25 czerwca odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego oddzielnie zakończyli rok szkolny uczniowie klas I-VI, a klasa VII wraz z dyrekcją, wychowawcą i nauczycielami uroczyście pożegnali klasę VIII.
Uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły Anny Brodnickiej i wychowawcy nagrody książkowe za osiągnięte wyniki, natomiast wszyscy absolwenci dyplomy ukończenia szkoły podstawowej.
W części artystycznej klasa VIII usłyszała wiele ciepłych słów od swoich młodszych koleżanek i kolegów, a gdy przyszła ich kolej na pożegnanie nauczycieli ,dyrekcji i wszystkich pracowników oraz wychowawców- nie obyło się bez łez wzruszenia.
Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i życzymy powodzenia na kolejnym etapie edukacji!
Koniec roku szkolnego to czas wycieczek szkolnych. 23 VI 2021 klasy młodsze wybrały się do Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą. Bardzo miły pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta. A jest to bardzo ciekawa historia, bo sięga aż zamierzchłych czasów. Uczniowie zwiedzali ruiny starego miasta, które przestało istnieć podczas końca II wojny światowej. Uważnie słuchały o Fryderyku Wielkim, którego życie było też związane z Dąbroszynem i rodami zamieszkującymi dąbroszyński pałac. Pogoda na taką wycieczkę była wyśmienita. Wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.
(organizatorki wycieczki: B. Czapaluk, A. Gaura, I. Przetacka)
Koniec roku i koniec pierwszego etapu nauki. Dzieci z klasy III od nowego roku szkolnego będą mieć inną wychowawczynię. Pani Beata Czapaluk, po czterech latach, rozstaje się ze swoimi wychowankami. Wraz z rodzicami zorganizowała uroczystość pożegnalną. Były zdjęcia, wiersze, albumy, zabawy i poczęstunek. "Kochane dzieciaki - życzę Wam zdrowych i beztroskich wakacji, a w przyszłości miłych chwil w klasach IV - VIII. Nie zapominajcie o mnie. Wy na zawsze pozostaniecie w mojej pamięci."
21 maja został rozstrzygnięty konkurs literacki ,,Mój wiosenny spacer po lesie" zorganizowany, przez Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy. Udział w nim wzięli uczniowie z kilku gmin. Ich zadaniem było wybrać się do lasu na wycieczkę, a następnie przelać swoje wrażenia na papier. Zadanie to wykonało osmioro reprezentantów naszej szkoły.
W kategorii uczniów klas IV-VI
I miejsce zajął Wiktor Jabłoński, uczeń klasy VI SP w Dąbroszynie
Wyróżnienie otrzymał Antoni Suchecki, również uczeń klasy VI SP w Dąbroszynie
Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa i zestawy upominkowe od Nadleśnictwa.
Fragment pracy
Wiktor Jabłoński
Wejście na górę nie należało do łatwych, (…) ale było warto, bo krajobraz ze szczytu góry był naprawdę piękny. Tata opowiadał, że w czasach jego dzieciństwa ze Zrębu było widać panoramę Witnicy. Niestety, teraz nie można zobaczyć całego miasta, ponieważ drzewa od tamtego czasu bardzo urosły. Schodząc ze wzgórza weszliśmy w dolinkę, w której znaleźliśmy szałas zbudowany z gałęzi. O tym miejscu krążą dziwne opowieści… Niektórzy mówią, że szałas został zbudowany przez osobę bezdomną, a inni zaś twierdzą, że przez tajemniczą postać.
W kwietniu uczniowie klas IV- VIII brali udział w zajęciach w ramach akcji "Żonkile" poświęconych upamiętnieniu kolejnej rocznicy powstania w gettcie warszawskim. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli film poświęcony warszawskiej dzielnicy Muranów, która przed drugą wojną stanowiła największe skupisko Żydów w całej II Rzeczpospolitej. Po obejrzeniu filmu uczniowie wykonywali zadania, mające utrwalić zdobytą wiedzę. Podsumowaniem akcji było wykonanie papierowych żonkili, kwiatów, od których wzięła się nazwa całej akcji. Jako szkoła otrzymaliśmy dyplom- podziekowanie za udział w przedsięwzięciu.
„Gang Warzywko” to nazwa wymyślona przez uczniów klasy II przy rejestracji do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Ten ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej realizowany był przez uczniów w dwóch etapach, jesienno-zimowym i wiosennym. Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Każdy zrealizowany etap projektu został opisany przez wychowawczynię Agnieszkę Gaurę w raporcie, udokumentowany zdjęciami i wysłany do oceny. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego zostały ogłoszone wyniki – „Gang Warzywko” zdobył 3 miejsce w etapie wiosennym i 3 miejsce Grand Prix! Warto podkreślić, że w rywalizacji w etapie wiosennym uczestniczyło prawie 200 zespołów, a w Grand Prix ponad 350 zespołów ze szkół z całej Polski.
Choć na nagrody rzeczowe dla uczniów, opiekuna zespołu i szkoły trzeba poczekać do końca września, najcenniejszą nagrodę uczniowie już otrzymali - jest nią rzetelna wiedza, którą zdobyli podczas realizacji projektu.
W kwietniu został ogłoszony dla klas 0 – III „Konkurs Piosenki Ulubionej”. Mimo atrakcyjnych nagród niewielu uczniów zechciało wziąć w nim udział, dlatego z tym większą przyjemnością pragnę poinformować, że dyplom za uczestnictwo i gry planszowe otrzymali: Olaf Niziński z klasy I oraz Nadia Nizińska i Jan Blejwas z klasy II. Serdecznie gratuluję i zachęcam do uczestnictwa w przyszłym roku szkolnym.
Agnieszka Gaura
Uczniowie klasy 1 w roku szkolnym 2020/21 brali udział w programie dotyczącym bezpieczeństwa „Akademia Bezpiecznego Puchatka” programie edukacyjnym, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. Został on dodatkowo rozbudowany o materiały związane z przydatną dla dzieci tematyką pierwszej pomocy, efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. Program przygotowywany jest przez firmę Maspex oraz markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji. Głównym celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole. Wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami. Zwrócenie uwagi nauczycieli na konieczność edukowania dzieci w szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci otrzymały piękne dyplomy, a szkoła Certyfikat.
W dniu 14.06.21 uczniowie klasy 1 zaprezentowali swe umiejętności aktorskie przed uczniami klasy 0 i klasy II w pięknie recytując i śpiewając w przedstawieniu pt.” W krainie baśni”. Piękne przebrania za postacie z ulubionych bajek, oprawa muzyczna i ruch uświetniły występ dzieci, Ta lekcja koleżeńska była niewątpliwą okazją do dobrego zaprezentowania się przed młodszymi i starszymi kolegami i koleżankami, dobrym przykładem do naśladowania.
W dniach 25,26,27 maja 2021 r. odbyły się egzaminy ósmoklasisty. Po dłuższej nieobecności w szkole spowodowanej pandemią Covid 19, młodzież stanęła w obliczu wyzwania sprawdzającego ich wiedzę zdobytą w okresie nauki stacjonarnej i zdalnej online. Ostatnie miesiące nauki zdalnej, nie były łatwym czasem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Miejmy nadzieję, że utrudnienia nie wpłyną na uzyskane wyniki egzaminów.
Uczniowie naszej szkoły często odnoszą sukcesy w konkursach plastycznych. Tym razem swoich umiejętności postanowili spróbować uczniowie klas I i II, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Wybieramy najpiękniejszą baśń świata”, zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Głównym celem konkursu było rozbudzenie pasji czytelniczych dzieci poprzez zapoznanie się z legendami, baśniami i bajkami z całego świata, a zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do wybranej baśni. Spośród 11 prac konkursowych uczniów naszej szkoły dwie zostały wyróżnione – Nikoli Sawczuk i Hanny Zachowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Gaura
Pamiętając o obchodzonym 26 maja Dniu Matki i przypadającym 23 czerwca Dniu Ojca uczniowie klas I i II przygotowali dla swoich najbliższych przedstawienia.
Pierwszoklasiści wcielili się w różne postaci z bajek – pojawili się Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek z Wilkiem, Rybak i Złota Rybka oraz narratorzy recytujący wiersze dla rodziców. Uczniowie klasy II natomiast zaprezentowali twórczość Jana Brzechwy. Piosenki takie jak „Księżyc Raz odwiedził staw”, „Na wyspach Bergamutach” czy „Kaczka Dziwaczka” przeplatane były wierszami, m.in. „Żuraw”, „Skarżypyta”, „Mops” czy „Kumoszka – smakoszka”.
Nagrania przedstawień zostały przesłane rodzicom, a do życzeń w ten sposób przekazanych uczniowie dołączyli wykonane wcześniej laurki.
Przedstawienia przygotowane zostały przez wychowawczynię klasy II, Agnieszkę Gaurę we współpracy z paniami Iwoną Przetacką i Magdą Kruszak.
Uczniowie z Dąbroszyna kolejny raz spełniali dobre uczynki. 19 maja jeszcze bardziej zaangażowali się w pomoc swoim najbliższym i znajomym. Dzieci pomagały w pracach domowych: odkurzały mieszkania, szykowały posiłki, opróżniały zmywarki, opiekowały się młodszym rodzeństwem, dbały o potrzeby zwierząt domowych, robiły zakupy, pomagały w pracach porządkowych w ogrodzie i na podwórzu, poprawiały nastrój członkom rodziny. To sprawiało, że więzi między członkami rodzin jeszcze bardziej się umacniały. Obchody Dnia Dobrych Uczynków koordynowała pedagog- Beata Golis.
Nadszedł czas podsumowania wiosennego etapu projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, realizowanego w klasie II. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z Piramidą Zdrowia – pożądanym modelem zdrowego odżywiania oraz kształtowali umiejętność wyboru właściwych produktów do spożycia. Zebrali i uporządkowali informacje na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi. Zdobyli wiedzę na temat funkcji i znaczenia wody w organizmie człowieka, poznali właściwość zdrowotną wody.
Zdobytą podczas zajęć wiedzę uczniowie utrwalali i sprawdzali w trakcie różnych aktywności, np. rozwiązując quiz o wodzie. Na zajęciach technicznych przygotowali wodę smakową oraz naturalne soki ze świeżych owoców i warzyw, jako alternatywę kupnych i nie zawsze zdrowych słodkich napojów. Wykonanymi napojami częstowali uczniów i nauczycieli szkoły. Wzięli udział w klasowym konkursie plastycznym, podczas którego, w parach lub indywidualnie, rysowali Piramidę Zdrowia. Zwyciężczynie - Nadia Nizińska i Roksana Kucińska, zostały obdarowane drobnymi nagrodami. W ramach edukacji polonistycznej wspólnie z rodzicami w domu ułożyli rymowanki zachęcające do picia wody. A oto prace, które powstały:
Woda wiele kształtów ma, woda wszystkim siłę da.
Angelika Grudzień z Siostrą
Woda nie jest tylko do picia, woda to dar życia.
Wiedzą to dzieci i dorośli, woda jest po to, abyśmy rośli.
Wszystko co wokół - wody potrzebuje,
a ja piszę wierszyk i wodę rymuję.
Jan Blejwas z Tatą
Pijąc wodę wprost ze źródełka,
siła drzemie w tobie wielka.
Jakub Brzezicki z Mamą
Zdrowa woda urody ci doda.
Pijcie wodę dla ochłody.
Nadia Nizińska z Mamą
Corocznie na początku maja obchodzone są szczególnie ważne w historii Polski święta: 1 maja - Międzynarodowy Dzień Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Państwowej oraz 3 maja - Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w klasach I i II zrealizowane zostały działania związane z obchodzonymi świętami.
Uczniowie, po zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, obejrzeli film edukacyjny, dzięki któremu poznali genezę świąt majowych, utrwalili znajomość symboli narodowych, dowiedzieli się, co to jest patriotyzm i jak można go okazywać, poznali też sylwetki sławnych Polaków. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne - klasa I kotyliony, a drugoklasiści przedstawili poprzez rysunki znaczenie słowa patriotyzm.
Agnieszka Gaura
Zerówka z Dąbroszyna nie zapomniała o przypadającym na 8 maja Dniu Bibliotekarza. Dzieci podziękowały pani bibliotekarce - Annie Czelin-Bujnickiej za cotygodniowe spotkania w Skarpetkowym Klubie Czytelniczym. Wręczyły pani Ani wykonane przez siebie zakładki do książek i poprosiły o przekazanie części z nich dla pracowników Biblioteki Miejskiej w Witnicy.
Z okazji święta strażaków dzieci z zerówki wybrały się na wirtualną wycieczkę do remizy strażackiej. Rozmawiały o obowiązkach strażaków, ich ubiorze, sprzęcie i cechach charakteru niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Przypomniały sobie numery alarmowe oraz własne adresy. Nauczyły się jak zachowywać się w razie pożaru oraz poznały drogi ewakuacyjne w przedszkolu. W podziękowaniu za ofiarność i odwagę dzieci zrobiły laurki, które przekazane zostały do ŔCR w Witnicy.
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia organizowane są różnorodne działania proekologiczne, których celem jest zwrócenie uwagi ludzi na potrzeby naszej planety i uświadomienie im, że każdy może dbać o środowisko.
Obchody zorganizowanego po raz pierwszy w 1970 roku święta zostały w klasie II przesunięte na środę 28 kwietnia. Tego dnia uczniowie w swoim ubiorze uwzględnili kolor zielony. Po lekcjach, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci, z zaangażowaniem przystąpili do sprzątania parku. Pracy było dużo, ale zadanie udało się wykonać sprawnie, a pozostały czas przeznaczyć na rozmowy i zabawy na świeżym powietrzu. Po powrocie do szkoły na uczniów czekał mały poczęstunek.
Nie było to jedyne działanie drugoklasistów, ukierunkowane na kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Na zajęciach edukacji plastycznej przygotowali plakaty „Stop wypalaniu traw”, które zwrócić mają uwagę na zagrożenia oraz skutki takich działań. Oprócz tego uczniowie naszej szkoły włączają się w proekologiczne akcje zbierania makulatury i nakrętek.
Agnieszka Gaura
22 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi uczniowie z zerówki nauczyli się piosenki pt. "Bądź przyjacielem Ziemi", oraz pokolorowali rysunek małych mieszkańców Ziemi opiekujących się naszą planetą. Dzieci chętnie rozmawiały o tym co ją niszczy i dzieliły się pomysłami jak o nią dbać. Wszyscy chętnie włączyli się w akcję sprzątania świata zaczynając od własnych szafek i terenu wokół przedszkola.