Lista nauczycieli

Nawigacja

  • Ortografia inaczej - świąteczne łańcuchy trudnych słów

    Tuż przed przerwą świąteczną uczniowie klas IV-VI  ćwiczyli umiejętności dotyczące poprawnej pisowni,  tworząc łańcuchy ortograficzne. Klasy pracowały w grupach, wykonywały z kolorowego papieru choinkowe łańcuchy znane dzieciom od lat dwóch do stu dwóch. Na ich ogniwach wypisane były wyrazy związane z tematyką Bożego Narodzenia, które charakteryzują się  trudną pisownią i sprawiają uczniom kłopot. Znalazły się wśród nich bombka, grzybki, wieczerza czy pasterze.

    Zadanie wymagało dużego zaangażowania. Należało sprawdzić pisownię wyrazu w słowniku, kaligraficznie zapisać i wkleić do łańcucha, który stawał się coraz dłuższy i dłuższy... Na koniec efekty pracy poszczególnych grup zostały sprawdzone i zmierzone. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudziły wiele emocji.

    Jak wiadomo uczniowie chętnie angażują się w działania, których efekty można wyeksponować.

  • Lekcja robotyki oraz wyścigi bolidów.

    Dnia 29 listopada klasa III ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wraz z wychowawczynią Beatą Golis odebrała nagrodę główną w wojewodzkim konkursie pt. Rakieta marzeń. Nagrodą była lekcja robotyki przeprowadzona przez Akademię Turbo Kids.
    Najpierw z zestawów lego uczniowie zbudowali według instrukcji pojazdy, następnie na tabletach zaprogramowali sekwencje ruchów dla swoich bolidów. Nie było to dla nich nowością, ponieważ uczyli się wcześniej na zajęciach programować na tabletach w programie Scratch. 
    Na koniec dzieci  mogły przekonać się jak poruszają się ich pojazdy. Zorganizowały klasowy wyścig bolidów, który dostarczył im mnóstwa emocji.
    Uczniowie dostali również nagrody rzeczowe z Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze.

  • W krainie pani Muzyki na ... Dalekim Wschodzie

     

    „Taneczne opowieści z Dalekiego Wschodu„ - tak brzmiał tytuł kolejnego spotkania muzycznego . Artyści , brzmieniem instrumentów i opowieścią o Ali Babie , pięknej Szeherezadzie , wprowadzili nas w  tajemniczy świat z baśni „ Tysiąca i jednej nocy „ . Piękne stroje i tańce uświetniły koncert . 

  • „Czujka na straży bezpieczeństwa”

    Dnia 5 grudnia w naszej szkole zorganizowano spotkanie ze strażakiem, panem Andrzejem Węsierskm.

    Podczas spotkania uczniowie poznali specyfikę zawodu strażaka, utrwalili wiedzę z zakresu znajomości numerów alarmowych oraz wywiadu dyspozytorskiego. Przypomnieli sobie różnego rodzaju zagrożenia oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Szczególną uwagę uczniów pan strażak zwrócił na zagrożenia płynące ze strony tlenku węgla i innych gazów pożarowych oraz metody zabezpieczenia się przed ich działaniem.

    Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

  • Mikołajki klas 0-3

    Dzień 6 grudnia jest długo oczekiwanym przez wszystkie dzieci dniem, świętujemy bowiem Mikołajki. W tym roku, tak jak w roku ubiegłym, uczniowie klas O – III wybrali się pociągiem do Kina za Rogiem, aby obejrzeć tym razem animowany film pt. „Luiz i obcy”. To opowieść o chłopcu, który czuje się bardzo samotny - nie ma żadnych przyjaciół, a jego ojciec – ufolog Armin – całe noce spędza przy teleskopie, szukając śladów życia w kosmosie. Luiz szybko zaprzyjaźnia się z obcymi, którzy rozbijają się lądując na podwórku chłopca, i postanawia razem z nimi lecieć na nieznaną mu planetę. Na szczęście ojcu Luiza udaje się przekonać syna o swojej miłości, i zmieniając swoje dotychczasowe życie, od nowa buduje rodzicielską relację z synem.

    Ten zabawny, ale i refleksyjny film, nie był jedyną atrakcją uczniów tego wyjątkowego dnia. Po powrocie do szkoły czekały jeszcze na nich prezenty od Mikołaja.

    Bardzo dziękujemy „Mikołajowi” za zaangażowanie w przygotowanie paczek.

  • Nasi najlepsi recenzenci

    Pięć nagród i wyróżnień zdobyli nasi uczniowie- czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy- w VII edycji konkursu na recenzję „Moje literackie fascynacje”. Jego organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp., a uczestnikami członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki (DKK). Do finału zakwalifikowało się dziewięciu dąbroszyńskich uczniów, wśród których nagrodzeni zostali:

    I miejsce

    Jakub Strelau za recenzję książki „Ludzie ze złota” Edyty Kowalczyk

    II miejsce

    Antoni Gura za recenzję książki „Chłopcy z placu Broni” Ferenca Molnara

    III miejsce

    Hanna Mazurak za recenzję książki „Ida sierpniowa” Małgorzaty Musierowicz

    Wyróżnienia otrzymali:

    Antoni Budzianowski za recenzję książki „Doktor Proktor i koniec świata. Być może” Jo Nesbo

    Magda Brzezicka za recenzję książki „Sfora” Erin Hunter

    27 listopada, na uroczystości podsumowującej tegoroczną edycję „Literackich fascynacji”, nagrodzonym i wyróżnionym uczniom wręczono dyplomy i nagrody-kupony prezentowe do Empiku. Pozostali dąbroszyńscy recenzenci otrzymali dyplomy gratulacyjne i drobne upominki.

    Autor zwycięskiej pracy Jakub Strelau był już wyróżniony przez Bibliotekę Wojewódzką w ubiegłym roku. Warto też dodać, że on i Hanna Mazurak zdobyli tytuły laureatów w tegorocznej edycji Lubuskiego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski.

  • Szkolny Dzień Matematyki ,, Z MATEMATYKĄ JEST WESOŁO”

    Dnia 27 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Dąbroszynie królowała matematyka. Panie Beata Konowalik i Bożena Czapaluk zorganizowały Dzień Matematyki dla klas  I - VIII.  Hasło przewodnie tego dnia to: "Z matematyką jest wesoło".

    Podczas pierwszej lekcji uczniowie wraz z wychowawcami układali okrzyki i krótkie wierszyki oraz  przygotowywali transparenty o tematyce matematycznej.  O godzinie 8:40  wszystkie klasy spotkały się na sali gimnastycznej przy wyznaczonych stanowiskach pracy.  Po uroczystym powitaniu przez panią dyrektor Annę Brodnicką, uczniowie klasy szóstej zaprezentowali krótkie przedstawienie  pt,, Ważne figury „. Po przedstawieniu nastąpiła prezentacja pierwszego zadania. Uczniowie wymyślili wspaniałe okrzyki, np.: "Gdy się żabka z żabką z skuma, to powstanie wtedy suma. Gdy żabka odkica - to jest różnica", "Matma, matma na 102, matma, matma nie jest zła", "Matma wcale nie jest nudna, chciaż nauka jest żmudna". Wierszyki też były matematyczne: Kubuś Puchatek na miodek ma chęć, 5 razy 5 jest 25, Moja mama czyta powieści, 5 razy 6 daje 30 itp. Najdłuższy wierszyk ułożyła klasa piąta, każdy uczeń wyrecytował jedną zwrotkę - tekst wiersza na końcu tego posta.


    Potem nastąpił drugi etap konkursu. Dzieci w drużynach rozwiązywały zadania matematyczne na wesoło:  krzyżówki matematyczne, zagadki, wykreślanki, mnożenie na wesoło. Układały tangramowe figury, matematyczne puzzle, rysowały figury geometryczne z zasłoniętymi oczami. Przerwę między konkurencjami zorganizował nasz niezastąpiony nauczyciel wychowania fizycznego,  pan Roman Miciak. Dzieci dla rozruszania mięśni odtańczyły latynoski taniec. Podczas rozwiązywania zadań nie tylko uczniowie wytężali umysły, kreatywne rozwiązania uczniów były wyzwaniem dla komisji.  W rezultacie po podliczeniu wszystkich punktów członkowie Jury podali wyniki. Zwycięzcami konkursu okazała się klasa I i II oraz klasa VIII.  Ale to nie zdobyte miejsca były najważniejsze. Podczas tych zajęć dzieci przełamywały niechęć do matematyki, zdobywały wiedzę w formie zabawy, rozwijały umiejętność komunikacji i współpracy w zespole, uczyły się kompromisu. Zwieńczeniem imprezy był słodki upominek w formie cukierków, gratulacje i pochwały od pani dyrektor i nauczycieli. Dla grupy 18-tu uczniów nie był to koniec zmagań z matematyką. Wzięli oni  udział  w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ,, Alfik  Matematyczny”. Udział w tym konkursie jest już wieloletnią tradycją naszej szkoły. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz aktywny udział i życzymy wielu sukcesów matematycznych.

    Organizatorzy

     

    „Z matematyką za pan brat” - wiersz klasy piątej

    1.

    Z matematyką za pan brat
    Łatwiej, raźniej iść przez świat.
    I nikogo nie oszukasz,
    Bo Cię wezmą za nieuka.

    2.

    Zatem ucz się pilnie liczyć
    „matmę” także trzeba ćwiczyć.
    Na rodzaje liczby podziel,
    Bo dzielenie zawsze w modzie.

    3.

    I pamiętaj, że są takie:
    Całkowite i wymierne,
    Naturalne, rzeczywiste,
    To są rzeczy oczywiste.

    4.

    Teraz pora na działania
    Liczby zliczać to podstawa
    Trzeba się nauki podjąć,
    Dzielić, mnożyć oraz odjąć.

    5.

    Stąd różnica i iloczyn,
    Suma – wynik dodawania,
    A ostatni to iloraz,
    On dzielenie nam odsłania.

    6.

    Pora wziąć się za ułamki
    Takie zwykłe i dziesiętne,
    Nieskracalne, niewłaściwe
    Ale wszystkie są potrzebne.

    7.

    Do wspólnego mianownika
    Trzeba wszystkie je sprowadzić.
    Jak to zrobisz to bądź pewny,
    Że z liczeniem sobie radzisz.

    8.

    Inną kwestią geometria
    Tutaj punkty, linie, bryły
    Trzeba dobrze je opisać
    By się nazwy nie myliły.

    9.

    Co to bowiem jest za uczeń,
    Który w szkolnym swym mozole
    Różne bryły opisując
    Nie nauczy się o kole.

    10.

    Oś liczbowa świetna sprawa,
    kiedy wiesz co na niej leży.
    Centymetry, milimetry
    te linijką łatwo zmierzysz

    11.

    Na sam koniec mam życzenia,
    by do stu dodawać śmiało
    i tabliczkę znać mnożenia,
    by na testach nic nie grzmiało.

    12.

    A więc spiesz się uczniu miły
    by poznawać dobrze świat
    i by dobre mieć oceny
    Bywaj z matmą za pan brat.

  • Czytanie na drugie śniadanie- kolejna odsłona

    W ramach realizacji rocznego projektu „Czytanie na drugie śniadanie, „ klasa „ 0” wraz z wychowawczynią panią Iwoną Przetacką w dniu 21.11.19 r zaprosiła naszą szkolną pedagog panią Beatę Golis do wspólnego czytania. Nasz gość, czytając literaturę piękną  dla dzieci, zachęcał  uczniów do częstego sięgania po książki, rozbudził ciekawość, zainteresowania czytelnicze .

  • Zabawa Andrzejkowa

    W piątek 20 listopada odbyła się w naszej szkole Zabawa Andrzejkowa, którą prowadził tradycyjnie pan Piotr Melinis. Uczniowie przybyli tłumnie, niektórzy poprzebierani barwnie a czasem dziwacznie. Wszyscy chętnie brali udział w zabawach organizowanych przez pana Piotra. Były konkurencje śmieszne, sprawnościowe, ale również takie, wykorzystujące tradycje wróżb andrzejkowych, jak choćby układanie butów. W przerwie między zabawami przyszła pora na mały słodki poczęstunek. Imprezę smiało możemy zaliczyć do udanych, świadczyły o tym uśmiechnięte oblicza naszych uczniów.

  • W Parku Narodowym "Ujście Warty" o ... Parkach Narodowych

    Dnia 25 listopada uczniowie klasy 7 wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Narodowym Parku "Ujście Warty" w Chyrzynie. Głównym celem warsztatów, było zapoznanie uczniów z Parkami Narodowymi w Polsce. Grupa uczestniczyła w trwających 3 godz. zajęciach stacjonarnych przeprowadzonych w formie gry dydaktycznej.

  • Kosmodrom w dąbroszyńskiej szkole!

     

     

    Klasa III ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, pod opieką wychowawczyni Beaty Golis, została laureatem wojewódzkiego konkursu pt.”Rakieta marzeń”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. W ramach pracy konkursowej trzeba było przedstawić film ukazujący rakietę skonstruowaną wyłącznie z surowców wtórnych, segregowanych w żółtych workach. Uczniowie nie tylko wykonali rakietę, ale także dokonali udanej „próby wysłania jej w kosmos”. Moment odpalenia rakiety dostarczył im mnóstwa radości i satysfakcji. 

     

    Nagrodą główną jest udział w warsztatach z robotyki: "Technologiczne Dzieciaki".

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

    Dnia 20 listopada w naszej szkole odbył się apel poświęcony „Konwencji o Prawach Dziecka”, który obchodzony jest na całym świecie.

    Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę  w 1991 roku.

    W tym dniu wszyscy uczniowie wzięli udział w przygotowanym apelu. Uczniowie z klas V- VIII przypomnieli najważniejsze informacje dotyczące Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

    Podczas apelu mogliśmy zobaczyć bajkę oraz usłyszeć piosenkę o prawach dziecka Małej Orkiestry Dni Naszych. Wszystkie występy były niezwykle interesujące i z pewnością pokazały wszystkim dzieciom jakie prawa posiadają i w jaki sposób należy ich przestrzegać.

  • Na indiańskim szlaku.

    Dnia 21.11.19 w naszej szkole gościliśmy niecodziennych, niezwykłych artystów. Kolejny koncert muzyczny pt „ Na indiańskim szlaku, przybliżył nam kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Zachwyciły nas prezentowane stroje, instrumenty, śpiew, gra w wykonaniu muzyków - potomków Indian odległego kontynentu . Informacje-ciekawostki o tak odmiennej kulturze, prezentowane przez „ bladą twarz” uświetniły kolejne muzyczne spotkanie przygotowane przez Lubuskie Biuro Koncertowe "Orfeusz". Nastepna muzyczna podróż juz w grudniu.

  • Szkolny Gang Słodziaków w Dąbroszynie

    Klasa III ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, pod opieką wychowawczyni Beaty Golis, przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu promowania czytelnictwa wśród najmłodszych, ogłoszonego przez sieć sklepów Biedronka. Celem akcji jest motywowanie uczniów klas I-III do czytania oraz rozwijania wyobraźni. Inspiracją dla dzieci i rodziców do przygody z literaturą i wzięcia udziału w zmaganiach stały się ilustrowane opowieści o nowych przygodach Gangu Słodziaków. Uczniowie wraz z rodzicami przez 21 dni wspólnie głośno czytali fragmenty wybranych książek. Za codzienne czytanie otrzymywali od wychowawczyni słodziakowe naklejki, które wklejali do dostarczonych przez organizatora dzienniczków. Razem z rodzicami zrobili z surowców wtórnych sylwetkę ulubionego Słodziaka. Na lekcjach wykonali także pracę konkursową- „Magiczne drzewo”, które stanęło pośrodku makiety ilustrującej rozdział ze wspólnie czytanej książki o przygodach przyjaciół z Leśnej Polany. Liczymy na to, że zdobędzie ono uznanie jury konkursu.

  • "Potworny" konkurs!

    W czwartek 30 października rozstrzygnięty został konkurs na straaaszne dynie. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0- VII, prezentując wspaniałe pomysły. Wyróżnionych zostało 9 najciekawszych dyń. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

    Zaprezentowane prace stworzyły przed naszą szkolną klimatyczną wystawę.

     

     

    Wszystkim dziękujemy za udział i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

     

     

    Samorząd Uczniowski

  • Budowa koomórki zwierzęcej

    Uczniowie klasy V, w ramach zajęć z biologii, wykonali modele komórki roślinnej i zwierzęcej. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Do wykonania modeli wykorzystali różne materiały: masę solną, plastelinę, styropian, filc itd. Wykonane prace przyciągają wzrok kolorami i kształtami oraz zadziwiają precyzją wykonania. Trójwymiarowa powierzchnia przekroju komórek, wyraźnie przedstawiająca organelle, pozwoliła uczniom w sposób ciekawszy zapoznać się z ich budową i funkcjami. Zapraszamy do galerii zdjęć. Katarzyna Samoszuk nauczyciel biologii i geografii

  • 11 Listopada - spotkanie patriotyczne

     Dnia 10 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w, zorganizowanej przez dąbroszyńskie Koło Gospodyń Wiejskich, imprezie angażującej lokalną społeczność, której celem były: uczczenie bohaterów walki o niepodległość oraz integracja międzypokoleniowa. Wydarzenie odbyło się z okazji obchodów Święta Niepodległości a wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Uczniowie przedstawili program artystyczny, na który złożyły się: odczytanie Apelu Poległych wspominającego tych, którzy poświęcali swe zdrowie oraz życie dla Ojczyzny oraz część artystyczna. Zebrani wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów specjalnie na tę okoliczność. Kolejnym punktem programu było wspólne, wielopokoleniowe czytanie tekstów literackich wspominających polskich patriotów. W programie czytania znalazł się fragment Nad Niemnem  Elizy Orzeszkowej poświęcony bezimiennej mogile powstańczej. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy Burmistrza Miasta i Gminy Witnica, seniorów, Koło Gospodyń Wiejskich, członków Rady Parafialnej, oraz uczniów naszej szkoły. Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

  • Święto Odzyskania Niepodległości

    W piątek 08 listopada uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości uroczystym apelem. Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie wysłuchali, przygotowanego przez uczniów klasy piątej, montażu słowno-muzycznego ilustrującego polskie dążenia niepodległościowe i okoliczności jej odzyskania. Następnie wysłuchaliśmy piosenki "Serce w plecaku" w wykonaniu uczniów klasy drugiej. Podniosły klimat chwili stanowił tło do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, którego pełną treść wykonaliśmy biorąc udział w akcji "Szkoła do hymnu". Nastepnie uczniowie klas otrzymali od pana Kamila Bujnickiego zestawy zadań do wykonania - poświęconych szeroko rozumianemu pojęciu patriotyzm. Zadania wykonaliśmy w klasach po zakończonym apelu. 

  • Historia żółtej ciżemki

    7 listopada klasy 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie gościły aktorów z teatru "Blaszany Bębenek" z Trzebini. W humorystyczny sposób przedstawili oni spektakl pt. "Historia żółtej ciżemki". Aktorzy wciągali do gry także widzów. Uczniowie bardzo chętnie zgłaszali się do odegrania swoich ról. Wszyscy świetnie się bawili. Brawom nie było końca. Mamy nadzieję, że po spektaklu uczniowie chętnie sięgną po książkę Antoniny Domańskiej o tym samym tytule, na motywach której został on oparty.

  • Światowy Dzień Postaci z Bajek

    Wesoły, barwny korowód bohaterów  z dziecięcych bajek i baśni zagościł dnia 05.11.2019 w naszym oddziale przedszkolnym. Podczas Światowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie klas 0-3, wzięli udział w licznych konkursach oraz zabawach wykazując się świetną znajomością literatury dziecięcej polskiej i światowej. W tym dniu dzieci przebrały się za swych książkowych lub filmowych ulubieńców. Impreza, organizatorką której była pani Iwona Przetacka, była realizowana jako jedno z zadań projektu edukacyjnego „ Czytanie na drugie śniadanie„. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie
    Dąbroszyn 22
    66-460 Witnica
  • 095 7521380

Galeria zdjęć