Lista nauczycieli

Nawigacja

  • #ŁączyNasPamięć - dyplom dla naszej szkoły

  • Lekturki spod chmurki ukończone!

    Klasa III mimo utrudnień wynikających ze zdalnego nauczania wykonała ostatnie zadania z III, i zarazem ostatniego modułu Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III "Czytam z klasą, Lekturki spod chmurki" realizowanego w roku szkolnym 2019/20 i otrzymała certyfikaty uczestnictwa. Dziękuję moim dzieciom za pracowitość i systematyczność a Rodzicom za ogromne zaangażowanie i pomoc! Wychowawczyni- Beata Golis

  • Klasa pierwsza gotowa na święta majowe

    Koniec kwietnia lub początek maja to w większości szkół w Polsce czas, kiedy odbywają się apele i uroczystości z okazji Świąt Majowych. W tym roku z uwagi na epidemię taka forma celebrowania zbliżających się świąt państwowych jest niemożliwa, niemniej jednak uczniowie upamiętniają je poprzez różne zadania i aktywności w domu. Przykładem może być działalność plastyczna uczniów klasy I, którzy wspólnie z rodzicami wykonali różnorodne, biało – czerwone kotyliony. Oprócz tego pierwszoklasiści, podczas zdalnych lekcji, przypomnieli sobie legendę o powstaniu państwa polskiego, utrwalali swoją wiedzę o symbolach narodowych naszego kraju – godle i fladze, oraz ćwiczyli umiejętność śpiewania hymnu państwowego, pamiętając oczywiście o odpowiedniej postawie.

    Choć działania te nie zastąpią radosnego świętowania w szkole tych ważnych dla każdego Polaka dat, z pewnością jednak przyczynią się do rozwoju uczuć patriotycznych każdego ucznia.

  • "Czytanie na drugie śniadanie" - #ZostańWDomu

    Wychowawczyni klasy "0", w ramach cyklu spotkań związanego z realizacją projektu zaprasza swoich uczniów... i nie tylko, do wysłuchania bajki "Figiel i Psikus",

  • Razem, mimo, że osobno..

    Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawiła, że uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Dabroszynie uczą się z dala od szkoły. W dalszym ciągu jednak tworzą zespół klasowy wspólnie uczestnicząc w ogólnopolskich akcjach i konkursach. W marcu wzięli udział w konkursie "Dzieci uczą rodziców-w domu" fotografując swoją pracę wraz z rodzicami. Pod koniec marca własnoręcznie stworzyli pocztówkę na ogólnopolski konkurs pt." Pozdrowienia z domu", a 2 kwietnia wszyscy solidaryzowali się z osobami autystycznymi z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. O integrację klasy w tym trudnym czasie zabiega wychowawczyni Beata Golis.

  • Gdzie jest woda? czyli rzecz o napięciu powierzchniowym i nie tylko.

    W dniach 21.02 oraz 28.02.2020 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Eksperymenty – nauka czy magia?”. Tematem przewodnim naszych zajęć było powietrze oraz ciśnienie atmosferyczne i poznanie zagadnienia napięcia powierzchniowego wody w przyrodzie.

    Poprzez wykonywanie eksperymentów np. Magiczna szklanka, Gdzie jest woda?, Znikająca woda - dzieci odkryły, że  powietrze jest wszędzie w wodzie, przedmiotach, roślinach, ciele człowieka, zwierząt i zajmuje każdą wolną przestrzeń dodatkowo składa się z tlenu, który powoduje, że ogień się pali a my oddychamy. Jest lekkie i niewidoczne, a jednak udało nam się znaleźć sposób na to, żeby je „zobaczyć” i poczuć”. Aby przybliżyć dzieciom zjawisko napięcia powierzchniowego wody wykonaliśmy eksperyment z unoszeniem się przedmiotów na powierzchni szklanki pełnej wody, tym samym udało nam się zaobserwować, że lekkie przedmioty będą się unosić „pływać” np. pinezka, igła - a ciężkie utoną. Na powierzchni wody tworzy się rodzaj cieniutkiej błony, która jest tak elastyczna, że potrafi utrzymać pinezkę oraz małą monetę i niektóre owady np. nartnika. Próbowaliśmy także znaleźć sposób załamania napięcia z zastosowaniem detergentu. Zaskoczeniem dla dzieci był eksperyment, w którym przy użyciu płynu do naczyń wprawiliśmy w ruch „łódeczkę” z papieru, rozproszyliśmy pieprz  oraz utworzyliśmy piękną tęczę na mleku. Taka forma zajęć sprawia dzieciom wiele radości, zainteresowania i z niecierpliwością czekają na kolejne.

  • Żabie przygody - "Czytanie na drugie śniadanie"

    W dniu 09.03.20, gościem w naszej zerówce była pani Dagmara Buliczak, nauczycielka języka angielskiego. Nasz gość w ramach projektu „Czytanie na drugie śniadanie„ zapoznał dzieci z przygodami żabki - pana Zielonki. Wiosna tuż , tuż ...będziemy podczas wycieczek szkolnych wypatrywać milusińskich żabek i wsłuchiwać się w ich rechot.

  • Zadzwoń na 112 - numer, który ratuje życie

    Każdego roku 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W tym dniu organizowane są działania informacyjne, promujące korzystanie we właściwy sposób z tego połączenia. W 1997 r. jako pierwsza podjęła taką inicjatywę Finlandia. W roku 2009 już siedem państw wzięło udział w tej ratowniczej kampanii informacyjno-popularyzacyjnej. 

    W tym roku Wojewoda Lubuski ogłosił konkurs literacki na „Opowiadanie o numerze alarmowym 112”, przeznaczony dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych. Uczestniczyło w nim troje uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie: Kornelia Siuba, Jakub Strelau i Hanna Mazurak.

    Kornelia zwróciła w swoim tekście uwagę na problem zażywania przez młodzież dopalaczy.

    Jakub opowiedział, jak niebezpieczne mogą być zabawy na dzikim lodowisku.

    Hanna ostrzegła przed skokami do wody na nierozpoznanym akwenie.

    Wszystkie trzy opowiadania to zarazem instruktaże, jak ratować ludzkie życie, korzystając z numeru alarmowego 112.

    Cała trójka autorów została uhonorowana dyplomem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka z podziękowaniem za udział w konkursie.

  • Mistrz żywego słowa

    5 marca w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia” odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Szkołę Podstawową w Dąbroszynie reprezentował uczeń klasy V Antoni Suchecki, recytujący wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. ,,Flejtuch”.

    Antoni, mimo młodego wieku jest weteranem konkursów recytatorskich, po raz kolejny nie zawiódł. Jury uhonorowało jego występ przyznaniem trzeciego miejsca. Nasz uczeń będzie reprezentować M. i G. Witnica w finale Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Odbędzie się on 26 marca w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Trzymamy kciuki!

  • Projekcje filmowe - "Żołnierze wyklęci"

    Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych obchodzonego corocznie 1 marca,  Lubuskie Kuratorium Oświaty zaprosiło szkoły do upamiętnienia tych obchodów. Nasza szkoła dołączyła do tej akcji organizując krótkie seanse filmowe poruszające kwestie trudnych lat powojennych oraz walki podziemia "niezłomnego" z MO, NKWD oraz Armią Czerwoną. W ramach zajęć klasy IV- VIII obejrzały odcinek, wyprodukowanego przez IPN filmu-komiksu o przygodach Antka Srebrnego pt. "Na partyzanckich ścieżkach", materiał filmowy o żołnierzach wyklętych zamieszczony na kanale Polimaty oraz fragmenty filmu "Zapora" wyprodukowanego również przez IPN. Zajęcia przyczyniły się do wzrostu świadomości uczniów na temat trudnych czasów sowieckiego inerwencjonizmu, oraz przybliżyły uczniom sylwetki takich postaci jak Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka" czy Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

  • Znamy dawne zawody

    Realizowana w szkole innowacja ,,Rzemiosło sprzed wieków” została zakończona. Uczniowie chętnie brali udział w zaproponowanych działaniach, szukali dawnych zawodów i wyjaśniali dotyczące ich terminy. Efekty swojej pracy prezentowali w formie plakatów, słowników, prac plastycznych oraz kolorowanek. Aktywnie uczestniczyli w  konkursach i warsztatach. Bardzo kreatywnie podeszli do stworzenia Wystawy Żywych Obrazów. Na  koniec z  zaangażowaniem stworzyli Galerię Fotograficzną ,,Rzemiosło sprzed wieków, czyli o tym, jak to kiedyś było...", która zwieńczyła realizowane w ciągu 18 dni przedsięwzięcie.

                Istotnym czynnikiem okazała się współpraca ze środowiskiem lokalnym. Podziękowania należą Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy, której pracownicy aktywnie włączyli się w realizację innowacji.

                Drugim podmiotem, który zaangażował się w szkolne działania, było Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W celu odkrycia przed uczniami tajników garncarstwa archeolog Julianna Sójkowska-Socha przeprowadziła warsztaty garncarskie.

                Wszystkie założenia zostały zrealizowane, a cele osiągnięte.  Uczniowie są zainteresowani udziałem w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.

    Innowację zrealizowały nauczycielki B. Golis i M. Skrzypczak-Wróblewska.

  • Warsztaty garncarskie

    Uczniowie klas III i IV uczestniczyli w niecodziennych zajęciach, które poprowadziła Julianna Sójkowska-Socha, archeolog z  Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Warsztaty odbyły się przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy. Dzieci zgłębiały tajniki garncarskiego rzemiosła, które znane jest na naszych ziemiach od tysięcy lat. Inspiracją do nich była figurka zoomorficzna „Zwierzątka z Witnicy”, przedstawiająca nieznanego gatunku ssaka. „Zwierzątko” owo zostało znalezione w czasie wykopalisk na stanowisku kultury łużyckiej, na terenie dzisiejszej witnickiej drogi obwodowej.

    Uczestnicy warsztatów obejrzeli prezentację na temat historii, tradycji i technik garncarstwa, stosowanych w pradziejach . Pani archeolog opowiadając o naczyniach na przestrzeni dziejów, przedstawiała młodym garncarzom bogaty materiał ikonograficzny. Uczniowie wyposażeni w odpowiednią wiedzę, przystąpili do lepienia w glinie przedmiotów użytkowych: figurek, pucharków, miseczek itp.

    Praca z tym materiałem była dla nich ciekawym, choć na początku niełatwym doświadczeniem. Jednakże poradzili sobie całkiem nieźle. Jak powiedziała p. J. Sójkowska-Socha- Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem, a niektórzy uczniowie wykazali uzdolnienia w tym kierunku.

    Warsztaty przyniosły uczniom dużo satysfakcji. Były okazją do doskonalenia sprawności manualnej i rozwijania wyobraźni.  Inicjatorkami przedsięwzięcia były wychowawczynie Beata Golis i Maria Skrzypczak-Wróblewska

  • Dzień Języka Ojczystego - Wystawa Żywych Obrazów

    W środę 26 lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w szkole zorganizowana została wystawa Żywych Obrazów. Uczniowie przedstawiali zawody wymarłe oraz zanikające. Zwiedzający mogli przyjrzeć się kowalowi, mleczarzowi, bartnikowi, płaczce, modystkom maszynistce, operatorce centrali telefonicznej, cyrulikowi, pucybutowi, szewcowi, człowiekowi-budzikowi, ustawiaczowi kręgli i bednarzowi. Dla najlepiej przedstawionych zawodów Biblioteka Miejska w Witnicy zasponsorowała nagrody książkowe i wyróżnienia. Uczestników do wystawy przygotowały panie: Beata Golis i Maria B.Skrzypczak- Wróblewska.

  • Laureaci Konkursu Recytatorskiego

    W dniach 26-27 lutego 2020 roku laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego wzięli udział w Miejsko-Gminnym Konkursie Recytatorskim w Witnicy. Z dumą informujemy, że uczeń klasy V Antoni Suchecki zdobył I miejsce w kategorii klas IV-V i będzie reprezentował naszą szkołę na Przeglądzie w Kostrzynie nad Odrą. W klasach I-III w szranki konkursowe stanęli: Roksana Kucińska i Jan Blejwas z klasy I, Maja Domańska z klasy II i Angelika Brodzińska z klasy III. Uczeń klasy I - Jan Blejwas wywalczył wyróżnienie wierszem Jana Brzechwy pt.,,Katar". Gratulujemy!

  • Do Gorzowa - po wiedzę i dla rozrywki

    W środę 26 lutego klasy 4-7 wybrały się na wycieczkę do Gorzowa Wielkopolskiego. Pierwszym miejscem docelowym była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Tam, pod okiem pań bibliotekarek-trenerów uczniowie wzięli udział w warsztatach. Klasy czwarta i szósta zgłębiały tajniki sketchnotingu czyli sztuki utrwalania myślenia wizualnego, naotmiast klasy piąta i siódma poczyniły kroki aby zostać dziennikarzami. Następnie wszyscy uczniowie zwiedzili wystawy wewnątrz budynku biblioteki. Znaleźliśmy również chwilę na to, by pomóc ułożyć kilka puzzli na specjalnej ekspozycji, której celem jest wskazywanie na rolę współdziałania przy realizacji zadań. Kolejnym etapem podróży był seans kinowy. Nasyceni wiedzą wybraliśmy się zatem po rozrywkę do Cinema City, gdzie obejrzeliśmy prelekcję przyrodniczą a następnie film pt. "Doktor Dollitlle". Dzień był udany a wrażeń co niemiara. 

  • Muzyczne opowieści - Piraci z Karaibów

    W czwartek 20 lutego 2020 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz", którzy tym razem przygotowali dla nas muzyczną ucztę prezentując utwory nawiązujące tematem do morskich przygód . Pirackie melodie snuły opowieści o przygodach piratów. W ramach koncertu artyści wykonali utwory znane z cyklu filmów "Piraci z Karaibów„, nie zabrakło również piosenek żeglarskich nazywanych szantami .Wszyscy doskonale bawili sie przy dźwiękach trąbki, gitary basowej, a do wspólnego śpiewania zagrzewał lider zespołu. 

  • Szkolny Konkurs Recytatorski

    Dwadzieścioro młodych recytatorów zachwyciło jury i publiczność interpretacją wybranych przez siebie utworów. Występujący oceniani byli za: dobór repertuaru, interpretację tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Najlepsi okazali się:

    Angelika Brodzińska

    Roksana Kucińska

    Maja Domańska

    Jan Blejwas

    Antoni Suchecki

     

    Laureaci  będą reprezentować szkołę w Miejsko-Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dniach 26 i 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

    Na zwycięzców czekały dyplomy i nagrody w postaci słodyczy ufundowanych przez Radę Rodziców naszej szkoły.

    Gratulujemy wszystkim talentu i odwagi! Życzymy kolejnych sukcesów!

                                                             Koordynatorki konkursu

                                          Beata Golis i Maria Skrzypczak-Wróblewska

  • Jak się robi chusteczki? Z wizytą w ICT

    W środę 19 lutego klasa piąta wraz z wychowawcą odwiedziła ICT Kostrzyn - zakład produkujący wyroby higieniczne z celulozy. Ze specyfiką pracy w dużym zakładzie produkcyjnym zapoznawaliśmy się już od portierni. Oczekując na pracownika, który miał być naszym przewodnikiem po terenie zakładu obserwowaliśmy w jaki sposób ewidencjonowane są wyjścia i wejścia pracowników. Niedługo później, wędrując za naszym firmowym przewodnikiem, przemierzyliśmy na zewnątrz całą długośc hal produkcyjnych a była to dośc długa wędrówka. Zwiedzanie zakładu zaczęliśmy od magazynu, w którym składowana celuloza rozpoczyna wędrówkę do rozdrabniarki. Zaopatrzeni dla bezpieczeństwa w odblaskowe kamizelki, wysłuchaliśmy opowieści o miejscach na świecie, skąd do ICT docierają transporty celulozy. Następnie podążając za kierunkiem produkcji rozpoczęliśmy wędrówkę po zakładzie. Dowiedzieliśmy się, że z drzew iglastych wytwarza się celulozę długowłoknistą a z liściastych krótkowłóknistą a oba rodzaje tej celulozy trafiają do rozdrabniarki a później do urządzenia, które mieszając ją z wodą wytwarza masę papierową. Kolejnym etapem naszej podróży było oglądanie maszyny papierniczej. Ta kilkudziesięciometrowa konstrukcja wytwarza z masy papierniczej olbrzymie bele bibułki nazywane tamborami. Jeden tambor waży około 4 ton a produkuje się go w przybliżeniu godzinę czasu. Gotowe tambory trafiają do magazynu, który w pełni zapełniony pozwala na produkcję ręczników papierowych, chusteczek czy papieru toaletowego przez okres około miesiąca. Podczas zwiedzania zakładu trzeba zachować szczególną ostrożność ponieważ wszędzie jest pełno wózków widłowych, które przewożą różne rzeczy z miejsca na miejsce. Wyróżniają sie między sobą kolorowymi migającymi światłami ostrzegawczymi. Kolejnym etapem podróży była hala produkująca gotowe wyroby higieniczne. Zawsze byliśmy ciekawi jak produkuje się kartonowe tuleje na których zawinięte są ręczniki papierowe albo rolki papieru. Okazało się, że ICT produkuje je na miejscu z kartonowej taśmy przy pomocy maszyny nazywanej gilziarką a tuleje nazywają się gilzy. Na nich maszyny produkcyjne nawijają warstwy bibułki spajając je ze sobą aby papier albo ręcznik otrzymał odpowiednią grubość. Ostatnia warstwa posiada wytłoczony ozdobny wzorek. W zależności od aktualnych ustawień maszyny produkuje się różnobarwne partie wyrobów. Na końcu linii produkcyjnej znajduje się maszyna zwana pakowarką, na której znajduje się robot układający gotowe paczki z produktami na paletach, które następnie trafiają do owinięcia warstwami folii. Gotowe zapakowane produkty trafiają na taśmociąg, którym wedrują do magazynu wyrobów gotowych. Produkty z ICT trafiaja do róznych miejsc na całym świecie, nawet do leżacej bardzo daleko Australii.

  • 14 lutego - Walentynki

    14 lutego, w Walentynki, przekazujemy sobie dowody sympatii. Tak było i w naszej szkole. Już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak i również atmosferę walentynek.

    Na korytarzu został powieszony plakat z kopertą, do której uczniowie mogli wrzucać kartki i serduszka dla swoich sympatii. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom.


    Samorząd Uczniowski

  • Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

    Tradycyjnie już od kilku lat nasza szkoła włącza się w obchody tego wydarzenia. Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów DBI uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przeprowadzonych przez pana Kamila Bujnickiego warsztatach poświęconych promowaniu pozytywnych zastosowań internetu, promocji tolerancji oraz tworzeniu kultury zrozumienia. Tematem przewodnim zajęć było zachowanie określane w języku internautów mianem hejtu. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie klas V - VIII obejrzeli film "Dodaj przyjaciela" i na podstawie przedstawionych w nim treści odpowiedzieli sobie na pytania : Jak się czuje ofiara hejtu? Co powinna zrobić osoba, która jest hejtowana a czego robic nie powinna? Jak powinien reagować świadek hejtu w Internecie? Jakie konsekwencje grożą osobie, która hejtuje?. Na podsumowanie zajęć uczniowie obejrzeli teledysk do piosenki "Przytuj hejtera"  i na jego podstawie wysnuli wniosek, że zamiast hejtować lepiej zyskać przyjaciela.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć