostały w ramach Ogólnopolskiej Akcji Uświadamiającej #kochamsłyszeć i przy wsparciu materiałowym Pani Jagody Gury, za co serdecznie dziękujemy.
Dnia 6.11.23 gościliśmy w naszej szkole muzyków, którzy uraczyli nas opowieścią instrumentalną wybrzmianą na skrzydłówce i saxhorach. Tytuł muzycznego spotkania „Orkiestra dęta w pigułce ” pozwolił nam na poznanie brzmienia tych wyjątkowych instrumentów.
Mimo że święto Halloween wywodzi się z tradycji krajów anglojęzycznych, jest już obecne i w naszej kulturze. Z tej okazji 31 października uczennice klasy piątej przebrały się za sympatyczne czarownice i elfy, by w czasie przerw na sali gimnastycznej przeprowadzić, częściowo w języku angielskim, halloweenowe konkursy. Chętni uczniowie wzięli udział w zabawie Apple Bobbing, polegającej na chwytaniu jabłek bez użycia rąk, oraz w rozwiązywaniu zagadek o Halloween. Jako nagrodę Rada Rodziców ufundowała słodkie upominki. Oprócz wspólnej zabawy na przerwach, uczniowie brali także udział w aktywnościach związanych z Halloween podczas lekcji języka angielskiego: został wyświetlony film o lampionach z dyni, a uczniowie poznali nowe słówka w języku angielskim oraz obyczaje dotyczące tego magicznego święta.