W tych jakże szczególnych dla nas dniach, w sposób szczególny pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności. Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że pamięć o nich jest wartością, którą warto i należy pielęgnować. W ramach akcji # Szkoła Pamięta wraz z opiekunami udali się na cmentarz , aby chwilą ciszy uczcić pamięć tych, co odeszli. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną upamiętniającą bohaterów II Wojny Światowej a na korytarzu zawisła gazetka ścienna nawiązująca do polskiej tradycji świąt Wszystkich Świętych.
Nowa galeria Szkoła pamięta! została dodana do albumu fotograficznego
Klasa I i II pod opieką Beaty Golis ponownie wzięła udział w organizowanym corocznie w październiku Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2021. W tym roku Polska zgłosiła ponad 14000 zadań związanych z tym wydarzeniem zajmując 3 miejsce w Europie. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tak wielkiego projektu.
14 października Samorząd Uczniowski przekazał wszystkim pracownikom naszej szkoły życzenia z okazji Dnia KEN. Rada Rodziców przyłączyła się do życzeń przekazując na ręce Pani Dyrektor okazały tort. Artystyczną oprawę przygotował uczeń klasy VII Antoni Suchecki, który zagrał nauczycielom i pracownikom specjalnie przygotowany przez siebie koncert muzyki poważnej. Był to bardzo wyjątkowy dzień zwłaszcza dla uczniów klasy pierwszej, którzy tego dnia złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie. Nowych kolegów powitali programem artystycznym uczniowie z klasy drugiej. Dzieci otrzymały na pamiątkę tego wzniosłego dnia od wychowawczyni legitymacje szkolne oraz upominki przygotowane przez klasową Radę Rodziców.
21 października 2021 dzieci z klasy sześciolatków odwiedziły Bibliotekę Wiejską. Podczas pierwszego spotkania, panie bibliotekarki zapoznały dzieci z zasadami korzystania z biblioteki, rozdały dzieciom karty do zapisu i drobne upominki. Dzieci dostały na zachętę zakładki do książek i książki "Pierwsze czytanki". Poznały też robocika Fotona, który zaprosił je na następne zajęcia. Czekamy z niecierpliwością na następne zajęcia.
We wtorek, 12 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Drzewa. Uczniowie klasy 3 oraz jeden z uczniów klasy 2, pod opieką wychowawczyni Agnieszki Gaury przygotowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. W atrakcyjny i humorystyczny sposób przypomnieli znaczenie drzew dla ludzi i zwierząt oraz zasady zachowania się w lesie.
Po przedstawieniu uczniowie mieli okazję sprawdzenia oraz utrwalenia swojej wiedzy na temat gatunków drzew i zwierząt leśnych, odgadując zagadki. Poradzili sobie z nimi znakomicie, a poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami pozyskanymi dzięki współpracy z Nadleśnictwem Dębno.
Przygotowania do obchodów XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie klasy III oraz klas starszych rozpoczęli od zabaw i zadań przypominających i utrwalających znajomość tabliczki mnożenia. Obchody samego święta przebiegły na dwóch płaszczyznach – klasowym i szkolnym. Na początek uczniowie przystąpili do rozwiązania krótkiego testu ze znajomości tabliczki mnożenia, który pozwolił wyłonić wielu Mistrzów klasowych. W klasie trzeciej zostali nimi Jakub Brzezicki, Jan Budzianowski i Julia Jabłońska, w klasie czwartej Zuzanna Sutryk, Sara Sowińska oraz Maja Domańska, w klasie piątej Ola Nizińska oraz Aleks Rozpędowski. W klasach VI-VIII tytuł Mistrza zdobyli: Julia Antkiewicz, Gabrysia Budzianowska, Oskar Kwak, Wiktoria Klim, Amelia Sajewicz, Antoni Suchecki, Antoni Budzianowski, Marysia Czarnecka oraz Amelia Siuba.
Następnie Mistrzowie wcielili się w role egzaminatorów i pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” odpytywali starszych kolegów i nauczycieli naszej szkoły ze znajomości tabliczki mnożenia. Jak można było się spodziewać, wszyscy zdali ten egzamin śpiewająco. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim ,,Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział.
Organizatorzy: Beata Konowalik i Agnieszka Gaura.
Od drugiej połowy września realizowane są w naszej szkole zajęcia sportowe „Sport Klubów”. Zajęcia te są częścią ministerialnego programu „Aktywny powrót do szkoły”, którego celem jest monitorowanie stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży oraz wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej, związanej z pandemią koronawirusa.
Dwa razy w tygodniu, dwie grupy uczniów naszej szkoły – młodsza, prowadzona przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, Agnieszkę Gaurę, i starsza (klasy IV – VIII), prowadzona przez nauczyciela wychowani fizycznego, Romana Miciaka, spotykają się po lekcjach, aby poprzez zabawy i gry sportowe poprawić swoją kondycję i sprawność fizyczną.
Ponieważ jednym z głównych celów programu jest diagnoza stanu zdrowia i kondycji fizycznej uczniów, na początku zajęć zostały przeprowadzone pomiary somatyczne oraz próby sprawnościowe uczestników. Dane te posłużą naukowcom z AWF Warszawa do analizy i przygotowania rekomendacji dla MEiN co do dalszych działań, zmierzających do poprawy kondycji fizycznej dzieci i młodzieży.
Zajęcia „Sport Klubów” potrwają do początku grudnia.
Dzieci z zerówki zbierały kasztany do PN Ujście Warty. W zamian za swoją pracę Pani Magda Mądrawska-Okołów, pracownik Parku Narodowego, zorganizowała dla dzieci zajęcia o zwierzętach i ich środowisku życia. Dzieci uczyły się rozpoznawać ptaki po ich charakterystycznych cechach, słuchały odgłosów zwierząt i oglądały pióra ptasie. Otrzymały też drobne prezenty - wizerunki zwierząt wykonane z drewna. Zajęcia wzbogaciły uczniów o nową wiedze przyrodniczą.
Pomoc dydaktyczna do nauki segregowania surowców wtórnych, edukacyjna mapa podłogowa „Czas rozkładu odpadów”, zestawy plastyczne, drewniane gry i układanki oraz Smartwatch to nagrody jakie w ostatni tydzień września trafiły do Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie. Są to nagrody dla szkoły, uczniów i opiekuna drużyny „Gang Warzywko”, Agnieszki Gaury, którzy w zeszłym roku szkolnym zaangażowali się w realizację ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem” i dzięki dużemu zaangażowaniu zdobyli 3 miejsce w etapie wiosennym i 3 miejsce Grand Prix!
Warto podkreślić, że do projektu zgłosiło się aż 2600 zespołów z całej Polski.
Dzień poświęcony głośnemu czytaniu obchodzony był 29 września. Z tej okazji szkołę odwiedził dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Władysław Wróblewski. Na pięciu spotkaniach autorskich z grupą „0” i klasami 1-4 przedstawił dzieciom swoje wiersze o zwierzętach, ilustrowane kartami teatrzyku kamishibai. Zaprezentował także swój zbiór opowiadań dla dzieci „Przygody myszy Matyldy”, wydany w formie audiobooka, który czyta Paweł Ptaszyński.
Bibliotekarz wygłosił również prelekcje poświęcone willom, dworom i pałacom w Mieście i Gminie Witnica – w tym w Dąbroszynie. Ciekawostek historycznych wysłuchała klasa szósta oraz Koło Polonistyczne w klasie siódmej. Wystąpienia były okraszone prezentacją widokówek i fotografii przedstawiających omawiane obiekty przed 1945 r. i dziś.
Zdjęcia: B.Czapaluk, B.Golis
27 IX dzieci z "zerówki" wstąpiły do sportowej "Drużyny Kangura". Właśnie dziś odbyły się pierwsze zajęcia sportowe. Uczniowie chętnie przystąpili do zabaw i sportowej rywalizacji. Zajęcia poprawiają kondycję fizyczną i uczą zabaw wg ustalonych reguł.
Jak co roku, klasa, której wychowawcą jest pani Beata Czapaluk, zbiera kasztany dla PN Ujście Warty. Kasztany posłużą do odnowienia Przyrodniczej Ścieżki Zmysłów. W zamian za kasztany, pracownicy Parku organizują przyrodnicze zajęcia dla dzieci. W tym roku będą to zajęcia o ptakach żyjących w Polsce. Ta współpraca trwa już od wielu lat. Dzięki profesjonalnym zajęciom, uczniowie wzbogacają swoją wiedze o otaczającej ich przyrodzie.
23 września to początek jesieni. "Zerowiaki" w tym dniu zajmowały się liśćmi, które spadły z drzew. Był to powód do poznania gatunków drzew, ich owoców i nasion oraz roli drzew w przyrodzie. Wiadomości te zdobywano w czasie zabaw ruchowych i plastycznych. Wiedza ta przyda się w starszych klasach.
8 września uczniowie oddziału sześciolatków obchodziły Dzień Marzyciela. Marzenia są bardzo potrzebne. Dzięki marzeniom ludzi żyjących w dawnych czasach mamy dziś samoloty, latamy w kosmos, zajadamy się lodami. Dzieci też mają swoje marzenia. W trakcie zajęć dzieci opowiadały o nich i malowały swoje marzenia na listkach. Następnie umieszczały je na "drzewie marzeń". Życzymy wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń.
25 czerwca odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego oddzielnie zakończyli rok szkolny uczniowie klas I-VI, a klasa VII wraz z dyrekcją, wychowawcą i nauczycielami uroczyście pożegnali klasę VIII.
Uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły Anny Brodnickiej i wychowawcy nagrody książkowe za osiągnięte wyniki, natomiast wszyscy absolwenci dyplomy ukończenia szkoły podstawowej.
W części artystycznej klasa VIII usłyszała wiele ciepłych słów od swoich młodszych koleżanek i kolegów, a gdy przyszła ich kolej na pożegnanie nauczycieli ,dyrekcji i wszystkich pracowników oraz wychowawców- nie obyło się bez łez wzruszenia.
Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i życzymy powodzenia na kolejnym etapie edukacji!
Koniec roku szkolnego to czas wycieczek szkolnych. 23 VI 2021 klasy młodsze wybrały się do Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą. Bardzo miły pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta. A jest to bardzo ciekawa historia, bo sięga aż zamierzchłych czasów. Uczniowie zwiedzali ruiny starego miasta, które przestało istnieć podczas końca II wojny światowej. Uważnie słuchały o Fryderyku Wielkim, którego życie było też związane z Dąbroszynem i rodami zamieszkującymi dąbroszyński pałac. Pogoda na taką wycieczkę była wyśmienita. Wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.
(organizatorki wycieczki: B. Czapaluk, A. Gaura, I. Przetacka)
Koniec roku i koniec pierwszego etapu nauki. Dzieci z klasy III od nowego roku szkolnego będą mieć inną wychowawczynię. Pani Beata Czapaluk, po czterech latach, rozstaje się ze swoimi wychowankami. Wraz z rodzicami zorganizowała uroczystość pożegnalną. Były zdjęcia, wiersze, albumy, zabawy i poczęstunek. "Kochane dzieciaki - życzę Wam zdrowych i beztroskich wakacji, a w przyszłości miłych chwil w klasach IV - VIII. Nie zapominajcie o mnie. Wy na zawsze pozostaniecie w mojej pamięci."
21 maja został rozstrzygnięty konkurs literacki ,,Mój wiosenny spacer po lesie" zorganizowany, przez Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy. Udział w nim wzięli uczniowie z kilku gmin. Ich zadaniem było wybrać się do lasu na wycieczkę, a następnie przelać swoje wrażenia na papier. Zadanie to wykonało osmioro reprezentantów naszej szkoły.
W kategorii uczniów klas IV-VI
I miejsce zajął Wiktor Jabłoński, uczeń klasy VI SP w Dąbroszynie
Wyróżnienie otrzymał Antoni Suchecki, również uczeń klasy VI SP w Dąbroszynie
Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa i zestawy upominkowe od Nadleśnictwa.
Fragment pracy
Wiktor Jabłoński
Wejście na górę nie należało do łatwych, (…) ale było warto, bo krajobraz ze szczytu góry był naprawdę piękny. Tata opowiadał, że w czasach jego dzieciństwa ze Zrębu było widać panoramę Witnicy. Niestety, teraz nie można zobaczyć całego miasta, ponieważ drzewa od tamtego czasu bardzo urosły. Schodząc ze wzgórza weszliśmy w dolinkę, w której znaleźliśmy szałas zbudowany z gałęzi. O tym miejscu krążą dziwne opowieści… Niektórzy mówią, że szałas został zbudowany przez osobę bezdomną, a inni zaś twierdzą, że przez tajemniczą postać.
W kwietniu uczniowie klas IV- VIII brali udział w zajęciach w ramach akcji "Żonkile" poświęconych upamiętnieniu kolejnej rocznicy powstania w gettcie warszawskim. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli film poświęcony warszawskiej dzielnicy Muranów, która przed drugą wojną stanowiła największe skupisko Żydów w całej II Rzeczpospolitej. Po obejrzeniu filmu uczniowie wykonywali zadania, mające utrwalić zdobytą wiedzę. Podsumowaniem akcji było wykonanie papierowych żonkili, kwiatów, od których wzięła się nazwa całej akcji. Jako szkoła otrzymaliśmy dyplom- podziekowanie za udział w przedsięwzięciu.