06.06.23 to kolejne spotkanie z naszymi muzykami. Tym razem w spektaklu muzycznym pt” Blacha, to brzmi dumnie” usłyszeliśmy utwory wygrywane na instrumentach dętych. Gromkimi brawami nagrodziliśmy artystów.
Piknik pod dębami. Oglądanie bobrowej konstrukcji. Odpoczynek. Zachwyt jaśminem.
Ogólnopolska Akcja Czytanie na Polanie 20 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "czytanie na polanie", której głównym celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ukazanie wartości książki jako zwierciadła wiedzy i zachęcenie do sięgania po książkę w każdym momencie i miejscu. W tym dniu wraz z uczniami i nauczycielami udaliśmy się na tereny zielone przed szkołę, gdzie na kocykach oraz ławkach dzieci czytały swojej ulubione bajki, poezję i powieści. Młodszym dzieciom bajki czytali wychowawcy klas, natomiast starsze mogły podzielić się swoim ulubionym fragmentem książki z rówieśnikami, co dodatkowo zachęcało innych do jej przeczytania. Na dzieci oprócz przyjemności czytania czekały przygotowane przez nauczyciela biblioteki szkolnej zagadki na temat znajomości lektur, krzyżówki, wykreślanki, karty pracy oraz konkurs wiedzy i zabawy na wesoło z chustą animacyjną. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością lektur i bajek, za co zostali nagrodzeni słodkościami. Dzień był bardzo udany, a dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do swoich domów.
Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy są organizatorami trzeciej edycji Leśnego Konkursu Literackiego, do którego zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja leśnej przyrody i zachęcenie dzieci do podjęcia twórczości literackiej. Tematem tegorocznych prac było „Moje ulubione drzewo”.
Komisja oceniła 32 prace literackie – 24 w kat. uczniów klas 4-6 oraz 8 w kat. uczniów klas 7-8. Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 11 autorów, w tym troje z naszej szkoły.
W kategorii uczniów klas 4-6
II miejsce zajął Timofii Oleksenko – klasa VI
Wyróżniona została Sara Sowińska – klasa V
W kategorii uczniów klas 7-8
II miejsce zajęła Amelia Sajewicz- klasa VIII
Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Bogdaniec, zaś pozostali autorzy dyplomy uczestnictwa i upominki.
Maria Skrzypczak-Wróblewska
Nowa galeria Festyn rodzinny została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 17 czerwca odbył się przy naszej szkole festyn zorganizowany przez Radę Rodziców.
5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W związku ze świętem uczniowie grupy przedszkolnej zostali zaproszeni przez Panią Annę Czelin – Bujnicką, na proekologiczne zajęcia.
Podczas zajęć uczniowie obejrzeli teatrzyk kamishibai „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” Tomasza Trojanowskiego. Poznając historię zwierząt z Puszczy Białowieskiej i Małego Rysia Rudka dowiedzieli się, jak duże znaczenie dla ludzi, zwierząt i roślin mają lasy tropikalne i że ich wycinanie zakłóca naturalny obieg wody w przyrodzie powodując m.in. susze. Przedszkolaki uczyli się również dbać o środowisko utrwalając wiedzę na temat segregacji odpadów, a na zakończenie zajęć obserwowali nieliczne chmurki płynące po niebie, aby później namalować podobne kolorową kredą i przywołać deszczową pogodę.
Serdecznie dziękujemy Pani Ani za ciekawe i pouczające spotkanie
Ósmoklasiści trzymamy kciuki !!!!
25 kwietnia na scenie Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku zostały przeprowadzone eliminacje powiatowe Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii recytacja. Wystąpiło w nich 44 młodych mistrzów żywego słowa.
W kategorii wiekowej klas VII-VIII jedyne wyróżnienie (drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano) otrzymał Antoni Suchecki- uczeń Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie.
Nasz reprezentant w sposób zajmujący przedstawił słuchaczom fragment powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Był to pojedynek na zagadki, jaki stoczyli Bilbo Baggins i Smeagol zwany Gollumem. Antoni jest ,,weteranem” konkursów recytatorskich różnych szczebli. Jego występy były zawsze zauważane i nagradzane.
Niedawno czwartoklasiści wcielili się w role dziennikarzy telewizyjnych. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu z wybranymi postaciami z „Bajki o rybaku i rybce” A. Puszkina. Żurnaliści po przedstawieniu gości zadawali im przygotowane pytania. Zadbali, aby rozmowa związana była z utworem, a tematy ciekawe. W zakończeniu podsumowali wywiad i podziękowali swoim bohaterom za poświęcony czas.
Autorzy zwracali uwagę na poprawny zapis wywiadu - każdą kwestię zapisali od nowej linii i myślnika. W studiu panowała przyjemna atmosfera. Goście czuli się swobodnie, a gospodarze robili wszystko, aby przyciągnąć przed ekrany jak najwięcej odbiorców. Sami oceńcie, czy rybak, jego żona i złota rybka wypadli przekonująco.
W piątek klasy VII i VIII przy współudziale młodszych kolegów uczciły na uroczystej akademii trzy majowe święta. Opowiedziały ich historię słowem i pieśnią. Oto krótkie przypomnienie.
1 maja to Święto Pracy obchodzone na całym świecie od 1890 roku.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto obchodzone od 2004 roku. Flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem.
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, które upamiętnienia uchwalenie w 1791 roku polskiej Konstytucji. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.
Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy się włączyli w przygotowanie szkolnej akademii.
Wielkanoc to najważniejsza Święta w roku kościelnym. Z tej okazji 13 kwietnia, uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczysty apel. Zaprezentowali na nim zwyczaje związane z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia oraz samej Wielkiej Nocy. Przypomnieli również o zwyczajach już zapomnianych, do których może warto wrócić? Nie zabrakło radosnych śpiewów i wielkanocnych życzeń.
Obchodzony w kwietniu Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu był okazją do spotkania integracyjnego dzieci z grupy 0 oraz uczniów klas I -IV. 14 kwietnia 2023 r. uczniowie zostali zaproszeni przez przedszkolaków oraz Panią Monikę Morawiec do pokonania ścieżki sensorycznej.Ścieżka sensoryczna zwana tez ścieżką zmysłów, to miejsce gdzie podczas zabaw rozwijana jest u dzieci motoryka, równowaga, koordynacja ruchów oraz wyobraźnia dotykowa. Dzięki zabawom na tej ścieżce wszystkie uczestniczące w spotkaniu dzieci doświadczały wielu wrażeń słuchowych, wzrokowych oraz dotykowych. Ścieżka zmysłów zbudowana była z materiałów o odmiennej fakturze, znajdowały się na niej przedmioty o zróżnicowanych kształtach, barwach i wielkościach. Czas spędzony podczas tych zabaw sprawił dzieciom wiele radości oraz poszerzył zakres ich doświadczeń zmysłowych. Wszyscy dobrze się bawili się podczas zabaw z chustą animacyjna Klanza. Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na plakat promujący Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu - nagrodę otrzymały dzieci z grupy 0. Finałem spotkania był słodki poczęstunek.
Uczniowie klas 0-III oraz VI-VIII uczestniczyli w wyjątkowym spektaklu. Na scenie Kostrzyńskiego Centrum Kultury ,,Kręgielnia” wystąpił przed nimi Teatr Animacji Piaskowych. Tematem przedstawienia były ilustrowane biblijne przypowieści o stworzeniu świata.
Sztuka tego rodzaju prezentacji polega na tym, że na szklanym, podświetlanym od spodu stole artystki tworzą z piasku obrazy. Dzieła te w czasie rzeczywistym są przedstawiane na ekranie. Na całym świecie tylko 250-260 osób potrafi się posługiwać taką techniką.
Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele Maria Skrzypczak-Wróblewska, Roman Miciak, Elżbieta Karcz, Agnieszka Gaura.
Lektura nie musi być nudna! Wiedzą o tym doskonale uczniowie naszej szkoły, którzy zwykle omawianie dzieł literackich kończą jakąś niecodzienną aktywnością. Wykonują lapbooki, lektury w pudełku, komiksy, zadania lekturowe, inscenizacje, profile facebookowe postaci literackich, wywiady oraz gry i makiety. Oto, co zrodziło się podczas lekcji języka polskiego, poświęconej powieści ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany przez UNESCO od 1995 roku. To największe tego typu wydarzenie na świecie obchodzone jest 23 kwietnia w ponad 100 krajach. Jest świętem autorów, ilustratorów, wydawców książek, czytelników i czytelnictwa - czyli nas wszystkich.
Taki dzień najlepiej spędzić w towarzystwie książek. Uczniowie klas VI-VIII zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą. Pani Malwina Smycz, promotorka czytelnictwa, zaprezentowała w bardzo ciekawy sposób swoją bibliotekę. Uczniowie poznali dział dziecięcy, Punkt Książki Mówionej, czytelnię prasy i czytelnię internetową. Kostrzyńska biblioteka to bardzo klimatyczne miejsce, kolorowe i bez wątpienia przyjaźnie nastawione do czytelników. Organizatorami wyjazdu byli p. Maria Skrzypczak-Wróblewska, p. Roman Miciak oraz p. Elżbieta Karcz.
28.03.2023 r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt "Piękna i bestia". Na deskach gorzowskiego teatru im J. Osterwy dzieci mogły podziwiać niezwykły kunszt aktorów wcielających się w baśniowe role postaci. zachwycały stroje, scenografia i muzyka.
Na jednej z lekcji języka polskiego piątoklasiści przebrani za wybranych bogów greckich wzięli udział w „uczcie olimpijskiej”. Pili nektar i spożywali ambrozję.
Każdy z „bogów” zaprezentował swoją postać - pochodzenie, atrybut, obszar władzy oraz krótką historię o sobie.
Czy chcielibyście uczestniczyć w takiej uczcie? Sami zobaczcie, jak ona wyglądała...
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców w akcję zorganizowaną przez sklep LIDL pod hasłem "Wspieramy talenty" nasza szkoła wzbogaciła się w obecnym roku szkolnym o 3 środki dydaktyczne: walizkę instrumentów muzycznych, tablice magnetyczne z pięciolinią oraz zestaw sportowy- 12 paletek i 144 piłeczki do tenisa stołowego. Pomoce te z pewnością uatrakcyjnią dzieciom naukę. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zdobyć te nagrody! Koordynatorem akcji była Beata Golis.
13.04.2023 r. pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie miejskim Konkursu Recytatorskiego w Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych. Rywalizowali z grupą ok.50 uczniów, w kategoriach klas 1-3, 4-6 i 7-8. Jury przyznało tytuł Laureata etapu miejskiego oraz nominację do etapu powiatowego LKA Antoniemu Sucheckiemu z klasy 8. Uczennica klasy 2- Wiktoria Kukla wywalczyła wyróżnienie w kategorii klas 1-3. Pozostali uczestnicy to: Maciej Błażek - kl.1, Hanna Rozpędowska kl. 2 oraz Olaf Niziński kl.3. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Antoni Suchecki będzie reprezentować Witnicę na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 25 kwietnia w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku.