Tydzień 11-15 września w naszej szkole przebiegł pod znakiem "Profilaktyki chorób Zakaźnych". Najmłodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami oraz panią pielęgniarką przypomnieli sobie najważniejsze zasady higieny pomagające chronić się przed najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi. Uczniowie z klas IV-VIII na lekcjach biologii, przyrody oraz godzinach wychowawczych pogłębiali wiedzę o zdrowiu swoim oraz najbliższych w celu kształtowania odpowiednich postaw prozdrowotnych. Akcję przygotowały i koordynowały: pedagog szkolny B. Golis, psycholog K. Rozpędowska oraz pedagog specjalny M. Morawiec.
Przerwa na Czytanie 26 października nasza szkoła uczestniczyła w wielkiej akcji czytelniczej - IV Międzynarodowej Akcji Przerwa na Czytanie. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do czytania w każdym miejscu i sytuacji. Tego dnia nie było w szkole osoby bez książki. Nie zabrakło także uczniów przebranych za ulubione postacie z książek. W wydarzeniu wzięło udział 113 osób, w tym uczniów i nauczycieli i pozostałych pracowników. Podczas długich przerw międzylekcyjnych cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie w ciszy i skupieniu czytali ulubione książki. Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego słuchali bajek czytanych przez nauczyciela, włączając się w akcję bicia rekordu w czytaniu na przerwie. W czasie akademii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego "Mój ulubiony bohater książkowy", który został ogłoszony w ramach akcji. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów młodszych klas- udział wzięło 25 uczniów. Wyróżnione i nagrodzone zostały prace odznaczające się dużą pomysłowością i wykonaniem. W drugiej części akademii biblioteka szkolna wraz z uczniami klasy III zaprezentowała spektakl do wiersza J. Brzechwy "Kaczka - dziwaczka". Uczniowie byli bardzo zaangażowani w przedstawienie i wcielając się w wybrane role udowodnili, że czytanie kształtuje wyobraźnię oraz sprawia radość i integruje ludzi, co było widać poprzez zaangażowanie wszystkich uczestników akcji.
W tym roku przyłączyliśmy się do obchodzonego na całym świecie w październiku Miesiąca AAC.
AAC (Augmentative and Alternative Communication) to komunikacja alternatywna i wspomagająca. AAC pomaga osobom ze złożonymi problemami w komunikacji przezwyciężać bariery w porozumiewaniu się, nawiązywać przyjaźnie, znajomości, stawać się osobą autonomiczną, decydującą o sobie. Każda klasa wraz z wychowawcami oraz nauczycielem muzyki Panią Renatą Sywulak-Głuszko – nauczyła się piosenki zespołu Akurat „Bardzo lubię mówić z Tobą” ilustrowanej gestami i symbolami systemu MAKATON.
Pedagog specjalny - Monika Morawiec zorganizowała warsztaty (w oddziale 0, klasie 2 i 7) zapoznając uczniów z metodami komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Podczas warsztatów zaprezentowano pomoce: piktogramy, symbole PECS, MAKATON, tablice komunikacyjne, książkę komunikacyjną oraz książki do czytania uczestniczącego. Uczniowie mieli okazję wypowiadać się bez słów, korzystając z dostępnych symboli. Najważniejszym jednak założeniem było uświadomienie wychowankom z jakimi trudnościami zmagają się ludzie niemówiący i mający trudności w komunikacji oraz jak ważna jest dla każdego człowieka możliwość porozumiewania się, wyrażania myśli, opinii, preferencji. W dniu 26.10.2023 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację podsumowującą oraz wspólnie wykonali piosenkę „Bardzo lubię mówić z tobą”.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie a nauczycielom za pomoc w nauce tekstu i gestów do piosenki.
Monika Morawiec
W ramach polonistycznego projektu ,,Na obczyźnie” uczniowie klasy VII zbudowali makiety latarni morskiej w Aspinwall, w której toczy się akcja „Latarnika” Henryka Sienkiewicza.
W czasie realizacji tego zadania młodzież wykazała się pomysłowością i kreatywnością. Rezultaty ich pracy są naprawdę imponujące. Przekonajcie się o tym sami, oglądając fotorelację.
W naszej szkole podejmujemy różne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować kulturę spożywania posiłków, w których będą królowały owoce i warzywa.
W nawiązaniu do tematu o zdrowym żywieniu uczniowie klasy I w ramach zajęć technicznych uczestniczyli w degustacji owoców oraz mieli możliwość przygotować sałatkę warzywną. Ubrani w kolorowe fartuszki samodzielnie pokroili potrzebne składniki i starannie je wymieszali. Przygotowany posiłek był gotowy do degustacji. Smacznego J
10 października 2023r. klasy 3, 4 i 5 wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Parku Rozrywki Majaland. Celem wycieczki była integracja zespołu szkolnego, poznanie atrakcyjnych miejsc w okolicy zamieszkania dzieci oraz sposobów zdrowego spędzania czasu.
Problem dbania o środowisko jest istotny i poruszany od dawna. Niestety nieustannie pojawiają się głosy, że jeden człowiek nie ma wpływu na zmiany... że poprawienie codziennych nawyków w jednym domu nie zmniejszy globalnego niszczenia środowiska. Czy na pewno? A gdyby tak każdy pomyślał, że zostanie osobiście rozliczony za swoje „przestępstwa” wobec ziemi? A gdyby tak, istniała tajna organizacja tropiąca tych, którzy bezmyślnie marnują prąd i wodę, zanieczyszczają powietrze, czy kupują nieustannie nowe niepotrzebne rzeczy? A co by było gdyby bezbronne zwykle zwierzęta, nagle stanęły do boju o własne bezpieczeństwo i przyszłość naszej planety? Na te pytania uczniowie naszej szkoły otrzymali odpowiedzi 25 listopada 2023 roku, podczas Spektaklu „Gang Śmieciaków” Jego bohatetowie: Leon Kameleon i Weronka Biedronka w sprytny sposób wytropili i widowiskowo ukarali „przestępców” działających przeciwko planecie ziemi! Bohaterowie zasygnalizowali również, że alkohol, nikotyna czy napoje energetyczne to samo zło. Dbanie o Planetę, to także dbanie o własne zdrowie!
W dniach 29.09. do 05.10.2023 r. Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Czytamy z sercem". Wydarzenie to łączy dwa obchodzone w tym czasie święta - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09.) oraz Światowy Dzień Serca (05.10.). Celem akcji jest promocja literatury, czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy na temat serca- jego budowy, chorób układu krążenia, symboliki, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby innych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz profilaktyka przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. W ramach akcji odbyły się lekcje biblioteczne. Dla uczniów klas 0-II przeprowadzone zostały zajęcia czytelniczo-plastyczne, podczas których dzieci wysłuchały opowiadania „Serce misia” oraz „ Moja krew” i "Serce". Następnie uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat dbania o serce, zapoznali się z budową serca, wykonywali plakaty o zdrowym i chorym sercu, układali puzzle, rozwiązywali zagadki oraz wykonali serca metodą origami. Klasy IV,V,VI i VIII wysłuchały opowiadań pt. "Pracownia Aurory" i"Dziewczyna o kruchym sercu" poruszających temat uczuć , potrzeby czynienia dobra, przyjaźni oraz konieczności rozwijania wrażliwości na cierpienie i pomoc osobom chorym. Uczniowie wspólnie poszukiwali recepty na szczęście i radość w życiu. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie na szkolnych korytarzach.
Sejm Rzeczpospolitej ogłosił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Z tej okazji gorzowski teatr przygotował dla widzów ,,Zemstę” naszego najwybitniejszego komediopisarza. Dąbroszyńscy uczniowie klas VII i VIII mieli okazję obejrzeć tę sztukę w ostatnią środę.
W czasie spektaklu największą uwagę widzów przykuł Jan Mierzyński, który wcielił się w rolę Papkina. Doskonale operował głosem, mimiką i gestem. Kostiumy odzwierciedlały klimat danej epoki. Muzyka podkreślała napięcie i nastrój, a oświetlenie tworzyło atmosferę i pobudzało wyobraźnię. Znakomicie ucharakteryzowani aktorzy, występujący w stylowych kostiumach, często wywoływali uśmiech na twarzach odbiorców spektaklu..
Warto dodać, że w przyszłym roku miłośnicy teatru będą obchodzić dwusetną rocznicę prapremiery „Zemsty”, która odbyła się w teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego we Lwowie. Zatem od dwóch wieków Fredro bawi nas, drwi z naszych przywar, a na końcu uczy. Oby jego nauki nie poszły w las.
Po spektaklu dąbroszyńscy uczniowie zwiedzili cały gorzowski teatr – scenę, jej kulisy oraz pracownie, w których są przygotowywane kostiumy, rekwizyty i scenografie. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele: Maria Skrzypczak-Wróblewska i Roman Miciak.
W poniedziałek, 16 października, odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie którego pasowani na uczniów zostali najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności.
Na początku część artystyczną zaprezentowali uczniowie klas starszych – reprezentanci klasy ósmej recytowali wiersze, piosenkami uroczystość wzbogacili uczniowie klas czwartej, piątej i trzeciej, którzy dodatkowo akompaniowali sobie grą na dzwonkach, czym zachwycili zebranych na sali.
Następnie przed zebranymi gośćmi, pracownikami szkoły i uczniami wystąpili kandydaci na uczniów naszej szkoły. Swoim występem udowodnili, że potrafią już recytować, śpiewać i grać na instrumentach i że nadszedł czas na pasowanie. Aktu tego, po wcześniejszym złożeniu przyrzeczenia przez uczniów i ich rodziców, dokonał pan burmistrz, Dariusz Jaworski wraz z panią dyrektor, Anną Brodnicką, a na pamiątkę tej ważnej chwili dzieci otrzymały ufundowane przez rodziców uczniów i Radę Rodziców dyplomy, medale i tuby ze słodkościami, a od burmistrza pluszowe misie i poprawiające bezpieczeństwo odblaski.
Na zakończenie głos zabrali pani dyrektor oraz pan burmistrz, składając wszystkim pracownikom szkoły życzenia z okazji ich święta oraz pasowanym uczniom życząc samych szóstek na świadectwach. Najserdeczniejsze życzenia wraz z prezentem i okazałym tortem pracownicy szkoły otrzymali również od rodziców za pośrednictwem przedstawicielek Rady Rodziców, przewodniczącej pani Anny Domańskiej oraz pani Agnieszki Luksy.
Za wszystkie życzenia i okazaną wdzięczność serdecznie dziękujemy.
Z okazji Dnia Chłopaka na naszej garderobie zagościły muszki i krawaty. Chłopcy z okazji Waszego święta jeszcze raz składamy Wam najserdeczniejsze życzenia.
19.10.23 uczniowie klas 3,4,5 wybrali się na wycieczkę do Słońska .W Ośrodku podziwiali nowoczesną, multimedialną wystawę, która odkryła przed nimi tajemnice ptasiego życia oraz niedostępne na co dzień miejsca w Parku. Interaktywne gry, niesamowite projekcje i kolorowe animacje przypadły do gustu zarówno starszym, jak i młodszym. Miejsce, które każdego zaintrygowało, to symulator lotu balonem i spływ łodzią. Wycieczka bardzo się podobała, na pewno wiele się nowego dowiedzieliśmy o naszym regionie, doświadczyliśmy , podziwialiśmy.
Tym razem pomysłem na podsumowanie pracy z „Mikołajkiem” była ,,lektura w pudełku”. Czwartoklasiści wykonali wyjątkowe projekty – pudełka, do których włożyli 10 rekwizytów związanych z książką. Następnie prezentowali przedmioty z najbliższego otoczenia tytułowego bohatera. Trenując umiejętność argumentowania, udowodnili, że dobrze znają treść lektury. To zadanie stało się atrakcyjną formą pracy z utworem literackim. Efekty działań widoczne są na załączonych zdjęciach.
10 października tradycyjnie obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Jest to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w wielu krajach na świecie. Jej głównym celem jest wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie, propagowanie idei sadzenia i pielęgnacji drzew.
Nasza szkoła również wzięła udział w tym święcie. Z tej okazji dzieci ozdobiły korytarze szkoły plakatami i informacjami na temat różnych gatunków drzew. Z tej okazji została zaproszona Pani Olga Betańska, która jest pracownikiem Parku Narodowego „Ujście Warty” . W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. o bezcennej roli i znaczeniu drzew w przyrodzie. Poznali budowę drzewa, gatunki, które można zobaczyć w naszej okolicy. Dowiedzieli się również że drzewa to dom i schronienie dla wielu zwierząt i owadów. Uwieńczeniem tego spotkania było posadzenie przed budynkiem szkoły brzozy
Drzewa, nasze wspólne dobro! Zatem sadźmy drzewa!
4 października nasza szkoła dołączyła do VI edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Głównym celem przedsięwzięcia, organizowanego od kilku lat przez Fundację Sprzątamy Dla Polski, jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych.
Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami, zaopatrzeni w zakupione przez Radę Rodziców rękawiczki i worki, udali się w wyznaczone rejony boiska, parku, świetlicy wiejskiej i okolice dróg, aby wspólnie uporządkować je z nieczystości.
Po skończonej akcji wszyscy zmęczeni, ale też zadowoleni z wykonania dobrego społecznie uczynku, zostali nagrodzeni cukierkami.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie materialne akcji oraz przygotowanie słodkiej niespodzianki dla uczestników wydarzenia.
W piątek 6 października odwiedzili naszą szkołę artyści z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz" z Zielonej Góry. Tematem spotkania z uczniami była muzyka latynoamerykańska. Uczniowie dowiedzieli się o związku utworów z jedzieniem. Okazało się, że popularne merengue to po polsku beza, nazwa rumba pochodzi od słowa rum a salsa to po prostu sos. Wśród utworów wykonanych przez artystów znalazły się popularne "Despacito" oraz "Con Calma". Muzycy wykorzystali gitarę klasyczną, klarnet oraz różne instrumenty perkusyjne: konga, cajon czyli skrzynię, tamburyn, tarkę oraz rózne grzechotki . Godzina w rytmie rumby, salsy, bachaty minęła niepostrzeżenie. Czekamy na kolejny koncert już za miesiąc.
W dniach 19 i 20 września 2023 r. na Stadionie Miejskim w Witnicy odbyły się Gminne Dni Sportu. Uczestników przywitali: Burmistrz Miasta i Gminy Witnica Dariusz Edward Jaworski, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Witnicy Tomasz Wysoczański oraz Kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu Katarzyna Domarecka. Pierwszego dnia w zabawach integracyjnych wzięli udział uczniowie klas 1-4. Zabawy prowadzone były w formie sztafet z wykonywaniem zadań sprawnościowych. Nie było wygranych, a każda szkoła otrzymała bon o wartości 500 złotych na zakup sprzętu sportowego.
Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach:
– bieg z gazetą,
– rzuty do celu,
– skoki łączone obunóż,
– bieg slalomem z piłką,
– drużynowe przeciąganie liny.
W drugim dniu zorganizowano zawody lekkoatletyczne dla młodzieży z klas 5-8 w grupie dziewcząt i chłopców. Poszczególne zawody prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego ze szkół, które brały udział w wydarzeniu, a pomagali im uczniowie szkoły średniej w Witnicy.
Miejsca Medalowe uzyskane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie:
– bieg na 60 m - Maksym Sichkar II miejsce
– bieg na 400 m - Budzianowska Gabriela I miejsce, Kwak Oskar II miejsce,
Banda Nikodem III miejsce
– skok w dal – Budzianowska Gabriela III miejsce, Gura Jan III miejsce.
– skok wzwyż - Cywicka Natalia II miejsce, Antkiewicz Julia III miejsce, Kwak Oskar III miejsce.
– pchnięcie kulą – Antkiewicz Julia III miejsce
– bieg sztafetowy – II miejsce w składzie Grudzień Angelika, Kasprzak Amelia,
Budzianowska Gabriela i Dąbrowska Monika
Na zakończenie Burmistrz Dariusz Edward Jaworski podsumował zawody i jak w każdych wyróżniono zawodników z miejsc medalowych, a każda szkoła otrzymywała również bon o wartości 1000 złotych.
Dziękujemy za inicjatywę i gratulujemy uczestnikom.
2 października 2013 roku klasa IV odwiedziła siedzibę Parku Narodowego Ujście Warty w celu uczestnictwa w warsztatach pod tytułem "Orientuj się w przyrodzie". W warsztaty miały na celu zapoznanie się ze sposobami ustalania kierunków reograficznych za pomocą zjawisk przyrodniczych i kompasu. Po zajęciach stolikowych uczestnicy warsztatów wyznaczając azymuty szukali "skarbów". Wszyscy znakomicie sobie poradzili z zadaniem praktycznym. W ten sposób uczniowie utrwalili wiadomości i umiejętności zdobywane w szkole. Przy okazji obejrzeli wystawę zwierząt występujących na terenie Parku. Najbardziej zafascynował ich wilk i bielik.
VIII Memoriał im. Mariusza Warzyboka w saneczkarstwie rozegrany 15 i 16 września 2023 na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze - Sobieszowie zgromadził ponad stu trzydziestu zawodników.
Zawody rekreacyjno-sportowe rozegrane zostały na sankorolkach w pięknej słonecznej pogodzie. Memoriał od ośmiu lat przyciągają do Jeleniej Góry- Sobieszowa wiele zawodniczek, zawodników, trenerów i sympatyków saneczkarstwa. Na starcie tegorocznej edycji stanęli saneczkarze i saneczkarki m.in. z Jeleniej Góry, Karpacza, Krynicy-Zdrój, Nowego Sącza, Bielska Białej, Nowin Wielkich. Wśród nich kilkoro uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie. Impreza miała na celu popularyzację dyscypliny.
W kategorii chłopcy 2011- 2013 Jan Gura zajął II miejsce, a Maksym Sichkar III miejsce na 30 startujących. W kategorii młodziczek nasza absolwentka Emilia Milka zajęła IV miejsce, natomiast Julia Antkiewicz i Gabriela Budzianowska odpowiednio V i VI. W kategorii młodzik pierwsze starty oddali Kacper Boczko, Tymofii Oleksenko oraz nasz absolwent Wiktor Gabryluk zajmując odpowiednio lokaty 7, 13 i 11.
W kategorii junior młodszy zarówno wśród dziewcząt i chłopców na starcie zjawiła się cała kadra Polski, dlatego VI miejsce naszej absolwentki Marii Czarneckiej i X Antoniego Gury można uznać za dobry wynik.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i tym wszystkim, którzy odważyli się wziąć udział w zawodach.