Czas, aby zacząć świąteczne przygotowania. 27 listopada w naszej szkole Koło Wolontariatu wraz z Biblioteką szkolną zorganizowało warsztaty plastyczne poświęcone wykonaniu kartek świątecznych. Celem warsztatów było uwrażliwienie na sztukę, rozwijanie wyobraźni, zachęcanie do twórczej aktywności i ekspresji plastycznej oraz tworzenie warunków do integracji środowiska szkolnego z rodzicami. Dzieci wraz ze swoimi bliskimi stworzyły przepiękne i niepowtarzalne kartki bożonarodzeniowe. Wzajemna integracja, wspólna plastyczna twórczość połączona z radością tworzenia świątecznej kartki dała mnóstwo uśmiechu i zabawy. Karteczki trafią między innymi do rąk mieszkańców Domu Seniora.
W dniu 21 listopada świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i pozdrowień. Tego dnia szczególnie dbaliśmy o nasze maniery a także wszystkich wokół, okazując sobie nawzajem wiele przyjaznych gestów. Zachęceni przez Samorząd uczniowski pisaliśmy listy, zabawne kartki, które trafiły do Skrzynki Listowej przygotowanej przez Panią Kamilę Górecką a następnie za pośrednictwem listonoszy z samorządu dotarły do adresatów. Był to szczególny dzień, nie brakowało uśmiechów na twarzach Naszych kolegów i koleżanek, szkoda, że wypada tylko jeden raz w roku.
26 listopada klasy 0, I, II, III odwiedziły Miejską Bibliotekę w Kostrzynie nad Odrą. Tam odbyły się warsztaty rękodzieła - uczniowie szyli choinki bożonarodzeniowe, zobaczyły pracownię robotyki i zapoznały się z działaniem drukarki 3D. Odbyła się też lekcja biblioteczna, na której uczniowie poznali pracę bibliotekarza i zasady korzystania z zasobów biblioteki. Pni bibliotekarka zachęcała dzieci do wypożyczania książek i przedstawiła księgozbiór dla najmłodszych. Po zajęciach uczniowie zostali obdarowani zakładkami do książek wykonanych przez drukarkę 3D. Wycieczka była bardzo interesująca.
28 listopada 2024 roku w siedzibie Starostwa Powiatu Gorzowskiego odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowej Spartakiady Młodzieży za rok szkolny 2023/2024 wraz z wręczeniem nagród, gratulacji oraz podziękowań dla dyrekcji szkół, nauczycieli i trenerów za ich zaangażowanie i przygotowanie uczniów do zawodów sportowych. W spartakiadzie sklasyfikowanych zostało 20 szkół z powiatu gorzowskiego.
Hasło „wychowanie przez sport” nadal jest aktualne, a aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na ducha. Kształtuje charakter młodego człowieka, uczy systematyczności i odpowiedzialności, wpływa na to jakimi ludźmi staną się w dorosłym życiu.
Punktacja generalna Szkół Podstawowych Powiatowej Spartakiady Młodzieży :
Igrzyska Dzieci – rocznik 2011 i mł.:
I miejsce - SP nr 2 Witnica
II miejsce – SP Dąbroszyn (dziewczęta I miejsce, chłopcy – V miejsce)
III miejsce SP Bogdaniec
Igrzyska Młodzieży Szkolnej – rocznik 2009-2010
I miejsce SP Nr 1 Kostrzyn nad Odrą
II miejsce SP Nr 4 Kostrzyn nad Odrą
III miejsce SP nr 2 Witnica
IV miejsce SP Dąbroszyn (dziewczęta III miejsce, chłopcy – ex aequo V-VI miejsce)
Gratulacje dla wszystkich uczestników Powiatowej Spartakiady Młodzieży.
Klasa III na zajęciach z wychowania fizycznego przystąpiła do drugiego etapu nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie przy użyciu fantomów uczyli się resuscytacji i utrwalali znajomość numerów instytucji ratunkowych. Okazało się, że nie jest to takie łatwe i aby wykonać prawidłowo resuscytację, potrzeba bardzo dużo siły. Będziemy w trakcie roku szkolnego powtarzać i utrwalać zdobyte umiejętności
„Akademia Pana Kleksa” to jedna z najpopularniejszych polskich powieści dla dzieci i młodzieży. W tej szkole żyje się jak w bajce! Każdy dzień przynosi nowe, zwariowane przygody. Pan Kleks naucza wielu niezwykłych przedmiotów, w tym: kleksografii, leczenia chorych sprzętów oraz geografii. Zamiast ocen uczniowie nagradzani są kolorowymi piegami. Czwartoklasiści przez chwilę poczuli klimat tej szkoły. Na zajęciach robili kleksy, układali rymowanki, zgłębiali wiedzę z geografii za pomocą balonów oraz mieli lekcję przędzenia liter. Wszyscy otrzymali legitymacje uczniów Akademii Pana Kleksa, do której wklejali wypracowane na języku polskim różnokolorowe piegi. Najlepsi dostali klucz do tej fascynującej szkoły.
Koniec listopada to tradycyjne czas, kiedy w wielu szkołach odbywają się bale andrzejkowe. W naszej szkole tegoroczny bal odbył się nieco wcześniej niż nakazuje tradycja, bo już 21 listopada.
Na udekorowanej lampkami i balonami sali, przy skocznej muzyce granej przez DJ-a, Pana Jakuba, bawili się uczniowie klas 0 – VIII, wśród których spotkać można było przebierańców - kreatywne i kolorowe postacie. Tańce przeplatane były zabawami, nie zabrakło też cieszących się ogromnym zainteresowaniem andrzejkowych wróżb, przygotowanych przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego. Natomiast o pełne brzuchy i uzupełnienie płynów zatroszczyła się Rada Rodziców, organizując pyszny poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi, Radzie Rodziców oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego pełnego radości balu.
Samorząd Uczniowski
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, które miało miejsce w dniach 15.11 2024 oraz 18.11.2024. Hasłem przewodnim tych dni było: Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają. W organizację i przeprowadzenie działań włączyła się cała szkoła. W młodszych klasach 1-3 wychowawcy przeprowadzili liczne konkurencje, w wyniku których wyłonieni zostali zwycięzcy. Uczniowie ci zostali nagrodzeni ocenami celującymi. W klasach 4-8 uczniowie również brali udział w konkurencjach matematycznych utrwalających znajomość tabliczki mnożenia. Każda klasa rozpoczynała konkurencje śpiewając piosenkę ,,Szkolna tabliczka mnożenia”. Następnie odbyły się egzaminy z tabliczki mnożenia. Wszystkim ,,EKSPERTOM TABLICZKI MNOŻENIA” serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.
W czwartek 7 listopada w naszej szkole uczciliśmy kolejną, sto szóstą rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia cała szkolna społeczność wzięła udział w uroczystym apelu z tej właśnie okazji. W oprawę artystyczna wydarzenia włączyła się prawie cała społeczność szkolna. Uczniowie z zerówki zagrali Rotę używając w tym celu specjalnych instrumentów – bumbum rurek. Klasa pierwsza zaśpiewała patriotyczną pieśń a druga przedstawiła układ taneczny nawiązujący wymową do odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas starszych również włączyli się w występy. Z przygotowanego przez klasy piątą i szóstą montażu słowno-muzycznego dowiedzieliśmy się jak trudne momenty musiał przeżywać naród polski podczas zaborów, ile poświęcenia i ofiar z własnego życia złożyli Polacy aby Polska mogła przetrwać i odrodzić się po I wojnie światowej. Podczas występu obejrzeliśmy scenki dramowe symbolicznie przedstawiające rozbiory oraz pożegnanie syna, który dołączył do grona powstańców. Całość występu dopełniła oprawa muzyczna, patriotyczne utwory odśpiewane solo jak i przez wszystkich zgromadzonych na sali uczniów oraz pracowników szkoły. Program artystyczny zaprezentowany podczas apelu został przedstawiony przez uczniów również na organizowanym przez sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich wieczorze patriotycznym.
Dnia 29 października nasza szkoła włączyła się do akcji "Przerwa na Czytanie". W tym dniu podczas długiej przerwy cała społeczność szkolna czytała przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki książki. Czytaliśmy na sali gimnastycznej. Młodsi uczniowie wysłuchali bajek czytanych przez wychowawców, a starsi mogli w zanurzyć się w lekturze fragmentów ulubionych książek oraz podzielić się refleksjami z kolegami. Żeby nadać czytaniu większego komfortu uczniowie przynieśli do szkoły przytulanki, koce i poduszki. Organizowanie akcji czytelniczych wspomaga promocje czytania, integruje środowisko lokalne oraz zachęca słuchaczy do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili
Dnia 08.11.24 uczniowie z klas 2-7 uczestniczyli w profesjonalnym pokazie jazdy figurowej na lodzie w Szczecinie. Tańczący na lodzie artyści przy akompaniamencie pięknej muzyki zaprezentowali przygody Sindbada Żeglarza . Muzyka , efekty specjalne , choreografia, scenografia , bajeczne stroje , akrobacje na lodzie sprawiły, że ten magiczny czas upłyną bardzo szybko i bardzo przyjemnie. W drodze powrotnej zatrzymalismy się w Mc Donald. Długo będziemy wspominać ten miły wyjazd.
Tego jesiennego dnia naszą salę gimnastyczną wypełniły piękne dźwięki muzyki znanej nam z ekranów kin i telewizji. 05.11.24 wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu z artystów Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” na flecie , puzonie .. przeplatanych piękną opowieścią o kropelce wody jako głównej bohaterce deszczowych przebojów.
30 października po raz kolejny odchodziliśmy w naszej szkole Dzień Spódnicy. Celem inicjatywy Samorządu Uczniowskiego była przede wszystkim dobra zabawa i integracja społeczności szkolnej.
W akcję włączyły się nie tylko uczennice i pracownice szkoły, ale również kilku uczniów, czym udowodnili, że mają do siebie duży dystans i ważna jest dla nich integracja i wspólna zabawa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za zaangażowanie, a Radzie Rodziców za słodką niespodziankę.
Samorząd Uczniowski
IX Memoriał im. Mariusza Warzyboka w saneczkarstwie lodowym na letnich nakładkach został rozegrany 19 - 20 października 2024 roku na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze - Sobieszowie z miesięcznym opóźnieniem, które spowodowała występująca w tych rejonach powódź.
Pomimo tego, zawody rekreacyjno-sportowe na starcie zgromadziły ponad stu trzydziestu zawodników. Impreza odbyła się w pięknej słonecznej pogodzie. Na starcie tegorocznej edycji stanęli saneczkarze i saneczkarki m.in. z Jeleniej Góry, Karpacza, Krynicy-Zdrój, Nowego Sącza, Marcinkowic, Nowin Wielkich oraz Rzeczycy nowego klubu z okolic Łodzi. Wśród nich kilkoro uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie reprezentujących UKS Nowiny Wielkie. Impreza miała na celu popularyzację dyscypliny.
W kategorii dziewcząt rocznik 2012- 2014 Ania Kimachuk zajął III miejsce, a Oliwia Ożga IV miejsce na 30 startujących. W kategorii chłopców nasz były uczeń Kuba Antkiewicz zajął III miejsce.
W kategorii młodziczek nasza absolwentka Julia Antkiewicz uplasowały się na IV miejscu, a w kategorii młodzik Tymofii Oleksenko, Kacper Boczko, Dominik Skotnicki i Maksym Sichkar uplasowali się pod koniec pierwszej i na początku drugiej dziesiątki.
W kategorii junior młodszy zarówno wśród dziewcząt i chłopców na starcie zjawiła się cała kadra Polski, dlatego IV miejsce naszej absolwentki Marii Czarneckiej i VI Antoniego Gury można uznać za dobry wynik.
Oprócz samej rywalizacji zawodnicy w sobotę po południu udali się do Western City w Ścięgnach koło Karpacza, gdzie mogli obejrzeć scenki z napadu na bank oraz popróbować swoich umiejętności podczas jazdy na mechanicznym byku, rzutów lassem, strzelania, czy wejścia na pal męczarni.
Natomiast w niedzielę po zawodach mogli skorzystać z uroków regeneracji na kompleksie Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i tym wszystkim, którzy odważyli się wziąć udział w zawodach.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 14 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której miały miejsce dwa szczególne wydarzenia: pasowanie uczniów klasy pierwszej oraz uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.
Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego pasowania pierwszoklasistów, które stanowi symboliczne przyjęcie najmłodszych uczniów w szeregi społeczności szkolnej. Uczniowie klasy 1 zaprezentowali się znamienitym gościom, rodzicom oraz starszym kolegom. Podczas uroczystości recytowali wiersze, zaśpiewali piosenki oraz zatańczyli. Wszyscy zgromadzeni goście nagrodzili pierwszoklasistów brawami za wzorowy występ. Najważniejszą częścią uroczystości było złożenie uroczystego ślubowania oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Kierownik Oświaty wraz z Panią dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, następnie przypieczętowali rotę ślubowania, składając odciski palców.
Pierwszoklasistom zostały wręczone legitymacje szkolne, medale, pamiątkowe dyplomy oraz rożki obfitości -ufundowane przez rodziców uczniów oraz Radę Rodziców a od Burmistrza miasta i gminy Witnica – młodzi uczniowie otrzymali zestaw książek edukacyjnych .
Następnie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej przygotowana przez polonistkę Panią Marię Skrzypczak -Wróblewską. Starsi uczniowie naszej szkoły dedykowali swoje występy nauczycielom prezentując okolicznościowe wiersze, piosenki oraz taniec z pomponami. Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej, która włączyła się do zbiórki darów na rzecz osób z Dolnego Ślaska dotkniętych powodzią. Rada Rodziców w ramach włączenia się do działań charytatywnych Urzędu Miasta i Gminy Witnica przekazała na ten cel środki higieny i czystości. Uczniowie i rodzice zaangażowali się poprzez zbiórkę artykułów spożywczych, chemicznych, karny dla zwierząt, pościeli, ręczników i wody pitnej. Grono Pedagogiczne wsparło akcję poprzez zbiórkę środków finansowych. Nasza solidarność i wsparcie zarówno materialne jak i finansowe przyczyniły się do poprawy sytuacji wielu mieszkańców ciężko doświadczonych przez kataklizm. Dziękujemy dla Urzędu Miasta i Gminy Witnica za przekazanie zebranych darów i funduszy dla Powodzian.
Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku, a jego celem jest zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W tym roku Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie przyłączyła się do obchodów tego święta. Wszystkie klasy przygotowały plakaty i symbole wcześniej wylosowanych państw, nauczyły się podstawowych słówek w języku obcym oraz zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne jako element kultury danego kraju. Dzięki wychowawcom i uczniom naszej szkoły mieliśmy okazję odbyć barwną podróż po krajach Europy podziwiając przygotowane flagi i inne dekoracje, jak na przykład fotobudkę z królem Karolem III i królową Kamilą czy dużą włoską pizzę z papieru. Wspaniałe były także stroje uczniów: nawiązujące do znanych postaci oraz w barwach narodowych wylosowanych państw.
Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków uczniowie poznali i utrwalili podstawowe informacje oraz ciekawostki na temat krajów i języków europejskich, jak również przekonali się, że znajomość języków pomaga we wzajemnej komunikacji oraz…w dobrej zabawie.
W październiku szkolna biblioteka po raz drugi przyłączała się do akcji czytelniczej "Czytamy z Sercem". W dniach od 05.10 do 18.10. w klasach O-VI odbyły się lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie czytali książki, układali puzzle, dopasowywali obrazki, rozwiązywali zadania, oglądali filmy edukacyjne oraz wykonywali prace czytelniczo - plastyczne - wszystko dotyczące serca. Uczniowie klas 0-III w czasie zajęć szukali odpowiedzi na pytanie "jak dbać o serce" - poszerzyli wiedzę na temat serca, jego budowy, funkcjonowania, chorób oraz udzielania pierwszej pomocy. Klasy IV, V i VI wysłuchały fragmentów poruszających temat uczuć i potrzeby czynienia dobra. Poruszanie tematyki uczuć na podstawie przeżyć innych ludzi wpływa na kształtowanie u uczniów wrażliwości, empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Na zakończenie akcji wykonaliśmy serduszka metodą origami. Istotnym celem akcji była promocja literatury oraz wsparcie profilaktyki chorób serca.
W pierwszej połowie października w oddziale przedszkolnym i w klasie I przeprowadzone zostały zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji uświadamiającej #kochamsłyszeć. Głównymi celami przeprowadzonych zajęć było zapoznanie uczniów z rolą zmysłu słuchu oraz jego działaniem, rozwinięcie empatii wobec osób z trudnościami słuchowymi oraz poznanie urządzeń wspomagających słuch, takich jak aparaty słuchowe i implanty. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez dzieci pracy plastycznej, polegającej na dowolnym ozdobieniu szablonu aparatu słuchowego lub procesora dźwięku.
Koordynatorką akcji była nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Agnieszka Gaura.