Lista nauczycieli

Nawigacja

  • ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” – w ósmej klasie

    30 listopada 2023 r. uczniowie klasy VIII wystawili fragmenty II części ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Ósmoklasiści zadbali o scenografię, rekwizyty, kostiumy i muzykę. Atmosferę niesamowitości podkreślały zapalone świece i charakteryzacja bohaterów. Na scenie kolejno pojawiały się duchy przywoływane przez Guślarza, a wszystkim obrzędom towarzyszyły potęgujące nastrój słowa Chóru: ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” Dzieło Mickiewicza zostało odczytane głośno, z podziałem na role. Nasi ósmoklasiści na pewno na długo zapamiętają tę lekcję.

  • Nowe brzozy obok naszej szkoły

    W dniu 23.11 (czwartek) nasi uczniowie  wzięli udział w akcji sadzenia drzew na terenie naszej szkoły. Celem akcji jest szerzenie świadomości ekologicznej młodych Polaków, jak również aktywne zaangażowanie ich w ochronę przyrody jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Dzięki takim akcjom uczniowie mają okazje osobiście przyczynić się do ochrony fauny.

    Uczniowie pod  opieką nauczycieli posadzili 5 brzóz. Mamy nadzieję, że w przyszłości posadzone drzewka dadzą nam cień, ochronią przed słońcem oraz będą domem dla wielu zwierząt. Dziękujemy Panu Leśniczemu Dominikowi Frąckowiakowi za przekazanie darowizny w postaci drzewek.

  • Bezpieczni wśród nauczycieli

    W szkole uczą się nie tylko uczniowie! W trosce o wszechstronne bezpieczeństwo wszystkich osób przewijających się przez szkołę, kadra pedagogiczna oraz pracownicy obsługi, 29 listopada odświeżyli swoje wiadomości oraz umiejętności z zakresu I pomocy przedmedycznej. Szkolenie poprowadził Instruktor I pomocy- Ryszard Patalas.

  • Zabawa andrzejkowa

    Zwyczajowo koniec listopada to czas organizacji, również w szkołach, zabaw andrzejkowych.

    W naszej szkole taka zabawa odbyła się w czwartek 23 listopada. W nastrojowo udekorowanej sali i przy dźwiękach muzyki przygotowanej i odtwarzanej przez DJ – a, Pana Jakuba Kosika, uczniowie oddali się beztroskiej zabawie. Tańce przeplatane były różnymi zabawami organizowanymi przez prowadzącego imprezę, a chętni uczniowie, biorąc udział w przygotowanych przez Samorząd Uczniowski wróżbach, mogli poznać swoją przyszłość, np. jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca.

    O uzupełnienie utraconej energii i płynów zadbała Rada Rodziców organizując poczęstunek dla uczestników zabawy.

    Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi, Radzie Rodziców oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie andrzejkowego spotkania przy muzyce.

     

  • Ogólnopolski Konkurs "Alfik Matematyczny"

    Dnia 22 listopada 2023 obyła się w naszej szkole XXIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. Jest to konkurs organizowany przez Firmę Edukacyjną ,,Łowcy Talentów JERSZ”.  
    W matematycznej rozgrywce wzięło udział 20 uczniów naszej szkoły. Celem konkursu jest odkrywanie i rozwijanie uzdolnień matematycznych. Konkurs miał formę testu jednokrotnego wyboru. 
    Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
    Szkolny organizator konkursu: Beata Konowalik

  • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do niego dużo wcześniej. Cały listopad był miesiącem, w którym dbaliśmy o relacje międzyludzkie. Rozmawialiśmy o tolerancji, prawach i obowiązkach oraz znaczeniu życzliwości w codziennym życiu. Przeprowadzono szkolny plebiscyt na najżyczliwszego kolegę w każdej klasie, zwycięzcy otrzymali dyplom oraz słodkości ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostali uczniowie pocieszyli się słodyczami. Samorząd Uczniowski kolportował życzliwe listy, które przesyłali sobie uczniowie. Symbole życzliwości pojawiły się w całej szkole. Za organizację tego wydarzenia odpowiedzialne były: pedagog szkolny Beata Golis, terapeuta pedagogiczny Kamila Górecka oraz Samorząd Szkolny pod opieką Agnieszki Gaury.

  • Dzień Praw Dziecka

    20 listopada rokrocznie obchodzimy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji pedagog szkolny Beata Golis przygotowała prezentację multimedialną na temat praw, ale także i wynikających z nich obowiązków, którą wychowawcy omówili na lekcjach wychowawczych. Przypomnieli także uczniom do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc, gdy ich prawa są łamane. Korytarze szkoły udekorowane zostały grafikami unaoczniającymi prawa dzieci.

  • Mobilny Globus w naszej szkole.

    21 listopada uczniów naszej szkoły odwiedził Mobilny Globus. W interesującej formie przedstawiono dzieciom zagadnienia dotyczące ruchów Ziemi oraz w zrozumiały i prosty sposób wyjaśniono jakie są ich konsekwencje. Z filmu uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powstaje dzień i noc, o podziale roku na cztery pory i jaki wpływ ma na to pozycja Słońca na niebie, dlaczego pory roku inaczej wyglądają na równiku, inaczej na biegunach, albo dlaczego zima i lato na obydwu półkulach występują w różnym czasie. Piękna grafika ułatwiała przyswajanie tych niełatwych treści.

  • Wycieczka klasy I do Chyrzyna

    16 października uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę do siedziby Parku Narodowego „Ujście Warty”.

    Pierwszoklasiści wzięli udział w dwugodzinnych, niezwykle ciekawych warsztatach pt.”Życie bobrów”. Podczas pierwszej części zajęć, laboratoryjnej, uczniowie zapoznali się z budową ciała bobrów, funkcją wybranych części ciała tych zwierząt oraz ich zachowaniem w różnych sytuacjach. Z obejrzanego filmu dowiedzieli się m.in. czym odżywiają się bobry oraz jak zbudowane są żeremia. Wiedzę o tej ciekawej konstrukcji wykorzystali następnie wykonując pracę techniczną w glinie.

    Po części laboratoryjnej uczestnicy wycieczki przeszli do zajęć terenowych - udali się na spacer bobrową ścieżką w poszukiwaniu śladów bytowania tych zwierząt. Również ta część zajęć okazała się bardzo satysfakcjonująca, gdyż udało się zobaczyć zgryzy, nadgryzione przez bobry drzewa oraz opuszczone żeremia.

     

  • Jeż - super zwierz

    Już kolejny raz pan Dariusz Jaworski - burmistrz naszej gminy ogłosił konkurs na rzeźbę jeża - super zwierza. Dzieci z klas I, II i III z zapałem przystąpiły do pracy. Powstały fenomenalne rzeźby. Przy okazji uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat tych niepozornych zwierząt i szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego jeż to super zwierz? Okazało się, że jest to bardzo pożyteczne zwierzątko, które pomaga pozbyć się wielu nieprzyjaznych człowiekowi organizmów. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

  • Inny nie znaczy gorszy.

  • Szkoła Pamięta

    Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w akcji organizowanej przez MEN "Szkoła pamięta". W związku z tym została zorganizowana zbiórka zniczy. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu uczniów i rodziców zebrane znicze trafiły na miejsca pamięci: Pomnik Sapera w Gozdowicach, Cmentarz Wojenny 1 Armii Wojska Polskiego w Siekierkach, Cmentarz i teren obozu Stalag III c w Kostrzynie nad Odrą oraz na zapomniane i zaniedbane nagrobki znajdujące się na cmentarzu w Dąbroszynie. Uczniowie oczyścili zapomniane mogiły, uprzątnięto alejki między grobami i przy pomocy nauczycieli zapalono znicze. Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów, którzy bardzo chętnie angażują się w inicjatywy wolontariackie. Pamiętają o tych, o których inni zapomnieli

    #Szkoła Pamięta.

  • MŁODE GŁOWY

    W tym roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego pt. MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym którego szkolnym liderem jest nasza Pani psycholog Katarzyna Rozpędowska. Projekt wpisuje się w działania statutowe fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i jest odpowiedzią na rosnący krzyzys psychiczny wśród młodych osób oraz ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone na lekcjach wychowawczych podczas tego roku szkolnego.Zajęcia będą wzmacniać u uczniów takie kompetencje jak rozpoznawanie emocji, nazywanie potrzeb, stawianie granic, komunikowanie potrzeby wsparcia, utrzymanie higieny cyfrowej oraz bezpieczeństwa w sieci.

    Celem zajęć Godzina dla Młodych Głów jest:

    - budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród uczniów

    - pozyskanie umiejętności nazywania, rozpoznawania podstawowych emocji i mówienia o nich

    - normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc w razie potrzeb

    - zaopatrzenie uczniów oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i korzystanie z pomocy będzie prostsze

    - profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród uczniów oraz rodziców

    - edukacja i działania profilaktyczne.

    Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.mlodeglowy.pl

    Dla rodziców: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-rodzicem

    Dla uczniów: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-mloda-osoba

    Dla nauczycieli: www.mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-nauczycielem

  • Narodowe Święto Niepodległości

    W piątek 10 listopada świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny ilustrujący doniosłe momenty w historii naszego kraju. Podróż rozpoczął wstęp, przybliżający wszystkim postać Skawińskiego, bohatera noweli "Latarnik", który czytając Pana Tadeusza wzbudził w sobie głęboko chowany do tej pory patriotyzm. Tłem scenograficznym tej sceny były wykonane przez uczniów latarnie, mające symbolicznie rozświetlić drogę: emigrantom do Ojczyzny, Ojczyźnie - drogę do Niepodległości. W trakcie przedstawienia uczniowie wyróżniali kojarzące się im z Polską symbole oraz wydarzenia. Wędrówkę przez meandry historii rozpoczęliśmy wraz z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, a skończyliśmy w 1918 roku, wraz z odzyskaniem Niepodległości. W trakcie programu wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu klasy pierwszej, drugiej oraz piątej, obejrzeliśmy występy muzyczno-taneczne w wykonaniu zerówki oraz wysłuchaliśmy uczniów klasy trzeciej grających na cymbałkach. Punktualnie o 11.11 spotkaliśmy sie ponownie aby, w ramach akcji "Szkoła do hymnu" wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn naszej szkoły. 

    Program artystyczny został ponownie przedstawiony przez uczniów podczas wieczoru patriotycznego w świetlicy wiejskiej. Wiecej informacji pod linkiem poniżej:

    Relacja z obchodów wieczoru patriotycznego w Dąbroszynie

  • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    Dnia 17 listopada odbyła się w naszej szkole akcja edukacyjna Światowy Dzień tabliczki Mnożenia. Celem tej akcji jest przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W ramach przygotowania do tego dnia uczniowie klasy V wraz z wychowawcą udekorowali korytarze szkolne w działania związane z tabliczką mnożenia. W dniu 17 listopada w piątek odbyły się nietypowe lekcje matematyki. Dzieci doskonaliły znajomość tabliczki rozwiązując liczne zadania, rebusy, krzyżówki itp., dotyczące tabliczki mnożenia. Wiele śmiechu i radości dostarczył dzieciom ten dzień. Dodatkową atrakcją była możliwość zdobywania plusów, co sprawiało iż uczniowie z jeszcze większym zapałem brali aktywny udział w projekcie. Również uczniowie klasy III pod okiem wychowawcy doskonalili umiejętność do mnożenie i dzielenia w zakresie 100.

    Koordynator projektu: Beata Konowalik

  • Dzień Spódnicy

    30 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Spódnicy. Po raz kolejny pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły udowodnili, że potrafią się dobrze bawić i stworzyli miłą  i sympatyczną atmosferę. Na szczególną pochwałę zasługują wszyscy chłopcy, którzy zakładając spódnicę udowodnili, że mają do siebie duży dystans i ważna jest dla nich integracja i wspólna zabawa.

    Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie i zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy również Radzie Rodziców za słodką niespodziankę dla uczestników akcji.

  • Literacka podróż

    Nasi piątoklasiści odbyli ostatnio literacką podróż do Budapesztu. „Chłopcy z Placu Broni” to opowieść o grupie przyjaciół, których oprócz miejsca zamieszkania i nauki, łączą wspólne zainteresowania i wartości.

    Na kartach książki uczniowie zetknęli się z  wieloma postawami, z których jedne zasługują na podziw, inne na potępienie. Przyjaźń i zdrada, bohaterstwo i samolubstwo, to tylko niektóre ważne tematy powieści. Czytelnicy poznali Janosza Bokę, Feri Acza, braci Pastorów, nieśmiałego Ernesta Nemeczka i innych bohaterów. Aby utrwalić wiedzę o lekturze i pozostać trochę dłużej na budapesztańskim placu, przygotowali wspaniałe lapbooki.  Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

  • #KOCHAMSŁYSZEĆ

    Pod koniec października zorganizowane zostały dla uczniów klas I i II zajęcia, których celem było uświadomienie uczniom trudności osób niesłyszących lub niedosłyszących oraz uwrażliwienie na potrzeby osób z wadą słuchu.

    Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak działa zmysł słuchu i jakie mogą być przyczyny powstawania wad słuchu, na jakie trudności w codziennym funkcjonowaniu i nauce natrafiają uczniowie z wadami słuchu i jakie są sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym. Jednym z takich sposobów jest posługiwanie się językiem migowym, czego mogli spróbować również uczestnicy zajęć, ucząc się gestów oznaczających słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia.

    Zajęcia zorganizowane zostały w ramach Ogólnopolskiej Akcji Uświadamiającej  #kochamsłyszeć i przy wsparciu materiałowym Pani Jagody Gury, za co serdecznie dziękujemy.

  • Orkiestra dęta w pigułce

    Dnia 6.11.23 gościliśmy w naszej szkole muzyków, którzy uraczyli nas opowieścią instrumentalną wybrzmianą na skrzydłówce i saxhorach. Tytuł muzycznego spotkania „Orkiestra dęta w pigułce ” pozwolił nam na poznanie brzmienia tych wyjątkowych instrumentów.

  • Halloween

    Mimo że święto Halloween wywodzi się z tradycji krajów anglojęzycznych, jest już obecne i w naszej kulturze. Z tej okazji 31 października uczennice klasy piątej przebrały się za sympatyczne czarownice i elfy, by w czasie przerw na sali gimnastycznej przeprowadzić, częściowo w języku angielskim, halloweenowe konkursy. Chętni uczniowie wzięli udział w zabawie Apple Bobbing, polegającej na chwytaniu jabłek bez użycia rąk, oraz w rozwiązywaniu zagadek o Halloween. Jako nagrodę Rada Rodziców ufundowała słodkie upominki. Oprócz wspólnej zabawy na przerwach, uczniowie brali także udział w aktywnościach związanych z Halloween podczas lekcji języka angielskiego: został wyświetlony film o lampionach z dyni, a uczniowie poznali nowe słówka w języku angielskim oraz obyczaje dotyczące tego magicznego święta.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć