21 stycznia, tradycyjnie gościliśmy w naszej szkole kochane babcie i kochanych dziadków. Z okazji ich święta dzieci z klas 0-3 podziękowały swoim dziadkom wierszem, piosenką oraz przedstawieniem za ich wkład w wychowanie wnucząt. Własnoręcznie wykonane prezenty wzruszyły seniorów a podziękowaniom, uściskom nie było końca. W oprawę tego pięknego święta włączyła się także nasza pani bibliotekarka Anna Czelin - Bujnicka , angażując dziadków i wnuczęta do wspólnego czytania pięknych bajek.
Dnia 15 stycznia 2020 roku, na zaproszenie Centrum Edukacji Filmowej klasy 0-3 udały się do Kostrzyńskiego Centrum Kultury "Kręgielnia", gdzie uczestniczyły w zajęciach dotyczących produkcji filmowej. Uczniowie poznawali pracę aktorów od podszewki. Dużo radości sprawił dzieciom film „Paddington 2", który zakończył spotkanie poświęcone kinematografii. Spotkanie było dowodem na to, że można połączyć naukę z zabawą.
Dnia 17.01.2020 i 24.01.2020 podczas zajęć świetlicy szkolnej odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Eksperymenty – nauka czy magia? Uczestnikami zajęć są dzieci uczęszczające na świetlicę.
Tematem pierwszych zajęć był „Sztuczny śnieg” oraz „Ciecz nieniutonowska”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania sposobu uzyskania sztucznego śniegu oraz zabawy nim, a także poznania właściwości oraz sposobu uzyskania cieczy i znalezienia jej odpowiedników w przyrodzie. Zajęcia w takiej formie będą się odbywały w każdy piątek w godzinach oczekiwania dzieci na autobus. Podstawową formą tych zajęć będzie samodzielne odkrywanie oraz próby zrozumienia świata w toku zabaw twórczych, eksperymentowania, doświadczeń poprzez zaspokajanie naturalnej ciekawości dzieci, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju.
Dnia 24 stycznia uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z procedurami bezpieczeństwa w trakcie trwania ferii zimowych na specjalnie przygotowanym apelu. Dzieci obejrzały krótki film, który utrwalił im bezpieczne sposoby spędzenia wolnego czasu. Młodszym uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii, czytał uczeń klasy VIII - Kuba Strelau. Ponadto szafki uczniowskie zostaly oznakowane plakatami, prezentujacymi bezpieczne zachowania podczas wypoczynku zimowego. Życzymy wam spokojnych i zdrowych ferii, odpoczywajcie. Do zobaczenia 10 lutego!!!
Katarzyna Samoszuk, nauczyciel biologii, przyrody i geografii.
Po zapoznaniu się uczniów z substancją, jaką jest woda i jej znaczeniem w przyrodzie nastąpiło zadanie plastyczne. Uczniowie mieli zaprojektować postać Wodolubka - ludzika pijącego zdrową wodę. Najpierw odszukaliśmy w encyklopedii, jaką ilość wody dziennie powinien wypić człowiek. Dzieci miały do wyboru technikę pracy - rysunek lub wykonanie postaci z odpadów. Prace były bardzo różne: Wodolubek, jako kropla widy, Wodolubek siłacz dźwigający butelki z wodą, Wodolubek przy studni ( przy okazji wyjaśniliśmy sobie, że kiedyś ludzie nie mieli w domu kranów z wodą, tylko czerpali wodę ze studni). Były też wizerunki Wodolubka wkonane przy wykorzystaniu materiałów odpadowych, w szczególności butelek po wodzie. Bardzo łądną pracę wykonała Zuzia - Wodolubek w lodowej sukni. Dzieci zainteresowały się etykietami, które były na butelkach z wodą i odczytywały jej skład. Zdziwiły się, że w wodzie mogą być rozpuszczone minerały, których nie widać gołym okiem. Wodolubki zostały umieszczone na gazetce ściennej i wystawce i przypominają dzieciom o piciu wody i jej znaczeniu dla wielu organizmów.
Zanim przeszliśmy do tematu zajęć, uczniowie klasy II poznali stany skupienia wody, badali te stany skupienia, wykonywali doświadczenia z wodą pod postacią płynu, lodu i pary. Następnie rozmawialiśmy o czystości wód w Polsce i na świecie, oraz o wodzie, która nadaje się do picia, a która nie. Której jest więcej na Ziemii, a której jest mniej. Uczniowie poznali różnicę w pobieraniu wody przez rośliny i zwierzęta. Omawiali też obieg wody w przyrodzie. Dowiedzieli się, że woda w przyrodzie krąży i jest jej tyle samo, co w momencie powatania miliony lat temu. Zmienia sie tylko jej jakość. I to właśnie człowiek jest głównym winowajcą zanieczyszczeń zbiorników wodnych. Natępnie dzieci czytały teksty mówiące o tym z ilu procent wody składa się dany organizm. Dowiedziały się, że w organiźmie ludzkim jest około 17 % wody. Tkanki zawierające duże ilości wody to krew, limfa, łzy, ale kości też posiadają w swoim składziewodę. Woda jest rozpuszczalnikiem i transporterem różnych składników odżywczych. Ale dzieci zauważyły, że człowiek używa wody do wielu różnych rzeczy: do higieny ciała i otoczenia, do podlewania roślin, do pojenia zwierzaków no i w fabrykach do produkcji różnych potrzebnych rzeczy. Pobocznym tematem była rozmowa o szkodliwej działalmości wody takiej jak powodzie, lub poparzenia wrzątkiem lub parą wodną. Dzieci wykonywały doświadczenie, jak powstaje woda gazowana. Na zakończenie zajęć dzieci uzupełniały kartę pracy "Pijmy wodę - na zdrowie".
Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie obejrzeli spektakl pt. ,,Balladyna”. Przedstawienie zostało zaprezentowane przez Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. W rolę Balladyny wcieliła się Joanna Walunkiewicz, a Aliny- Małgorzata Kiećko. Kirkora zagrał Jarosław Stieszenko.
Główna bohaterka wszelkimi sposobami chciała osiągnąć władzę i bogactwo. Jednak dążąc do tego celu, popełniła wiele ciężkich zbrodni - zabiła siostrę i matkę, otruła von Kostryna. Dzięki kłamstwom udało się jej poślubić księcia Kirkora. Kolejne zbrodnie i winy prowadziły ją do następnych grzechów. Jednak także ją dosięgła sprawiedliwość i poniosła karę za swoje czyny.
Atutami tej sztuki była z pewnością dobra gra aktorów, kostiumy, muzyka oraz efekty specjalne. Na pewno po obejrzeniu tak dobrego występu każdy, kto jeszcze nie przeczytał oryginału dramatu J. Słowackiego, z pewnością po niego sięgnie. Uczniom naszej szkoły podobał się występ białostockich aktorów. Jakub Strelau
14.01.20 oddział zerowy odwiedziła nauczycielka języka polskiego, pani Beata Skrzypczak - Wróblewska.To kolejny gość, który w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Czytanie na drugie śniadanie„ zaszczycił nas swą obecnością. Pani Beata przeczytała dzieciom zimową opowieść o pingwinach. Wszystkim uczniom bardzo podobały się przygody milusińskich ptaków .
20 grudnia 2019 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica odbyło się spotkanie Burmistrza z uczestnikami gminnego konkursu plastycznego "Segreguj, to wszystkim się opłaca". Laureatem III miejsca został w nim uczeń III klasy- Piotr Błażek. Wyróżnienie zdobył Aleksander Rozpędowski, także uczeń III klasy. Oprócz nich w konkursie wzięli udział uczniowie z klasy III i IV: Angelika Brodzińska, Lena Sajewicz, Jan Gura, Monika Dąbrowska oraz Olha Tkachuk. Wszyscy za swój wysiłek otrzymali drobne upominki. Uczniów do udziału w konkursie motywowały wychowawczynie: Beata Golis oraz Maria Skrzypczak-Wroblewska.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę:
http://witnica.pl/2020/01/wyniki-konkursu-ekologicznego-segreguj-wszystkim-sie-oplaca/
Klasy I i II jesienią zbierały kasztany dla PN "Ujście Warty" potrzebne do ścieżki zmysłów. W zamian za to Panie Magda Mądrawska-Okołów i Olga Betańska, pracownice Parku przyjechały do naszej szkoły i przeprowadziły zajęcia pod tytułem "Wilcza rodzinka - czy należy bać się wilka". Celem zajęć było zdobycie wiedzy o biologii wilka, zdobycie wiedzy o aspektach budowy ssaków i społecznej akceptacji wilków. Przyrodniczki starały się wymazać obraz wilka widziany przez dzieci z perspektywy bajek. Uzmysłowiły dzieciom, że spotkanie z wilkami w czasie np. grzybobrania jest w praktyce niemożliwe. Wilki boją się ludzi i od nich stronią. Zajęcia wzbogaciły wiedzą dzieci o kolejne informacje ze świata przyrody. Bardzo dziekujemy za współpracę z naszą szkołą.
W piątek 10 stycznia 2020 roku po raz kolejny gościliśmy artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz", którzy przyjechali do nas aby przedstawić swój program artystyczny pod tytułem: Nie zadzieraj nosa, nie rób takiej miny.... Instrumentem przewodnim tego występu był puzon, instrument dęty blaszany. Za pośrednictwem wydobywanych z niego dźwięków artyści zabrali nas w podróż, najpierw do Akademii Pana Kleksa a następnie poprzez historię muzyki rozrywkowej XX wieku. Wysłuchaliśmy utworów grupy The Beatles, Steve Wondera, Czerwonych Gitar czy Skaldów. Była to niezwykle ciekawa i inspirująca wędrówka, kolejna wizyta muzyków już w lutym. Czekamy z niecierpliwością.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Razem na Święta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, do której przystąpiła nasza szkoła, wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami podjęliśmy się następujących zadań:
- zbiórce darów dla schroniska dla zwierząt w Witnicy ( akcja „Przybij Łapę”),
- zorganizowanie wspólnej wigilii dla uczniów, rodziców, emerytów oraz gości z urzędu,
- udział w akcji „Szlachetna Paczka”- pomoc rzeczowa dla mieszkańców Domu Samotnej Matki w Żarach,
- przygotowanie kartek świątecznych.
Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna. Nasi wychowankowie wykazali się dużą wrażliwością i empatią na potrzeby innych. Dziękujemy!
Samorząd Uczniowski
Czas przed świętami Bożego Narodzenia to szczególny okres dla każdego człowieka, a w szczególności dla dzieci, które z utęsknieniem czekają na ubieranie choinki, a później na wizytę Mikołaja z workiem prezentów. Czas ten to również pora na przygotowanie drobnych podarków dla najbliższych. W tym roku uczniowie klasy I wykonali piękne, świąteczne stroiki, które z powodzeniem udekorowały niejeden wigilijny stół.
Tradycyjnie jak co roku nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły zasiedli do wspólnej wiglii. Wraz z nami przy stole zajęli miejsca zaproszeni goście: zastępca burmistrza, pani Małgorzata Łopatka, radny Remigiusz Stotko, poprzednia pani dyrektor szkoły pani Ewa Śliwczyńska, sołtys Dąbroszyna - pani Natalia Zwierzchowska, sołtys Krześniczki - pani Urszula Czerniecka, ksiądz proboszcz Wojciech Skóra, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich - pani Renata Konowicz i przewodnicząca Rady Rodziców - pani Aneta Grzegorzewska. Nim podzielilismy się opłatkiem uczniowie przedstawili nowoczeną wersję jasełek, która w sposób niezwykle aktualny umiejscowiła problemy wspólczesnego człowieka w odniesieniu do świąt Bożego Narodzenia. W przygotowaniu przedstawienia pomogła uczniom pani katechetka Jolanta Zagórska. Po zakończeniu jasełek przyszła pora na życzenia a następnie na tradycyjny, wspólny posiłek. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd (również w trybie konkursowym). Przy okazji rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą, świąteczną dekorację.
Uczniowie klas III-VI z dąbroszyńskiej szkoły wybrali się do teatru, gdzie odbyli wspaniałą podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Poznali historię Pinokia i wspólnie z nim przeżyli wiele przygód.
Główny bohater spektaklu to nieposłuszny chłopiec, który pewnej nocy ma niezwykły sen. Śni, że odbywa podróż jako drewniany pajac. Jest w tej roli lekkomyślny i bardzo łatwowierny. Zdarza mu się kłamać. Jednak w miarę upływu czasu zmienia się na lepsze. Staje się odpowiedzialny i nabiera dobrych manier. Na końcu odkrywa, co jest w życiu najważniejsze.
W zachwyt wprawiła uczniów gra aktorów i wspaniała muzyka, gdyż sztuka była utrzymana w konwencji musicalowej. Na uwagę zasłużyła scenografia oraz piękne, kolorowe kostiumy. Przedstawienie było żywe i zabawne.
Dużo radości przyniosło uczniom spotkanie z Mikołajem, który w foyer wręczył wszystkim słodkie upominki. Dzięki uprzejmości pracowników teatru dąbroszyńscy uczniowie zwiedzili kulisy, pracownie i garderoby aktorów.
Spektakl na pewno zapadł im w pamięć i skłonił do przemyśleń. Opiekunkami grupy teatromanów były panie M. Skrzypczak-Wróblewska, B. Konowalik i B. Golis.
We wtorek 10 grudnia 2019 roku klasa VII miała przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kostrzynie. Ciekawą lekcję poprowadziła pani Malwina Smycz począwszy od zapoznania młodzieży z zasadami dotyczącymi zapisania się do biblioteki, korzystania ze zbiorów czytelni, prasy i komputerów. Największe emocje wywołały zajęcia w Pracowni Robotyki, gdzie VII- klasiści mogli poznać podstawy programowania i sprawić żeby zbudowane własnoręcznie pojazdy „ożyły” i mogły się ze sobą ścigać. Dużą atrakcją była też drukarka 3D , której wydrukowane modele uczniowie mogli zabrać na pamiątkę. Dziękujemy !
Uczniowie klasy piątej postanowili wykorzystać, zdobytą podczas lekcji historii wiedzę i przybliżyć młodszym uczniom panteon greckich bogów. Przygotowali wspaniałe stroje, które założyli podczas specjalnego wystąpienia. W ich wykonaniu wspierali się wiedzą o greckich bóstwach oraz własną fantazją a efekty ich pracy przeszły najśmielsze oczekiwania. Podczas przedstawienia uczniowie klas 0-3 przenieśli się na górę Olimp, gdzie poznali następujących bogów: Zeusa, Herę, Posejdona, Hadesa, Atenę, Afrodytę, Apolla, Hefajstosa, Hermesa, Aresa, Asklepiosa i Eola. Usłyszeli również historie opowiadane przez niektóre z greckich mitów. Widownię bardzo ciekawiły boskie atrybuty, między innymi trójząb, młot i kowadło czy choćby towarzyszący Hadesowi trójgłowy pies – Cerber. Jako elementy scenografii aktorzy wykorzystali również zwoje papierowe, których omówienie stanowiło wstęp do działań w ramach projektu „Zaczytana szkoła”, których kulminacja przypada na okres pomiędzy przerwą świąteczną a feriami zimowymi.Przedstawienie koordynował pan Kamil Bujnicki.
Hanna Mazurak, uczennica klasy VII z dąbroszynskiej podstawówki, jest jedną z laureatek ostatniej edycji Lubuskiego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski. Jej opowiadanie fantastyczne ,,Zagubiona w środku lasu” znalazło się w pokonkursowym zbiorze „Tajemnice Lubuskich Lasów”.
Utwór Hanny opowiada o spotkaniu tajemniczej kobiety i jej latających przyjaciół z rodziny Łędziwiatrów, którym przewodzi sympatyczny Notuch. Wszyscy oni wchodzą w sojusz z czarodziejem Czukiem, aby stoczyć walkę ze złowrogim Puszczoszczękiem. Akcja utworu toczy się w Łabędzińcu, rezerwacie przyrody w Puszczy Noteckiej.
Niedawno ukazało się drugie wydanie „Zagubionej w środku lasu”. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia zarekomendowało ten tekst „Gazecie Drezdeneckiej”. Utwór ukazał się w jednym z ostatnich numerów tego pisma.
Życzymy dąbroszyńskiej autorce kolejnych laurów literackich i publikacji.
Dnia 13.12.19 klasa „0”’gościła panią Natalię Zwierzchowską, panią sołtys Dąbroszyna, która w ramach realizacji projektu „ Czytanie na drugie śniadanie „ zachwyciła dzieci czytając piękne ,zimowe opowiadanie. Choć aura w grudniu nie sprzyja zimowym zabawom , pani Natalia przeniosła dzieci w krainę , gdzie królują bałwanki , wesołe śnieżynki . Dziękujemy .