Lista nauczycieli

Nawigacja

  • Światowy Dzień Czytania Tolkiena

    Światowy Dzień Czytania Tolkiena przypada co roku 25 marca. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Fani  twórcy „Władcy Pierścieni”  obchodzą je w rozmaity sposób: czytając w domowym zaciszu bądź w gronie przyjaciół lub spotykając się na wydarzeniach organizowanych przez biblioteki, placówki kulturalne lub osoby prywatne.

    Tego dnia każdy  dąbroszyński szóstoklasista zaprezentował w klasie przygotowany  fragment książki fantasy ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Lektorzy byli przebrani za przedstawi cieli ludów występujących w powieści, m. in. elfy i gobliny. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pięknego czytania w wykonaniu  koleżanek i kolegów.

    Uczestnicy tego literackiego święta mają nadzieję, że ich akcja zachęci młodych ludzi do sięgnięcia po literaturę fantasy. Jak powiedziała Wisława Szymborska: ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

  • Konkurs wielkanocny

    Tradycyjnie w naszej szkole przed świętami Wielkanocnymi odbył się konkurs plastyczny organizowany przez nauczycielkę Iwonę Przetacką na kartkę i stroik świąteczny. Spośród wielu pięknych prac jury wyróżniło wielkanocne kartki: Mai Domańskiej, Weroniki Hłuszczak, Jana Budzianowskiego, Łukasza Bandy. Swą pomysłowością , wykonaniem zachwyciły stroiki: Mai Domańskiej, Roksany Kucińskiej, Piotra Błażka, Amelii Kasprzak. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy.

  • Muzyka rodem z wysp brytyjskich

    Kolejny koncert muzyczny w naszej szkole przebiegał w klimacie muzyki irlandzkiej, szkockiej, angielskiej. Muzycy przenieśli nas w krainę legend o rycerzach króla Artura, przygód Robin Hooda, celtyckich boginek i bogów. Czarodziejskie brzmienie fletów, flażoletu i innych instrumentów wybrzmiewało magią dźwięków.

  • Wyniki etapu rejonowego Lubuskiego Konkursu BRD 2022/2023

    Zakończyło się sprawdzanie kart odpowiedzi uczniów z etapu rejonowego, w którym wzięło udział 762 uczniów.
    Uczennice Szkoły Podstawowej z Dąbroszyna: Sajewicz Amelia i Milka Emilia swój rejon miały w Ośnie Lubuskim. W etapie rejonowym uczniowie pisali test, za który można było uzyskać maksymalnie 60 punktów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 43 uczniów, wśród nich Sajewicz Amelia. Gratulujemy!

     

  • Kaligraficznie podsumowali innowację

    Innowację ,,Sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia w szkole” zwieńczył Szkolny Konkurs Kaligraficzny im. Boguchwała. Jego patron wypowiedział pierwsze w języku polskim słowa uwiecznione w ,,Księdze Henrykowskiej”. Zadaniem uczestników było bezbłędne, kaligraficzne przepisanie wybranych wierszy oraz wykonanie inicjału i bordiury.
    Uczniowie klas I-III kaligrafowali wiersz „Żyrafa” Jana Brzechwy. Wszyscy z wielkim zapałem zaangażowali się w wykonanie zadania.  Komisja konkursowa uhonorowała nagrodami i wyróżnieniami najlepsze prace.
    I miejsce-Hanna Rozpędowska z kl.2
    II miejsce-Nikola Sawczuk z kl. 3
    III miejsce-Nina Pierzchlewicz z kl.2
    Wyróżnieni zostali: Adam Krzeski (kl.3), Lena Gabryluk (kl.2) i Dawid Pałczyński (kl.2)
    Czwarto i piątoklasiści przepisywali wiersz ,,Wąż kaligraf” Jana  Brzechwy, szósto i siódmoklasiści wzięli na warsztat  ,,Radość pisania” Wisławy Szymborskiej. Oto wyniki przeprowadzonego konkursu:
    Klasy IV-V
    I miejsce- Sara Sowińska z kl.5
    II miejsce- Roksana Kucińska z kl.4
    III miejsce- Anna Kimachuk z kl.4
    Wyróżnieni zostali: Julia Jabłońska (kl.4), Jan Budzianowski(kl.4) i Antoni Zapisek (kl.5)
    Klasy VI-VII
    I miejsce- Julia Antkiewicz z kl.7
    II miejsce- Timofii Oleksenko z kl.6
    III miejsce-Monika Dąbrowska z kl.7
    Wyróżnieni zostali: Mateusz Zwierzchowski (kl.6) i Gabriela Budzianowska (kl.7).
    Laureaci otrzymali  nagrody książkowe i dyplomy. Pozostałym uczestnikom autorki innowacji p. Beata Golis i p. Maria Skrzypczak-Wróblewska wręczyły dyplomy za udział w zadaniach i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
    Wszystkim serdecznie gratulujemy!

  • Podróże z Małym Księciem

    Siódmoklasiści zakończyli literacką podróż z bohaterem ostatniej lektury - Małym Księciem.

    Przed „kosmiczną” podróżą uczniowie skonstruowali omawiane „planety” i przedstawiali je w taki sposób, aby jak najwięcej mówiły o zamieszkujących je postaciach. Stworzyły one swego rodzaju „galaktykę Małego Księcia”. W wyjątkowy nastrój wprowadzała czytelników piosenka Katarzyny Sobczyk „Mały Książę”.

    Wraz z mieszkańcem asteroidy B-612 uczniowie odwiedzili kilka planet i ich mieszkańców, uosabiających różne ludzkie wady i negatywne postawy. Odkrywali czym jest przyjaźń i  miłość. Poznali „dorosłe” patrzenie na świat przez pryzmat materialnych korzyści, żądzę posiadania władzy i brak poszanowania dla wartości nadrzędnych - odpowiedzialności, i wierności jakiejś idei. Młodzi ludzie wraz z Małym Księciem zastanawiali się, dlaczego „duzi ludzie” ludzie są tacy dziwni?

    Wszystkie te działania pomogły młodym czytelnikom omówić najważniejsze problemy poruszane w lekturze.

  • Pierwszy Dzień Wiosny

    21 marca powitaliśmy długo wypatrywaną wiosnę! Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością, gdyż w tradycji naszej szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.

         Po skróconych lekcjach spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby rozstrzygnąć konkurs na wiosenne nakrycie głowy. Ilość uczestników i pięknych, kolorowych kapeluszy przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy konkursowicze zostali nagrodzeni za swoją kreatywność, zaangażowanie i świetne pomysły.

         Po konkursie odbyło się podsumowanie cyklu zajęć dla uczniów naszej szkoły,  prowadzonych przez Beatę Golis i Kamilę Górecką na temat Zespołu Downa.  Uczniowie okazali solidarność z tymi osobami poprzez założenie  dwóch różnych skarpetek. W akcję najbardziej zaangażowali się uczniowie zerówki. 

         Następnie w kolorowym korowodzie z Marzannami, przy wesołych okrzykach ruszyliśmy pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było spalenie Marzann oraz poczęstunek w postaci kiełbasek, napojów i słodkości przygotowanych przez Radę Rodziców.

  • Dąbroszyński recytator laureatem

    Antoni Suchecki, uczeń klasy VIII SP w Dąbroszynie został laureatem IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

    Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, a skierowane było do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Ich recytacje były formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

    Antoni Suchecki zajął III miejsce na przesłuchaniach półfinałowych, które odbyły się w Szczecinie. Przedstawił na nich fragment książki „Mury w Ravensbrück” Danuty Brzosko-Mędryk i wiersz „Pamięci psotnika” Grażyny Chrostowskiej.

  • Wizyta u Państwa Gura

    Korzystając z ładnej pogody uczniowie oddziału przedszkolnego wybrali się 16 marca z wizytą do Państwa Gura. Tam mieli okazję nie tylko spędzić miło czas na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim obserwować zwierzęta – kozy i kury. Wielką radość sprawiła uczniom czynności karmienia małych kóz przygotowanymi przez panią Jagodę marchewkami oraz wybieranie z kurnika świeżo zniesionych jaj. Oprócz tego dzieci woziły się w czterokołowym wózku, grały w piłkę nożną oraz miały możliwość pozowania do zdjęć w wyjątkowym pojeździe.
    Serdecznie dziękujemy Państwu Gura za zaproszenie i przygotowany poczęstunek oraz za dostarczenie uczniom tylu radości i nowych, niecodziennych doświadczeń.

    Uczniowie i nauczycielki oddziału przedszkolnego
     

  • Inicjały i innowacja pedagogiczna

    Nasza szkoła zrealizowała innowację pedagogiczną ,,Sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia w szkole”. Jej założeniem było promowanie  języka ojczystego wśród uczniów oraz poprawa jakości pracy szkoły. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone przez nauczycielki Beatę Golis i Marię Skrzypczak-Wróblewską w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
    Od jaskini do stalówki, czyli w klasach 0-3
    Najmłodsze dzieci, odwzorowując pismo klinowe, pisały swoje imiona i nazwiska na „tabliczkach glinianych” rylcami wykonanymi przez matkę jednej z uczennic. Wzorem ludzi zamieszkujących jaskinię Lascaux wykonały malowidło na własnoręcznie przygotowanym papierze czerpanym. Później uczniowie wcielili się w role kopistów i ozdobili inicjał. Spróbowali także sztuki kaligrafii, wykorzystując pióra ze stalówkami. 
    Na koniec dzieci wzięły udział w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym im. Boguchwała. Jego patron wypowiedział pierwsze w języku polskim słowa uwiecznione w Księdze Henrykowskiej. Zadaniem konkursowym było kaligraficzne przepisanie „Żyrafy” Jana Brzechwy, wykonanie inicjału oraz bordiury. 
    Szkolni skrybowie, czyli w klasach 4-7
    W starszych grupach klasy zamieniły się w skryptoria, a uczniowie w skrybów, którzy malowali inicjały i ćwiczyli się w sztuce kaligrafii. Pisali za pomocą stalówki z obsadką litery i wyrazy. 
    Zwieńczeniem innowacji był konkurs kaligraficzny, w którym uczestnicy przepisali wiersze ,,Wąż kaligraf” Jana  Brzechwy i ,,Radość pisania” Wisławy Szymborskiej oraz stworzyli zamieszczone w nich inicjały. Ponadto uczniowie odbyli wirtualną wycieczkę do Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma oraz wysłuchali audycji poświęconej wpływowi pisma na pracę mózgu. 
    Dzieci odgrywające rolę dawnych skrybów oceniły, że długopis i komputer są zdecydowanie wygodniejszymi narzędziami do pisania.

  • Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików

    Od piątku 10 marca do niedzieli 12 marca br. uczniowie naszej szkoły przebywali w Karpaczu.

    Ostatnie w sezonie 2022/2023 zawody rozegrano na lodowisku w Łagowie koło Zgorzelca.

    Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, to zawody skierowane do uczniów klas 7-8 Szkoły Podstawowej. Nasza szkołę podczas zawodów reprezentowało siedmioro uczniów zawodników UKS-u Nowiny Wielkie.

    Wyniki:

    1. Oleksenko Tymofii – IV miejsce w jedynkach, III miejsce w dwójce oraz II miejsce w drużynie.

    2. Milka Emilia –  IV miejsce w jedynkach, V miejsce w dwójce oraz III miejsce w drużynie.

    3. Kwak Oskar – VII miejsce w jedynkach, V miejsce w dwójce oraz III miejsce w drużynie.

    4. Budzianowska Gabriela – IX  miejsce w jedynkach, oraz II miejsce w drużynie.

    5. Antkiewicz Julia – VI miejsce w jedynkach oraz IV miejsce w drużynie.

    6. Dąbrowska Monika – VII miejsce w jedynkach oraz IV miejsce w drużynie.

    7. Gabryluk Wiktor –  VIII miejsce w jedynkach oraz VIII miejsce w dwójce.

    Po zawodach wszyscy zawodnicy miło spędzili czas na odnowie biologicznej w kompleksie „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Gratulujemy sukcesów.

     

  • Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

    Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest elementem współzawodnictwa sportowego wynikającym z Systemu Sportu Młodzieżowego w Polsce prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Olimpiada rozgrywana jest od 1995 roku. W bieżącym roku organizatorem zmagań w zimowych dyscyplinach sportowych była Podkarpacka Federacja Sportu. Z uwagi na brak możliwości rozegrania zawodów w Polsce, podjęto decyzję, by wszystkie konkurencje saneczkowe zostały rozegrane na torze w Starym Smokowcu na Słowacji. W dniu 27 lutego br. odbyły się eliminacje. Do eliminacji przystąpiło 109 zawodników. Zgodnie z regulaminem i wynikami eliminacji, do zawodów zostało dopuszczonych 65 zawodników z 4 województw reprezentowanych przez 8 klubów. Zawody finałowe zostały rozegrane w dniach od 28 lutego do 1 marca br. W klasyfikacji klubowej pierwsze miejsce uzyskał MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, wyprzedzając UKS Nowiny Wielkie i UKS Tajfun Nowy Sącz.  

    Naszą szkołę podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych reprezentowało trzech uczniów klasy VIII zawodników UKS-u Nowiny Wielkie: Antoni Gura, Daniel Maks oraz Kuba Wojsowicz zajmując odpowiednio 17, 19 i 22 miejsce w jedynkach juniorów młodszych. Daniel Maks oraz Kuba Wojsowicz rywalizowali w dwójkach zajmując 13 miejsce, natomiast Antoni Gura w drużynie uplasował się na VII pozycji. Gratulujemy uzyskanych wyników w Mistrzostwach Polski.

  • Powiatowa Spartakiada Młodzieży

    W środę 8 marca nasza szkoła wzięła udział w ramach Powiatowej Spartakiady Młodzieży – Igrzyska Dzieci (rocznik 2010 i młodsi) w Mini Koszykówce dziewcząt. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich. W imprezie uczestniczyło dziewięć szkół z powiatu gorzowskiego. Nasza szkoła zajęła IV miejsce. Gratulujemy udanego występu. Szkołę reprezentowały: Antkiewicz Julia, Budzianowska Gabriela, Domańska Maja, Kasprzak Amelia, Nizińska Aleksandra, Maks Maja, Jabłońska Julia oraz Nizińska Nadia.

  • „Dzień Matematyki” w przedszkolu

    W poniedziałek 13 marca uczniowie oddziału przedszkolnego obchodzili „Dzień Matematyki”. Już od rana dzieci rozwiązywały liczne zadania matematyczne, ćwicząc orientację w schemacie swojego ciała, porównywanie liczebności zbiorów i utrwalając pojęcie „pary”. Na zajęciach natomiast uczniowie poznali zasady tworzenia gier – ściganek, po czym doskonale bawili się rywalizując w grupach, ćwicząc umiejętność przeliczania oraz liczne umiejętności społeczne, w tym umiejętność czekania na swoją kolej w zabawie czy radzenia sobie z przegraną.

    Na zakończenie chętni uczniowie tworzyli własne gry, wymyślając dla nich ciekawe i czasami zaskakujące zasady, po czym wypróbowywali je w praktyce, czerpiąc z tego dużą przyjemność i satysfakcję

  • „Dzień Kobiet” i „Dzień Chłopaka” w zerówce

    8 marca był szczególnym dniem w oddziale przedszkolnym. Już od samego rana chłopcy obdarowywali wszystkie dziewczynki przepięknymi kwiatami i częstowali przyniesionymi słodkościami. Aby podkreślić ten dzień jeszcze bardziej, panie przygotowały dla wszystkich uczniów niespodziankę – tartaletki z masą budyniową i owocami. Oczywiście dzieci komponowały je samodzielnie z przygotowanych produktów. Było przepysznie, co widać na dołączonych zdjęciach. Przygotowane tatraletki wraz z najlepszymi życzeniami trafiły też do bibliotekarki pani Anny Czelin – Bujnickiej, pani dyrektor oraz innych uroczych pań naszej szkoły.

    Nie tylko „Dzień Kobiet” był celebrowany w grupie najmłodszych uczniów. 30 września świętowaliśmy „Dzień Chłopaka”. Tego dnia pani Monika przygotowała gofry, które były samodzielnie dekorowane przez dzieci owocami, a dziewczynki częstowały chłopców słodyczami. Dziewczynki pamiętały też o „Dniu Mężczyzny” przypadający 10 marca, również obdarowując chłopców delicjami.

  • Koszykarskie emocje

    W środę 1 lutego nasza szkoła w ramach Powiatowej Spartakiady Młodzieży w mini koszykówce chłopców zajęła 5 miejsce. W zawodach udział brało 10 szkół podstawowych z powiatu gorzowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 5 (Sichkar Maksym, Skotnicki Dominik, Zapisek Antoni), z klasy 6 (Boczko Kacper, Gura Jan, Oleksenko Tymofii, Wypart Oliwier). Na zawody przygotował uczniów pan Roman Miciak nauczyciel wychowania fizycznego.

     

  • Kreatywnie na języku polskim

    Czwartoklasiści zakończyli omawianie lektury „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa. Z tej okazji przygotowali makiety krainy, w której toczy się akcja utworu.
    W pracach znalazło się prawie całe królestwo Narnii: bohaterowie, śnieg z waty, ubranka, futerka i  inne elementy pojawiające się w tej niezwykłej powieści. Każda z prac to wynik niezwykłej inwencji twórczej. Gratulujemy wszystkim! Oto jak uczniowie sobie poradzili z tym zadaniem. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji

  • Czytanie na drugie śniadanie

    Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, do realizacji projektu „Czytanie na drugie śniadanie” zaproszeni zostali najbliżsi uczniów oddziału przedszkolnego. 25 stycznia odwiedziła nas babcia Agatki, Pani Iwona Kasperek, która przeczytała uczniom bajki. W ramach podziękowań młodzi amatorzy książek zaśpiewali, zatańczyli oraz przygotowali i wręczyli gościowi piękne laurki.

    Ponownie Pani Iwona odwiedziła nas 20 lutego, aby tym razem zapoznać dzieci z książką pt. „Zuzia i Hultaj”.

    Serdecznie dziękujemy za te przemiłe wizyty i poświęcony czas, z niecierpliwością oczekując kolejnych gości.

  • Walentynkowy kiermasz

    14 lutego, w Dzień Świętego Walentego w naszej szkole odbył się kiermasz walentynkowych wypieków. Można było kupić ciastkowe kuleczki na patykach, babeczki z kolorowymi posypkami, ciasteczka w kształcie serduszek, kolorowe pudełeczka z niespodzianką w środku, różne ozdoby walentynkowe i wiele, wiele innych. Kolejki po te słodkości były ogromne i wystarczyły tylko dwie przerwy, aby cały "towar" zniknął z półek :-) Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia na ściance walentynkowej. 

    Dziękujemy zaangażowanym rodzicom i dzieciom za przygotowanie tych cudowności i sprawne przeprowadzenie akcji. Czekamy na kolejne!

    Samorząd Uczniowski

  • Przedszkolaki uczą rodziców

    We wrześniu uczniowie oddziału przedszkolnego dołączyli do realizacji czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Jej głównym celem jest zachęcenie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęcanego na wspólną naukę z dziećmi.

    W pierwszym semestrze uczniowie zrealizowali cztery zajęcia: „Elementarz bezpieczeństwa”, „Leśne opowieści”, „Niepodległość na 104” i „Bezpieczny internauta”.

    W trakcie prowadzonych zajęć przedszkolaki zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz dotyczącymi korzystania z Internetu, poszerzyli i utrwalili wiedzę o mieszkańcach lasu oraz o symbolach narodowych i postaciach, które miały znaczący wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

    Po zajęciach w szkole uczniowie wspólnie z rodzicami realizowali w domu zadania dodatkowe, utrwalające zdobytą wiedzę, a polegające zazwyczaj na wykonaniu pracy plastycznej.

    Niebawem przed przedszkolakami i ich rodzicami kolejne ciekawe zadania.

    #DzieciUcząRodziców

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć