Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Jest to ogólnopolska akcja, której patronuje Prezydent RP, organizowana od 2012 roku. Pierwszą lekturą, którą czytała wspólnie cała Polska był „Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Tym razem uczniowie klas IV-VIII wzięli na warsztat wybrane fragmenty ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ósmoklasiści pokusili się nawet o inscenizację wybranego aktu tragedii. Była to dla nich forma przypomnienia sobie tekstu przed egzaminem oraz możliwość zdobycia kolejnego doświadczenia w obcowaniu z dziełem literackim.
Na koniec każdy uczniowski zeszyt do języka polskiego został ozdobiony pieczęcią upamiętniającą Narodowe Czytanie.- Cały rok czytajmy, a za rok spotkajmy się na kolejnej edycji- zachęcała uczniów polonistka Maria Skrzypczak-Wróblewska.- Jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Zerówka ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wraz z wychowawczynią Beatą Golis dołączyła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Emocja", który wspiera rozwój społeczny i emocjonalny dzieci oraz rozbudza kreatywność i wyobraźnię.
Rok szkolny 2020/2021
Już po raz drugi Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprosiła żłobki, przedszkola i uczniów klas 0 Szkół Podstawowych do rocznego programu czytelniczego ph. "Czytanie na drugie śniadanie". W tym roku program zwiększył swój zasięg i objął całe województwo lubuskie. Program, którego celem było przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka, promocja czytelnictwa i wartościowej literatury, w swoich założeniach opierał się na korzyściach płynących z codziennego, głośnego czytania dzieciom.
Realizacja programu rozpoczęła się w październiku i trwała do maja br. Zgłosiło się do niego 76 instytucji (52 przedszkoli, 20 szkół w których znajdują się klasy zerowe, 4 żłobki). Ostatecznie wszystkie zadania zrealizowało 44 instytucje z województwa lubuskiego : 34 przedszkola, 9 klas O przy SP, 1 żłobek.
Tegoroczny program czytelniczy objął 3941 dzieci !!!
Nasza "zerówka" wraz z wychowawczynią, panią Iwoną Przetacką, w roku 2019/2020 również brała udział w programie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zorganizowała konkurs plastyczny „Moja kwarantanna z książką”. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych w ramach facebookowej grupy „Czytamy – kwarantanna z książką”. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej bajkę – przyjaciela w czasie epidemii. Współorganizatorem konkursu było Nadleśnictwo Bogdaniec, które przyznało młodym artystom wyróżnienia za przyrodnicze akcenty umieszczone w konkursowych pracach.
W Komisji zasiadły Panie:
Manula Kalicka, pisarka, Agencja Literacka Manuskrypt
Monika Simonjetz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze, „Bibliotekarz Lubuski”
Magdalena Ćwiertnia, malarka
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych artystów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Równorzędną pierwszą nagrodę w kategorii uczniów klas 5-7 zdobyła Amelia Sajewicz z kl. V.
Wyróżnieni zostali: Antoni Suchecki (kl. V), Emilia Milka (kl. V), Marcel Pierzchlewicz (kl. V) i Magda Brzezicka (kl. VI).
Wyróżnienia Nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec otrzymały Amelia Sajewicz i Emilia Milka.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a autorzy prac z przyrodniczymi akcentami również upominki od Nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec.
Dnia 29 maja wykonaliśmy kolejne zadanie projektowe, ponownie w przekazie zdalnym. Specjalnie dla wszystkich dzieci fragmenty swojej książki czytała pani Dorota Lipińska .
W najnowszym 49. numerze pisma „Bibliotekarz Lubuski” ukazał się artykuł poświęcony życiu i działaniom Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie. Na str. 53 można zapoznać się z tekstem „Dawni fachowcy powrócili. Cykl zajęć dla różnych grup wiekowych” pióra Beaty Golis i Marii Skrzypczak-Wróblewskiej. Opowiada o zajęciach „Rzemiosło sprzed wieków, realizowanych we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn i Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy. Jego celem było wzbogacenie języka uczniów i ich wiedzy o zawodach, które przeminęły. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane jako innowacja pedagogiczna w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Czasopismo „Bibliotekarz Lubuski” jest wydawane przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Pro Libris – wydawnictwo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Zainteresowani mogą przeczytać zamieszczoną w Internecie elektroniczną wersję ostatniego numeru:
http://www.bibliotekarzlubuski.pl/images/stories/pedeefy/BL49.pdf
Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie pierwszy raz wzięli udział w Dniu Dobrych Uczynków, organizowanym corocznie od 2005 roku -19 maja. Inicjatorem obchodów tego szczególnego Dnia jest Fundacja Ekologiczna Arka, promująca postawy ekologiczne, prospołeczne, obywatelskie oraz wolontariat. W Dniu Dobrych Uczynków trzecioklasiści zwracali szczególną uwagę na potrzeby najbliższego otoczenia, którym z racji izolacji był dom rodzinny. Dzieci przejęły część obowiązków rodziców: podlewały ogród, kosiły trawę, wyprowadziły psa na spacer, odkurzały, zamiatały, pomagały sąsiadom, przygotowywały smakołyki dla bliskich. Te drobne gesty zostały docenione przez rodziców. Mama pewnego ucznia stwierdziła: "Szkoda, że Dzień Dobrych Uczynków" nie jest codziennie! Do ofiarności swoich uczniów zachęciła wychowawczyni Beata Golis.
Klasa III mimo utrudnień wynikających ze zdalnego nauczania wykonała ostatnie zadania z III, i zarazem ostatniego modułu Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III "Czytam z klasą, Lekturki spod chmurki" realizowanego w roku szkolnym 2019/20 i otrzymała certyfikaty uczestnictwa. Dziękuję moim dzieciom za pracowitość i systematyczność a Rodzicom za ogromne zaangażowanie i pomoc! Wychowawczyni- Beata Golis
Koniec kwietnia lub początek maja to w większości szkół w Polsce czas, kiedy odbywają się apele i uroczystości z okazji Świąt Majowych. W tym roku z uwagi na epidemię taka forma celebrowania zbliżających się świąt państwowych jest niemożliwa, niemniej jednak uczniowie upamiętniają je poprzez różne zadania i aktywności w domu. Przykładem może być działalność plastyczna uczniów klasy I, którzy wspólnie z rodzicami wykonali różnorodne, biało – czerwone kotyliony. Oprócz tego pierwszoklasiści, podczas zdalnych lekcji, przypomnieli sobie legendę o powstaniu państwa polskiego, utrwalali swoją wiedzę o symbolach narodowych naszego kraju – godle i fladze, oraz ćwiczyli umiejętność śpiewania hymnu państwowego, pamiętając oczywiście o odpowiedniej postawie.
Choć działania te nie zastąpią radosnego świętowania w szkole tych ważnych dla każdego Polaka dat, z pewnością jednak przyczynią się do rozwoju uczuć patriotycznych każdego ucznia.
Wychowawczyni klasy "0", w ramach cyklu spotkań związanego z realizacją projektu zaprasza swoich uczniów... i nie tylko, do wysłuchania bajki "Figiel i Psikus",
Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawiła, że uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Dabroszynie uczą się z dala od szkoły. W dalszym ciągu jednak tworzą zespół klasowy wspólnie uczestnicząc w ogólnopolskich akcjach i konkursach. W marcu wzięli udział w konkursie "Dzieci uczą rodziców-w domu" fotografując swoją pracę wraz z rodzicami. Pod koniec marca własnoręcznie stworzyli pocztówkę na ogólnopolski konkurs pt." Pozdrowienia z domu", a 2 kwietnia wszyscy solidaryzowali się z osobami autystycznymi z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. O integrację klasy w tym trudnym czasie zabiega wychowawczyni Beata Golis.
W dniach 21.02 oraz 28.02.2020 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Eksperymenty – nauka czy magia?”. Tematem przewodnim naszych zajęć było powietrze oraz ciśnienie atmosferyczne i poznanie zagadnienia napięcia powierzchniowego wody w przyrodzie.
Poprzez wykonywanie eksperymentów np. Magiczna szklanka, Gdzie jest woda?, Znikająca woda - dzieci odkryły, że powietrze jest wszędzie w wodzie, przedmiotach, roślinach, ciele człowieka, zwierząt i zajmuje każdą wolną przestrzeń dodatkowo składa się z tlenu, który powoduje, że ogień się pali a my oddychamy. Jest lekkie i niewidoczne, a jednak udało nam się znaleźć sposób na to, żeby je „zobaczyć” i poczuć”. Aby przybliżyć dzieciom zjawisko napięcia powierzchniowego wody wykonaliśmy eksperyment z unoszeniem się przedmiotów na powierzchni szklanki pełnej wody, tym samym udało nam się zaobserwować, że lekkie przedmioty będą się unosić „pływać” np. pinezka, igła - a ciężkie utoną. Na powierzchni wody tworzy się rodzaj cieniutkiej błony, która jest tak elastyczna, że potrafi utrzymać pinezkę oraz małą monetę i niektóre owady np. nartnika. Próbowaliśmy także znaleźć sposób załamania napięcia z zastosowaniem detergentu. Zaskoczeniem dla dzieci był eksperyment, w którym przy użyciu płynu do naczyń wprawiliśmy w ruch „łódeczkę” z papieru, rozproszyliśmy pieprz oraz utworzyliśmy piękną tęczę na mleku. Taka forma zajęć sprawia dzieciom wiele radości, zainteresowania i z niecierpliwością czekają na kolejne.
W dniu 09.03.20, gościem w naszej zerówce była pani Dagmara Buliczak, nauczycielka języka angielskiego. Nasz gość w ramach projektu „Czytanie na drugie śniadanie„ zapoznał dzieci z przygodami żabki - pana Zielonki. Wiosna tuż , tuż ...będziemy podczas wycieczek szkolnych wypatrywać milusińskich żabek i wsłuchiwać się w ich rechot.
Każdego roku 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W tym dniu organizowane są działania informacyjne, promujące korzystanie we właściwy sposób z tego połączenia. W 1997 r. jako pierwsza podjęła taką inicjatywę Finlandia. W roku 2009 już siedem państw wzięło udział w tej ratowniczej kampanii informacyjno-popularyzacyjnej.
W tym roku Wojewoda Lubuski ogłosił konkurs literacki na „Opowiadanie o numerze alarmowym 112”, przeznaczony dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych. Uczestniczyło w nim troje uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie: Kornelia Siuba, Jakub Strelau i Hanna Mazurak.
Kornelia zwróciła w swoim tekście uwagę na problem zażywania przez młodzież dopalaczy.
Jakub opowiedział, jak niebezpieczne mogą być zabawy na dzikim lodowisku.
Hanna ostrzegła przed skokami do wody na nierozpoznanym akwenie.
Wszystkie trzy opowiadania to zarazem instruktaże, jak ratować ludzkie życie, korzystając z numeru alarmowego 112.
Cała trójka autorów została uhonorowana dyplomem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka z podziękowaniem za udział w konkursie.
5 marca w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia” odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Szkołę Podstawową w Dąbroszynie reprezentował uczeń klasy V Antoni Suchecki, recytujący wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. ,,Flejtuch”.
Antoni, mimo młodego wieku jest weteranem konkursów recytatorskich, po raz kolejny nie zawiódł. Jury uhonorowało jego występ przyznaniem trzeciego miejsca. Nasz uczeń będzie reprezentować M. i G. Witnica w finale Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Odbędzie się on 26 marca w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Trzymamy kciuki!
Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych obchodzonego corocznie 1 marca, Lubuskie Kuratorium Oświaty zaprosiło szkoły do upamiętnienia tych obchodów. Nasza szkoła dołączyła do tej akcji organizując krótkie seanse filmowe poruszające kwestie trudnych lat powojennych oraz walki podziemia "niezłomnego" z MO, NKWD oraz Armią Czerwoną. W ramach zajęć klasy IV- VIII obejrzały odcinek, wyprodukowanego przez IPN filmu-komiksu o przygodach Antka Srebrnego pt. "Na partyzanckich ścieżkach", materiał filmowy o żołnierzach wyklętych zamieszczony na kanale Polimaty oraz fragmenty filmu "Zapora" wyprodukowanego również przez IPN. Zajęcia przyczyniły się do wzrostu świadomości uczniów na temat trudnych czasów sowieckiego inerwencjonizmu, oraz przybliżyły uczniom sylwetki takich postaci jak Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka" czy Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
Realizowana w szkole innowacja ,,Rzemiosło sprzed wieków” została zakończona. Uczniowie chętnie brali udział w zaproponowanych działaniach, szukali dawnych zawodów i wyjaśniali dotyczące ich terminy. Efekty swojej pracy prezentowali w formie plakatów, słowników, prac plastycznych oraz kolorowanek. Aktywnie uczestniczyli w konkursach i warsztatach. Bardzo kreatywnie podeszli do stworzenia Wystawy Żywych Obrazów. Na koniec z zaangażowaniem stworzyli Galerię Fotograficzną ,,Rzemiosło sprzed wieków, czyli o tym, jak to kiedyś było...", która zwieńczyła realizowane w ciągu 18 dni przedsięwzięcie.
Istotnym czynnikiem okazała się współpraca ze środowiskiem lokalnym. Podziękowania należą Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy, której pracownicy aktywnie włączyli się w realizację innowacji.
Drugim podmiotem, który zaangażował się w szkolne działania, było Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W celu odkrycia przed uczniami tajników garncarstwa archeolog Julianna Sójkowska-Socha przeprowadziła warsztaty garncarskie.
Wszystkie założenia zostały zrealizowane, a cele osiągnięte. Uczniowie są zainteresowani udziałem w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.
Innowację zrealizowały nauczycielki B. Golis i M. Skrzypczak-Wróblewska.