Lista nauczycieli

Nawigacja

  • Dzień Języka Ojczystego - Wystawa Żywych Obrazów

    W środę 26 lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w szkole zorganizowana została wystawa Żywych Obrazów. Uczniowie przedstawiali zawody wymarłe oraz zanikające. Zwiedzający mogli przyjrzeć się kowalowi, mleczarzowi, bartnikowi, płaczce, modystkom maszynistce, operatorce centrali telefonicznej, cyrulikowi, pucybutowi, szewcowi, człowiekowi-budzikowi, ustawiaczowi kręgli i bednarzowi. Dla najlepiej przedstawionych zawodów Biblioteka Miejska w Witnicy zasponsorowała nagrody książkowe i wyróżnienia. Uczestników do wystawy przygotowały panie: Beata Golis i Maria B.Skrzypczak- Wróblewska.

  • Laureaci Konkursu Recytatorskiego

    W dniach 26-27 lutego 2020 roku laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego wzięli udział w Miejsko-Gminnym Konkursie Recytatorskim w Witnicy. Z dumą informujemy, że uczeń klasy V Antoni Suchecki zdobył I miejsce w kategorii klas IV-V i będzie reprezentował naszą szkołę na Przeglądzie w Kostrzynie nad Odrą. W klasach I-III w szranki konkursowe stanęli: Roksana Kucińska i Jan Blejwas z klasy I, Maja Domańska z klasy II i Angelika Brodzińska z klasy III. Uczeń klasy I - Jan Blejwas wywalczył wyróżnienie wierszem Jana Brzechwy pt.,,Katar". Gratulujemy!

  • Do Gorzowa - po wiedzę i dla rozrywki

    W środę 26 lutego klasy 4-7 wybrały się na wycieczkę do Gorzowa Wielkopolskiego. Pierwszym miejscem docelowym była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Tam, pod okiem pań bibliotekarek-trenerów uczniowie wzięli udział w warsztatach. Klasy czwarta i szósta zgłębiały tajniki sketchnotingu czyli sztuki utrwalania myślenia wizualnego, naotmiast klasy piąta i siódma poczyniły kroki aby zostać dziennikarzami. Następnie wszyscy uczniowie zwiedzili wystawy wewnątrz budynku biblioteki. Znaleźliśmy również chwilę na to, by pomóc ułożyć kilka puzzli na specjalnej ekspozycji, której celem jest wskazywanie na rolę współdziałania przy realizacji zadań. Kolejnym etapem podróży był seans kinowy. Nasyceni wiedzą wybraliśmy się zatem po rozrywkę do Cinema City, gdzie obejrzeliśmy prelekcję przyrodniczą a następnie film pt. "Doktor Dollitlle". Dzień był udany a wrażeń co niemiara. 

  • Muzyczne opowieści - Piraci z Karaibów

    W czwartek 20 lutego 2020 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego "Orfeusz", którzy tym razem przygotowali dla nas muzyczną ucztę prezentując utwory nawiązujące tematem do morskich przygód . Pirackie melodie snuły opowieści o przygodach piratów. W ramach koncertu artyści wykonali utwory znane z cyklu filmów "Piraci z Karaibów„, nie zabrakło również piosenek żeglarskich nazywanych szantami .Wszyscy doskonale bawili sie przy dźwiękach trąbki, gitary basowej, a do wspólnego śpiewania zagrzewał lider zespołu. 

  • Szkolny Konkurs Recytatorski

    Dwadzieścioro młodych recytatorów zachwyciło jury i publiczność interpretacją wybranych przez siebie utworów. Występujący oceniani byli za: dobór repertuaru, interpretację tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Najlepsi okazali się:

    Angelika Brodzińska

    Roksana Kucińska

    Maja Domańska

    Jan Blejwas

    Antoni Suchecki

     

    Laureaci  będą reprezentować szkołę w Miejsko-Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w dniach 26 i 27 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

    Na zwycięzców czekały dyplomy i nagrody w postaci słodyczy ufundowanych przez Radę Rodziców naszej szkoły.

    Gratulujemy wszystkim talentu i odwagi! Życzymy kolejnych sukcesów!

                                                             Koordynatorki konkursu

                                          Beata Golis i Maria Skrzypczak-Wróblewska

  • Jak się robi chusteczki? Z wizytą w ICT

    W środę 19 lutego klasa piąta wraz z wychowawcą odwiedziła ICT Kostrzyn - zakład produkujący wyroby higieniczne z celulozy. Ze specyfiką pracy w dużym zakładzie produkcyjnym zapoznawaliśmy się już od portierni. Oczekując na pracownika, który miał być naszym przewodnikiem po terenie zakładu obserwowaliśmy w jaki sposób ewidencjonowane są wyjścia i wejścia pracowników. Niedługo później, wędrując za naszym firmowym przewodnikiem, przemierzyliśmy na zewnątrz całą długośc hal produkcyjnych a była to dośc długa wędrówka. Zwiedzanie zakładu zaczęliśmy od magazynu, w którym składowana celuloza rozpoczyna wędrówkę do rozdrabniarki. Zaopatrzeni dla bezpieczeństwa w odblaskowe kamizelki, wysłuchaliśmy opowieści o miejscach na świecie, skąd do ICT docierają transporty celulozy. Następnie podążając za kierunkiem produkcji rozpoczęliśmy wędrówkę po zakładzie. Dowiedzieliśmy się, że z drzew iglastych wytwarza się celulozę długowłoknistą a z liściastych krótkowłóknistą a oba rodzaje tej celulozy trafiają do rozdrabniarki a później do urządzenia, które mieszając ją z wodą wytwarza masę papierową. Kolejnym etapem naszej podróży było oglądanie maszyny papierniczej. Ta kilkudziesięciometrowa konstrukcja wytwarza z masy papierniczej olbrzymie bele bibułki nazywane tamborami. Jeden tambor waży około 4 ton a produkuje się go w przybliżeniu godzinę czasu. Gotowe tambory trafiają do magazynu, który w pełni zapełniony pozwala na produkcję ręczników papierowych, chusteczek czy papieru toaletowego przez okres około miesiąca. Podczas zwiedzania zakładu trzeba zachować szczególną ostrożność ponieważ wszędzie jest pełno wózków widłowych, które przewożą różne rzeczy z miejsca na miejsce. Wyróżniają sie między sobą kolorowymi migającymi światłami ostrzegawczymi. Kolejnym etapem podróży była hala produkująca gotowe wyroby higieniczne. Zawsze byliśmy ciekawi jak produkuje się kartonowe tuleje na których zawinięte są ręczniki papierowe albo rolki papieru. Okazało się, że ICT produkuje je na miejscu z kartonowej taśmy przy pomocy maszyny nazywanej gilziarką a tuleje nazywają się gilzy. Na nich maszyny produkcyjne nawijają warstwy bibułki spajając je ze sobą aby papier albo ręcznik otrzymał odpowiednią grubość. Ostatnia warstwa posiada wytłoczony ozdobny wzorek. W zależności od aktualnych ustawień maszyny produkuje się różnobarwne partie wyrobów. Na końcu linii produkcyjnej znajduje się maszyna zwana pakowarką, na której znajduje się robot układający gotowe paczki z produktami na paletach, które następnie trafiają do owinięcia warstwami folii. Gotowe zapakowane produkty trafiają na taśmociąg, którym wedrują do magazynu wyrobów gotowych. Produkty z ICT trafiaja do róznych miejsc na całym świecie, nawet do leżacej bardzo daleko Australii.

  • 14 lutego - Walentynki

    14 lutego, w Walentynki, przekazujemy sobie dowody sympatii. Tak było i w naszej szkole. Już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak i również atmosferę walentynek.

    Na korytarzu został powieszony plakat z kopertą, do której uczniowie mogli wrzucać kartki i serduszka dla swoich sympatii. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom.


    Samorząd Uczniowski

  • Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

    Tradycyjnie już od kilku lat nasza szkoła włącza się w obchody tego wydarzenia. Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów DBI uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przeprowadzonych przez pana Kamila Bujnickiego warsztatach poświęconych promowaniu pozytywnych zastosowań internetu, promocji tolerancji oraz tworzeniu kultury zrozumienia. Tematem przewodnim zajęć było zachowanie określane w języku internautów mianem hejtu. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie klas V - VIII obejrzeli film "Dodaj przyjaciela" i na podstawie przedstawionych w nim treści odpowiedzieli sobie na pytania : Jak się czuje ofiara hejtu? Co powinna zrobić osoba, która jest hejtowana a czego robic nie powinna? Jak powinien reagować świadek hejtu w Internecie? Jakie konsekwencje grożą osobie, która hejtuje?. Na podsumowanie zajęć uczniowie obejrzeli teledysk do piosenki "Przytuj hejtera"  i na jego podstawie wysnuli wniosek, że zamiast hejtować lepiej zyskać przyjaciela.

  • Karnawałowo, radośnie, tuż przed feriami.

    W piątek 24 stycznia, tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych do naszj szkoły zawitał niezwykły gość, DJ-ej. Stało się tak z okazji odbywającego się tradycyjnie co roku balu karnawałowego. Niektórzy uczestnicy specjalnie na tę okoliczność przygotowali  "wystrzałowe" przebrania. Zabawa szybko się rozkręciła a parkiet zapełnił się tańczącymi uczniami. Wyraźnie był wyczuwalny nastrój dobrej zabawy. Zabawie towarzyszyli rodzice, którzy ochoczo włączyli się w zabawę. Podczas balu można było skorzystać ze słodkiego poczęstunku. W atmosferze radości impreza przeminęła wręcz niespostrzeżenie. A my juz niecierpliwie czekamy na kolejny rok i kolejny udany bal karnawałowy

  • Babciu, dziadku - Dziękujemy!

    21 stycznia, tradycyjnie gościliśmy w naszej szkole kochane babcie i kochanych dziadków. Z okazji ich  święta dzieci z klas 0-3 podziękowały swoim dziadkom wierszem, piosenką oraz przedstawieniem za ich wkład w wychowanie wnucząt. Własnoręcznie wykonane prezenty wzruszyły seniorów a podziękowaniom, uściskom nie było końca. W oprawę tego pięknego święta włączyła się także nasza pani bibliotekarka Anna Czelin - Bujnicka , angażując dziadków i wnuczęta do wspólnego czytania pięknych bajek. 

  • Film - jak się go produkuje? Zajęcia w KCK Kostrzyn.

    Dnia 15 stycznia 2020 roku, na zaproszenie Centrum Edukacji Filmowej klasy 0-3 udały się do Kostrzyńskiego Centrum Kultury "Kręgielnia", gdzie uczestniczyły w zajęciach dotyczących produkcji filmowej. Uczniowie poznawali pracę aktorów od podszewki. Dużo radości sprawił dzieciom film „Paddington 2", który zakończył spotkanie poświęcone kinematografii. Spotkanie było dowodem na to, że można połączyć naukę z zabawą.

  • Eksperymenty – nauka czy magia?

    Dnia 17.01.2020 i 24.01.2020 podczas zajęć  świetlicy szkolnej odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Eksperymenty – nauka czy magia? Uczestnikami zajęć są dzieci uczęszczające na świetlicę.
    Tematem pierwszych zajęć był „Sztuczny śnieg” oraz „Ciecz nieniutonowska”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania sposobu uzyskania sztucznego śniegu oraz zabawy nim, a także poznania właściwości oraz sposobu uzyskania cieczy i znalezienia jej odpowiedników w przyrodzie. Zajęcia w takiej formie będą się odbywały w każdy piątek w godzinach oczekiwania dzieci na autobus. Podstawową formą tych zajęć będzie samodzielne odkrywanie oraz próby zrozumienia świata w toku zabaw twórczych, eksperymentowania, doświadczeń poprzez zaspokajanie naturalnej ciekawości dzieci, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju.

  • Bezpieczni w ferie

    Dnia 24 stycznia uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z procedurami bezpieczeństwa w trakcie trwania ferii zimowych na specjalnie przygotowanym apelu. Dzieci obejrzały krótki film, który utrwalił im bezpieczne sposoby spędzenia wolnego czasu. Młodszym uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii, czytał uczeń klasy VIII - Kuba Strelau. Ponadto szafki uczniowskie zostaly oznakowane plakatami, prezentujacymi  bezpieczne zachowania podczas wypoczynku zimowego. Życzymy wam spokojnych i zdrowych ferii, odpoczywajcie. Do zobaczenia 10 lutego!!!

    Katarzyna Samoszuk, nauczyciel biologii, przyrody i geografii.

  • Zaprojektuj "Wodolubka" - klasa druga mistrzowie kreatywności

    Po zapoznaniu się uczniów z substancją, jaką jest woda i jej znaczeniem w przyrodzie nastąpiło zadanie plastyczne. Uczniowie mieli zaprojektować postać Wodolubka - ludzika pijącego zdrową wodę. Najpierw odszukaliśmy w encyklopedii, jaką ilość wody dziennie powinien wypić człowiek. Dzieci miały do wyboru technikę pracy - rysunek lub wykonanie postaci z odpadów. Prace były bardzo różne: Wodolubek, jako kropla widy, Wodolubek siłacz dźwigający butelki z wodą, Wodolubek przy studni ( przy okazji wyjaśniliśmy sobie, że kiedyś ludzie nie mieli w domu kranów z wodą, tylko czerpali wodę ze studni). Były też wizerunki Wodolubka wkonane przy wykorzystaniu materiałów odpadowych, w szczególności butelek po wodzie. Bardzo łądną pracę wykonała Zuzia - Wodolubek w lodowej sukni. Dzieci zainteresowały się etykietami, które były na butelkach z wodą i odczytywały jej skład. Zdziwiły się, że w wodzie mogą być rozpuszczone minerały, których nie widać gołym okiem. Wodolubki zostały umieszczone na gazetce ściennej i wystawce i przypominają dzieciom o piciu wody i jej znaczeniu dla wielu organizmów. 

  • Pijmy wodę - "na zdrowie"

    Zanim przeszliśmy do tematu zajęć, uczniowie klasy II poznali stany skupienia wody, badali te stany skupienia, wykonywali doświadczenia z wodą pod postacią płynu, lodu i pary. Następnie rozmawialiśmy o czystości wód w Polsce i na świecie, oraz o wodzie, która nadaje się do picia, a która nie. Której jest więcej na Ziemii, a której jest mniej.  Uczniowie poznali różnicę w pobieraniu wody przez rośliny i zwierzęta. Omawiali też obieg wody w przyrodzie. Dowiedzieli się, że woda w przyrodzie krąży i jest jej tyle samo, co w momencie powatania miliony lat temu. Zmienia sie tylko jej jakość. I to właśnie człowiek jest głównym winowajcą zanieczyszczeń zbiorników wodnych. Natępnie dzieci czytały teksty mówiące o tym z ilu procent wody składa się dany organizm. Dowiedziały się, że w organiźmie ludzkim jest około 17 % wody. Tkanki zawierające duże ilości wody to krew, limfa, łzy, ale kości też posiadają w swoim składziewodę. Woda jest rozpuszczalnikiem i transporterem różnych składników odżywczych. Ale dzieci zauważyły, że człowiek używa wody do wielu różnych rzeczy: do higieny ciała i otoczenia, do podlewania roślin, do pojenia zwierzaków no i w fabrykach do produkcji różnych potrzebnych rzeczy. Pobocznym tematem była rozmowa o szkodliwej działalmości wody takiej jak powodzie, lub poparzenia wrzątkiem lub parą wodną. Dzieci wykonywały doświadczenie, jak powstaje woda gazowana. Na zakończenie zajęć dzieci uzupełniały kartę pracy "Pijmy wodę - na zdrowie".

  • Balladyna w Dąbroszynie

    Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie obejrzeli spektakl pt. ,,Balladyna”. Przedstawienie zostało zaprezentowane przez Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. W rolę Balladyny wcieliła się Joanna Walunkiewicz, a Aliny- Małgorzata Kiećko. Kirkora zagrał Jarosław Stieszenko.     

    Główna bohaterka wszelkimi sposobami chciała osiągnąć władzę i bogactwo. Jednak dążąc do tego celu, popełniła wiele ciężkich zbrodni - zabiła siostrę i matkę, otruła von Kostryna. Dzięki kłamstwom udało się jej poślubić księcia Kirkora. Kolejne zbrodnie i winy prowadziły ją do następnych grzechów. Jednak także ją dosięgła sprawiedliwość i poniosła karę za swoje czyny.

    Atutami tej sztuki była z pewnością dobra gra aktorów, kostiumy, muzyka oraz efekty specjalne. Na pewno po obejrzeniu tak dobrego występu każdy, kto jeszcze nie przeczytał oryginału dramatu J. Słowackiego, z pewnością po niego sięgnie. Uczniom naszej szkoły podobał się występ białostockich aktorów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Jakub Strelau

  • Czytanie na drugie śniadanie po raz kolejny

    14.01.20 oddział zerowy odwiedziła nauczycielka języka polskiego, pani Beata Skrzypczak - Wróblewska.To kolejny gość, który w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Czytanie na drugie śniadanie„ zaszczycił nas swą obecnością. Pani Beata przeczytała dzieciom zimową opowieść o pingwinach. Wszystkim uczniom bardzo podobały się przygody milusińskich ptaków . 

  • My segregujemy, bo nam się to opłaca

    20 grudnia 2019 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica odbyło się spotkanie Burmistrza z uczestnikami gminnego konkursu plastycznego "Segreguj, to wszystkim się opłaca". Laureatem III miejsca został w nim uczeń III klasy- Piotr Błażek. Wyróżnienie zdobył Aleksander Rozpędowski, także uczeń III klasy. Oprócz nich w konkursie wzięli udział uczniowie z klasy III i IV: Angelika Brodzińska, Lena Sajewicz, Jan Gura, Monika Dąbrowska oraz Olha Tkachuk. Wszyscy za swój wysiłek otrzymali drobne upominki. Uczniów do udziału w konkursie motywowały wychowawczynie: Beata Golis oraz Maria Skrzypczak-Wroblewska.

     

    Po więcej informacji zapraszamy na stronę: 

    http://witnica.pl/2020/01/wyniki-konkursu-ekologicznego-segreguj-wszystkim-sie-oplaca/

  • Podziękowanie

  • Wilcza rodzinka - czy należy bać się wilka?

    Klasy I i II jesienią zbierały kasztany dla PN "Ujście Warty" potrzebne do ścieżki zmysłów. W zamian za to  Panie Magda Mądrawska-Okołów i Olga Betańska, pracownice Parku przyjechały do naszej szkoły i przeprowadziły zajęcia pod tytułem "Wilcza rodzinka - czy należy bać się wilka". Celem zajęć było zdobycie wiedzy o biologii wilka, zdobycie wiedzy o aspektach budowy ssaków i społecznej akceptacji wilków. Przyrodniczki starały się wymazać obraz wilka widziany przez dzieci z perspektywy bajek. Uzmysłowiły dzieciom, że spotkanie z wilkami w czasie np. grzybobrania jest w praktyce niemożliwe. Wilki boją się ludzi i od nich stronią. Zajęcia wzbogaciły wiedzą dzieci o kolejne informacje ze świata przyrody. Bardzo dziekujemy za współpracę z naszą szkołą. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć