Gratulacje Piotrek!!!
Uwaga , Uwaga
Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego na najładniejszą Marzannę
Niesamowity poziom prac, naprawdę Jury miało ciężki orzech do zgryzienia
Po długich debatach jednak się udało !
Na podium znalazł się:
Miejsce III - Piotr Błażek
Jeszcze raz bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy po odbiór swoich prac oraz fantastycznych nagród na Stadion Miejski w Witnicy
Miejski Dom Kultury w Witnicy
25 marca cały świat wspomina i czyta choć fragment jednej z powieści tego autora! My również go czytaliśmy. Postać Johna Ronalda Reuela Tolkiena poznaliśmy podczas omawiania lektury ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’. Jest to angielski pisarz, który rozpowszechnił literaturę fantasy. Autor dał się poznać w 1937 roku, gdy została opublikowana ta książka. Uzyskała ona rozgłos na całym świecie. Mojej klasie również przypadła do gustu.
Przed omówieniem lektury naszym zadaniem było znalezienie kilku ciekawostek o pisarzu. Najbardziej utkwiło mi w pamięci to, że znał 30 języków oraz że w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę.
W powieści doskonale została opisana norka tytułowego bohatera - miejsce najdroższe na świecie dla hobbita. Dlatego też wykonywaliśmy makiety domu Bilba Bagginsa. Muszę przyznać, że każdy z klasy świetnie zbudował norkę Bilba, a niektórzy nawet zaprezentowali jej wnętrze.
Tolkien opisał w tej książce baśniowe cywilizacje: elfów, trolli, krasnoludów, orków, hobbitów i wielu innych stworzeń. Na kolejnej lekcji losowaliśmy postać, za którą mieliśmy się przebrać. Udzielaliśmy także wywiadów w parach. Mnie trafiła się postać dziennikarza i przeprowadziłem wywiad z koleżanką która wcieliła się w elfa. Było to naprawdę ciekawe i zabawne widzieć przed ekranem komputera tyle baśniowych postaci. Dzięki autorowi tej lektury mogliśmy zastanowić się nad tym, czy warto być bohaterem? Obejrzeliśmy nawet krótki film pt. ,,Co czyni bohatera’’? Moim zdaniem bohaterem może zostać każdy, nawet taki niepozorny hobbit jak Bilbo Baggins. Na pewno nie zapomnimy tej lektury, bo wiele przeżyliśmy podczas jej omawiania! A co roku będziemy ją wspominać właśnie 25 marca.
Ze wspomnień Kuby Wojsowicza, ucznia klasy VI.
22 marca zerówka z Dąbroszyna przystąpiła do akcji Przygody Kolorowej Skarpety solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa. Uczniowie rozpoczęli tym samym realizację zadań IV modułu Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Emocja".
#MarzenaDziadkowiec #projekt_Emocja
8 marca chłopcy z zerówki obdarowali swoje koleżanki słodyczami z okazji Dnia Kobiet. Dziewczęta zrewanżowały się 10 marca obdarowując kolegów z okazji Dnia Chłopaka.
3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Jest on świetną okazją do promowania czytelnictwa.
W klasie czwartej obchody tego święta odbyły się wraz z setną lekcją języka polskiego. Zadaniem uczniów było wcielić się w bohatera ulubionej lektury. Okazało się, że dużym powodzeniem cieszy się wśród nich Janusz Christa, autor komiksu ,,Kajko i Kokosz. Szkoła latania.”. To jego postacie przeważały na tak długo wyczekiwanych zajęciach. Byli wśród nich: zbój Łamignat, Kajko i czarownica Jaga. Pojawili się również bohaterowie, których stworzyli Jan Brzechwa oraz René Goscinny i Jean-Jacques Sempé.
Uczniowie opowiadali kolegom i swoich postaciach, i przymiotach, które przyczyniły się do ich wyboru. Atmosfera była znakomita, co poświadcza galeria literackich portretów.
W środę 10 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu 2021. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Podczas obchodów DBI 2021 instytucje organizują inicjatywy z wykorzystaniem potencjału internetu w promocji tematu bezpieczeństwa online, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.
Edycja 2021 odbywała się w trybie online. Tematem tegorocznych zajęć warsztatowych w grupie starszej (5-8 klasa) było zjawisko znane pod nazwą doxing. W ramach wydarzenia uczniowie określili grupę docelową dotykaną doxingiem, prześledzili sposób, w jaki osoby zbierają informacje na temat ofiary oraz poznali specyfikę obrony przed tą negatywną aktywnością. W ramach podsumowania uczestnicy wykonali plakaty poświęcone obronie przed zagrożeniami w sieci.
Klasy 3 i 4 zapoznały się z tematyką podszywania się pod inną osobę w sieci oglądając współczesną wersję bajki o Czerwonym Kapturku z serii Krasnoludki 2.0
W piątek 12 lutego uczniowie klasy II uczestniczyli w długo wyczekiwanym balu karnawałowym. W tym roku, z uwagi na reżim sanitarny, przybrał on formę balu klasowego, co jednak nie przeszkodziło uczniom w świetnej zabawie. Po wcześniejszym udekorowaniu klasy balonami i własnoręcznie wykonanymi łańcuchami, dzieci bawiły się przy skocznej muzyce, od czasu do czasu uzupełniając spalone kalorie przygotowanym poczęstunkiem.
Nasi szóstoklasiści uczestniczą w projekcie „Witniczanie piszą – witniczanie czytają”, realizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy i Przyjaciół. Mieszkańcy naszej gminy nagrywają filmiki, na których czytają fragmenty książek miejscowych autorów. Są one zamieszczane na stronie facebookowej biblioteki.
Uczniowie dąbroszyńskiej szkoły czytają książkę „Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” Justyny Sucheckiej. Wydawnictwo poświęcone jest nastolatkom, którzy wybijają się w różnych dziedzinach nauki, kultury, sportu oraz w działalności społecznej.
Jako pierwszy wystąpił Antoni Suchecki z rozdziałem „Najfajniejsze rzeczy wychodzą z błędów”. Amelia Sajewicz przeczytała fragment „Dziewczyny, zróbmy to razem”, a Antoni Budzianowski „Jak oswoiłem ropuchę”. O ich prezentacjach pochlebnie wypowiedziała się sama autorka, laureatka ostatniej edycji nagrody „Grand Press”. Jest ona przyznawana od 1997 r. przez ogólnopolski miesięcznik dziennikarski miesięcznik „Press” najlepszym polskim dziennikarzom prasy, radia i telewizji. W tym roku w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” uhonorowano jej materiał „Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać”? autorstwa witniczanki. Jury uznało ten materiał za „wielowątkowy, dogłębny raport o bolączkach polskiej szkoły w czasie pandemii”.
Jak z tekstami pani Justyny poradzili sobie uczniowie naszej szkoły, można się samemu przekonać wchodząc na facebookowy profil Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy.
Tegoroczne, ulubione święto wszystkich Babć i Dziadków, przybrało inną niż zazwyczaj formę. Z racji pandemii nie było możliwości spotkania się z najbliższymi podczas szkolnej uroczystości, dlatego uczniowie klasy drugiej przygotowane przedstawienie postanowili nagrać i nagranie to, wraz z drobnym, własnoręcznie wykonanym upominkiem, przekazać swoim bliskim.
Przejęci uczniowie starali się, poprzez wiersze i piosenki, jak najpiękniej wyrazić miłość, wdzięczność i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom. Myślę, że udało im się. Z pewnością Dziadkowie byli dumni ze swych wnucząt.
Agnieszka Gaura
2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Myślmy pozytywnie!
29 stycznia w Zerówce odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci przyszły pięknie przebrane. Chętnie wzięły udział w multimedialnych zabawach zaproponowanych przez panią psycholog a po nich wesoło bawiły się przy muzyce. O suto zastawione stoły zadbali rodzice.
Zbliża się zakończenie I semestru, a wraz z nim koniec jesienno – zimowego etapu projektu, realizowanego w klasie II „Zdrowo jem, więcej wiem”.
W tym miesiącu uczniowie poznali szkodliwe właściwości cukru, uświadomili sobie konieczność ograniczenia cukru i słodyczy w diecie oraz poznali zdrowe zastępniki słodyczy, jakimi są owoce (w tym suszone), warzywa, orzechy i pestki. Na zajęciach technicznych przygotowali suszone owoce, którymi później (oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego) częstowali pracowników szkoły i uczniów innych klas, a w kolejnym tygodniu – chałwę z pestek słonecznika, sezamu i miodu. W domu z rodzicami wykonali zdrowe desery.
Aby zachęcić do zdrowego odżywiania i rezygnacji ze słodkich przekąsek uczniowie wykonali w ramach konkursu plastycznego plakaty – reklamy. Zwycięskie prace, ex aequo Nadii Nizińskiej i Roksany Kucińskiej, zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Na lekcji edukacji polonistycznej natomiast uczniowie rozwijali swoje umiejętności, wymyślając rymowanki promujące zdrowe nawyki żywieniowe. A oto rezultaty pracy uczniów:
Zdrowie przybywa, gdy jesz warzywa.
Chodź do sklepu! Kup jabłuszka! To coś powiem ci do uszka.
Witaminy dają siłę! Dla organizmu są bardzo miłe.
Dziś zjem sobie na śniadanie sałatkę z moich warzyw,
one są tak dobre, że każdy o nich marzy.
Roksana Kucińska
Jemy, pijemy, więcej wiemy, Mądrość, siła to podstawa,
zdrowie i siłę dostajemy. jedz warzywa już od rana!
Jesz owoce i warzywa Jan Blejwas
wiemy - dobrze się odżywiasz!
Nadia Nizińska Miód – cud, zdrowie
to bardzo ważna sprawa.
Jedz kolorowe owoce i warzywa, Pójdź do sklepu, kup owoce,
aby być mądra i zdrowa. z nich siła i zabawa.
Angelika Grudzień i Julia Jabłońska Hanna Zachowska
i Jakub Brzezicki
Witaminy są zdrowe, wszystkie dają siłę.
Jan Budzianowski
Agnieszka Gaura
Przedświąteczny czas to dla wielu ludzi okres oczekiwania i radości, ale są wśród nas również osoby czekające na pomoc i wsparcie. Dlatego uczniowie naszej szkoły z chęcią włączyli się w realizację III edycji akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Szczególny wkład pochodzi od klasy drugiej, której wszyscy uczniowie wzięli udział w zadaniu.W ramach akcji "Razem na święta"ogłoszonej przez MEN zerówka wykonała składane kartki z życzeniami świątecznymi, które wręczyła rodzinie i sąsiadom.
Część uczniów wykonała kartki świąteczne i opatrzyła je samodzielnie ułożonymi życzeniami, inni zrobili ozdoby świąteczne lub wspólnie z rodzicami przygotowali świąteczne wypieki. Podarunki te, wykonane z wielkim zaangażowaniem, przekazali najbliższym lub potrzebującym ze swojego otoczenia.
Agnieszka Gaura
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Wszyscy Pracownicy Naszej Szkoły!!!
Składam wielkie podziękowanie za wspaniały udział w zorganizowaniu tegorocznej akcji charytatywnej w naszej szkole. Jak zawsze można było liczyć na Wasze szlachetne serca.
Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona jakością i ilością wszystkich rzeczy, które znalazły się wewnątrz paczek.
Dobro powraca!
Samorząd Uczniowski
Nasi uczniowie uczestniczą w projekcie „Witniczanie piszą – Witniczanie czytają”, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy. Każdego roku kilkoro mieszkających w naszej gminie autorów publikuje swoje książki. Niestety, ich dorobek nie jest w rodzinnych stronach wystarczająco dobrze znany. Stąd pomysł, aby zamieszczać na portalu społecznościowym Facebook filmiki, na których mieszkańcy M. i G. Witnica czytają fragmenty książek swoich krajanów. Do akcji dołączyli uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali fragmenty książki Justyny Sucheckiej „Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. Byli to: Amelia Sajewicz, Antoni Suchecki i Antoni Budzianowski. Publikacja, którą zareklamowali słuchaczom, poświęcona jest nastolatkom, którzy wybijają się w różnych dziedzinach nauki, kultury, sportu oraz w działalności społecznej.
Nagranie Antoniego Sucheckiego już zostało zamieszczone w Internecie i doczekało się wielu pochlebnych recenzji. Wysoko oceniła je także sama autorka.
Warto dodać, że witniczanka Justyna Suchecka to laureatka ostatniej edycji nagrody Grand Press. Jest ona przyznawana od 1997 r. przez ogólnopolski miesięcznik dziennikarski miesięcznik „Press” najlepszym polskim dziennikarzom prasy, radia i telewizji. Pani Justyna została nagrodzona
w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”.
Trzy nagrody i dwa wyróżnienia zdobyli uczniowie naszej szkoły w VIII Konkursie na Recenzję Książki „Moje literackie fascynacje”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. Jak każdego roku uczestniczyli w nim czytelnicy-członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki, działających przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy. Wśród nich nagrodzeni i wyróżnieni zostali nasi szkolni mistrzowie pióra:
W kategorii czytelników do lat 14:
II miejsce Gabriela Budzianowska za recenzję książki „Opowieści z Narni” S. C. Lewisa,
III miejsce Antoni Suchecki za recenzję książki „Szklane dzieci” Kristiny Ohlsson.
Wyróżnieni zostali:
Amelia Sajewicz za recenzję książki „Nela i skarby Karaibów”,
Antoni Budzianowski za recenzję książki „Mała wojna” Katarzyny Ryrych.
W kategorii czytelników powyżej 14 lat:
III miejsce Hanna Mazurak za recenzję książki „Tusz” (trylogia „Księga skór”) Alice Broadway.
Nagrodzeni i wyróżnieni czytelnicy zostali uhonorowani Listami Gratulacyjnymi od dyrektora WiMBP w Gorzowie Wlkp. oraz otrzymali vouchery zakupowe w księgarni Empik. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.
4 grudnia w dąbroszyńskiej zerówce upłynął na oczekiwaniu na Mikołaja. To dla niego dzieci pięknie się ubrały. Rozwiązywały świąteczne zadania przygotowane przez panią psycholog Annę Załuską. Dzieci ożywiały, pokolorowanego przez siebie, pomocnika Mikołaja: pingwinka- w aplikacji Quiver. Nauczyły się recytować pięknie wierszyk dla Mikołaja. No i wreszcie przyszedł!!! Radość z otrzymanych prezentów była ogromna. Ale Mikołaj nie odszedł z pustymi rękami. On też dostał od dzieci prezent.